Κάποια στιγμή θα γινόταν και αυτό
#1
γεια σας

εχθές το βράδυ με σταμάτησαν 4 άτομα της αστυνομικής ομάδας διασ και “ω τι έκπληξη!” βρήκανε πάνω μου ένα γραμμάριο κάνναβη. αυτό σημαίνει αυτόφωρη διαδικασία που πέρασα σήμερα το μεσημέρι.

είχα σίγουρα την επιλογή να κλαφτώ, να δηλώσω μεταμέλεια και να πω ότι δε θα επαναληφθεί, και όπως έγινε με ένα άλλο παιδί που ήταν μετά από εμένα, θα έβγαινα αθώος. αν το έκανα αυτό όμως, δε θα μπορούσα να κοιτάξω τον εαυτό μου στον καθρέφτη.

αντί αυτού πήρα αναβολή για την παρασκευή και η υπερασπιστική μου γραμμή, θα είναι η πολιτική γραμμή που προωθεί η πρώτη κοινωνική λέσχη κάνναβης θεσσαλονίκης από την ίδρυση της, κοινώς πως ο νόμος είναι παράλογος απευθυνόμενος στο πολιτικό σκέλος του δικαστηρίου. οι δικηγόροι ανάμεσά σας πρέπει να γνωρίζουν ότι ο ρόλος του δικαστηρίου είναι η ανάγνωση του νόμου σε δεύτερο χρόνο, όχι απλά αυτό που παρουσιάζεται στις ταινίες, να βρουν αν κάποιος είναι όντως ο εγκληματίας.

σίγουρα αυτή η γραμμή υπεράσπισης θα είναι αποτυχημένη, στη χώρα του ραγιά φοβούνται όσους μιλάνε για λογική και δικαιώματα. από την άλλη η συνείδησή μου δεν μου επιτρέπει άλλη πορεία, και μην ξεχνάμε, έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε, το θέμα είναι το τι γίνεται όταν τα κάρβουνα έχουν ανάψει και είναι η σειρά σου χορέψεις.

οπότε σας καλώ αν θέλετε, έχετε την όρεξη, και φυσικά πάνω από όλα αν μπορείτε, να έρθετε στα δικαστήρια θεσσαλονίκης την παρασκευή 16 σεπτεμβρίου στις 12:00 το μεσημέρι να παρακολουθήσετε το αυτόφωρο. δεν έχω κάτι άλλο να γράψω, πρέπει να ετοιμάσω την πολιτική μου υπεράσπιση.

ευχαριστώ για την προσοχή σας.

δημήτρης παρασκευάς
Απάντηση
#2
μπλουζ καλη δικη!
Απάντηση
#3
ωωωωω!!αν ημουν εκει θα ερχομουν να παρακολουθησω το καραγκιοζιλικι...
καλη δυναμη και ελπιζω να μαζευτει κοσμος,ειναι σουπερ ευκαιρια αυτη για σενα..
τωρα τριβεις τα χερια σου ξερω... Smile

απτην μια στεναχωριεμαι που τραβιεσαι απτην αλλη χαιρομαι γιατι ξερω τι ανθρωπος εισαι!

καλο κουραγιο και παλι,περιμενουμε νεα!!
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#4
ένα δεν περίμενα μόνο , τον μπλούζ κολλητό με τον μπάτσο να ανταλλάσσει τηλέφωνα για να τον μυήσει στο lsd
Rofl Rofl Rofl Rofl Rofl
να του εξηγεί τι είναι η σατίβα και τι η ιντιγκα
και τέλος να τον πείθει σχεδόν να πάρει μανταμα για να αγαπήσει την γυναίκα του .
ο μπάτσος σφουγγάρι για μάθηση και όλο χαρά
αλλά και συνειδητοποιημένος για το σκατοσύστημα .
δικαστήρια α.ε. 2000 εργαζόμενοι και πολλαπλάσιοι παρατρεχάμενοι ( αστυνομία δικηγόροι κλπ )
την παρασκευή μάλλον θα μοιράσουμε και σπόρους στα δικαστήρια , :d
Απάντηση
#5
(14-09-2016, 18:50 )xasikliks Έγραψε: την παρασκευή μάλλον θα μοιράσουμε και σπόρους στα δικαστήρια ,  :d
:d :d :d
Απάντηση
#6
βιντεακι plzzzzzzzzzz!!!!!!!! Rofl



(14-09-2016, 18:50 )xasikliks Έγραψε: να πάρει μανταμα για να αγαπήσει την γυναίκα του .

τι ειν τουτο;
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#7
σε έχουν σταμπαρει φίλε και τωρα με το νεο μαγαζί φαγώθηκαν . τα παντελόνια αξίζεις να τα φοράς αφου μπαίνεις στην διαδικασία αυτή για τις ιδέεσ σου και το πας μέχρι τέλους.
ντροπή στον 21αιωνα να κυνηγάνε τους πα΄ντες για ελάχιστα γραμμα΄ρια η για αυτοκαλλιέργεια αίσχος , εύχομαι(ξερω δεν γουστάρεις την λέξη) να πάνε ολα καλά σε αυτή την πραγματικά πολιτική δίκη .

να πω εστω και διαδικτυακά οτι χαίρομαι που υπάρχεις και μακάρι να σου δίνει δύναμη ...............(είδες δεν το έγραψα) να αγωνίζεσαι και πάλι μπράβο γιατί είσαι αγωνιστής αληθινός !
Απάντηση
#8
καλά όπου πάω σουρεαλιστικές καταστάσεις. το παιδί που ήταν μαζί μου στο κρατητήριο, είχαμε παίξει μαζί στο πολυτεχνείο σε ένα live το 2010 ή κάπου εκεί. άλλος εγκληματίας και αυτός με 1,2g ξεχασμένα και κατάξερα στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου.

πλάκα φάση οι ασφαλίτες να βρίζουν τους διάδες που φέρνουν τέτοιες καταστάσεις, jailhouse artwork στη γαδθ στο κελί 8 αρκετά ενδιαφέρουσα, οι μπάτσοι πως αλλάζουν μετά από λίγο μπλα μπλα, είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά θα βρούνε θέση σε κάποια ιστορία που θα γράψω στο μέλλον.

έχει πλάκα η ελλάδα τελικά :p

(14-09-2016, 19:00 )cataek Έγραψε: τι ειν τουτο;

αλλού ρώτα Wink
Απάντηση
#9
(14-09-2016, 19:00 )cataek Έγραψε: βιντεακι plzzzzzzzzzz!!!!!!!! Rofl



(14-09-2016, 18:50 )xasikliks Έγραψε: να πάρει μανταμα για να αγαπήσει την γυναίκα του .

τι ειν τουτο;

mdma στη γλωσσα του χασικλιξ :p
Απάντηση
#10
οχι ρε φιλε!!!!!!ααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Rofl Rofl Rofl Rofl Rofl Rofl Rofl Rofl Rofl Rofl

πεθανα ενταξει!!!!!
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#11
με ένα γραμμάριο που σου βρήκαν ,είσαι πολύ χαλαρός . είναι ευκαιρία να περάσεις άλλη υπερασπιστική γραμμή από την συνηθισμένη , τους λυπάμαι τους δικαστές .
a walk in the park ,mate ! no worries !
μακάρι να ήμουν κοντά και να ερχόμουνα .
Απάντηση
#12
εύχομαι να πάνε όλα καλά blues, καλή δύναμη με τους μαλακες
Απάντηση
#13
καλη δικη μπλουζ ! περισοοτερο για κλαματα ειναι η κατασταση νομιζω παρα για γελια με την καταντια μας...
Απάντηση
#14
γι αυτο σε ψαχνω και δε σε βρισκω; θα ειμαι εκει εννοειται αν υπαρχει περιπτωση να βρεθουμε και νωριτερα πες μου
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#15
ναι γι αυτό είχα χαθεί.

όλα καλά είναι ρε σεις, έχει γέλιο η φάση. ρίσκο δεν υπάρχει, για να γνωρίζετε το ρίσκο έρχεται από τα αρχαία πορτογαλικά και σημαίνει αχαρτογράφητα ύδατα, ή τουλάχιστον έτσι υποστήριξε το giddens παρουσιάζοντας την "κοινωνία του ρίσκου" στο lse. στη δική μου περίπτωση, ναι μεν είναι μια νέα μορφή "υπεράσπισης", ή καλύτερα πολιτικού λόγου θα έλεγα, από την άλλη όμως οι συνέπειες που θα έχω στην επικείμενη και βέβαιη αποτυχία της, είναι γνωστές. στα σίγουρα πάω για καμπάνα και θα είναι κάπου στο μήνα-δίμηνο με τριετή αναστολή. δεν έχουν φαντασία τα δικαστήρια.

υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι; χλωμό, αλλά όπως είπαμε και με τον χασικλήξ που το σκεφτόμασταν τι να κάνουμε, από τη στιγμή που μας ήρθε, ας το εκμεταλλευτούμε όσο μπορούμε. kind of making the best out of a bad situation.

αν μη τι άλλο, μια διδακτική εμπειρία, και ότι έξοδο υπάρχει, απλά θα είναι τα δίδακτρα.
Απάντηση
#16
καλημέρα blues !
θα έχεις κάποιο μάρτυρα ; ένας ή δύο φίλοι σου , με ευχέρεια στο λόγο , θα μπορούσαν να φανούν πολύ χρήσιμοι .θα ακουστούν 4 φωνές αντί για 2 .
τις δίκες για ένα και δύο γραμμάρια ,το δικαστήριο τις περνάει τροχάδην ,με ποινές φασόν . είναι στο χέρι το δικό σου και του δικηγόρου σου ,να αναγκάσετε την έδρα να εμπλακεί περισσότερο με την υπόθεση .

 οι δικαστές και οι εισαγγελείς είναι εξωγήινοι . σπάνιες οι περιπτώσεις ,κάποιοι να έχουν ανθρωπινές αντιδράσεις .
κάθονται εκεί ψηλά στα έδρανα και απευθύνονται στους κατηγορούμενους και στους μάρτυρες  σαν να είναι υπάνθρωποι .
 να είσαι ψύχραιμος φίλε και αν μπορέσεις να αναδείξεις το γελοίο της υπόθεσης ,θα είσαι μάγκας .
Απάντηση
#17
[Εικόνα: fb_img_1473923568407.jpg]

η φωτογραφίες είναι δικές μου από μία υπόθεση ένος φίλου που είχα πάει μαζί του στα δικαστήρια...
ο τύπος ντουμανιαζε τον εσωτερικό χώρο έξω από την αίθουσα! κάπνιζε ακριβώς δίπλα από την ταμπέλα
Απάντηση
#18
(15-09-2016, 10:05 )ξύστρας Έγραψε: καλημέρα blues !
θα έχεις κάποιο μάρτυρα ; ένας ή δύο φίλοι σου , με ευχέρεια στο λόγο , θα μπορούσαν να φανούν πολύ χρήσιμοι .θα ακουστούν 4 φωνές αντί για 2 .
με εμένα έγιναν 2 ,
καμιά σατίβα που θα βρω να έχω και την ευχέρεια .
Απάντηση
#19
τον ορφανουδάκη τον πήρες τηλέφωνο;
Απάντηση
#20
ποιος είναι αυτός ?
Απάντηση
#21
από δικηγόρους είχαμε την ελεάννα ή οποία μπήκε στην αρμοστεία του οηε και  δεν μπορεί να δικηγορήσει . πάει και για δήμαρχος μάλλον .
είχε άλλη να μας συστήσει , αλλά μια που το πάει πολιτικά θα γίνει και χωρίς δικηγόρο .
το χτυπάς το σύστημα δεν το χαϊδεύεις .
δεν ξέρουν με τι αναρχικό έμπλεξαν   :d
Απάντηση
#22
γράψτε τουλάχιστον κανένα ηχητικό της διαδικασίας . δεν μας ενδιαφέρουν οι μούρες αλλά τα λόγια .
Απάντηση
#23
τι να πω.. τα χα περάσει πριν 20 χρόνια, ανήλικος ακόμα. δεν έχω καμια συμβουλή να δώσω.
μπράβο για την επιλογή σου να το πας έτσι. μακάρι να βγει κ τίποτα καλό από όλη την ιστορία.
Απάντηση
#24
blues θα φορέσεις κουστουμάκι όπως κάνουν όλοι ;
χαχαχά!
Απάντηση
#25
ηταν να μη γινει ,απο τη στιγμη ομως που εγινε ειναι καλη ευκαιρια να γινει λιγος ντορος ,να ακουστει το θεμα ,και στο φιναλε θα ειναι και διαφημηση για το σποραδικο ,μπραβο στον μπλουζ για τη σταση του και οσοι ειστε θεσαλονικη ,ολοι στο δικαστηριο ,καλη δυναμη !
Απάντηση
#26
αντιμετωπίζεις κατηγορίες για προμήθεια και κατοχή ,έτσι δεν είναι ; θα δικαστείς από τριμελές πλημ/κείο δηλαδή .
στην έδρα απέναντι από το εδώλιο θα κάθονται 5 άτομα . τελείως αριστερά ο/η εισαγγελέας  ,στην μέση 3 άτομα εκ των οποίων το κεντρικό είναι ο/η πρόεδρος .δεξιά κάθεται ο/η γραμματέας .
 μάγκες το εδώλιο είναι δύσκολη θέση ,έχω δει πολλούς να τρέμουν ,ακόμα και μάρτυρες όχι μόνο κατηγορούμενους.
οι δικαστές και ο εισαγγελέας είναι συνήθως πολύ ψαρωτικοί και πολλοί άνθρωποι κομπλάρουν .

 πιθανότατα ο εισαγγελέας θα προτείνει 2 μήνες φυλάκιση ,σε αυτό το σημείο μπορείς να ζητήσεις το λόγο και να αντιπροτείνεις 2 μήνες κοινωνική εργασία στην πόλη . έχεις πάντα το δικαίωμα να ζητήσεις εφέσιμη ποινή και να κριθείς ξανά από ανώτερο δικαστήριο . θεωρητικά ,μπορείς να φτάσεις την υπόθεση μέχρι άρειο πάγο .
Απάντηση
#27
ξυστρα καλά είπες θέλει λαλίστατους και ατομα δουλεμένα μακαρι να μην δουλευα εχω παει σε αμετρητα δικαστηρια σαν μαρττυρας δεν χαθηκε ουτε 1 .
Απάντηση
#28
οι κατηγορία είναι απλά κατοχή, δε λέει τίποτα για προμήθεια. το δικαστήριο είναι μονομελές.

κουστούμι φυσικά δεν φοράω, μάρτυρες θα είναι δύο και θα έχουμε βασικά την ευκαιρία να πούμε τα πράγματα που λέμε τόσο καιρό. δεν αντιπροτείνω καμία ποινή καθώς αυτό θα σήμαινε ότι συμφωνώ πως κάτι έχω κάνει στραβά.

οι δικηγόροι είναι άχρηστοι στη συγκεκριμένη υπόθεση, δεν έχει να κάνει με κάτι το νομικό αλλά με κάτι το πολιτικό. απλά για διαδικαστικά είναι που με ενδιαφέρουν.
Απάντηση
#29
αποκλειστικά και μόνο στο forum του gr420.info σε πρώτη παγκόσμια μετάδοση η "απολογία" μου που θα ακουστεί αύριο στο δικαστήριο. μπορεί να γίνουν μια-δυο αλλαγές, περιμένω από τη δικηγόρο να δει και ίσως να προσθέσει μια πρόταση.
------------------------------------------

κυρίες, κύριοι.

τα μεσάνυχτα της τρίτης προς τετάρτης, δύο ημέρες πριν δηλαδή, μετά από έλεγχό από αστυνομικούς της ομάδας διασ, συνελήφθη για ένα γραμμάριο κάνναβη που είχα αγοράσει λίγη ώρα πριν το συμβάν για το ποσό των πέντε ευρώ στην περιοχή της ροτόντας.

όντας εδώ και χρόνια ακτιβιστής υπέρ της αποποινικοποίησης/νομιμοποίησης της κάνναβης, και ιδρυτικό μέλος της πρώτης κοινωνικής λέσχης κάνναβης θεσσαλονίκης, που δραστηριοποιείται σποραδικά εδώ και ενάμιση χρόνο, η γραμμή υπεράσπισής μου είναι ήδη προκαθορισμένη.

δεν θα αμφισβητήσω τίποτα, φυσικά και είχα κάνναβη πάνω μου την οποία συνειδητά αγόρασα. αν δεν ήμουν νεοφερμένος στη χώρα, θα είχα δικά μου φυτά για να καλύψω τις ανάγκες μου και δε θα χρειαζόταν να καταφύγω στη μαύρη αγορά. δεν ντρέπομαι καθώς δε συντελώ κανένα έγκλημα.

σε όλες μας τις παρουσιάσεις της λέσχης και στις επιστολές μας προς το υπουργείο δικαιοσύνης και λοιπά υπουργεία όπως υγείας, εσωτερικών, προστασίας του πολίτη, αναφέρουμε ότι το έγκλημα που συντελείται στο χώρο της κάνναβης, είναι η απαγόρευσή της. χιλιάδες εργατοώρες, χρήμα και ταλαιπωρία, τόσο από μεριά του κράτους όσο και από μεριά των πολιτών, χάνεται άσκοπα, κάτι που το έζησα από πρώτο χέρι όταν αποκλειστικά για τη δική μου σύλληψη απασχολήθηκαν οχτώ άτομα για τέσσερις ώρες, και άλλα 2 για άλλες έξι αργότερα, σύνολο δηλαδή 36 εργατοώρες. αυτό είναι απλά μία περίπτωση, εσείς ιδίως γνωρίζετε καλύτερα από εμάς πως οι περισσότερες συλλήψεις που συντελούνται είναι για ανάλογες υποθέσεις. αυτό μπορούν εδώ και τώρα να το πιστοποιήσουν και τα όργανα.

θα μπορούσα φυσικά να μην τα πω όλα αυτά, να σας δείξω έναν άλλο εαυτό, το καλό παιδί από το πανόραμα, με μεταπτυχιακό και διδακτορικό, ξένες γλώσσες και μια καριέρα στην ολλανδία, ένα προφίλ περιστασιακού χρήστη που δηλώνει μεταμέλεια, με σκοπό να τη γλιτώσω όπως ξέρουμε ότι γίνεται. τότε όμως θα προσέβαλα τον εαυτό μου, την αξιοπρέπειά μου και ακολούθως και το δικαστήριο που συντελείτε εσείς και το ακροατήριο.

η κάνναβη δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα βότανο το οποίο όλο και περισσότερο αντιμετωπίζεται ανάλογα διεθνώς. δεν είναι πλέον μόνο η ολλανδία με τη φιλελεύθερη πολιτική της που επιτρέπει την κάνναβη. η ισπανία, η πορτογαλία, η τσεχία, είναι απλά κάποιες ευρωπαϊκές χώρες που έχουν επίσης προβεί στην αποποινικοποίηση της. στην ιταλία την καλλιεργεί ο στρατός για ασθενείς, στο ηνωμένο βασίλειο, η αστυνομία σε όλη την επικράτεια αγνοεί την κατοχή για μικροποσότητες. στη γερμανία, εισάγεται αυτή τη χρονιά νομοθεσία για την ιατρική κάνναβη. στην ελλάδα λέμε μένουμε ευρώπη αλλά ακολουθούμε πολιτικές τεχεράνης.

και φυσικά δεν είναι μόνο η ευρώπη. 25 πολιτείες των ηπα επιτρέπουν την ιατρική κάνναβη, 5 εκ των οποίων συν η washington dc και την ψυχαγωγική. ο καναδάς θα τη νομιμοποιήσει εντός του 2017 εξ ολοκλήρου, όπως το έκανε η ουρουγουάη το 2015.

ο ισχύων νόμος περί ναρκωτικών στην ελλάδα είναι άδικος και είναι καθήκον του δικαστηρίου να σταθεί όχι στο πλευρό του νόμου, αλλά στο πλευρό της δικαιοσύνης. ο πολιτικός ρόλος του δικαστηρίου όπως γνωρίζετε καλύτερα από εμένα, είναι η ανάγνωση του νόμου σε δεύτερο χρόνο και αυτό του το ρόλο επικαλούμαι σήμερα.

περιμένω από εσάς μια απόφαση που θα δώσει το μήνυμα πως η ελλάδα προχωράει πλέον στον εικοστό πρώτο αιώνα, ένα μήνυμα που θα δώσει μία ώθηση προς πολιτικές αντιμετώπισης των διάφορων ουσιών με επιστημονικά κριτήρια και λογική, και όχι με δεισιδαιμονίες. νομοθεσία βασισμένη στον σεβασμό προς τον πολίτη και όχι πατερναλιστικούς νόμου που υπηρετούν συμφέροντα μαφιόζων και διαπλεκόμενων. είναι η ευκαιρία για μια ιστορική στιγμή.
Απάντηση
#30
μαζί σου .
εδώ στα μέρη μου ,ήδη το "θέμα " σου είναι ευρέως γνωστό και αποτελεί θέμα συζήτησης !
Απάντηση
#31
κι όλας; ουάου!
Απάντηση
#32
θα είμαστε εκεί για να μεταδώσουμε οσα περισσότερα μπορουμε στον κόσμο, ας γίνει είδηση (ελπιζω)
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#33
πολυ σωστα δομημενο κειμενο!
μια απολογια,δεν μαρεσει αυτη η λεξη αλλα ετσι την λενε αυτοι,που ταιριαζει στο ατομο σου απολυτα!!
ελπιζω να "κλεψεις τις εντυπωσεις" και να τους πετυχεις σε καλη μερα ωστε να εχουν αυτια και μυαλα ανοιχτα!!
ολη η θετικη μου ενεργεια ειναι μαζι σου,καλη τυχη για αυριο..για το μελλον που ελπιζουμε να αλλαξει...
ευχομαι ολα να πανε οπως τα θελουμε!!! Smile

good luck! Smoke5


υγ.ελπιζω να εχουμε επικοινωνια με τα υπολοιπα παιδια που θα βρισκονται εκει για να ενημερωνομαστε για το τι συμβαινει! Shy
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#34
πολύ σωστός πιστεύω οτι θα είναι ισως απόφαση σταθμός η σημερινή καλή τύχη !!


*καλά δεν παίζει να μην το δούμε έτσι? βγάλτε τηλε΄φωνα το θέλουμεμε τρέλα !!
Απάντηση
#35
καλή δύναμη κι απο δω :bananeyess:
σουπερ ο λόγος

γαμηστε τα όλα (με τη δημιουργική έννοια οχι την καταστροφική :p)
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)