Αξιολόγηση Θέματος:
  • 4 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
White Widow Auto Outdoor Pots
Photo 
Καλημερα αδερφια.
Σημερα μπηκαν τα σπορακια κατευθειαν στις τελικες τους γλαστρες 15 λιτρων.
Τα σπορακια ειχανε σκασει απο την Παρασκευη,αλλα δεν μπορουσα να παω να τα φυτεψω.
Σημερα τα εκανα ολα μαζι.Εβαλα την τυρφη και τον περλιτη στις 3 γλαστρες,τα ανακατεψα καλα εκει μεσα,εβρεξα πολυ λιγο το χωμα και μετα εκανα με το δαχτυλο μια μικρη τρυπουλα στο κεντρο,οπου τοποθετησα τα σπορακια με τη ριζα προς τα κατω και καλυψα απαλα με λιγο χωματακι απο πανω.Μετα εριξα και λιγο νερακι με το ψεκαστηρι.
Συνολικα εβρεξα τις γλαστρες με 1,5 λιτρο νερο,δηλαδη μισο λιτρο στην καθε μια.
Και τελος εβαλα απο πανω και απο ενα κομμενο μπουκαλι νερου χωρις το καπακι απο πανω,σαν μινι θερμοκηπιακι δηλαδη γιατι το βραδυ η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 10 βαθμους.
Πως τα βλεπετε μεχρι εδω? Εκανα καμια πατατουλα?
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση

ads by gr420info

Καλημέρα Manifesto, καλή αρχή!
Όλα καλά ακούγονται. Ο καλύτερος τρόπος για να χώσεις σποράκια στο χώμα είναι η οδοντογλυφίδα. Και δεν πρέπει και πολυ βαθιά...
Και η ποσότητα του νερού καλή είναι, απλά τώρα που είναι αρχή θα πρέπει να έχεις συχνή επαφή με τα μικρά.
Τα μπουκάλια νομίζω περιτά είναι, δύσκολα να μονώσουν ολόκληρη γλάστρα...
SkullnBones
Απάντηση
Ευχαριστω Luke! Ελπιζω να πανε ολα καλα μεχρι το τελος γιατι θα ειναι αρκετα δυσκολο...Οχι μονο στα του φυτου,αλλα και το κρυφτο που θα πρεπει να παιζω...Τελοσπαντων ευχομαι να πανε ολα καλα μπας και πιω κανα τσιγαρο...
τωρα που ειναι αρχη δηλαδη θα πρεπει να πηγαινω καθημερινα ή μερα παρα μερα ας πουμε και να ριχνω λιγο νερακι οπως εκανα τωρα?
Τις τρυπουλες τις εκανα γυρω στα 2-3 εκατοστα και μετα απλα καλυψα απαλα με χωμα για να μπορει να βγει ευκολα.
Ελπιζω να βγουνε σε 3-4 μερες να μου φυγει και το αγχος...
Τωρα για τα μπουκαλια,τα εβαλα ακριβως στο κεντρο εκει οπου θα βγουν και τα βλασταρια μου...Δεν ηξερα οτι πρεπει να καλυπτει ολοκληρη τη γλαστρα...Ετσι κ αλλιως μονο για τωρα για την αρχη τα εβαλα μεχρι να ανεβει λιγο η θερμοκρασια.Εξαλλου αμα μεγαλωσουν δε θα τα χωραει εκει μεσα...Εχω βεβαια και 3 μπουκαλια 10λιτρα απο λαδι,αλλα αντε να τα καθαρισεις καλα τωρα αυτα...Δε βγαινει με τιποτα...
Αυτο με την οδοντογλυφιδα,πως το κανει δηλαδη ?
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
βρέχω το χώμα στο κέντρο, το πατάω με το δάχτυλο να είναι σταθερά εκεί που θα μπει το σπόρι, ανοίγω μια τρύπα 2 πόντους μαξ βάθος με την οδοντογλυφίδα και βάζω το σπόρι με τη ρίζα προς τα κατω...
βυθίζω το σποράκι λίγο και καλύπτω ελαφρώς από πάνω με χώμα, στο τέλος διαβρέχω την επιφάνεια εκει που μπήκε το σπόρι.
Καλό είναι και αυτό που έκανες αλλά εμένα μαρέσει να κάνω πιο ελεγχόμενη τρυπούλα να αγκαλιάζει το σπόρι σωστά...
Είναι κρίσιμη η περίοδος του germination, θέλει καποια προσοχή...
SkullnBones
Απάντηση
Ωραιος τροπος...Την επομενη φορα ετσι θα το κανω.
Τωρα για το ποτισμα βα παω αυριο να ριξω λιγο νερακι ισα ισα να βρεξω την επφανεια.
Πειραζει που δεν ειναι βρεγμενη ολη η γλαστρα? υποθετω μονο πανω πανω που ειναι και η ριζουλα χρειαζεται νερο...
Απάντηση
1.5 λιτρο νερό ειναι πολύ θα κανει πολυ καιρό να στεγνώσει , στην αρχή θα πρότεινα να ριχνεις 500 ml και οσο περναει ο καιρος ολο και περισσότερο και ποιο περιμετρικά ωστε να απλώνετε η ρίζα και σε μικρή γλαστρα για να κανεις καλό rootball και μετα σε 11 αρα
Απάντηση
Δεν διαβασες παραπανω τι εχω γραψει...Τα εχω βαλει ηδη σε 15αρες και το 1.5 λιτρο που λεω ειναι συνολικα και στις 3,δηλαδη μισο λιτρο στην καθε μια.
Αυτο που δεν ειπα ειναι οτι δεν το εριξα το μισο λιτρο ολο στο κεντρο.Λιγο στο κεντρο να βραχει εκει που ειναι ο σπορος και το υπολοιπο περιμετρικα.
Απάντηση
(04-19-2015, 05:39 PM)Luke Shapiro Έγραψε: Είναι κρίσιμη η περίοδος του germination, θέλει καποια προσοχή...
Νομιζω πως είναι καλύτερα να βάλει το σπόρο πριν πετάξει μυτουλα κατευθείαν στο χώμα να το κρατήσει υγρό και να κάνει τη ριζουλα του. Αυτό φυσικά για την περίπτωση του μανιφέστο επειδή είναι αρχή, αλλιώς κ γω αυτό κάνω με καρφίτσα όμως (κοίτα η συνήθεια δεν μου χε περάσει η οδοντογλυφίδα απ το μυαλό αν κ  θεωρώ καλύτερη την καρφίτσα γιατί χρησιμοχρησιμοποιείς κ το κεφάλι για ζουμπα) 
Απάντηση
Μανιφέστο Καλό θα είναι αφού έχεις μεγάλες γλαστρες να κάνεις μια εδαφοκαλυψη εκεί που δεν ποτιζεις να μην το ξηραίνει η λάμπα. Αντε καλή αρχή ρε boy 
Απάντηση
Καλη αρχη φιλε καλους παπαδες σου ευχομαι
Leaf Legalize it Leaf
Απάντηση
Ευχαριστω αλανια μου για τις ευχες να'στε καλα!
Ποκεμον δεν υπαρχει λαμπα εξω,μονο ηλιος! Να το κανω οπως και να χει?
Απάντηση
Ναι τόσο το καλύτερο εγώ αυτό κάνω γιατί στεγνώνει πολύ γρήγορα έξω ιδίως το μεσοκαλοκαιρο,  γαμώ τις λάμπες ο ήλιος.(το ξέχασα, μ αρέσει που το γράφεις και στο τίτλο ww outdoor) 
Απάντηση
Ε ενταξει απο συνηθεια,αφου οι περισσοτεροι ασχολουνται εσωτερικα...Με τι να την κανω την εδαφοκαλυψη ομως?
Απάντηση
Με παλιά φύλλα από τσόντες, ούτως ή άλλος άχρηστες είναι τώρα με το ίντερνετ. Μπορείς να βάλεις οτιδήποτε όχι ναύλον κάτι σε ύφασμα η χορτα καθαρά Coco,αργιλο ίσως. 
Απάντηση
Πηγα να ριξω μια ματια σημερα το πρωι στις γλαστρες.Χθες το πρωι που τα φυτεψα ειχα ριξει μισο λιτρο νερο στην καθεμια αλλα οχι ολο στο κεντρο,εριξα και περιμετρικα και σημερα το πρωι που πηγα να ριξω μια ματια ειχε εξατμιστει...Λογικο αφου ποτισα το πρωι που ειχε ηλιο και τα ειχα αφησει να τα βλεπει κιολας.
Ετσι σημερα τα ξαναποτισα με τον ιδιο τροπο,απλα αυτη τη φορα τα τραβηξα προς την σκια ωστε να μη στεγνωσουν.Αυριο το απογευμα θα παω να ριξω μια ματια γιατι σιγουρα θα εχει στεγνωσει παλι το χωμα.
Μηπως ομως ειναι λιγη η ποσοτητα του μισου λιτρου (και αυτο οχι ολο στο κεντρο) για 15λιτρες γλαστρες?
Απάντηση
βαλε το δαχτυλο μεσα στο χωμα και δες αν ειναι υγρο, νομιζω το παρακανεις με το ποτισμα μεχρι να πεταξει φυλλο καλυτερα ψεκαζε μονο στο κεντρο που ειναι το σπορι, και αφου δεν ψεκαζεις και το ριχνεις κανονικα το νερο προσεχε με ποση δυναμη το ριχνεις μπορει να βγει κανενα σπορι στην επιφανεια και να μην το καταλαβεις και να περιμενεις να πεταξει φυλλο και αυτο να ειναι πανω απο το χωμα.
Leaf Legalize it Leaf
Απάντηση
Αυτο εκανα του εβαλα δαχτυλο (χαχα) αλλα ηταν αρκετα στεγνο το χωμα,ισως επειδη το ειχα στον ηλιο.Επισης το μισο λιτρο δε το εριξα ολο στο κεντρο.Λιγο στο κεντρο και το υπολοιπο περιμετρικα.Και το εριξα με ψεκαστηρι αρκετα χαλαρα σε δυναμη.
Αυριο θα παω να δω αν ειναι ακομα βρεγμενο εκει στο κεντρο και αν χρειαστει θα του ριξω λιγο.
Απάντηση
χαχαχα όλοι αυτοι την σκεψη καναμε. Εγω θα σου ελεγα μόνο λίγο ψέκασμα στο κεντρο ανα κάποιες ωρες αφου το στεγνωνει τοσο γρηγορα ο ηλιος, ουτε περιμετρικα ουτε τιποτα μεχρι να πεταξει φυλλο τουλαχιστον. Και προσοχη με τον καιρο αυτες τις μερες μην φανε καμια βροχα στην φαση του germination.
Leaf Legalize it Leaf
Απάντηση
ψέκασε λίγο στο κέντρο και σκέπασε την γλάστρα με μία διαφανή σακούλα . κάνε και μερικές τρύπες στην σακούλα (4/6) με ένα τσιγάρο και δεν θα χάνετε το νερό και θα έχει υγρασία που χρειάζεται ,. εναλλακτικά κόψε ένα μπουκάλι νερού μεγάλο στην μέση , αφαίρεσε το καπάκι και σκέπασε στο κέντρο .
Απάντηση
Αυτο εχω κανει xasikliks με 10λιτρα πλαστικα μπουκαλια απο λαδι τα οποια τα επλυνα εννοειται...
Απάντηση
Σημερα μολις βγηκανε τα σπορακια απο το χωμα! Απλα το ενα εχει βγει μαζι με το σπορι,λες και φοραει κρανος...Προσπαθησα λιγακι να το βγαλω,αλλα το φοβηθηκα και το αφησα ετσι...Υπαρχει περιπτωση να το βγαλει απο μονο του? Η παιζει και να μην τα καταφερει χωρις βοηθεια?
Τα αλλα δυο ειχαν βγει κομπλε,απλα το ενα βγηκε με λιγο κιτρινες ακρουλες στα φυλλαρακια...Γνωριζετε γιατι?
Απάντηση
Το σποράκι μη σε ανησυχεί θα πέσει από μόνο του..για το κιτρίνισμα των φύλλων δεν γνωρίζω θα σου πουν τα παιδιά..
Απάντηση
το τσοφλι αν στις επομενες μερες δεν πεσει καντο μονος σου και ριχνε και νερο πανω στο τσοφλι απο σημερα και εγω σημερα μονος μου το εβγαλα με οδοντογλυφίδα απο 2 σπορια δεν ειναι τιποτα λιγη προσοχη και πολυ σιγα κρατοντας το χαλαρα με το δαχτυλο κοντρα προς τα κατω για να μην το βγαλεις απο την ριζα για πλακα βγαινει, και το χρωμα τους θα το βρουν μην σε αγχωνει.
Leaf Legalize it Leaf
Απάντηση
Σημερα ειμαι στη 2η βδομαδα ακριβως απο τη μερα που βγηκαν τα φυτακια απο το χωμα.
Τα 2 απο τα 3 που εβαλα βγηκαν κανονικα,αλλα το 3 που σας ειχα πει οτι ειχε βγει μαζι με το σπορι,τελικα δεν τα καταφερε,εκανα και μαλακια και εγω προσπαθωντας να το βγαλω και το σφαξα...
Τελικα εβαλα αλλο ενα με μια βδομαδα καθυστερηση.
Μεχρι τωρα πανε καλα πιστευω.
Το ποτισμα στην αρχη το εκανα καθημερινα και απο πολυ λιγο ισα ισα να βρεχεται το χωμα.Τωρα ποτιζω μερα παρα μερα,αλλα οχι ολη τη γλαστρα.Ποτιζω μονο στο κεντρο και περιμετρικα απο το κεντρο.
Απο λιπασματα δεν εχω βαλει τιποτα αφου χωμα ειναι ηδη προλιπασμενο οποτε θα τα ξεκινησω την επομενη βδομαδα που κλεινω την 3η.
Το νερο που ποτιζω ειναι απο φιλτρο βρυσης και 1-2 φορες ποτισα και ποταμισιο,αλλα καμια φορα δεν εχω ρυθμισει το πεχα.
Τις επομενες μερες περιεμενω να παραλαβω πεχαμετρο και απο λιπασματα - coni grow + bloom,B 52,big bud,overdrive,flawless finish και ενα τανιν για φυτοπροστασια.

Μια ερωτηση μονο προς το παρον.
Τα φυτακια απο την πρωτη τους μερα τα εχω καλυψει με 10λιτρα μπουκαλια για να τα προστατευσω απο τις χαμηλες θερμοκρασιες το βραδυ αλλα και για τη διατηρηση της υγρασιας.
Απο χθες ομως πιασαν οι ζεστες και σημερα που τα ειδα το πρωι ειχανε σηκωσει τα φυλα προς τα πανω.
Μηπως εγινε λογω των υψηλων θερμοκρασιων αυτο η ειναι κατι αλλο? Οπως και να εχει τα εβγαλα τα μπουκαλια για σημερα...
Απάντηση
Ε ρε γκαντεμια...Τα ιδια με περσι...Δε μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτη η παπαρια που μου τρωει τα φυλλα...Σημερα το πρωι οπως σας ειπα εβγαλα τα μπουκαλια απο τις γλαστρες λογω της υψηλης ζεστης μια και θεωρησα οτι τα σηκωμενα φυλλα προς τα πανω οφειλονται σε αυτο.
Και μολις τωρα πηγα να ποτισω και βλεπω το ενα απο τα 2 φυτακια που ειναι 2 βδομαδων να ειναι φαγωμενα τα μισα φυλλα πανω απο τις κοτηλυδονες και τα δυο!! Τι σκατα ειναι αυτο ρε γαμωτο που μου τρωει τα φυλλα? Και περσι που ειχα βαλει 2 σπορακια απο αλβανο εντελως πειραματικα παλι το ιδιο ειχε συμβει...
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)