Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NL, RQS Καρκίνωμα?
Καλησπέρα, Nothern Lights auto το φυτό, αυτό που βλέπετε στη φωτό είναι σχεδόν σε μέγεθος καρυδιού, σκληρό και ξυλώδες.
Ένα δεύτερο, αυτή η κιτρινίλα στις άκρες των καινούριων φύλλων από τι προκαλείται? Μεγαλώνοντας το φύλλο πάντως πρασινίζει. 
Μου το κάνει και σε άλλα δύο που έχω, διαφορετικές ποικιλίες.

[Εικόνα: P1010003.jpg]

[Εικόνα: P1010011.jpg]

[Εικόνα: P1010019.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Με Royal Queen Seeds έκανες την τύχη σου!

Κατα 98% κακά γονίδια, δεν νομίζω να επηρεάσει το υπόλοιπο δέντρο.

Όσον αφορά τις κιτρινίλες, μάλλον για υπερλίπανση το κόβω.

Περίμενε να πάρεις και άλλες γνώμες!
Απάντηση
Τι να σου πω καινούριος στο σπορ είμαι, εσύ την ποικιλία από ποιον παραγωγό την προτιμάς.

Πάντως και 3 white widow auto πάλι από rqs που είχα ,είχα πρόβλημα με το ένα. Σύμφωνα με αυτούς κακός γενότυπος η κάτι τέτοιο. Το φυτό μετά την πρώτη δυάδα φύλλων έβγαζε μονά, δηλαδή ένα φύλλο στα αριστερά, μεγάλωνε η κορυφή, επόμενο φύλλο ένα στα δεξιά, όχι σε ζευγάρια!!!
Τες πα. Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα. Από χρόνο ζωής το αναφέρουν ποιο γρήγορο από το ww. Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι αναπτύσσετε ποιο αργά. Δες σημερινές φωτογραφίες παρέα με άλλα δύο.  Ημέρα 35. 

[Εικόνα: P1010004.jpg]

[Εικόνα: P1010006.jpg]

[Εικόνα: P1010007.jpg]
Απάντηση
Φίλε φαίνεται σε πιο προχωρημένο στάδιο το ww,μη σε ξεγελάει το ύψος,το άνθος κοίτα.Για το "καρκίνωμα" τι να πω ,δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο,γενετικό στάνταρ!Ανεπηρέαστο δείχνει πάντως.
in girum imus nocte et consumimur igni
Απάντηση
Ναι το φυτό είναι μπόμπα!
Ο όγκος μοιάζει πάντως όπως στον κορμό των ελαιόδεντρων ή και σε άλλα οπωροφόρα.

Τα διπλανά δεν είναι τα ww, με κείνα έχω τελειώσει (τα δύο), το τρίτο με το "γενότυπο" πήγε λίγο πίσω, αλλά μεγαλώνει Smile
Απάντηση
Νίκο εγώ προτίμησα Northern Lights Auto από Nirvana και μου βγήκε μια χαρά το δεντράκι.
Πήγε αρκετά καλά (43γρ με CFL), δεδομένων των συνθηκών & των λαθών μου (κομμένα φύλλα, σπασμένα κλαδιά, κομμένες ρίζες κλπ).

Η Royal Queen Seeds έχει εκφυλισμένα γονίδια και για αυτό παρουσιάζουν τόσα πολλά φυτά προβλήματα κατά την ανάπτυξη.
Αν διαβάσεις Ημερολόγια Καλλιέργειας που αφορούν την RQS, τα 5 στα 10 ημερολόγια αναφέρουν προβλήματα με γονίδια.

Προσωπικά πιστεύω οτι τα πιο σταθερά γονίδια τα έχουν τράπεζες που έχουν μεράκι για την κάνναβη και όχι μόνο να πουλάνε σπόρια.

Εταιρίες όπως η Ace Seeds, Sweet Seeds, Humboldt Seeds και μερικές άλλες, είναι μερικές απο τις εταιρίες που έχουν αρκετά σταθερά γονίδια και συνήθως αυτό που βλέπεις (& διαβάζεις) είναι και αυτό που παίρνεις.
Απάντηση
Να σε καλά, ευχαριστώ. Θα τους δοκιμάσω στις επόμενες καλλιέργειες.
Απάντηση
Καταπληκτικη εταιρεία είναι και η Dutch Passion .
Απάντηση
Καλημερα και απο μενα. Για rqs δε ξερω ακομα να πω αλλα και με τη nirvana.... 2 πακετα με jock horror auto που πηρα βγηκαν φωτοπεριοδου ΟΛΑ. Βεβαια φαινεται οτι ειναι καλα γονιδια. Αν δεις τα φυτα τραβανε ελαχιστο στρεςς. Δε μπορω να καταλαβω τι παιζει.. εχω ενα το κλαδευω το ξανακλαδευω τιποτα αυτο... δεν εχει κολλησει ουτε 1 μερα!!!
Απάντηση
(09-02-2016, 12:13 PM)xaniothsgr Έγραψε: Καλημερα και απο μενα. Για rqs δε ξερω ακομα να πω αλλα και με τη nirvana.... 2 πακετα με jock horror auto που πηρα  βγηκαν φωτοπεριοδου ΟΛΑ. Βεβαια φαινεται οτι ειναι καλα γονιδια. Αν δεις τα φυτα τραβανε ελαχιστο στρεςς. Δε μπορω να καταλαβω τι παιζει.. εχω ενα το κλαδευω το ξανακλαδευω  τιποτα αυτο... δεν εχει κολλησει ουτε 1 μερα!!!

τζωρα πανω σ αυτο που λες ισως να κανε λαθος το χερι κ αντι για auto εβαλε φωτο/δου,απο παν τα παιδια μιλανε για ακυρα γεννετικα κ φυσικα απο ποια αλλη..!

αφου ξες οτι υπαρχουν φυτα που αρεσκονται στο κλαδεμα κ περα απ την κανναβη αν το πιασουμε.. Rolleyes
Άιντε της κανναβουριάς τα φύλλα
θα τα κάνω φορεσιά,
να τα βάλω κυρά μου να περάσω
να σου κάψω την καρδιά! /Σ.Μ\
Απάντηση
πότιζες μήπως κοντά στην ρίζα ? το έπαθα αυτό μια φορά που σάπισε στην βάση ο κορμός σχεδόν ο μισός , πρόσεξα να ποτίζω μακριά του και όταν ανέκαμψε έκανε έναν κόμπο για να καλύψει την πληγή και έγινε περίπου σαν και το δικό σου .
Απάντηση
Δε νομίζω να είναι από κάτι τέτοιο. 
Στην πολλή ή και μόνιμη υγρασία αναπτύσσονται μύκητες που θα είχαν ως αποτέλεσμα διαφορετικά συμπτώματα
Σάπισμα κορμού, κηλίδες στο φύλλωμα, ωίδιο στα φύλλα(λευκό χνούδι) ακόμα και προσβολή στο ριζικό σύστημα(καφέ-σάπιες ρίζες)
Στη δική μου περίπτωση ο όγκος είναι σκληρός και ξυλώδης. Όταν ήταν το φυτό μερικών ημερών τότε είχα πρωτοδεί, νόμιζα πως είναι ρίζα που βγήκε από το χώμα και το κάλυψα με τύρφη.
Πάντως το φυτό πάει καλά Big Grin
Απάντηση
Μπόμπα τα φυτά Νικόλα.
Απ ότι έχω διαπιστώσει από την rqs, ένα στα τρία.. ένα στα τέσσερα φυτά θα σου παρουσίασει κάποιο πρόβλημα. Όχι απαραίτητος κακό, πχ σαν αύτο που έχεις εσύ τώρα. Αλλά σαν φυτά και σαν μαστουρα είναι μια χαρά!!

Το κακό είναι ότι εγώ είχα βάλει δύο ak auto και τα δύο βγήκαν λάθος. Το ένα με πιο ήπια μαστουρα και το αλλο με πολύ πιο δυνατή μαστουρα!
Όλα τα υπόλοιπα φυτά όμως ήταν οκ!

Καλή συνέχεια φίλε
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)