Κάποια στιγμή θα γινόταν και αυτό
#36
αθώος ο κατηγορούμενος ,είναι η μόνη λογική απόφαση που θα έπρεπε να βγει .
η δίωξη ενός πολίτη για κατοχή 1 γρ βοτάνου είναι παράλογη .
Απάντηση
#37
και λίγη ώρα πριν σας δίνω το τελικό κείμενο. τρελές αποκλειστικότητες έχουμε :p

εννοείται σας ευχαριστώ όλους, προσωπικά δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. ότι είναι να γίνει έχει ήδη αποφασιστεί από τους πρωταγωνιστές του σήριαλ, απλά σήμερα θα δώσουμε την παράσταση. ανάλογα φυσικά με την έκβασή της θα κινηθούμε.

να γνωρίζεται ότι αν η ετυμηγορία δεν είναι αθώος (ένα 5%), θα πάω σε έφεση οπότε αν δεν κάνω λάθος είναι τέσσερις μήνες η εφέσιμη ποινή.

-----------

κυρίες, κύριοι.

τα μεσάνυχτα της τρίτης προς τετάρτη, δύο ημέρες πριν δηλαδή, μετά από έλεγχό από αστυνομικούς της ομάδας διασ, συνελήφθη για ένα γραμμάριο κάνναβη που βρέθηκε στην κατοχή μου.

είμαι εδώ και χρόνια ακτιβιστής υπέρ της αποποινικοποίησης και της νομιμοποίησης της κάνναβης, και ιδρυτικό μέλος της πρώτης κοινωνικής λέσχης κάνναβης θεσσαλονίκης, που δραστηριοποιείται σποραδικά εδώ και ενάμιση χρόνο.

έχω την πλήρη πεποίθηση ότι δεν διαπράττω παράνομη πράξη. η χρήση ή μη κάνναβης, είναι προσωπική επιλογή. το ίδιο το πρόσωπο αποφασίζει για το σώμα του και για το τι θα χρησιμοποιήσει και τι όχι.

σε όλες μας τις παρουσιάσεις της λέσχης και στις επιστολές μας προς το υπουργείο δικαιοσύνης και λοιπά υπουργεία όπως υγείας, εσωτερικών, προστασίας του πολίτη, αναφέρουμε ότι το έγκλημα που συντελείται στο χώρο της κάνναβης, είναι η απαγόρευσή της. χιλιάδες εργατοώρες, χρήμα και ταλαιπωρία, τόσο από μεριά του κράτους όσο και από μεριά των πολιτών, χάνεται άσκοπα, κάτι που το έζησα από πρώτο χέρι όταν αποκλειστικά για τη δική μου σύλληψη απασχολήθηκαν οχτώ άτομα για τέσσερις ώρες, και άλλα δύο για άλλες έξι αργότερα. και αυτό είναι απλά μία περίπτωση, γνωρίζετε καλύτερα από εμάς πως οι περισσότερες συλλήψεις που συντελούνται είναι για ανάλογες υποθέσεις.

είμαι δημοσιογράφος και επιχειρηματίας με μεταπτυχιακό και διδακτορικές σπουδές, ξένες γλώσσες και μια πετυχημένη ζωή στην ολλανδία. η κατοχή μικροποσότητας κάνναβης είναι για αποκλειστικά δική μου χρήση. η κατοχή της είναι σύμφωνη με τις αρχές και τα πιστεύω μου για την αξία της κάνναβης και φυσικά δεν την αρνούμαι. η συνείδησή μου, η προσωπικότητα και η αξία μου, μου επιβάλουν να το δηλώσω, διότι πράττοντας διαφορετικά θα προσέβαλα τον εαυτό μου, την αξιοπρέπειά μου, το δικαστήριο σας και το ακροατήριο. κυρίως όμως θα παραβίαζα τις αρχές μου.

η κάνναβη δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα βότανο το οποίο όλο και περισσότερο αντιμετωπίζεται ανάλογα διεθνώς. δεν είναι πλέον μόνο η ολλανδία με τη φιλελεύθερη πολιτική της που επιτρέπει την κάνναβη. η ισπανία, η πορτογαλία, η τσεχία, είναι απλά κάποιες ευρωπαϊκές χώρες που έχουν επίσης προβεί στην αποποινικοποίηση της. στην ιταλία την καλλιεργεί ο στρατός για ασθενείς, στο ηνωμένο βασίλειο, η αστυνομία σε όλη την επικράτεια αγνοεί την κατοχή για μικροποσότητες. στη γερμανία, εισάγεται αυτή τη χρονιά νομοθεσία για την ιατρική κάνναβη ενώ ήδη πολλά κρατίδια επιτρέπουν κατοχή μικροποσοτήτων. στην ελλάδα λέμε μένουμε ευρώπη αλλά ακολουθούμε πολιτικές τεχεράνης.

και φυσικά δεν είναι μόνο η ευρώπη. σε 25 πολιτείες των ηπα είναι νόμιμη η ιατρική κάνναβη, σε πέντε εκ των οποίων συν στην washington dc και η ψυχαγωγική. ο καναδάς θα τη νομιμοποιήσει εντός του 2017 εξ ολοκλήρου, όπως το έκανε η ουρουγουάη το 2015.

ο ισχύων νόμος περί ναρκωτικών στην ελλάδα είναι άδικος, παραβιάζει ευθέως το δικαίωμα στην ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητας και στην αξία του ανθρώπου, δικαιώματα που προστατεύονται τόσο από το ελληνικό σύνταγμα όσο και την ευρωπαϊκή σύμβαση δικαιωμάτων του ανθρώπου, και είναι καθήκον του δικαστηρίου να σταθεί όχι στο γράμμα του νόμου, αλλά στο πλευρό της δικαιοσύνης.

επικαλούμαι τον πολιτικό ρόλο του δικαστηρίου, την ανάγνωση του νόμου σε δεύτερο χρόνο. περιμένω από εσάς μια απόφαση που θα δώσει το μήνυμα πως η ελλάδα προχωράει πλέον στον εικοστό πρώτο αιώνα, ένα μήνυμα που θα δώσει μία ώθηση προς πολιτικές αντιμετώπισης ουσιών με επιστημονικά κριτήρια και λογική, και όχι με δεισιδαιμονίες. νομοθεσία βασισμένη στον σεβασμό προς τον πολίτη και όχι πατερναλιστικούς νόμους που υπηρετούν συμφέροντα εμπόρων και διαπλεκόμενων. είναι η στιγμή και οι περιστάσεις ώριμες για μια ιστορική και πρωτοποριακή για τα ελληνικά δεδομένα δικαστική απόφαση που μπορεί και ζητώ να εκδώσει το δικαστήριό σας.
Απάντηση
#38
στο ατιμώρητος πας για έφεση
το ατιμώρητος σε θεωρεί ένοχο , απλά δεν σε τιμωρεί για αυτό .
αθώος θέλουμε .
άντε φόρτισε η κάμερα , κατεβαίνω .
Απάντηση
#39
καλημεραααα!!
εχουμε νεα;;;;;
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#40
cataek ζουμε λπετο προς λεπτο την ιστορία γιατι κακα τα ψέμματα ιστορία γράφει σήμερα ο δημήτρης!
Απάντηση
#41
μαλλον θα μαθουμε τι γινετε κατοπιν εορτης!!
ελπιζω να εχουνε καλα νεα να μας πουν και υλικο να μας δειξουν!
εγω θα τα δω απογευματακι τα νεα παω για μαγειρεμα,φιλακια παναγιωταρα! Wink
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#42
και γαμω το κειμενακι. ελπιζω ολα να πηγαινουν καλα μπλουζ . αναμενουμε...
Απάντηση
#43
πήρε αναβολή για δευτέρα 26/9 γιατί έλειπε ένας απ τους μπάτσους μάρτυρες κατηγορίας.
Απάντηση
#44
αναμενομενο
Απάντηση
#45
ουφ!!! Confused
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#46
ακριβως, απο τις 12 στημενοι εκει 3 ωρες στο περιμενε για να δωσουν την αναβολη, εγινε και ενα σκηνικο με κατι γυφτους απο διπλα πεσαν πανω μου ενα τσουρμο μαντραχαλαδες (πανω απο 6-7 ατομα), γιατι το πηρα βιντεο...(ειχανε μια υποθεση δολοφονιας) στο παρατριχα με σωσε ενας ασφαλιτης, πρωτη φορα που ευχαριστω μπατσο, ελπιζω και η τελευταια :d


νταξ ολα καλα εν τελη.. αναμενουμε για τις 26/9 δυστυχως δε τον αφησαν να μιλησει
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#47
ευτυχως που εισαι καλα admin!!! Smile

27/11 γιατι τοοοοσο πολυ;
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#48
σε χτυπησαν τιποτα? ή δεν προλαβαν?
καλυτερα που πηρε αναβολη. μπας και σκεφτει τιποτα παραπανω που θελει να πει κ.λ.π.
Απάντηση
#49
trobetas ola ok? εμ επεσες σε γυφτους γαμα τα καλα που δεν ημουν εκει να δω κανα σκηνικο ακομα ξυλο θα παιζαμε εκει .
Απάντηση
#50
το έλεος το ίδιο, η χώρα του χαμένου χρόνου. πάμε για 26/9 (τρομπέτα ότι να ναι ακούς!) :p

δεν είναι να σκεφτώ τίποτα παραπάνω, δε θα αλλάξει κάτι. εγώ δεν το παίζω τσίπρας. είπα ότι θα το κάνω και θα το κάνω.
Απάντηση
#51
εδω μενεις τωρα ? θεσσ?
Απάντηση
#52
29/9 η 27/11?
Απάντηση
#53
αχαχαχαχα νταξει καηκα σημειωστε fail μπερδεψα τις ημερομηνιες με αλλο ασχετο που ειχα στο μυαλο μου, το διορθωσα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#54
(16-09-2016, 17:16 )blues Έγραψε: δεν είναι να σκεφτώ τίποτα παραπάνω, δε θα αλλάξει κάτι. εγώ δεν το παίζω τσίπρας. είπα ότι θα το κάνω και θα το κάνω.

δεν εννοω να αλλαξεις γνωμη ... να προσθεσεις τιποτα σε αυτα που θα πεις ξερω γω!
Απάντηση
#55
έχω σε βίντεο την ώρα που λιντσάρουν τον ντρομπέτα μια αγέλη .
ευτυχώς με ένα σκισμένο μπλουζάκι και μπόλικη εμπειρία από αγέλη . ένας πετάχτηκε και 10 μαζεύτηκαν για να δείρουν χωρίς να ξέρουν καν τον λόγο . ο τρομπέτας να φωνάζει ρε αστυνομία που είστε με τρώνε .
καλή η αναρχία , αλλά αν έχεις να κάνεις με γύφτους καλή και η αστυνομία .

εγώ με τον μπλούζ διαλέγαμε ανάμεσα στην πρόεδρο και την εισαγγελέα , λέγαμε να ΄τις προτείνουμε μετά να πάμε για καφέ και για κανένα μπάφο , αλλά αργούσαν , μας έδωσαν όμως ραντεβού για να μην μας χάσουν σε 10 μέρες .

μετά το επεισόδιο πάντως δεν παίζει να μαγνητοσκοπήσεις μέσα εύκολα , δεν έχεις και καλό ήχο , έγραψα αλλά ένας βόμβος ακούγετε .
Απάντηση
#56
:p χαχαχχα επεισοδιακή μέρα λέμε έτσι? αμα λέγατε στους γύφτους για χασισα΄κι είμαστε εδω θα του έμενε το μπλουζάκι
Απάντηση
#57
ήθελαν να του πάρουν το κινητό και όταν ξεκίνησε να σβήνει είχε μέσα όλα τα φυτά του , με τα μοβ τα φώτα με τα άσπρα τα φώτα , που να τους το δώσει , τελικά το έκανε φορμάτ  και ησύχασε , ευτυχώς μέσα στους γύφτους υπήρχαν και μερικοί ποιο διαλεκτική και σώθηκε η κατάσταση   . για άλλα πήγαμε και με άλλα παλέψαμε .
ένας έπιασε και τον μπλούζ από τον λαιμό και τον σήκωσε ψιλά . γιατί πήγε να τον υπερασπιστεί .
ο μπλούζ επηρεασμένος από το πόσες φορές διάβασε την απολογία του , άρχισε
κυρίες και κύριοι   Rofl Rofl Rofl Rofl
Απάντηση
#58
(16-09-2016, 17:59 )xasikliks Έγραψε: ο τρομπέτας να φωνάζει ρε αστυνομία που είστε με τρώνε .
Rofl Rofl Rofl
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
δεν μπορω ρε φιλε απλα δεν μπορω να το σκεφτομαι!!!


ολοι μαζι ειστε μια παρωδια...σκεφτομαι τι εγινε εκει με ολους εσας παρεα και πεφτω κατω απτα γελια!!! Rofl Rofl

θελουμε το βιντεο τρομπετα-τζιψι τωρα!! Rofl Rofl Rofl
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#59
(16-09-2016, 18:57 )xasikliks Έγραψε: ήθελαν να του πάρουν το κινητό και όταν ξεκίνησε να σβήνει είχε μέσα όλα τα φυτά του , με τα μοβ τα φώτα με τα άσπρα τα φώτα , που να τους το δώσει , τελικά το έκανε φορμάτ  και ησύχασε , ευτυχώς μέσα στους γύφτους υπήρχαν και μερικοί ποιο διαλεκτική και σώθηκε η κατάσταση   . για άλλα πήγαμε και με άλλα παλέψαμε .
ένας έπιασε και τον μπλούζ από τον λαιμό και τον σήκωσε ψιλά . γιατί πήγε να τον υπερασπιστεί .
ο μπλούζ επηρεασμένος από το πόσες φορές διάβασε την απολογία του , άρχισε
κυρίες και κύριοι   Rofl  Rofl  Rofl  Rofl

χαχαχαχαχαχ μωβ φωτα ασπρα φωτα...χαχαχαχαχα η κινεζια!!!χαχαχα ποσο κραξιμο!!

εισαι πολυ παραστατικος δασκαλε!! :d ωραιος!!


ευχαριστουμε παιδια,μας διασκεδασατε!!! Rofl


περα απο την πλακα τι κανατε παλι ρε;;;δηλαδη πρεπει να μπλεκετε οπου πατε;;; Rofl
χαχαχαχα περιπτωσαρες!!
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#60
ε ρεεε σκηνικακια που χασαμε χααχαχαχαχ Rofl Rofl Rofl Rofl Rofl Rofl
Απάντηση
#61
καλα αρπάξανε και τον blues? τι εχετε κανει ωρε εκει ?
Απάντηση
#62
[Εικόνα: arkas8.jpg]

εδώ ο μπλούζ



[Εικόνα: 16_1.png]

και εδώ ο τρομπέτας , αφού βγήκαμε από τα δικαστήρια
Απάντηση
#63
πέρα από την πλάκα , ήταν πολύ παλιοκατάσταση . δίπλα από τα αυτόφωρα και τα πταίσματα να υπάρχει και η δίκη του ισάακ ,
καμιά 100 γύφτοι γιαγιάδες μανάδες , φουσκωτοί με μαύρα μπλουζάκια που έγραφαν για τον ισάακ που τον φάγανε με μαχαίρι και τσεκούρι γείτονες για το πόστο που θα πουλούσε τα γυαλικά στην παραλία . όλοι ήταν στον ατμό και έβραζαν , κάθε 5 λεπτά ουρλιαχτά και κατάρες φασαρίες και αναθεματίσματα για τον φονιά που αναίρεσε και τα πίρε όλα πάνω του ο πατέρας του .
τους έλεγες τι έγινε και θα σε τρώγανε που ρωτούσες , κάποια στιγμή έπεσε και μία μπάτσα και δεν ήξερες ποιο χέρι την έδωσε για να κάνεις το κοκόρι . πλάνα τράβηξα χωρίς να με πάρουν χαμπάρι , αλλά θέλω την έγκριση του τρομπέτα για να τα ανεβάσω .
βέβαια υπάρχει και η απειλή προς τον τρομπέτα , '' αν δούμε να ανεβαίνει κάτι στο ίντερνετ από εδώ μέσα , πέθανες "
Απάντηση
#64
χασικλιξ ποιος ισαακ ρε φίλε ?
Απάντηση
#65
το βιντεο μπορουμε να το βαλουμε σαν πριβε αρχειακι .webm στο site και να ειναι προσβασιμο μονο για τα μελη, στειλτο μου να κανω τα απαραιτητα θολωματα, και το ανεβαζουμε εν τελη δεν εχω προβλημα ουτως η αλλως της πουτανας εγινε :d απλα μην εκτεθει κανενας


...και οσο για τις απειλες, λιγο το δεξι να μου κλασουνε, η αντε και λιγο το αριστερο μην μεινει παραπονεμενο
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#66
τι χαμος ηταν αυτος.....πφφ!!!κωλοκαταστασεις.....
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#67
ισαάκ ήταν το θύμα που έπεσε 21 χρονών ( γύφτος ) για το πόστο στην παραλία που πουλούσε γυαλικά ( ίσως και κλεμμένα τηλέφωνα , μπορεί και χόρτο ) . και δικάζανε τους φονιάδες . όλα αυτά έγιναν στον διάδρομο έξω από τις αίθουσες .
κάποια στιγμή λέει ο τρομπέτας . ρε παιδιά μια φωτογραφία τράβηξα μόνο την κάπνα από τα τσιγάρα σε μέρος που απαγορεύεται και την έσβησα , ευτυχώς δεν τον άκουσαν   ,
ο μπλούζ του είπε να πει , έψαχνα πόκεμον  με το κινητό   Rofl Rofl Rofl
Απάντηση
#68
για τον ισαακ που λετε..
εδω λεει τι παιζει.. http://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/en...ria/654206
προκειται για βεντετα λεει ενα παλαιοτερο αρθρο.. http://www.vice.com/gr/read/venteta-ston-dendropotamo


καλα τι μερα σας ετυχε να πατε ρε παιδια!!!ελεος!!
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#69
κλαιω με μαυρο δακρυ


Rofl  Rofl  Rofl

μπραβο ρε cat, αυτη η υποθεση ηταν,

Σύναψη:τελευταία ενημέρωση: 16.09.2016 | 16:45

ειναι στανταρ αυτο, 100%

καλα ρε πουστη τι τυχη βουνο να πεσουμε πανω σ αυτους.. ειπαμε να κανουμε την κανναβη ειδηση και τελικα μας βγηκαν οι γυφτοι..μετα ποιος να ασχοληθει με μας

καλα μου αρεσει που το αρθρο αναφερει, δρακοντια μετρα...θεοι ενταξει. το ψεμα της ημερας
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#70
δρακόντια μέτρα και θα τρώγανε τον άνθρωπό μας .
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)