Αξιολόγηση Θέματος:
  • 8 Ψήφοι - 4.5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Λάδι κάνναβης (φτιάξτο μόνος σου)
πετυχα ενα βιντεακι της διαδικασιας..
ελπιζω να ειναι σχετικο και κατατοπιστικο

εκει που πιστευω οτι χανεται μπολικο υλικο ειναι κατα την μεταφορα της τριμενης μαζας μεσω του πρωτου φιλτρου στα δοχεια .
το ιζημα θα φιλτραρει και θα κραταει οτι ακολουθει και πεφτει πανω του .

μου εβαλε ιδεες το εργαστηριο του τυπου

το ιδανικο μαλον θα ειναι κατα τον στροβιλισμο του υγρου με τα αποσπασματα κανναβης να γινεται το πρωτο , ισως και το δευτερο σταδιο φιλτραρισματος . ωστε να ανακατευεται ταυτοχρονα .

ισως ενα ανακατευτηρι σε ενα σφαιρικο η κυλινδρικο φιλτρο-σιτα για τα αποσπασματα και ενα φιλτρο παλι σφαιρικο ή κυλινδρικο εξω απο το φιλτρο για τα αποσπασματα ωστε να αφηνει να περνανε τα τριχωματα μονο . και ολο αυτο να γινεται μεσα σε μια λεκανη (κυλινδρο-σφαιρα ) ισοπροπυλικης αλκοολης η καποιου αλλου καταλληλου μεσου
Απάντηση

ads by gr420info

Σύναψη:εκει που πιστευω οτι χανεται μπολικο υλικο ειναι κατα την μεταφορα της τριμενης μαζας μεσω του πρωτου φιλτρου στα δοχεια . 

το ιζημα θα φιλτραρει και θα κραταει οτι ακολουθει και πεφτει πανω του . 
έτσι πως το έκανε ο τύπος έμεινε αρκετή αλκοόλη με thc.θέλει καλύτερο πάτημα.
εγώ το τρίμμα το πατάω καλύτερα.καμιά φορά το κρατάω,το στεγνώνω στον ήλιο καμιά ώρα να φύγει η αλκοόλη
και το ανακατεύω με γλυκερίνη και μέλι και το καταναλώνω στον αργιλέ.
είναι αρκετά λάιτ ,αλλά είναι ότι πρέπει για άμαθους επισκέπτες και για χαβαλέ.
Απάντηση
(19-11-2017, 14:03 )sig-p420 Έγραψε: καινούριο προϊόν.. για την αραίωση λαδιού που προέρχεται απο επεξεργασία με ισοπροπυλική αλκοόλη ή άλλης επεξεργασίας...
ακόμα και για διάλυση ατόφιας ρητίνης
χωρίς θέρμανση...(όπως υποστηρίζει ο πωλητής)...και με δυνατότητα περαιτέρω αραίωσης με κοινή  φυτική γλυκερίνη

σχετικά καλή τιμή....20 ευρώ για 50ml..(με τα μεταφορικά)...περισσότερα μόλις παραλάβω  :d    

https://www.ebay.com/itm/272801676528

"το pegmix είναι ένα προσαρμοσμένο μίγμα πολυαιθυλενογλυκόλης που διαλύει τα φυσικά έλαια και τις ρητίνες σε ένα χρήσιμο ιξώδες υγρό. η ποσότητα που θα χρειαστείτε ειναι 1ml pegmix προς 1 γραμμάριο έλαιο περίπου, αλλά αυτό εξαρτάται τόσο από τον τύπο όσο και από την ποιότητα του λαδιού που χρησιμοποιείται.

για καθαρότερα έλαια, όπως τα φιλτραρισμένα έλαια, μπορεί να χρησιμοποιηθεί μικρότερη ποσότητα pegmix. για παχύτερα έλαια που έχουν εξαχθεί με πιο επιθετικές μεθόδους, όπως η χρήση ισοπροπυλικής αλκοόλης, η οποία περιλαμβάνει πρόσθετα λιπίδια και χλωροφύλλη, μπορεί να απαιτηθεί λίγο περισσότερο pegmix αν και το 1 ml είναι συνήθως αρκετό για τα περισσότερα έλαια.

μόλις διαλυθεί το έλαιο στο pegmix το διάλυμα σας θα παραμείνει σταθερό. μπορείτε να αραιώσετε περαιτέρω το  μείγμα σας στην επιθυμητή ισχύ με ένα κοινό αραιωτικό όπως προπυλενογλυκόλη ή φυτική γλυκερίνη χωρίς να ανησυχείτε για το διαχωρισμό."

το τσέκαρα το προϊόν παιδιά.....κάνει καλή δουλειά....πάρα την χαμηλή τιμή σε σχέση με τα αλλά προϊόντα τέτοιου τύπου στα 50ml  
είναι και οικονομικό....η αραίωση γίνεται και με λιγότερο από 1ml προς 1g (αν ζεστάνεις λίγο το μείγμα)....και αν το θες πιο νερουλό μπορείς να προσθέσεις λίγη pg (απλή για ηλεκτρονικό τσιγάρο)

και ο πωλητής καλός..και γρήγορος Smile
https://www.ebay.com/itm/272980637043?vi...2980637043
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
παιδια με συγχωρειτε που επεμβαινω ομως παρακολουθω τη συζητηζη σας και ειχα καιρο να μπω και μολις ειδα το βιντεακι ο τυπος απλα το τριβει και μετα κατευθειαν βαζει στο χο ισοπρ. αλκοολη δε κανει αποκαρβοξυλίωση, σωστα;; κι επισης το βγαζει εξω για μια ωρα αν το βαλουμε κατω απο τη λαμπα hps που αναπαριστα τον ηλιο θα εχουμε ιδιο αποτελεσμα;; ευχαριστω πολυ!!
Joint Pass
"Στο άπειρο, κι ακόμα παραπέρα...
...θα φτάσουνε οι φούντες μου μία μέρα..."
null
Απάντηση
(17-10-2018, 13:52 )morfeas88 Έγραψε: παιδια με συγχωρειτε που επεμβαινω ομως παρακολουθω τη συζητηζη σας και ειχα καιρο να μπω και μολις ειδα το βιντεακι ο τυπος απλα το τριβει και μετα κατευθειαν βαζει στο χο ισοπρ. αλκοολη δε κανει αποκαρβοξυλίωση, σωστα;; κι επισης το βγαζει εξω για μια ωρα αν το βαλουμε κατω απο τη λαμπα hps που αναπαριστα τον ηλιο θα εχουμε ιδιο αποτελεσμα;; ευχαριστω πολυ!!

αν το φυτο μας εχει ολοκληρώσει την ωρίμανση του στα βάζα δεν χρειάζεται αποκαρβοξυλίωση
απαραίτητη ειναι μόνο για οταν το φυτό ειναι φρέσκοκομμένο (αν και γίνεται εν μέρει.. αν εξατμίσεις την αλκοόλη με θερμότητα)

στον ήλιο για μια ώρα το βάζουμε για να φύγει η χλωροφύλλη...(αν και αυτό δεν είναι απαραίτητο)...βελτιώνει την γεύση μόνο
για τον ίδιο λόγο μπαίνει και στην κατάψυξη πριν την αλκοόλη (για να μην περάσει μεγάλη ποσότητα χλωροφύλλης στην αλκοόλη)

αν η hps λειτουργήσει το ίδιο με τον ήλιο στην απομάκρυνση της χλωροφύλλης...δεν το γνωρίζω
Απάντηση
(17-10-2018, 20:16 )sig-p420 Έγραψε:
(17-10-2018, 13:52 )morfeas88 Έγραψε: παιδια με συγχωρειτε που επεμβαινω ομως παρακολουθω τη συζητηζη σας και ειχα καιρο να μπω και μολις ειδα το βιντεακι ο τυπος απλα το τριβει και μετα κατευθειαν βαζει στο χο ισοπρ. αλκοολη δε κανει αποκαρβοξυλίωση, σωστα;; κι επισης το βγαζει εξω για μια ωρα αν το βαλουμε κατω απο τη λαμπα hps που αναπαριστα τον ηλιο θα εχουμε ιδιο αποτελεσμα;; ευχαριστω πολυ!!

αν το φυτο μας εχει ολοκληρώσει την ωρίμανση του στα βάζα δεν χρειάζεται αποκαρβοξυλίωση
απαραίτητη ειναι μόνο για οταν το φυτό ειναι φρέσκοκομμένο (αν και γίνεται εν μέρει.. αν εξατμίσεις την αλκοόλη με θερμότητα)

στον ήλιο για μια ώρα το βάζουμε για να φύγει η χλωροφύλλη...(αν και αυτό δεν είναι απαραίτητο)...βελτιώνει την γεύση μόνο
για τον ίδιο λόγο μπαίνει και στην κατάψυξη πριν την αλκοόλη (για να μην περάσει μεγάλη ποσότητα χλωροφύλλης στην αλκοόλη)

αν η hps λειτουργήσει το ίδιο με τον ήλιο στην απομάκρυνση της χλωροφύλλης...δεν το γνωρίζω

φίλε μου, ποιό ξεκάθαρος και κατανοήσιμος δε μπορούσες να ήσουν, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!αν δλδ κατάλαβα καλά επίσης, εάν έχεις φου έξι μηνών και τρίβεται κιόλας σαν ξερό ψωμί ρε παιδί μου τόσο εύκολα κιόλας είσαι οκ έτσι δε χρειάζεσαι αποκαρβοξυλίωση έχοντας περάσει τη φου σου και απο όλα τα στάδια εννοείται....
Joint Pass
null
Απάντηση
(18-10-2018, 23:17 )morfeas88 Έγραψε:

φίλε μου, ποιό ξεκάθαρος και κατανοήσιμος δε μπορούσες να ήσουν, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!αν δλδ κατάλαβα καλά επίσης, εάν έχεις φου έξι μηνών και τρίβεται κιόλας σαν ξερό ψωμί ρε παιδί μου τόσο εύκολα κιόλας είσαι οκ έτσι δε χρειάζεσαι αποκαρβοξυλίωση έχοντας περάσει τη φου σου και απο όλα τα στάδια εννοείται....
παρα πολυ ωραια συζητηση .μας βοηθησε παρα πολυ ολο αυτο. θελω να ρωτησω κατι σαν αρχαριος εχω μια φου οχι πολυ καλη ειναι αδυνατο αλλα αρκετη ενα φυτο θηριο που εβγαλε αρκετη αλβανο αλλα οχι καλο . αξιζει να το κανω λαδι ? ο σκοπος ειναι να ατμιστει σε vaporizer. με ποιο τροπο μπορω να το κανω να αξιζει γιατι ποσοτητα υπαρχει.
Απάντηση
(19-10-2018, 12:58 )tsakaman Έγραψε:

παρα πολυ ωραια συζητηση .μας βοηθησε παρα πολυ ολο αυτο. θελω να ρωτησω κατι σαν αρχαριος εχω μια φου οχι πολυ καλη ειναι αδυνατο αλλα αρκετη ενα φυτο θηριο που εβγαλε αρκετη αλβανο αλλα οχι καλο . αξιζει να το κανω λαδι ? ο σκοπος ειναι να ατμιστει σε vaporizer. με ποιο τροπο μπορω να το κανω να αξιζει γιατι ποσοτητα υπαρχει.

εγω φιλε μου κατα τη ταπεινη μου αποψη πιστευω πως αξιζει λογω ποσοστητας αν και αλβανο ξερω καλυτερα να το πινεις (καπνιζεις σαν χορτο δλδ)  αλλα εχω πιει (η τπουλάχιστων ετσι μου εχουν πει) αλβανο σε ποτισμενο καπνο (λαδι δλδ) και γ@μα#ε!! εφυγα εργο ας σου απαντησει και καποιος ποιο πεπειραμενος βεβαια!!! :-)
Joint Pass
null
Απάντηση
(21-10-2018, 15:19 )morfeas88 Έγραψε:
(19-10-2018, 12:58 )tsakaman Έγραψε:

εγω φιλε μου κατα τη ταπεινη μου αποψη πιστευω πως αξιζει λογω ποσοστητας αν και αλβανο ξερω καλυτερα να το πινεις (καπνιζεις σαν χορτο δλδ)  αλλα εχω πιει (η τπουλάχιστων ετσι μου εχουν πει) αλβανο σε ποτισμενο καπνο (λαδι δλδ) και γ@μα#ε!! εφυγα εργο ας σου απαντησει και καποιος ποιο πεπειραμενος βεβαια!!! :-)
τελικα το εκανα το λαδακι ειναι αρκετα ευκολη και καυλιαρικη διαδικασια . περιμενεις με αγωνια να πας στο επομενο βημα για να το δοκιμασεις. φιλε μου δεν εκανε τιποτα τζουφιο βγηκε δεν την ακους με τιποτα αλλα οπως και να χει ειναι λαδακι θα το πιουμε μονο και στην ιδεα οτι κανει καλο. να παρουμε τις ουσιες. τοσο κοπο καναμε. την αλλη φορα με καλη φου.
Απάντηση
(07-12-2017, 23:45 )xasikliks Έγραψε:
(05-12-2017, 12:13 )7leaf Έγραψε:
(21-07-2016, 21:32 )sig-p420 Έγραψε:
(21-07-2016, 21:21 )trompetas Έγραψε: πολυ καλος, μια ερωτηση ωστοσο, ποσο ευκολα βρισκεις την αλκοολη; απο που μπορουμε να βρουμε;

σε δυο φαρμακεία που πήγα στην γειτονιά μου...είχαν και τα δυο...το ένα χύμα με 6 ευρα τα  300ml
και το άλλο συσκευασίας με 12 ευρα τα 300ml....το δύσκολο είναι να θυμασαι πως να το ζητήσεις   :p  :p

το λάδι για ιατρικούς σκοπούς χρειάζεται ειδική ποικιλία κάνναβης ? 
είναι λίγο άσχετη η ερώτηση στο νήμα σου αλλά για μένα έχει σημασία,ευχαριστώ προκαταβολικά !

καλή ερώτηση . η απάντηση είναι ολόκληρο βιβλίο .
κανονικά θα πρέπει ανάλογα με την ασθένεια να έχουμε το κατάλληλο φυτό με την κατάλληλη σύσταση σε κανναβινοηδή και σε τερπένεια .
κανονικά θα έπρεπε ,
αλλά .
και να μην είναι ακριβώς το κατάλληλο σε ποσοστά , πάλι θα κάνει στο 95 %  

επίσης δεν θέλουμε οινόπνευμα απλά , θέλουμε ισοπροπιλική αλκοόλη  και μόνο αυτήν .
οι υπόλοιπες αλκοόλες συστρέφουν λέει το dna του thc και cbd και με το που τα δεί μετά φως καταστρέφονται .

δηλαδή αν βάλεις σε ένα μπουκάλι τσίπουρο έναν παπά και το βάλεις στο ήλιο να κάνεις λικέρ , ε δεν θα κάνεις , θα έχεις ένα μπουκάλι τσίπουρο σε πράσινο χρώμα .

καλημέρα, ωραίες ιδέες μας δίνεις ευγενικέ xasikliks! και πως γίνεται το τσίπουρο με παπάδες λικέρ έχεις τη καλοσύνη να μας πείς; ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση
(19-11-2017, 14:03 )sig-p420 Έγραψε: καινούριο προϊόν.. για την αραίωση λαδιού που προέρχεται απο επεξεργασία με ισοπροπυλική αλκοόλη ή άλλης επεξεργασίας...
ακόμα και για διάλυση ατόφιας ρητίνης
χωρίς θέρμανση...(όπως υποστηρίζει ο πωλητής)...και με δυνατότητα περαιτέρω αραίωσης με κοινή  φυτική γλυκερίνη

σχετικά καλή τιμή....20 ευρώ για 50ml..(με τα μεταφορικά)...περισσότερα μόλις παραλάβω  :d    

https://www.ebay.com/itm/272801676528

"το pegmix είναι ένα προσαρμοσμένο μίγμα πολυαιθυλενογλυκόλης που διαλύει τα φυσικά έλαια και τις ρητίνες σε ένα χρήσιμο ιξώδες υγρό. η ποσότητα που θα χρειαστείτε ειναι 1ml pegmix προς 1 γραμμάριο έλαιο περίπου, αλλά αυτό εξαρτάται τόσο από τον τύπο όσο και από την ποιότητα του λαδιού που χρησιμοποιείται.

για καθαρότερα έλαια, όπως τα φιλτραρισμένα έλαια, μπορεί να χρησιμοποιηθεί μικρότερη ποσότητα pegmix. για παχύτερα έλαια που έχουν εξαχθεί με πιο επιθετικές μεθόδους, όπως η χρήση ισοπροπυλικής αλκοόλης, η οποία περιλαμβάνει πρόσθετα λιπίδια και χλωροφύλλη, μπορεί να απαιτηθεί λίγο περισσότερο pegmix αν και το 1 ml είναι συνήθως αρκετό για τα περισσότερα έλαια.

μόλις διαλυθεί το έλαιο στο pegmix το διάλυμα σας θα παραμείνει σταθερό. μπορείτε να αραιώσετε περαιτέρω το  μείγμα σας στην επιθυμητή ισχύ με ένα κοινό αραιωτικό όπως προπυλενογλυκόλη ή φυτική γλυκερίνη χωρίς να ανησυχείτε για το διαχωρισμό."
Καλησπέρα
Έρχομαι απο το μέλλον
Peg 400 έχει το IN SITU στην Καλαμαριά
Καπου 9€ το κιλο
Απάντηση
@ Αλαφροΐσκιωτος Που την ανακάλυψες βρε θηρίο

https://www.insituconservation.com/produ...ts/peg_400

Ευχαριστούμε Αλφ
Απάντηση
καλησπερα παιδια !! μπορω να κανω μια ερωτηση ??
αν το λαδι θελω να το χρεισημοποιησω σε φαγητο , η να το φαω γενικα!! δεν πρεπει πρωτα να κανω αποκαρβ τα ανθη της κανναβης ??
αυτος δεν ειναι ο σκοπος ?? τα σπασεις τα μορια και το THCA να γινει THC ωστε να ειναι ποιο ψυχοδραστικο ? αν παραληψεις αυτο το βημα απλα δεν θα ειναι τοσο δυνατο!! επισις δεν θα την ακους αν το καπνισεις τοσο!!
ενω αν θελεις το λαδι να το καπνισεις, ατμισεις κλπ δεν κανεις αποκαρβ τα ανθη πριν κανεις το λαδι !! οπως ειναι οριμασμενη την χρεησημοποιης !! επισεις αν αυτο το λαδι το φας δεν θα κανει δουλεια γτ δεν θα εχει τοσο υψηλα επιπεδα thc
στην ουσια οταν το καπνιζεις η το ατμιζεις με την καυση γινετε η αποκαρβ και την ακους !!!
ειναι ετσιι ? η κανω καποιο λαθος δεν εχω καταλαβει κατι καλα ??
εγω πρωσοπικα φτιαχνω λαδι με καθαρο οινοπνευμα, ποσιμο (αιθανολη) βαζω τα ανθη στην καταψυξη πανω απο 12 ωρες να παγωσει καλα οπως ειπε ο φιλος ποιο πριν για να μην τραβηξει το οινοπνευμα πολυ χρωροφυλη (και το οινοπνευμα παγωμενο)....τα σπαω απλα στο grinder τα πεταω σε ενα βαζω καλυπτο με οινοπνευμα το αφηνω για 2 λεπτα κουνοντας το τακτικα και δεν τ βγαζω απο μεσα να μεινει οσο το δυνατον ποιο παγωμενο.. σουρωνω σε ενα πιρεξ το αφηνω αφηνω να στεγνωσει και ετοιμο !! βγαινει παντα σαν ρετσινι αν ειναι χειμωνας ειδικα και μυριζει σαν σοκολατα το κανεις κ μακαρονι αμα θες με το χερι σ αλλα αμα το καψεις γινετε υγρο !!
εχω μια απορια !! πως μπορω να φτιαξω λαδι και να μεινει η συστασι του ποιο υγρη ??
Απάντηση
(01-12-2020, 01:23 )skunky Έγραψε: καλησπερα παιδια !! μπορω να κανω μια ερωτηση ??
αν το λαδι θελω να το χρεισημοποιησω σε φαγητο , η να το φαω γενικα!! δεν πρεπει πρωτα να κανω αποκαρβ τα ανθη της κανναβης ??
αυτος δεν ειναι ο σκοπος ?? τα σπασεις τα μορια και το THCA να γινει THC ωστε να ειναι ποιο  ψυχοδραστικο ? αν παραληψεις αυτο το βημα απλα δεν θα ειναι τοσο δυνατο!! επισις δεν θα την ακους αν το καπνισεις τοσο!!
ενω αν θελεις το λαδι να το καπνισεις, ατμισεις κλπ δεν κανεις αποκαρβ τα ανθη πριν κανεις το λαδι !! οπως ειναι οριμασμενη την χρεησημοποιης !! επισεις αν αυτο το λαδι το φας δεν θα κανει δουλεια γτ δεν θα εχει τοσο υψηλα επιπεδα thc 
στην ουσια οταν το καπνιζεις η το ατμιζεις με την καυση γινετε η αποκαρβ και την ακους !!!
εγω πρωσοπικα φτιαχνω λαδι με καθαρο οινοπνευμα, ποσιμο (αιθανολη) βαζω τα ανθη στην καταψυξη πανω απο 12 ωρες να παγωσει καλα  οπως ειπε ο φιλος ποιο πριν για να μην τραβηξει το οινοπνευμα πολυ χρωροφυλη (και το οινοπνευμα παγωμενο)....τα σπαω απλα στο grinder τα πεταω σε ενα βαζω καλυπτο με οινοπνευμα το αφηνω για 2 λεπτα κουνοντας το τακτικα και δεν τ  βγαζω απο μεσα να μεινει οσο το δυνατον ποιο παγωμενο.. σουρωνω σε ενα πιρεξ το αφηνω αφηνω να στεγνωσει και ετοιμο !! βγαινει παντα σαν ρετσινι αν ειναι χειμωνας ειδικα και μυριζει σαν σοκολατα το κανεις κ μακαρονι αμα θες με το χερι σ αλλα αμα το καψεις γινετε υγρο !!
εχω μια απορια !! πως μπορω να φτιαξω λαδι και να μεινει η συστασι του ποιο υγρη ??

καλησπερα  αφησε το στο οινοπνευμα  4-5-6 ωρες θα τραβιξει και λιπιδια κλπ και θα ειναι πιο ρευστο.θα παρεις πιο πολυ λαδι αλλα οχι τοσο δυνατο.
αλλος ενας τροπος ειναι με τερπινια αλλα ειναι ακριβα και δεν ξερω κατα ποσο θα ομογενοποιιθουν  με το iso λαδι.
Απάντηση
(01-12-2020, 01:42 )giannakis Έγραψε:
(01-12-2020, 01:23 )skunky Έγραψε: καλησπερα παιδια !! μπορω να κανω μια ερωτηση ??
αυτος δεν ειναι ο σκοπος ?? τα σπασεις τα μορια και το THCA να γινει THC ωστε να ειναι ποιο  ψυχοδραστικο ? αν παραληψεις αυτο το βημα απλα δεν θα ειναι τοσο δυνατο!! επισις δεν θα την ακους αν το καπνισεις τοσο!!
εγω πρωσοπικα φτιαχνω λαδι με καθαρο οινοπνευμα, ποσιμο (αιθανολη) βαζω τα ανθη στην καταψυξη πανω απο 12 ωρες να παγωσει καλα  οπως ειπε ο φιλος ποιο πριν για να μην τραβηξει το οινοπνευμα πολυ χρωροφυλη (και το οινοπνευμα παγωμενο)....τα σπαω απλα στο grinder τα πεταω σε ενα βαζω καλυπτο με οινοπνευμα το αφηνω για 2 λεπτα κουνοντας το τακτικα και δεν τ  βγαζω απο μεσα να μεινει οσο το δυνατον ποιο παγωμενο.. σουρωνω σε ενα πιρεξ το αφηνω αφηνω να στεγνωσει και ετοιμο !! βγαινει παντα σαν ρετσινι αν ειναι χειμωνας ειδικα και μυριζει σαν σοκολατα το κανεις κ μακαρονι αμα θες με το χερι σ αλλα αμα το καψεις γινετε υγρο !!

καλησπερα  αφησε το στο οινοπνευμα  4-5-6 ωρες θα τραβιξει και λιπιδια κλπ και θα ειναι πιο ρευστο.θα παρεις πιο πολυ λαδι αλλα οχι τοσο δυνατο.
αλλος ενας τροπος ειναι με τερπινια αλλα ειναι ακριβα και δεν ξερω κατα ποσο θα ομογενοποιιθουν  με το iso λαδι.

καλημερα Γιαννη !! θα το δοκιμασω να δω και θα στειλω τα αποτελεσματα  Smile Smile  οσο για το αν δεν βγει τοσο δυνατο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο .. δλδ τη 2 λεπτα να τ αφησεις τη 1 -5 -10 ωρες η ποσοτητα thc που θα τραβηξει λογικα ειναι η ιδια !! βλεπω γενικα στο πιρεξ που τα κκατακαθεια στις γωνιες δεν τα πιανω ριχνω λιγο οινοπνευμα και διαλειονται μεσα στο λεπτο και ουτε .. οποτε και πανω στη φουντα τον ιδιο χρονο θελει γενικα !! τωρα αμα τραβηξει αλλες ουσιες με την παραπανω ωρα δεν το ξερω δεν το εχω δοκιμασει... εγω πιστευω οτι απλα θα αλλαξει στην γευση στην καυση και στην ρευστοτητα και την υφη αναλογα με την ωρα που το αφηνεις.. λογικα δεν θα βγει δυνατο εννοεις οτι δεν θα ειναι τοσο καθαρο ??
Απάντηση
Το MCT oil είναι εξαιρετικός φορέας για το λάδι!!!
Μπορείς να το αραιώσεις όσο θες...
One man's Heaven is another man's Hell...
Απάντηση
(01-12-2020, 12:24 )skunky Έγραψε:
(01-12-2020, 01:42 )giannakis Έγραψε: καλησπερα  αφησε το στο οινοπνευμα  4-5-6 ωρες θα τραβιξει και λιπιδια κλπ και θα ειναι πιο ρευστο.θα παρεις πιο πολυ λαδι αλλα οχι τοσο δυνατο.

καλημερα Γιαννη !! θα το δοκιμασω να δω και θα στειλω τα αποτελεσματα  Smile Smile  οσο για το αν δεν βγει τοσο δυνατο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο .. δλδ τη 2 λεπτα να τ αφησεις τη 1 -5 -10 ωρες η ποσοτητα thc που θα τραβηξει λογικα ειναι η ιδια !! βλεπω γενικα στο πιρεξ που τα κκατακαθεια στις γωνιες δεν τα πιανω ριχνω λιγο οινοπνευμα και διαλειονται μεσα στο λεπτο και ουτε .. οποτε και πανω στη φουντα τον ιδιο χρονο θελει γενικα !! τωρα αμα τραβηξει αλλες ουσιες με την παραπανω ωρα δεν το ξερω δεν το εχω δοκιμασει... εγω πιστευω οτι απλα θα αλλαξει στην γευση στην καυση και στην ρευστοτητα και την υφη αναλογα με την ωρα που το αφηνεις.. λογικα δεν θα βγει δυνατο εννοεις οτι δεν θα ειναι τοσο καθαρο ??

και η γευση και η ποσοτητα και η ρευστοτητα θα αλλαξουν.αυτο που κανεις ειναι qwiso και ειναι αρκετα καθαρο.
αυτο που σου λεω ειναι πιο πολυ rick simson λαδι. για καπνισμα το θες;
Απάντηση
(01-12-2020, 16:41 )giannakis Έγραψε:
(01-12-2020, 12:24 )skunky Έγραψε: καλημερα Γιαννη !! θα το δοκιμασω να δω και θα στειλω τα αποτελεσματα  Smile Smile  οσο για το αν δεν βγει τοσο δυνατο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο .. δλδ τη 2 λεπτα να τ αφησεις τη 1 -5 -10 ωρες η ποσοτητα thc που θα τραβηξει λογικα ειναι η ιδια !! βλεπω γενικα στο πιρεξ που τα κκατακαθεια στις γωνιες δεν τα πιανω ριχνω λιγο οινοπνευμα και διαλειονται μεσα στο λεπτο και ουτε .. οποτε και πανω στη φουντα τον ιδιο χρονο θελει γενικα !! τωρα αμα τραβηξει αλλες ουσιες με την παραπανω ωρα δεν το ξερω δεν το εχω δοκιμασει... εγω πιστευω οτι απλα θα αλλαξει στην γευση στην καυση και στην ρευστοτητα και την υφη αναλογα με την ωρα που το αφηνεις.. λογικα δεν θα βγει δυνατο εννοεις οτι δεν θα ειναι τοσο καθαρο ??

και η γευση και η ποσοτητα και η ρευστοτητα θα αλλαξουν.αυτο που κανεις ειναι qwiso και ειναι αρκετα καθαρο.

ναι γιαννη για καπνισμα το θελω ..  απλα ετσι ρευστο που γινετε μπορω μονο στο χαρτακι να το απλωσω και αποτι καταλαβαινω παει πολυ χαμενο με αυτον τον τροπο ..ενω αν ηταν λιγο ποιο υγρο 8α μπορουσα να το απλωσω και στον καπνω!! ενω ετσι κολαει ο καπνος επανω και δεν γινετε δουλεια ...  επισεις ετσι οπως το κανω δεν παιρνω τερπενια και την γευση απτο ανθος !! ειχα εναν φιλο που εφερνε ενα λαδακι απο καπου!! ηταν λιγο υγρο καπως ειχε απιστευτη μυρωδια και γευση εβαζες λιγο σε ενα μαχαιρη το εκαιγες και μυριζε ολο το δωματιο εσταζε αυτο στο μαχαιρι και το παταγα πανω στον καπνο οταν ειχα ετοιμασει το τσιγαρο μου και γινοτανε τουμπανο!! αυτο προσπαθω να πετυχω αλλα ματαια !! μαλλον δεν πρεπει να χρησημοποιησω οινοπνευμα ?? θα δοκιμασω παντος να το αφησω και 5 6 ωρες οπως ειπες να δω πως θα βγει!!!
Απάντηση
(02-12-2020, 14:35 )skunky Έγραψε:
(01-12-2020, 16:41 )giannakis Έγραψε: και η γευση και η ποσοτητα και η ρευστοτητα θα αλλαξουν.αυτο που κανεις ειναι qwiso και ειναι αρκετα καθαρο.

ναι γιαννη για καπνισμα το θελω ..  απλα ετσι ρευστο που γινετε μπορω μονο στο χαρτακι να το απλωσω και αποτι καταλαβαινω παει πολυ χαμενο με αυτον τον τροπο ..ενω αν ηταν λιγο ποιο υγρο 8α μπορουσα να το απλωσω και στον καπνω!! ενω ετσι κολαει ο καπνος επανω και δεν γινετε δουλεια ...  επισεις ετσι οπως το κανω δεν παιρνω τερπενια και την γευση απτο ανθος !! ειχα εναν φιλο που εφερνε ενα λαδακι απο καπου!! ηταν λιγο υγρο καπως ειχε απιστευτη μυρωδια και γευση εβαζες λιγο σε ενα μαχαιρη το εκαιγες και μυριζε ολο το δωματιο εσταζε αυτο στο μαχαιρι και το παταγα πανω στον καπνο οταν ειχα ετοιμασει το τσιγαρο μου και γινοτανε τουμπανο!! αυτο προσπαθω να πετυχω αλλα ματαια !! μαλλον δεν πρεπει να χρησημοποιησω οινοπνευμα ?? θα δοκιμασω παντος να το αφησω και 5 6 ωρες οπως ειπες να δω πως θα βγει!!!

επανω στο χαρτι παει χαμενο το πιο πολυ.εγυ το καπνιζω  ειτε με vaporizer σκετο η το βαζω σε καπνο.παιρνω λιγο λαδι
σπαω 2 τσιγαρα (οχι καπνο ειναι νωπός) και με τα δαχτυλα τριβω πιεζω το λαδι στον καπνο.αν εχω βαλει πολυ προσθετο καπνο.οτι μενει στα δαχτυλα παλι με καθαρο καπνο και τριψιμο βγαινει.ειδικα αν το αφησεις κανενα βραδι αποροφαει πιο πολυ και ο καπνος γινεται ακομα πιο στεγνος.το καπνιζω 50-50 μεκαθαρο  καπνο .

ο λογος που δε μυριζει δεν εχει να κανει με το πως το καπνιζεις αλλα απο το πως το φτιαχνεις και το ιδιο το φυτο.
μαλλον τις καις τις τερπινες εξατμιζονται σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες.δεν ειναι κακο εγο το κανω επιτιδες ποτε ποτε για να μην μυριζουν.πινω στο δρομο η στη δουλια και χαμπαρι κανεις.
παντως οσο πιο συμπαγες το λαδι τοσο πιο καθαρο.
Απάντηση
(02-12-2020, 15:21 )giannakis Έγραψε:
(02-12-2020, 14:35 )skunky Έγραψε: ναι γιαννη για καπνισμα το θελω .. απλα ετσι ρευστο που γινετε μπορω μονο στο χαρτακι να το απλωσω και αποτι καταλαβαινω παει πολυ χαμενο με αυτον τον τροπο ..ενω αν ηταν λιγο ποιο υγρο 8α μπορουσα να το απλωσω και στον καπνω!! ενω ετσι κολαει ο καπνος επανω και δεν γινετε δουλεια ... επισεις ετσι οπως το κανω δεν παιρνω τερπενια και την γευση απτο ανθος !! ειχα εναν φιλο που εφερνε ενα λαδακι απο καπου!! ηταν λιγο υγρο καπως ειχε απιστευτη μυρωδια και γευση εβαζες λιγο σε ενα μαχαιρη το εκαιγες και μυριζε ολο το δωματιο εσταζε αυτο στο μαχαιρι και το παταγα πανω στον καπνο οταν ειχα ετοιμασει το τσιγαρο μου και γινοτανε τουμπανο!! αυτο προσπαθω να πετυχω αλλα ματαια !! μαλλον δεν πρεπει να χρησημοποιησω οινοπνευμα ?? θα δοκιμασω παντος να το αφησω και 5 6 ωρες οπως ειπες να δω πως θα βγει!!!

επανω στο χαρτι παει χαμενο το πιο πολυ.εγυ το καπνιζω ειτε με vaporizer σκετο η το βαζω σε καπνο.παιρνω λιγο λαδι
σπαω 2 τσιγαρα (οχι καπνο ειναι νωπός) και με τα δαχτυλα τριβω πιεζω το λαδι στον καπνο.αν εχω βαλει πολυ προσθετο καπνο.οτι μενει στα δαχτυλα παλι με καθαρο καπνο και τριψιμο βγαινει.ειδικα αν το αφησεις κανενα βραδι αποροφαει πιο πολυ και ο καπνος γινεται ακομα πιο στεγνος.το καπνιζω 50-50 μεκαθαρο καπνο .

ο λογος που δε μυριζει δεν εχει να κανει με το πως το καπνιζεις αλλα απο το πως το φτιαχνεις και το ιδιο το φυτο.
μαλλον τις καις τις τερπινες εξατμιζονται σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες.δεν ειναι κακο εγο το κανω επιτιδες ποτε ποτε για να μην μυριζουν.πινω στο δρομο η στη δουλια και χαμπαρι κανεις.
παντως οσο πιο συμπαγες το λαδι τοσο πιο καθαρο.
πως γινετε να καιω τα τερπενια ?? αφου δεν το ζεστενο καν !! και με του εμποριου το σκαν εχω δοκιμασει να το κανω που ειναι ολο ζαχαρη και μελι παλι το ιιδιο βγαινει !! και με αλβανικο το εχω δοκιμασει παλι πανω κατω ιδια γευση!! τραβαω μονο thc μυριζει σαν σοκολατα παντα !! μαλλον δεν κανει δουλεια το οινοπνευμα για να τραβηξει και τερπενια και γευση η πρεπει να το αφησω παραπανω ωρα... με bho πρεπει να ειναι καλυτερο το αποτελεσμα σε θεμα γευσεις !!
Απάντηση
γιατι επιμενετε τοσο πολυ στο θεμα της αποκαρβοξυλιωσης σε φουρνο?
εννοειτε σε φαση που δεν το εχετε αφησει να ωριμασει φυσικα?
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)