Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απορίες για DWC
καλησπέρα στο forum

σχεδιάζω το επόμενο grow να είναι υδροπονία dwc, μέχρι τώρα ήμουν σε χώμα.
εχω αλλάξει τα λιπάσματα απο biobizz σε αν για αυτό το λόγο.
επίσης για πρώτη φορά θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο ένα κουβά και ένα φυτό τύπου haze σε scrog

οι απορίες που έχω είναι οι εξής:
1. με ένα μόνο φυτό πόσο περίπου χρόνο θα πάρει στην υδροπονία να καλύψει ένα scrog 1,2χ1,2 ?
2. λόγω του ότι το φυτό θα μείνει πολλές βδομάδες στην ανάπτυξη, υπάρχει κάποια δοσολογία με λιπάσματα της αν για τέτοια περίπτωση? h τουλάχιστον δοσολογία βάσει των ppm. το γενικό μπούσουλα τον ξέρω αλλά όταν έχουμε ένα φυτό τέρας σίγουρα η δοσολογία θα είναι διαφορετική.
3. σκέφτομαι την αγορά φίλτρου r/o. δεν ξέρω πολλά για αυτό και είναι μεγάλη δαπάνη. 
το νερό μου της βρύσης είναι 140ππμ.
θα δουλέψω όλη τη σειρά στης αν 
θα βγάζω το χλώριο και το ph down αν χρειαστεί είναι κιτρικό οξύ. 
κάνοντας αυτά είναι αρκετά για το νερό ή το r/o θα μου δώσει κάποια παραπάνω πράγματα που δέν τα γνωρίζω;
ενα πιό φθηνό φίλτρο όπως πχ αυτό στην εικόνα κάνει κάτι?

συγγνώμη αν σας ζάλισα, αλλά έχω πολλές απορίες και παρόλο που ψάχνω δεν βρίσκω εύκολα απάντηση.

ευχαριστώ!

[img]undefined[/img]
Απάντηση

ads by gr420info

κοιτώντας στο forum για r/o είδα ότι υπάρχουν φθηνότερα από 200-500 ευρώ που είναι για πόσιμο νερό και αυτό το πήρε ο luke και είναι ευχαριστημένος.
 http://www.aquario.gr/rx-afro3-aqua-filter.html
είναι σίγουρα πιο οικονομικό αλλά θα μου χρειαστεί με το νερό που έχω πιστεύετε;
Απάντηση
tσαμπα λ7 τουλαχιστον αθηνα που ειμαι εγω δεν αντιμετοπισα κανενα προβλημα με το νερο το μονο που κανω ειναι να το βαζω σε μια δεξαμενη με μια αεροπετρα δυο μερες πριν αλλαξω νερα, υποτιθεται το αποχλοριωνει

200-250;;; οχι ρε συ κρατα τα λ7 σου εκτος αν ζεις ξερω γω στο τσερνομπιλ Smile Smile
Απάντηση
(17-12-2016, 11:07 )growcannabis Έγραψε: tσαμπα λ7 τουλαχιστον αθηνα που ειμαι εγω δεν αντιμετοπισα κανενα προβλημα με το νερο το μονο που κανω ειναι να το βαζω σε μια δεξαμενη με μια αεροπετρα δυο μερες πριν αλλαξω νερα, υποτιθεται το αποχλοριωνει

200-250;;; οχι ρε συ κρατα τα λ7 σου εκτος αν ζεις ξερω γω στο τσερνομπιλ Smile Smile

σε μία βίβλο λέει ότι αν έχεις νερό κάτω απο 300ppm δεν χρειάζεται, μόνο να βγεί το χλώριο. εγώ έχω 140.
άλλοι λένε οτι στην υδροπονία χρειάζεται το r/o.
δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Απάντηση
νικολα 3 βιβλία εχω διαβάσει για την καλλιέργεια και λιγο πολυ τα ιδια λενε και τα 3.....τελικα στην πράξη εχω βγαλει πολύ καλα θέματα με απλα πραγματάκια.....σιγουρα εχουν το δίκιο τους που τα γράφουν.....αλλα σε φάση επαγγελματική που δεν θες για κανενα λογο να παει στράφι η σοδειά σου......
it's all about terpenes....
Απάντηση
οκ buzz!
μόνο το χλώριο, τότε, και νεράκι της βρύσης!
Απάντηση
απο ενα σημείο και έπειτα ουτε αυτο δεν έκανα....αλλα μην τα ισοπέδωνω όλα και χαθεί και η μαγεία !!! Smile
it's all about terpenes....
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)