Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Northern Light Automatic (400 watt hps)
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ.Σαν αρχάριος μάγκες θα ήθελα τις γνώμες σας μιας και είναι η δεύτερη μόλις καλλιέργεια μου, για να αποφύγω τυχών απρόοπτα και επειδή την πρώτη φορά την έκανα την όλη φάση εντελώς μόνος μου, όχι ότι πήγε άσχημα απλά θα ήθελα και κάποιες γνώμες παραπάνω.Λοιπόν σπόρια από Royal Queen Seeds την πρώτη φορά είχα βάλει το White diesel haze πολύ εύκολο δεν χρειάστηκε πολλά άλλα επειδή δεν μου έβγαλε πολύ και δεν θα έλεγα και ότι με άφησε πολύ ευχαριστημενο προτίμησα το εν λόγο αυτόματο χωρίς πολλά ψαξιματα επειδή το είχε σαν πρώτη και καλύτερη επιλογή στα αυτόματα.Στου αγώνα τώρα έχω μια τετρακοσαρα hps το grow room είναι χειροποίητο μιας και πιάνουν τα χέρια μου(έτσι ονομάζω την άφραγκια ακούγεται πιο ωραίο)εξαερισμό δεν έχω προς το παρόν αλλά επειδή το grow room βρίσκεται στο δωμάτιο μου και είμαι στον τέταρτο με αρκετό αεράκι και καθαρό αέρα όταν ανοίγω παράθυρα, το έχω αφήσει έτσι για τώρα, έχω βάλει δύο σπόρια με διαφορά τριών ημερών μεταξύ τους,πήγαινα για ένα αλλά μετά το μετάνιωσα και έβαλα και το άλλο.Η αρχή έγινε σε χαρτάκι βρεγμένο και μετά από περίπου 30 κάτι ώρες που έσκασαν μύτη οι ουρίτσες τα έβαλα σε γλαστρουλες τριών λίτρων για αρχή σε χώμα που πήρα από το ανθοπωλείο της γειτονιάς(ανθηρο λέγεται ήταν το καλύτερο που είχε 5€ τα 20 Lt)και τα έβαλα κάτω από τη λάμπα για 16 ώρες την ημέρα. Το πρώτο μπήκε στη γλάστρα στις 19/3 και το άλλο στις 21/3 ακολουθεί και φώτο.Για λόγο οικονομίας εδώ και δύο μέρες τα γύρισα στις 12 ώρες την ημέρα φως κάτω από την λάμπα και εφοσον έχω και την δυνατότητα μιας και ένα αρκετό μέρος του δωματίου λουζεται για κάποιες ώρες με φυσικό φως από σήμερα λέω να τα αφήνω σε φυσικό φως δύο τρεις ωριτσες την ημέρα εφόσον έχει καλό καιρό και έχει ηλιο.Αυτά, ανεβάζω και φωτο και θα ήθελα γνώμες.
Απάντηση

ads by gr420info

Εδώ ήμαστε δεν ξέρω αν φαίνονται πολύ καλά γιατί μείωσα την ανάλυση της φωτογραφίας γιατί ήταν πολύ μεγάλη
Απάντηση
το ότι το βλέπει ο ήλιος έτσι είναι μια χαρά , το θέμα είναι οτι τα αυτόματα δεν τα γυρίζεις εσύ σε ανθοφορία , γυρίζουν από μόνα τους , και ας έχουν 18 και 20 ώρες φώς . αυτό που δεν ξέρω είναι τι θερμοκρασίες πιάνεις μέσα στο κουτί χωρίς εξαερισμό ,
Απάντηση
Φίλε χασικλιξ το ξέρω για τα αυτόματα ότι γυρίζουν μόνα τους σε ανθοφορια απλά τους μείωσα τον χρόνο φωτισμού κάτω από την λάμπα καθαρά για οικονομικούς λόγους.Όσο για την θερμοκρασία είναι από 24 με 27 βαθμούς στο περίπου σου λέω περίπου γιατί έχω ένα από αυτά τα ρολόγια που μετράνε θερμοκρασία υγρασία κτλ και είναι κινεζικό και δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστο είνα, επίσης δε θα το έλεγα κουτί τη φάση που έχω φτιάξει είναι ντουλάπα γύρω στο 1τμ και την έχω δίπλα σε μεγάλο παράθυρο για να την χτυπάει ο αέρας.Πάντως είναι στο πρόγραμμα ανεμιστήρακι και εξαερισμός με φίλτρο άνθρακα.
Απάντηση
Λοιπόν, εξαερισμό θα χρειαστείς, αλλιώς θα έχεις προβλήματα, ιδίως τώρα που θα καλυτερέψει ο καιρός. Τα αυτόματα σε φωτισμό 12/12 θα σου δώσουν λιγότερο, οπότε την οικονομία θα την χάσεις στο λιγότερο χόρτο. Βέβαια αν είναι να μην έχεις και εξαερισμό και να ψήνονται τότε άστα στο 12/12 .
Απάντηση
Καλησπέρα στο φόρουμ.Τα κορίτσια μου κοντεύουν να κλείσουν μήνα σε κάνα δυο μέρες και έχω δύο εβδομάδες που τους άρχισα φαγακι πήρα το πακέτο try της biobizz και τους δίνω μία φορά την εβδομάδα θα ήθελα να μου πείτε αν είναι αρκετό η θέλει παραπάνω από μια φορά την εβδομάδα.
Απάντηση
(04-19-2015, 03:48 PM)piupiu Έγραψε: Καλησπέρα στο φόρουμ.Τα κορίτσια μου κοντεύουν να κλείσουν μήνα σε κάνα δυο μέρες και έχω δύο εβδομάδες που τους άρχισα φαγακι πήρα το πακέτο try της biobizz και τους δίνω μία φορά την εβδομάδα θα ήθελα να μου πείτε αν είναι αρκετό η θέλει παραπάνω από μια φορά την εβδομάδα.

[Εικόνα: DSC_0016_zps3a6toabz.jpg.html?sort=3&o=0]
Απάντηση
Δε φαίνεται η εικόνα. Για το φαΐ ότι λέει ο κατασκευαστής
Απάντηση
Ότι λέει ο κατασκευαστής, στη μέση όμως για να είσαι σίγουρος.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)