Κανναβη και αγχος
#1
καλησπερα και παλι στην κανναβοπαρεα!
θα χρειαστω για μια ακομη φορα τα φωτα σας και ιδιαιτερα αυτων που εχουν καποιες
γνωσεις περισσοτερες πανω στο θεμα ιατρικης κανναβης!

επειδη εχω ενα θεματακι με το αγχος μου (αγχωδεις διαταραχη) και δυστυχως
αυτα που κυκλοφορουν στο παρανομο εμποριο μερικες φορες μου φερνουν
υπερβολικο stress, (λογω υψηλης thc φανταζομαι) αποφασισα να προσπαθησω
να καλλιεργησω μονος μου αυτο που χρειαζομαι, για να παρω αυτο που χρειαζομαι!
τωρα, το θεμα μου ειναι, τι ειναι αυτο που χρειαζομαι? Rolleyes
απ' οσο το εχω ψαξει (και το εχω ψαξει αρκετα) βρηκα οτι θα πρεπει να ασχοληθω
με ποικιλιες που εχουν υψηλη cbd!
μεχρι εκει ολα καλα, αλλα συμφωνα με αυτο που γνωριζουμε ολοι, δηλ. οτι η cbd μειωνει
τις παρενεργειες της thc, αναρωτιεμαι, αν παρω για παραδειγμα μια ποικιλια 1:1 θα κοπουν
ολες οι ευφορικες ιδιοτητες της thc?
aν οντως ισχυει κατι τετοιο, τοτε νομιζω οτι ειναι λιγο δωρων αδωρων!

εσεις τι γνωμη εχετε πανω σ' αυτο και ποιες ποικιλιες θα μου προτεινατε?

σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#2
λιγη βοηθεια εδω αν γινεται παιδες?
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#3
καλησπέρα. είναι μεγάλο το θέμα που θίγεις και έχει ξανασυζητηθεί αρκετές φορές γενικά.
το άγχος είναι περισσότερο θέμα ψυχικής υγείας παρά φαρμακευτικής ή μη κάνναβης.
ψάξε τη ρίζα του προβλήματος, μάλλον αυτό που χρειάζεσαι πάνω απ'όλα είναι η ηρεμία σου.
για να μπορείς να απολαμβάνεις τα τσιγαράκια σου σαν άνθρωπος.
βέβαια κανείς δεν λέει ότι και η σωστή ποικιλία δεν θα βοηθούσε στα συμπτώματα.

σου ανεβάζω ένα thread που αναφέρουν τα παιδιά για κάποιες ποικιλίες φαρμακευτικής κάνναβης με 1:1 γιατί δεν τα θυμάμαι απ'έξω.

http://gr420.info/forum/showthread.php?tid=157
Απάντηση
#4
καλό είναι όποιος δεν το γνωρίζει υπάρχει αυτό το σάιτ που δείχνει τις ιδιότητες πολλών strain. leafly
Απάντηση
#5
το 1/1 δεν σημαίνει ότι εξουδετερώνονται τα πάντα .
είναι ποιο γρήγορη η μαστούρα και κρατάει ποιο λίγο , βαραίνεις και είσαι για ύπνο ( νομίζω ) .
Απάντηση
#6
καταρχην να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας!

luke
την ριζα του προβληματος την εχω βρει, φυσικα με ψυχαναλησεις κτλπ.
αλλωστε γι αυτο μιλησα για αγχωδεις διαταραχη, γιατι γνωριζω για το θεμα μου!
τωρα, τα ειπες ολα λεγοντας για την ηρεμια!
αλλα για να βρεις την ηρεμια σου οταν πασχεις απο καποια ψυχικη ασθενεια, δεν ειναι και τοσο ευκολο,
και φυσικα απο το να καταπινεις βενζοδιεζαπινες προτιμοτερο ειναι να ψαξεις για κατι που σου παρεχει η ιδια
η φυση απλοχερα!

pokemon
το leafly το γνωριζω αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο!

xasikliks
ενδιαφερον αυτο που μου λες, δεν το γνωριζα!
εχω την εντυπωση οτι θα ηταν λιγο καλυτερα μια ποικιλια 2:1 (thc-cbd αντιστοιχα)!π.χ. 14%thc - 7%cbd
γνωριζεις εσυ ή καποιος αλλος τετοιες ποικιλιες?

ευχαριστω!
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#7
καλησπερα!

καταρχην ωπα ρε παιδια, δεν χρειαζετε να μαλωσετε κι ολας, ενταξει ο καθενας εχει τη δικη του αποψη!
λοιπον, για να τα κανουμε λιγο πιο συγκεκριμενα τα πραγματα, να πω οτι η δικη μου διαταραχη ειναι η ιψδ !
εγω δεν ειμαι αντιθετος με τα φαρμακα οταν ομως προκειτε για συγκεκριμενες διαταραχες (ψυχωση,σχοιζοφρενεια) κτλ!
νομιζω οτι στην δικη μου περιπτωση (που ναι παιρνω εffexor εδω και 2 χρονια) θα ηταν πολυ καλυτερα αν μπορουσα
να το ξεπερασω χωρις φαρμακα, που οπως και να 'χει ολο και καποια παρενεργεια θα εχουν!
στραφηκα στο ψαξιμο με την κανναβη γι' αυτο το λογο, για να κοψω τα χαπια!
φυσικα δεν αρκει μονο αυτο, πρεπει να κανεις δουλεια και με τον ιδιο σου τον εαυτο, αλλα τονιζω πως,
η κανναβη θα μπορουσε να λειτουργησει σαν ''μπαστουνακι'' για να στεκεσαι στις δυσκολες στιγμες!

luke
εχω την εντυπωση με βαση την ''διατριβη'' που εχω κανει τοσο καιρο, οτι η ιντικα ειναι καλυτερη
σ' αυτες τις περιπτωσεις (τουλαχιστον αυτη η αποψη υπερισχυει)!

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#8
το μόνο άγχος που νομίζω είχα στην ζωή μου , ήταν όταν τελείωνε το βάζο . μετά έκανα φίλους καλούς και μου έφυγε και αυτό .
δεν θα κολλούσα τόσο πολύ στις αναλογίες cbd , γιατί πιστεύω και η ελάχιστη περιεκτικότητα  σε γιατρεύει έτσι και αλλιώς .
τα μεγάλα ποσοστά μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε και να τα ψάχνουμε για το είδος τις μαστούρας , την δύναμη  , την διάρκεια ,κλπ . . στην φαρμακευτική και το 1% πιστεύω είναι υπεραρκετό .
σαν να ψάχνουμε ποιο φρούτο έχει την περισσότερη c  και όσο ψάχνουμε δεν στύβουμε ένα λεμόνι , αλλά ψάχνουμε το ακτινίδιο , . το σώμα μας δεν χρειάζεται υπερκατανάλωση σούπερ τροφών , αλλά να ΄μην του λείπουν τα βασικά  , .

το μυαλό μας ,.... θέλει φίλους και αγάπη

σκέψου μόνο (ο καθένας μας ) ,από πόσα άλλα σπερματοζωάρια ( εκατομμύρια νομίζω είναι  ) κατάφερες εσύ να νικήσεις όλα τα άλλα και να μπεις πρώτος στο ωάριο και να γίνεις ύπαρξη .
νίκησες μόνος σου σχεδόν μια χώρα και τώρα μου λες , έχεις άγχος ? θα τα βάλεις μόνος σου με όλον τον πλανήτη αυτήν την φορά ?
ας έχουμε την αίσθηση του νικητή , γιατί μετά από τέτοια μάχη μόνο αυτό έχει πια σημασία , να πάρουμε το τρόπαιο και αυτό είναι φυσικά η ζωή ,. νικήσαμε ήδη , τώρα μόνο να ανασαίνουμε χρειάζεται και αυτό γίνετε και μόνο του  . αλίμονο στα σπερματοζωάρια που δεν είχαν ούτε την ευκαιρία να πολεμήσουν , γιατί βγήκαν σε μια στιγμή μαλακίας ή φορούσε προφυλακτικό , ή είχε σπιράλ , ή έπαιρνε αντισυλληπτικά , ή δεν ήταν κατάλληλη η μέρα , ή δεν ήταν γόνιμο το ωάριο και τζάμπα η μάχη και η προσμονή ,  βάλε πόσα δις από τα αρχίδια του πατέρα σου δεν είχαν την ευκαιρία καν , και πόσα την δύναμή σου . και τώρα μου λες έχεις άγχος ?
τράβα μια μαλακία , δες τον εαυτό σου όταν χύσεις πως ήσουνα , σκέψου πόσο τυχερός ήσουνα , ε και αν όλα αυτά δεν σε έπεισαν ...... άναψε και ένα μπάφο και ας έχει και λίγο παραπάνω thc και φιλοσόφησε το , .δεν είναι τυχαίο που λέμε     φτιάχτηκα .. και όχι χαλάστηκα .
Απάντηση
#9
xasikliks

τι να σου πω ρε φιλε, απλα η θεωρεια σου τα σπαει!
μακαρι πραγματικα να σκεφτεσαι μ' αυτο τον τροπο, θα εισαι πολυ ευτυχισμενος ανθρωπος!
το εχεις φιλοσοφησει και μπραβο σου....... respect μεχρι τα μπουνια :-)

vampirion

ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη λεγετε η παθηση μου και δεν παιρνω πολλα φαρμακα!
ενα χαπι τη μερα (effexor) επαναπροσληψη σεροτονινης!
θα περιμενω τις αποψεις σου μετα το κοψιμο οπωσδηποτε!
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#10
συμφωνώ στο φιλοσοφικό του χασικλιξ..
αλλα θα διαφωνήσω στο θέμα περιεκτικότητας cbd και ειδικά και για την ιατρική χρήση κιόλας..
το 1% απλώς δεν είναι αρκετό σε κάποιες περιπτώσεις..
Απάντηση
#11
(17-05-2015, 15:52 )drunken monk Έγραψε: συμφωνώ στο φιλοσοφικό του χασικλιξ..
αλλα θα διαφωνήσω στο θέμα περιεκτικότητας cbd και ειδικά και για την ιατρική χρήση κιόλας..
το 1% απλώς δεν είναι αρκετό σε κάποιες περιπτώσεις..
όταν το νοιώσεις αυτό που είπα και καταλάβεις πως πρέπει να ζεις , τότε το 1 είναι αρκετό γιατί ,,
δεν έχεις να πολεμήσεις τον καρκίνο που εσύ δημιουργείς με την σκέψη σου .
δεν έχεις να πολεμήσεις το άγχος που εσύ δημιουργείς
δεν έχεις να πολεμήσεις πολλά ακόμα που εσύ δημιουργείς με το μυαλό σου
τρως σωστά , άσκησε σωστά κυνηγώντας το θήραμα . είσαι αρσενικό και έχεις μέσα σου ακόμα το κατάλοιπο του να είσαι δυνατός για να κατακτήσεις το κοπάδι να αναπαραχθείς , η δύναμη πλέον για να προσελκύσεις το θηλυκό , ξέφυγε από τα μπράτσα και πήγε στο χρήμα . . όταν ξεμπερδέψουμε πολλά από το ποιοι ήμαστε τότε το 1% για φαρμακευτική χρήση είναι υπέρ αρκετό .
Απάντηση
#12
ξέφυγα λίγο , δύο για πρωινό ήταν πολλά   Smoke11
στο τρίτο θα στρώσω :d
καλημέρα και καλή βδομάδα , η άνοιξη με πλημμύρισε το μυαλό , φοβερή εποχή , η φύση στο φόρτε της , όλα ζευγαρώνουν . Rolleyes
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)