Αξιολόγηση Θέματος:
  • 4 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
''The doors of perception''
Και ενημερωμένο σε βρίσκω και σωστότατο...
Keep up the good work .
ΟΥΚ ΕΝ ΤΟ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥ ΑΛΛΑ ΕΝ ΤΟ ΕΥ ΤΟ ΠΟΛΛΩ
Απάντηση

ads by gr420info

"Είμαι θετικός πως όσο μαθαίνω το μέρος μου και τις ιδιαιτερότητες του και εξοικιώνομαι με τα εργαλεία μου θα καταφέρνω να μετριάζω και τις απώλειές μου."

Εκει ειναι ολο το ζουμι της υποθεσης πιστευω...Να ξερεις το μερος σου στον καιρο,στους εχθρους και στα παντα,ωστε να προχωρησεις και συ με το καταλληλο σχεδιο.
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
Καλησπέρα σε όλους.
Αισίως τελείωσε και η τρίτη εβδομάδα του Οκτώβρη, με τον καιρό εμφανώς να βρίσκει τον φθηνοπωρινό του χαρακτήρα και επιτέλους αυτή η σεζόν που πολύ καιρό πριν άρχισε να σχεδιάζεται με αρκετή προσοχη, φτάνει στο τέλος της . Οι συγκομιδές έχουν ξεκινήσει και από εδώ και πέρα κλιμακωτά θα κοπούν όλα τα φυτά και θα υπάρχουν διάφορες ενημερώσεις και εντυπώσεις.
Είναι ακόμα πολύ νωρίς για απολογισμούς, αλλά μέσα σε όλο αυτό το συρφετό κανά δύο κοπελιές ξεχώρισαν για τον χαρακτήρα τους, κυρίως τα καταπληκτικά powerplant και τα άγρια.

Σε γενικές γραμμές, όπως κάθε χρόνο και η φετινή σεζόν ήταν διδακτική, διάφορες αλλαγές προέκυψαν και αναγκάστηκα να ελιχθώ και είχε ενδιαφέρον. Σκοπό είχα να την ψαξω με τα χώματα και νέα υλικά, πήρα μια γεύση, αλλά δεν μπορώ να πω οτί τα βρήκα και εντελώς στρωτά. Υπάρχουν πολλά περιθώρια ακόμα για βελτιώσεις σε όλους τους τομείς. Ίσως λόγω του ότι φύτεψα έξω αργά, αυτή η σεζόν μου φάνηκε σύντομη, πέρασε αβίαστα και τα περισσότερα φυτά ωρίμασαν νωρίς και εννοώ πριν τις 28, στην εθνικήν μας εορτήν.
Από πλευράς απωλειών δεν τις γλύτωσα αλλά κατάφερα να τις μετριασω αρκετα, με το νάυλον να κάνει αρκετά καλή δουλειά με τις υγρασίες.
Το θέμα μου τώρα είναι πότε θα κόψω το Nevilles Haze, που απο πλευράς θεωρίας θα έπρεπε να το κόψω τουλάχιστον πατημένο Νοέμβρη, αλλά οπτικά εμένα μου φαίνεται έτοιμο από τώρα.

Σας ευχαριστώ όλους για την παρέα που μου κάνατε σε όλη αυτή την πορεία από τον Απρίλη που άνοιξε αυτό το ημερολόγιο, 7 μήνες τώρα σε ρυθμό. Σε γενικές γραμμές προσπάθησα να σας δείξω συνοπτικά με διβδόμαδες ανανεώσεις τι έγινε αλλά απο κοντά προφανώς και έχει περισσότερη δράση. Όπως σας είπα, δεν θέλω να το τελειώσω έτσι αυτό το ημερολόγιο. Ήθελα να σας δείξω και λίγο στεγνά τα άνθη και να σας πω τις εντυπώσεις μου, οπότε θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες προσθήκες.

Για κάποιο καιρό, όσο χρειαστεί, θα κάνω ένα διάλειμμα από την καλλιέργεια μετά απο κάποιες σερί που έκανα, για λόγους που κάποιοι θα μάθετε σύντομα. Smile
Θα έχω όλο τον χρόνο να σκεφτώ, να διαβάσω και να ανανεώσω τις γνώσεις μου γύρω από θέματα καλλιέργειας που με ενδιαφέρουν, όπως επίσης και να συμμετέχω σε κοινές δράσεις.
Ανυπομονώ να τα πούμε όλοι μαζί στη συνάντηση στα τέλη του επόμενου μήνα. Ευχές σε όλους για ένα βατό φθηνόπωρο και χειμώνα και χαρούμενες καλλιέργειες.
Βίβες για τώρα!!

Έτσι με λίγο σίβα να κλείσει η σεζόν.
[Εικόνα: DSC04996_zps2acjxztk.jpg]

Η γωνιά μου σε πλήρη άνθιση. Τώρα πια δυστυχώς δεν είναι έτσι.
[Εικόνα: DSC04984_zpsgzxdnrr8.jpg]

Κάπου στην πορεία και όσο πάει αδειάζει ο χώρος από φούντες
[Εικόνα: DSC05019_zpsnam7xoup.jpg]

Το νάυλον εν δράση!
[Εικόνα: DSC05022_zpsb8sfvksl.jpg]
SkullnBones
Απάντηση
Μια χαρά. Από neville's παίζει και φαινότυπο που τελειώνει σε 10 βδομάδες οπότε μπορεί να είναι όντως οκ
Απάντηση
Καλησπέρα φιλε Luke.
Πρώτα απ'όλα καλά curing να χεις από εδώ και πέρα και καλή ξεκούραση.

Χαίρομαι που θα συνεχίσεις να ενημερώνεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα
το ημερολόγιο σου για να γίνεται και κουβέντα.

Μια ερώτηση μονο...
Πες μου ότι κράτησες σπόρια ?? Big Grin Big Grin
...Στο δρόµο βγήκες για τον Όλυµπο θνητέ ονειροπόλη, που στο µυαλό σου έβαλες µικρών θεών την πόλη...
Απάντηση
Καλησπέρα Loco και σε ευχαριστώ. Χρειάζομαι ένα διάλειμμα και θα το απολαύσω!

Ρε συ, νομίζω το είχαμε ξανασυζητήσει για τα σπόρια. Δυστυχώς δεν κατάφερα να βγάλω κανέναν αρσενικό και δεν έκανα άλλες ενέργειες για να το καταφέρω γιατί θα κάνω την παύση τώρα και γενικά πρέπει πρώτα να δω κάποια πράγματα πριν ασχοληθώ με τα γονίδια. θα γίνει και αυτό.

Προς το παρόν θα προσπαθήσω να ξεθάψω κανένα αυτογονιμοποιημένο σποράκι, αν και επειδή έκοψα στην ακμή δεν πρόλαβαν να αυτογονιμοποιηθούν πολύ. Μέσα σε όλο το δειγμα που έχω στα χέρια μου και δεν ειναι και λιγο, κατάφερα να ξεβράσω μόνο ένα σπόρι Powerplant, ευτυχώς από καλό φαινότυπο.
Κάτι είναι και αυτό... Tongue
SkullnBones
Απάντηση
αν καποιος μπορουσε να δωσει λιγα στοιχεια για το μελι?....ρατσα ασ πουμε  Tongue

[Εικόνα: 8P3wCip.jpg]

[Εικόνα: KegZyze.jpg]

[Εικόνα: agD0duU.jpg]

φωτο στο ποδι......αλλα παιζει υλικο να παιξει κ σουπερ τριποδια σατ  Angel

βαμος  Smoke32
Απάντηση
Όντως, Shiva skunk κυρίως αδερφέ, άντε να είχε και λίγο σατίβα μιξ μέσα.
SkullnBones
Απάντηση
(03-14-2016, 03:43 PM)makednos Έγραψε: αν καποιος μπορουσε να δωσει λιγα στοιχεια για το μελι?....ρατσα ασ πουμε  Tongue

[Εικόνα: 8P3wCip.jpg]

[Εικόνα: KegZyze.jpg]

[Εικόνα: agD0duU.jpg]

φωτο στο ποδι......αλλα παιζει υλικο να παιξει κ σουπερ τριποδια σατ  Angel

βαμος  Smoke32

Καστανιά, σίγουρα! Big Grin

blake
“If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. For man has closed himself up, till he sees all things thro' narrow chinks of his cavern.”
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)