Ανταλλαγή και δωρεά σπορών/ποικιλιων Κάνναβης.
#1
Photo 
ανοίγω αυτό το θέμα γιατί νομίζω πως απουσιάζει από το φόρουμ.....

εδώ μπορούμε να μοιραστούμε/ανταλλάξουμε (χωρίς χρήματα) της ποικιλίες που ζευγαρώσαμε σκόπιμα ή όχι και έχουμε αρκετά σποράκια f1, f+++++.

ο σκοπός είναι:

- nα δώσουμε γενετικές σε περισσότερους καλλιεργητές για να διαλέξουν φαινότυπους βγάζοντας κάποια καινούργια ποικιλία.

- θέλεις να δεις τι φαινότυπους έβγαλες και ο χώρος σου σε περιορίζει.

- σου αρέσει να συλλέγεις ποικιλίες.

- να μοιραστούμε μια ποικιλία απο εξωτερική καλλιέργεια με ελληνικά χαρακτηρίστηκα (τουλάχιστον 2-3 γένια) στο dna τους.

- να δώσουμε (διευκολύνουμε) σποριά σε κάποιον που δεν εχει χρήματα να αγοράσει απ το ίντερνετ.

- ζευγάρωσες μια ποικιλία που δεν υπάρχει πουθενά στην "κανναβικη" κοινότητα  και θέλεις να συνεργαστείς με άλλους καλλιεργητές έτσι ώστε να σταθεροποιήσετε έναν φαινότυπο και ίσως να ξεκινήσετε να πουλάτε γενετικές με άρωμα ελλάδας.

- γιατί πολύ άπλα θέλεις να μοιράζεσαι.

κάνε μια παρουσίαση για την ποικιλία σου , εάν έχεις βγάλει ήδη κάποιο γκροου με την ποικιλία σου ανέφερε κάποια χαρακτηριστικά από αυτήν που παρατήρησες.

οι φωτογραφίες είναι απαραίτητες και θα πρέπει να είναι συμφωνία όταν θα γίνει η ανταλλαγή/δωρεά, αυτός που θα πάρει τους σπόρους θα πρέπει να  ανεβάσει στο φόρουμ φωτογραφίες με το γκροου, εαν δεν γουσταρει τοτε στο προσωπικό μαιλ του δωρητή !!!!
Απάντηση
#2
καλό!!!!!!!!!!!!

ελπίζω τώρα που ξεπουλάς να μην εξαφανιστείς ? ετσι ? σποράκια ε? αμα εχετε κανά πολύ τεσταρισμενα καλό δεν θα με χαλάσει να τα δεχτώ ! :d
Απάντηση
#3
χε χε οχι παναγιωτη εδω ειμαι και θα ειμαι.....
Απάντηση
#4
οκ !
Απάντηση
#5
καλή πρωτοβουλία, το κάναμε εδώ και χρόνια μεταξύ παρεών, καιρός να αρχίσει να ανοίγεται. ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρχει και κάποιος να σταθεροποιήσει μια ποικιλία
Απάντηση
#6
θέλει λίγο προσοχή και διακριτικότητα η ανταλλαγή καθώς αυτός που θα τα πάρει θα δώσει τα στοιχεία του .
πρέπει να είναι σίγουρος από το άτομο που θα τα πάρει .
παλιότερα έστελνα σπόρια με το κτέλ , ( εκεί δεν δίνει στοιχεία ο αποστολέας ) , μόνο τρία άτομα με εμπιστεύτηκαν και πήραν σπόρο .
έχω αρκετά να δώσω και αύριο μάλλον θα γράψω τις ποικιλίες .
καλό είναι να γίνονται και κάποιες συναντήσεις μαζικές και να ανταλλάσσονται εκεί σπόροι , ( μοιράστηκαν στην καμάρα την άνοιξη , και θα μοιραστούν και στην συνάντηση που έρχεται αυτόν τον μήνα ).
Απάντηση
#7
αν καποιος αδελφος εχει περισσευμα καποια ντοπια σπορακια ειμαι ανοιχτος σε προτασεις και με το αζημιωτο αν χρειαστει
βιβες Smile
Απάντηση
#8
χασικλης εγω σε εμπιστευομαι αλλά μόνο θηλυκα Smile
Απάντηση
#9
(06-10-2016, 11:23 )παναγιωτης Έγραψε: χασικλης εγω σε εμπιστευομαι αλλά μόνο θηλυκα Smile
Smile θα περιμένεις όταν ξαναφτιάξω κολλώδη άργυλο .
σε μια ποικιλία ελληνική , πρώτα θα βγάλω ρέγκιουλαρ να έχουμε , και μετά θηλυκά .
Απάντηση
#10
Cool με το πάσο μας έχουμε λέλουδα να θαυμάζουμε σε αυτή την φάση !
Απάντηση
#11
έχω και έτοιμο αφισάκι με θέμα

"canna-trade θα κάνουμε?"

Smoke8
Απάντηση
#12
η δικη μου ιστορία μέσα στο τεντ εχει να κανει με εκείνο το θηρίο που ειχα βγάλει σε υδροπονία, fem white widow(royal queen seeds) οπου ζευγάρωσε με ενα αρσενικό reg ketama (world of seeds).


white widow...απ τα ποιο ωραία χορτα που εχω βγαλει δυνατό ανεβασμα, βγάζει πολυ ποσότητα και η ανοχή ειναι πολυ ψηλά με αυτο το χορτο. πολυ πυκνό φυτό και δυνατό
το κεταμα ειναι απο μαροκο βγάζει λιγη ποσότητα η κορμοστασιά του ειναι ενα κεντρικός κορμός με κοντά πλαινα κλαδιά η μαστούρα του ναρκωτική για ύπνο οτι πρεπει για σοκολάτα...

οπότε πηρα [u]ww x ketama f1 (εχω λιγα σποράκια απο αυτο[/u]).

έσκασα κανα 5αρι σπορακια και έβγαλε 3 θυλικα και 2 αρσενικα, επειδή τοτε ειχα είδη ξεκινήσει ενα γκροου δεν ειχα χωρο για τα θυλικα οποτε κράτησα το ποιο όμορφο δυνατό και μυρωδατο αρσενικό και το άφησα να βγαλει την γύρη του και ενα μονο θηλυκό
το θηλυκό έβγαλε ωραίο χορτο η μαστούρα θα την ελεγα λιγο δυνατή και σε κρατάει κοκκαλο, γευση σίγουρα κατι απο πεύκο λενε η σημειώσεις μου. δεν μπορώ να αξιολογήσω ανάπτυξη γιατι μεγάλωσε στο μπαλκονι.
ο κυριος μύριζε πολυ όμορφα απ την πρωτη βδομάδα κατι που μου ειχε κανει εντύπωση για την ένταση της μυρωδιάς.
βγήκε πολυ ψηλό φυτο με λιγα αρχιδάκια (συγκριτικά με αλλα αρσενικά που εχω δει). ειχε βγάλει και λίγους κρυστάλλους.

ο κυριος λοιπον ζευγάρωσε με:

[Εικόνα: img_1804.jpg]


male ww/ketama f1 x female caribe (cannabiogen) reg
έβγαλα πολυ πολύ παχουλά σποράκια.

male ww/ketama f1 x  female ww/ketama f1 οποτε ww/ketama f2

εδώ ειναι που εχω τα περισσότερα σποράκια και δεν εχω σκάσει κανενα.

male ww/ketama f1 x female nepal jam reg
male ww/ketama f1 x female sandstorm fem(cannabiogen)
male ww/ketama f1 x female matunska tundra reg


αυτα τα σποράκια βγήκαν προφανώς απο γυρη που γύριζε στον χώρο, εχω πολύ λιγα.

male ww/ketama f1 x female mangobiche reg (cannabiogen)

εδώ ειναι που ασχολήθηκα λιγο περισσότερο, τα σποράκια ειναι πολύ μικρά οπως πρεπει να ειναι τα landrace seeds, εχουν ικανοποιητική αναλογία στο σκάσιμο, αν θυμούμαι καλα 9/10 είχαν σκάσει κανονικα.
επίσης μεγάλη αναλογία σε θηλυκά 7/10 λενε η σημειώσεις μου.
έχει πανέμορφη ανάπτυξη αλλα δεν ηταν σαν το original mangobiche, εβγαλε λιιιιιιγο ποιο χοντρό φύλο και υιοθέτησε την κορμοστασιά του κεταμα και του ww, ψηλο και λεπτο με λιγο ανθος.
τελειώνει καπου στις 12/14 βδομάδες με πολυ εντονες πορτοκαλι τριχες, θελει ωρίμανση σαν την μαμα του. και ο τελικός παπας ειναι πολυ ελαφρύς μυρωδιάς...απο μαστουρα οτι και να πω ειναι λιγο......ενδιαφέρον χορτο.


[Εικόνα: img_6435.jpg]
Απάντηση
#13
Cool buzzz  αμα ειναι και θηλυκα εδω είμαι
Απάντηση
#14
γεια σας παιδες! για να γινει αυτο πρεπει να δωσουμε ονομα για το ταχυδρομιο ή μπορουμε να δωσουμε και σαν ονομα σατίβας κανναβήδης ξερω γω?
Απάντηση
#15
βάλε άσχετο όνομα σε μια οικοδομή που έχεις πρόσβαση
Απάντηση
#16
οκει! θα επικοινωνησω με προσωπικο μηνυμα οταν ειναι(στον buzzz εννοειται)
Απάντηση
#17
:p σατίβας κανναβίδης ? τι είπες ρε φίλε τώρα , μήπως ιντιγκάκης ?
Απάντηση
#18
σε ενα διαγωνισμο ειχα βαλει 6-7 διαφορετικα ονοματα... τος ενα γουαιτ γουιντος , γιώργος κανναβηδατζης , πετρος ιντικας , σατιβας χέιζης, και τωρα δεν μου ερχονται αλλα!! καλημερες!!
Απάντηση
#19
καλα βρε καρτα αυτα τα ονοματα βαζεις στα ταχυδρομια; :d
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#20
σε εναν διαγωνισμο ηταν αυτο... σε μια καφετερια... συμπληρωνες κατι χαρτακια και τα εβαζες μεσα σε μια 'καλπη'
Απάντηση
#21
το σατιβας κανναβιδης ομως δεν ειναι δικο σου παραδεξου το.
μου το ειχε πει αυτος που γραφει σαν gr420,οταν ειχα γραφτει και ρωταγα κατι για την παραγγελια.
Απάντηση
#22
Σύναψη:σατιβας κανναβιδης 
συνωνυμία φαίνεται.  Smile
Απάντηση
#23
(21-10-2016, 20:16 )pansek Έγραψε:
Σύναψη:σατιβας κανναβιδης 
συνωνυμία φαίνεται.  Smile

τινος ισισι?
Απάντηση
#24
χαχαχα ναι δεν ειπα οτι τα εβγαλα εγω αυτα τα ονομα..
(21-10-2016, 21:03 )manifesto Έγραψε:
(21-10-2016, 20:16 )pansek Έγραψε:
Σύναψη:σατιβας κανναβιδης 
συνωνυμία φαίνεται.  Smile

τινος ισισι?
χαχαχαχαχα
Απάντηση
#25
geia sou, edw pappas kai endiaferomai gia arxarios na valw mesa sto spiti,den mporw na 3exwrisw ta 8ulika sporia kai olo tin pataw....an mporeis steile mou taxudromikos me e3oda dika mou....thanks

edit by admin : απαγορεύονται τα greeklish στο φορουμ, γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες
Απάντηση
#26
male ww/ketama f1 x female mangobiche reg (cannabiogen)

[Εικόνα: img_6485.jpg]

[Εικόνα: img_6481.jpg]


[Εικόνα: img_6456.jpg]

[Εικόνα: img_6473.jpg]

free

image

hosting
Απάντηση
#27
το συγκεκριμένο θέμα έχει ανταπόκριση??? Angel
Απάντηση
#28
εχει loco εχει!!  Smile
Απάντηση
#29
καλημέρα λεβέντες !
εγώ θα ήθελα σποράκια . δεν είναι ότι δεν έχω μερικά ακόμα ,αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό .
με ενδιαφέρουν τα ανθεκτικά φυτά για εξωτερική καλλιέργεια .

επειδή φυτεύω πολλά φυτά κάθε φορά ,θέλω και πολλά σποράκια . αν υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει πολλά σποράκια ,ας μου στείλει μήνυμα . δεν με νοιάζει αν είναι παλιά ή αδοκίμαστα . και τα ''αλβανικά'' μου κάνουν !
σπόρια να είναι και ότι νά'ναι .

σκοπεύω και εγώ να σποριάσω 2-3 χαμηλές φουντίτσες από τα satori x (malawi x pck) που καλλιεργώ στη βεράντα .

sharing is caring !

τα τωρινά μου μωρά . έχω ήδη ξεκωλώσει καμιά 15αριά σερνικούς .

[Εικόνα: 30_11_sea_of_green.jpg]
Απάντηση
#30
ξύστρα, πάρε με στο 23 15 53 16 77 να σου στείλω από τα neville's
Απάντηση
#31
εγω να ενημερωσω οτι πηρα σπορια απο τον buzz και τον ευχαριστω πολυ! Wink
Απάντηση
#32
να σαι καλα φιλε μου..... μεγαλη χαρα να τα δω να μεγαλωνουν.....λιγο νερο και οχι πολλα λιπασματα!! Smile
Απάντηση
#33
Wink
Απάντηση
#34
buzzz εαν παιζουν θηλυκα και εχουν μεινει εδω είμαστε .......
Απάντηση
#35
παναγιωτη γραφω τι σπορια εχω.....
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)