Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stealth grow
Lightbulb 
καλησπέρα στην παρέα.
σαν νέος είπα να ξεκινήσω ένα νέο θέμα πριν ακόμη αγοράσω όλο τον εξοπλισμό και τρέχω μετά και δεν φτάνω.

σκέφτομαι λοιπόν αρχικά να ξεκινήσω το grow indoor σε μεταλλικη ντουλαπα σαν αυτη της φωτογραφίας εννοείται επενδυμένη με πολυεστερικό αδιάφανο υλικό.
[Εικόνα: ntoulapaback.jpg]

[Εικόνα: ntoulapafront.jpg]

να τοποθετήσω ανεμιστηράκια προσαρμοσμένα στην πόρτα (αναρόφηση κάτω, κατάθλιψη πάνω στην οποία θα μπει και το φίλτρο)
αν δεν ταιριάξει θα πρέπει να τρυπήσω από πίσω μάλλον...

από θέμα φωτισμού είπα να χρησιμοποιήσω αρχικά μια τετράδα cfl . δύο στα 2700κ(21w) και δύο στα 6400κ(16w).

τα σπόρια που περιμένω να μου έρθουν από μέρα σε μέρα είναι κάτι bubblecious fem αγορασμένα απο nirvana.

αρχικά η ιδέα ήταν να δοκιμάσω pc grow για πρώτη φορά ώστε να συλέξω εμπειρία, αλλά επειδή δεν βρέθηκε παλιός κομπιούτερας για τέτοια δουλειά, από το να δώσω ένα 50άρικο για να αγοράσω καινούριο είπα να πάρω το ντουλάπι το οποίο αν το project αποτύχει το κρατάω και βάζω και τα απορυπαντικά ! :p

οποιαδήποτε γνώμη, συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.

ευχαριστώ!
Απάντηση

ads by gr420info

καλως ηρθες και καλη αρχη..παρολω το πονο μου θα σου ελεγα την εισαγω εξαγωγη αερα να τις βγαλεις πισω ..και δεν αχρηστευεις τη ντουλαπιτσα και μπορεις να τις κρυψεις Wink
Απάντηση
πως το εννοείς να τις βγάλω πίσω χωρίς να αχρηστεύσω την ντουλάπα? δεν θα χρειαστεί να τρυπήσω?
Απάντηση
απορρυπαντικά θα βάζεις . ας έχει και δυο τρύπες .
Απάντηση
έχεις ένα δίκιο....

σχετικά με τις διαστάσεις που ξέχασα να τις αναφέρω είναι 108x50x40
τι εξαερισμό να χρησιμοποιήσω για τόσο μικρό χώρο? και τι φίλτρο?
μπορώ να κάνω δουλειά με 80mm ή 120mm dc ανεμιστηράκια ή να πάω σε κάτι ποιο δυνατό?
Απάντηση
μπορείς να κάνεις με ανεμιστηράκια , αλλά χωρίς φίλτρο . και θέλεις και σωλήνα για να μην περνάει το φώς .
Απάντηση
ναι, όπως λέει ο χασικλίξ έχε και το νού σου για το σωλήνα. θα έλεγα να κάνεις τις τρύπες από πίσω ώστε να κρύβεται ο σωληνας που θα έχεις για εισαγωγή/εξαγωγή.
Απάντηση
ωραία λοιπόν....
θα γίνουν τρύπες (2) στην πίσω μεριά , μία εισαγωγής και μία εξαγωγής.
η μία κάτω χαμηλά(εισαγωγή) και θα μπει σωλήνα με γωνία για να μην μπαίνει φως.
η άλλη ψηλά (εξαγωγή) και θα μπει και δω σωλήνα με γωνία.

γιατί στα ανεμιστηράκια δεν μπορώ να προσαρμόσω φίλτρο?

βλέπω στις έτοιμες που πουλάνε βάζουν το φίλτρο άνθρακα μέσα από το οποίο διοχετεύτεται όλος ο αερας στο περιβάλλον.
αν έχει να κάνει με την ισχύ θα πάω σε λίγο μεγαλύτερο fan

μπορεί κάποιος να προτείνει fan και φίλτρο μιας και τα θεωρώ πολύ βασικά για να μην μας πάρουν μυρωδιά!!
Απάντηση
ωραία λοιπόν....
θα γίνουν τρύπες (2) στην πίσω μεριά , μία εισαγωγής και μία εξαγωγής.
η μία κάτω χαμηλά(εισαγωγή) και θα μπει σωλήνα με γωνία για να μην μπαίνει φως.
η άλλη ψηλά (εξαγωγή) και θα μπει και δω σωλήνα με γωνία.

γιατί στα ανεμιστηράκια δεν μπορώ να προσαρμόσω φίλτρο?

βλέπω στις έτοιμες που πουλάνε βάζουν το φίλτρο άνθρακα μέσα από το οποίο διοχετεύτεται όλος ο αερας στο περιβάλλον.
αν έχει να κάνει με την ισχύ θα πάω σε λίγο μεγαλύτερο fan σαν κι αυτόν εδώ στη φωτογραφία [Εικόνα: 31w-5wxeptl._sx300_.jpg]

μπορεί κάποιος να προτείνει fan και φίλτρο μιας και τα θεωρώ πολύ βασικά για να μην μας πάρουν μυρωδιά!!
Απάντηση
μπορεις να βαλεις αυτον δεκαρις ειναι υπαρχει και φιλτρο ..εγω τον εχω στην εισαγωγη αλλα κανει πολυ θορυβο υπ οψιν..στη πισω μερια που θα τρυπησεις για να μη μπαινει φως θα χρειαστεις δυο σωληνες σπιραλ και πρεπει να κρυφτουνε υπ οψιν :d
Απάντηση
αν στο χωρο που θα εχεις τη ντουλαπα μπαινοβγαινει κοσμος θελει πολλες προυποθεσεις για να μη γινετε αντιληπτον :d
Απάντηση
όχι δεν μπαινοβγαίνει κόσμος.
και γιατί να βάλω σπιράλ και να μην βάλω πλαστική σωλήνα? γωνία πάνω στην λαμαρίνα στο πίσω μέρος και μετά ένα ίσιο κομμάτι 20 εκ. να κοιτάει προς τα κάτω.... ???

ο ανεμιστήρας το ξέρω πως κάνει θόρυβο....έναν τέτοιο έχω στο μπάνιο και είναι ενοχλητικός.... προσπαθώ να καταλήξω σε κάτι άλλο!
ήρθαν και τα πολυπόθυτα χτες και πρέπει να επισπέυσουμε το έργο!!!!
Απάντηση
άρχισα να καταλήγω σε εξοπλισμό σιγά σιγά...

πήρα ένα φιλτράκι http://astirgrows.com/el/filtro-energoy-...-170m3-708
για να μπει στην εξαγωγή....αμέσως μετά θα μπει το ανεμιστηράκι wc τύπου (φ100-106κυβικα/h) και μετά βγαίνει σε σπιράλ.
για την εισαγωγή θα μπει απλό ανεμιστηράκι 8άρι ή 12άρι (ότι βρω) για να βοηθάει αν και θα δουμε μήπως της εξαγωγής είναι αρκέτο και το αφήσω να τραβάει παθητικά...

λέω να ξεκινήσω με 2 φυτάκια σε 6λιτρες τετράγωνες γλάστρες... (θα χωρέσουν?)
το χώμα θα το προμηθευτώ απο βδομάδα κάτι σε compo sana σκεφτόμουν ή κάτι παρόμοιο...
παρήγγειλα ήδη και τα an (micro-blow-bloom) + για πρόσθετο το overdrive.
πήρα και ηλεκτρονικό phάμετρο + essentials ph down και θα ποτίζω από βρύση.

από βδομάδα θα ξεκινήσω να στήνω τα ηλεκτρολογικά και σκεφτόμουν να προσθέσω timer και στους ανεμιστήρες να δουλεύουν για μισή ώρα και μετά από μία ώρα άλλη μισή ώρα (είναι αρκετό για την ανάπτυξη ? και αργότερα στην ανθοφορία θα το βάλω πιο συχνά).

ξεχνάω τίποτα?
Απάντηση
είσαι μια χαρά. μόνο που το overdrive είναι για τελευταίες δύο εβδομάδες μόνο πριν το κόψιμο (για περισσότερο φώσφορο). στην υπόλοιπη διάρκεια της ανθοφορίας χρειάζεσαι κάποιο πρόσθετο με περισσότερο κάλιο, η αν έχει το big bud που κάνει θαύματα. καλύτερα να δώσεις βάση εκεί.
και γλάστρες εξαρτάται από τα φυτά. αν σε παίρνει για λίγο μεγαλύτερες καλύτερα θα είναι.
Απάντηση
συμφωνω με τον αδελφο antibbnos.. αν επιλεξεις 6λιτρες γλαστρες βαλε τεσσερις ετσι και αλλιως τα εξοδα τα ιδια θα ειναι ..ισως βγαλεις κατι περισσοτερο ;
εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα σετ ολοκληρωμενο με τα σεα του και τα μεα του να μη ταλαιπωρηθεις και προσαρμοζεις ενα σωρο εξαρτηματα θελει να πιανουν τα χερια σου και καποια εργαλεια και παιρνοντας τα υλικα σου μεμονομενα θα δωσεις σιγουρα περισσοτερα χρηματα και ισως να κανεις και καποια πατατα :d
εχει σετακια 60χ60 απο 140 ευρο!..σου μιλαω εκ πειρας..
ααα το φιλτρακι θα το χρειαστης πολυ αργοτερα ισως και καθολου
Απάντηση
έκανα χτες την παραγγελία...
δεν πειράζει όμως ... επειδή πιάνουν τα χέρια μου το προτιμώ έτσι...για την χάρα της δημιουργίας...
όσο για την πατάτα...παίζει...γιαυτό σας έχω ζαλίσει... :p

το φιλτράκι, καλύτερα πιστεύω να το έχω και ας μην χρειαστεί καθόλου....παρά να βρωμίσει ο τόπος και να ψάχνω τελευταία στιγμή!
θα επανέλθω!
Απάντηση
γεια σας και πάλι...
χρόνια πολλά!

τελικά δεν κατέληξα σε μεταλλική ντουλάπα για να μην παιδεύομαι με πολλα εργαλεία....
κατέληξα όμως σε υφασμάτινη... ω...ναι! επενδυθηκε από μέσα, μπήκε το φίλτρο πριν την εξαγωγή, έσκασαν τα σπόρια και σήμερα μπήκε και το 3ο στο γλαστράκι.
* τα σπόρια αν και μπήκαν μαζί άνοιγαν με καθυστέρηση 2 ημερών το ένα απο το άλλο... έχω αφήσει άλλα 3-4 να σκάσουν μπας και τα βάλω όλα μαζί στην αρχή και κρατήσω τα 3-4 καλύτερα...
άναψα φώτα,(18/6) βάζω την εξαγωγή να τραβάει 15 λεπτά κάθε ώρα για να ρίχνει και την θερμοκρασία απο τις λάμπες.... την εισαγωγή θα την τοποθετήσω τις επόμενες μέρες....

ορίστε και μια φώτο με το πρώτο του φυλλαράκι ! καλή μου αρχή!
[Εικόνα: cam00228_zpsu2y6llzs.jpg]
Απάντηση
καλή αρχή νταφουλη μου, να ξέρεις για την επόμενη φορά δεν βάζουμε διαφανές ποτηράκι, βάλε λίγο ταινία απ έξω σ αυτό που έχεις γιατί δεν κάνει να βλέπουν φως οι ρίζες. τι λάμπα έχεις ? γιατί είναι λίγο ανεβασμένες οι θερμοκρασίες αυτό το καιρό.
Απάντηση
σχετικά με τα ποτηράκια έχεις δίκιο... θα το κάνω, και πριν τη μεταφυτεψη μπορεις να ανοιξεις την ταινεια να δεις αν έχουν "μπουκώσει" οι ρίζες...
από φωτισμό χρησιμοποιώ cfl 2 λάμπες προς στιγμής (2700κ+6400κ) , θερμοκρασίες 23-25 c υγρασία 50-70%
μόλις σκάσουν όλα θα βάλω και τις άλλες 2 λάμπες (4 σύνολο πάνω σε πολύμπριζο) και τον ανεμιστήρα να λειτουργεί ώστε να ρίχνει την θερμοκρασία... αν τις βάλω τώρα θα τα ψήσει...
Απάντηση
καλή αρχή Smile
Απάντηση
να ρωτήσω και κάτι ακόμη?
από τα 3 που είχα βάλει στην αρχή σε ποτηράκια αφού έσκασαν τα σπόρια το ένα ξεπετάχτηκε και μεγαλώνει...
τα άλλα έμειναν έτσι.... επίσης τα υπόλοιπα που είχα βάλει σε τάπερ με φύλλα χαρτιού κουζίνας σκάσαν αλλά δεν μεγάλωσε καθόλου η ουρίτσα....
σήμερα έβαλα ακόμη ένα σε ποτηρακι μπας και το χώμα το βοηθήσει (σε συνεργασία με την ελεγχόμενη υγρασία) να ξεπεταχτεί....

μήπως βιάζομαι εγώ πολύ ή έπρεπε να μεγαλώνουν το ίδιο...
υ.γ: εχω βάλει 2 bublelicious και κάποια που ήρθαν free....
Απάντηση
ολα τα φυτα δεν εχουν τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης αν εσκασαν απ το χωμα υπαρχει περιπτωση να μην μπορουν να πεταξουν το τσοφλι του σπορου βοηθα τα λιγο βγαλτο προσεκτικα ..
οι free σποροι ειναι για κλαματα απο 10 που εβαλα δεν βγηκε κανενα κοριτσι..
:d
Απάντηση
εμένα μου έχουν σκάσει όλα τα freebies και έχω να τα θυμάμαι κιόλας.
Απάντηση
μήπως έχουν πολύ νερό στο τάπερ , ή λάθος θερμοκρασία ? εάν έσκασε σε μία μέρα μεγαλώνει . αλλιώς σαπίζει επειδή συνήθως δεν παίρνει οξυγόνο η ρίζα από το πολύ νερό
Απάντηση
οχι δεν ηταν πνιγμενα.μαλλον η θερμοκρασια που ηταν απο 21 -25 επαιξε ρολο...μολις γυρισω σπιτι θα πειραξω αυτα στα ποτηρακια, να τα βοηθησω να ξεκολλησουν απο το σπορο γιατι εμειναν πολυ πισω...
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)