Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY κατασκευή ενός ''κουτιού'' για την αποξήρανση .
θέλω να φτιάξω ένα σχετικά μικρό σε μέγεθος '' κουτί'' από κόντρα πλακέ θαλάσσης . εκεί θα βάζω τα λουλούδια μου να ξεραίνονται . πρέπει να μην αφήνει καθόλου μυρωδιά .

θα χρησιμοποιήσω έναν εξαεριστήρα που έχω και θα αγοράσω ένα καλό φίλτρο άνθρακα .
θέλω να μου προτείνεται ένα αξιόπιστο φίλτρο ,δοκιμασμένο .
την κατασκευή θα μου την κάνει ένας φίλος μερακλής . έχω όλα τα υλικά ,μόνο φίλτρο χρειάζομαι .

ο λόγος που πρέπει να φτιάξω αυτή την κατασκευή είναι επειδή υπάρχουν πολλές πιθανότητες να χρειαστεί να αποξηράνω πολλά λουλούδια ,αν πάνε όλα καλά φέτος .
οι πολλές φούντες είναι μπέρδεμα να αποξηρανθούν στο σπίτι ,χωρίς φίλτρο άνθρακα .
θα μύριζε όλη η γειτονιά .
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση

ads by gr420info

εγώ έχω αυτή την μάρκα ξύστρα....και έμεινα ευχαριστημένος

https://www.hortisculture.com/product/25...%b3/h.html
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
εγώ αυτή τη μάρκα έχω δουλέψει https://astirgrows.com/el/filtro-energoy...170m3-1032 ,τι εξαερισμό έχεις;
Απάντηση
έχω ένα παλιό εργαλείο ιταλικό ,μεταλικό ,εξωτερικού χώρου . χρόνια έχω να το λειτουργήσω αλλά είναι σκυλί . μπορώ να του παρεμβάλλω ένα ρυθμιστή στροφών ; δεν θέλω να λειτουργεί σε πλήρη ένταση ,είναι δυνατός . θέλω απλά να ανανεώνει τακτικά τον αέρα στον αποξηραντή και έτσι να φιλτράρει τις μυρωδιές από τα μέλια .
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
υπάρχει και έτοιμο φις με ροοστάτη(ντίμερ),είχα ακούσει ότι δε δουλεύουν όλοι οι εξαερισμοί καλά με αυτό,στο δικό μου μια χαρά με βόλεψε.κανα 5ευρω περίπου, δε θυμάμαι ακριβώς.
Απάντηση
άκυρο τελικά για την κατασκευή .το ξανασκέφτηκα και αποφάσισα να κάνω την αποξήρανση στην εξοχή και όχι στο σπίτι μου . δεν είναι καλή ιδέα να υπάρχουν πολλά λουλούδια στο σπίτι και ας μη μυρίζουν .

θα πάω τις φούντες κατευθείαν στο σημείο αποξήρανσης ,που είναι ασφαλές και εκεί θα κάνω την προεργασία για να τις κρεμάσω .

έκανα σήμερα το απόγευμα μια καταδρομική και πήγα σε ένα σημείο που είχα βρει το χειμώνα . στην περιοχή υπάρχουν βαθιά χαρακώματα ,ψηλά σε ένα λόφο που δεν πατάει κανείς . βάθος περί το 1,60 και πλάτος αρκετό .

σε κάποια σημεία τα χαρακώματα έχουν σκεπαστεί τελείως από τα φυτά που φύτρωσαν στις πλευρές τους .
κάτω από αυτά τα φυτά και μέσα στο χαράκωμα θα αποξηράνω τα λουλούδια .

στην δεύτερη φωτό φαίνεται το χαράκωμα λίγα μέτρα πιο πέρα .
στην τρίτη είναι ένα φυτό ,κάτω από το οποίο περνάει το χαράκωμα .εκεί θα τις κρεμάσω .

[Εικόνα: sunset.jpg]

[Εικόνα: xarakoma.jpg]

[Εικόνα: bush.jpg]
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
αμα βρεξει τι θα κανεις? το χωμα δεν θα κρατησει την υγρασια απο τα φρεσκοκομμενα buds? δεν θα σκονιστουν εκει? Dodgy ... πρωτη φορα ακουω για στεγνωμα μεσα στο εδαφος
I'm So Fucking High You Couldn't Reach Me With A Fucking Antenna    Balloons
Απάντηση
μάζεψε και σχινόχωμα μιας και είσαι εκεί, δεν υπάρχει καλύτερο
Απάντηση
καταλαβαίνω τις απορίες σου devoner .
εξηγώ λοιπόν πως πρόκειται για στιβαρή κατασκευή οχυρωματικού έργου και όχι ένα πρόχειρο χαράκωμα .
τα τοιχία και το δάπεδο είναι από πέτρα και τσιμέντο .

η όποια βροχή πέσει τον οκτώβρη -νοέμβρη δεν θα μπορέσει να διαπεράσει το παχύ φύλλωμα του θάμνου που δείχνω παραπάνω . υπάρχει βέβαια και η επιλογή να απλώσω ένα νάυλον στην ''οροφή'' του χαρακώματος .

το ξηραντήριο θα αερίζεται από αριστερά και δεξιά , η περιοχή έχει πολλούς αέρηδες ,χειμώνα -καλοκαίρι .
διακόσια μέτρα από το κύμα .το βαράει ο ήλιος από τις 10 έως το ηλιοβασίλεμα .

η όλη φάση θα διαρκέσει το πολύ μια βδομάδα . δεν έχουμε σοβαρές βροχές εδώ στο νησί μέχρι το δεκέμβρη .

[Εικόνα: xarakoma_2.jpg]
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
(08-15-2016, 02:22 AM)ξύστρας Έγραψε: [Εικόνα: xarakoma_2.jpg]

"ο εφιαλτης στον δρομο με τις λευκες..!" Smoke4

εχεις οργωσει τον τοπο ε; :p
το ξερω αυτο το μερος(αν δεν κανω λαθος),ειναι ομορφο και μυστηριωδες.. Heart

καλη επιτυχια Wink
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
δεν το ξέρεις ,δεν το ξέρεις !
δεν πάνε εκεί τα κορίτσια .
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
(08-11-2016, 01:59 PM)ξύστρας Έγραψε: οι πολλές φούντες είναι μπέρδεμα να αποξηρανθούν στο σπίτι ,χωρίς φίλτρο άνθρακα .
 θα μύριζε  όλη η γειτονιά .

καλημερα κει οξω Smile
αν μυριζουν κατα το στεγνωμα θα μου επιτρεψεις να πω οτι υπαρχει προβλημα απο ακαταλληλη θερμο στο χωρο!
κατα την ταπεινη μου αποψη,ειναι ενα ωραιο σημαδι οτι τσιμπαει ψηλα η θερμο στο στεγνωτηριο,εφ οσον την γουλαντρισεις στα σωστα επιπεδα παυουν κ οι μυρωδιες!

...κατα τ αλλα ωραια σκεψη το χαρακωμα ξυστρα,οπως δειχνει θα σου εξασφαλισει το απαιτουμενο σκοταδι,εφ οσον σκεπαστει απο πανω λογικα θα μπορει να κρατησει χαμηλη θερμοκρασια κ υψηλη υγρασια απο την παροδο της νυχτας,ειδικα σε πιο προχωρημενες ημερομηνιες!
Άιντε της κανναβουριάς τα φύλλα
θα τα κάνω φορεσιά,
να τα βάλω κυρά μου να περάσω
να σου κάψω την καρδιά! /Σ.Μ\
Απάντηση
(08-15-2016, 08:37 AM)ξύστρας Έγραψε: δεν το ξέρεις ,δεν το ξέρεις !
δεν πάνε εκεί τα κορίτσια .

κατεβαινεις για να πας.. Sleepy
πριν 5-6 χρονια με μια φιλη "τρελη" οργωναμε τον τοπο..
και φτασαμε σε αυτο το μερος,λεω αν δεν κανω και παλι λαθος,ηταν πολυ spooky ομως δεν κατσαμε πολυ...
και δεν τα μπορω αυτα,να σερνομαι με τον κωλο για να κατεβω αποτομα απo βουνα..
κι ομως το εκανα :p
βασικα απο βολτα με τα ποδια εγινε ζουγκλοπεριπατος..
σαν απο παραμυθι αυτο το μερος κι ας ειναι κεντρο.
καλη φαση! Wink

και παλι λεω μπορει να κανω και λαθος,οπου και να τα βαλεις ελπιζω να γινει σωστα η δουλεια σου γιατι με αυτη την ζεστη εχει φοβηθει το ματι μου...
βεβαια καλυτερα θα ειναι εξω αποτι μεσα νομιζω,θα εχουν φρεσκο αερακι συνεχεια! Wink
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)