Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY led 600W vero29 με παθητική ψύξη
Καλησπέρα

Μετά απο διάβασμα και πολλή υποστήριξη απο το forum κατέληξα σε αυτό το σύστημα. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Ο σκοπός του είναι να καλύψει τις δικιές μου ανάγκες.
Χώρος 1,20Χ1,20m
1-2 φυτά dwc
SCROG

Χρειάζομαι δυνατό και ομοιόμορφο φωτισμό σε όλο το χώρο.

Πάμε λοιπόν…

9x Original Bridgelux vero29 gen7 3500K 38v COB led chip : 24.5usd/pcs;  ([font=Arial][size=x-small]BXRC-35E10K0-D-7X [/size])[/font]
9x pre-drilled heatsink Φ163*H70mm(for 75-85W)(For Bridgelux Vero 29): 15.5usd/pcs
3x  HLG-240H-C1750A: 65usd/pcs;
1x Arctic Silver 5 thermal paste

Συνολο 650€ (συμπεριλαμβάνονται μεταφορικά120€)

H Διάταξη είναι τρείς γραμμές φωτιστικών 80+cm με 3 led το καθένα και με το κάθε led και την κάθε γραμμή σε απόσταση 40εκ απο τα γειτονικά του.

Το κάθε τροφοδοτικό δίνει 240W/1,75Α=137,1V

Με αυτά τα V μπορεί να έχει τρία led των 38V το καθένα
137,1V/38V=3,61 cob

To κάθε led τρέχει με 1750mA άρα
1,75ΑΧ38V=66,5W

Συνολικά Watt 66,5X9=594W

Στα 1750Ma που τρέχουν, απο κάπως συγκεχυμένες πληροφορίες υπολογίζω μία απόδοση γύρω στο 50-53% φώς και 50-47% θερμοτητα. (εδώ μπορεί να κάνω λάθος)

Συνολικά Lumens έχω μόνο για 2100mA.
Έκανα μιά ερώτηση για την απόδοση (Lm/W)  της Vero29 στα 1740mA αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση. Αν υποθέσουμε οτι τα έτρεχα με 2100 θα είχα 160lm/W*66,5W*9cob=95760lm Λογικά θα είναι παραπάνω στα 1750. (ισως και εδώ να να κάνω λάθος στους υπολογισμούς) 

Μερικές σημειώσεις
1. Δεν είναι το πιό οικονομικό σύστημα, λόγω του παθητικού φωτισμού που τον επέλεξα γιατί με ζαλίζει η ιδέα με 9 ανεμιστηράκια και λόγω του μεγάλου αριθμού led για μοιρασμένο φωτισμό παντού. Υπήρχε η πιό φθηνή λύση 5 φωτιστικά με το ένα στο κέντρο, 100W  το καθένα, δεν την επέλεξα για πολλούς λόγους.

2. Οι παθητικές ψήκτρες με ανησυχούν λίγο λόγω της πτώσης απόδοσης με τη θερμοκρασία. Διάλεξα τις πιό μεγάλες για 75-85W Ελπίζω να μήν έχω πρόβλημα.

3. Με προβληματίζει το κεντρικό φωτιστικό, αν θέλει 3 led ή μόνο δύο led στο κέντρο με απόσταση 40εκ μεταξύ τους. Αυτό θα ήταν πιό βολικό στην ανάπτυξη, να δουλεύει μόνο του στην αρχή και να αποφύγω hot spot στο κέντρο όταν θα ανάβουν όλα. Λόγω του τρόπου καλλιέργειας έχω δύο μήνες ανάπτυξη.

4. Σκέφτηκα την περίπτωση των 1400mA που είναι πιό αποδοτική αλλά έτσι πάω στα 478W που είναι αρκετά πιο λίγα.

5. Η παραγγελία δεν έχει γίνει ακόμα, περιμένω σχόλια πρίν την οριστικοποιήσω.
Απάντηση

ads by gr420info

(01-09-2017, 02:23 PM)Nicolas Έγραψε: .....
1-2 φυτά DWC
SCROG

Μερικές σημειώσεις
1. Δεν είναι το πιό οικονομικό σύστημα, λόγω του παθητικού φωτισμού που τον επέλεξα γιατί με ζαλίζει η ιδέα με 9 ανεμιστηράκια και λόγω του μεγάλου αριθμού led για μοιρασμένο φωτισμό παντού. Υπήρχε η πιό φθηνή λύση 5 φωτιστικά με το ένα στο κέντρο, 100W  το καθένα, δεν την επέλεξα για πολλούς λόγους.

2. Οι παθητικές ψήκτρες με ανησυχούν λίγο λόγω της πτώσης απόδοσης με τη θερμοκρασία. Διάλεξα τις πιό μεγάλες για 75-85W Ελπίζω να μήν έχω πρόβλημα.

3. Με προβληματίζει το κεντρικό φωτιστικό, αν θέλει 3 led ή μόνο δύο led στο κέντρο με απόσταση 40εκ μεταξύ τους. Αυτό θα ήταν πιό βολικό στην ανάπτυξη, να δουλεύει μόνο του στην αρχή και να αποφύγω hot spot στο κέντρο όταν θα ανάβουν όλα. Λόγω του τρόπου καλλιέργειας έχω δύο μήνες ανάπτυξη.

4. Σκέφτηκα την περίπτωση των 1400mA που είναι πιό αποδοτική αλλά έτσι πάω στα 478W που είναι αρκετά πιο λίγα.

5. Η παραγγελία δεν έχει γίνει ακόμα, περιμένω σχόλια πρίν την οριστικοποιήσω.

Μερικές σημειώσεις στις σημειώσεις σου .

1) Ούτε και το πιο αποδοτικό ,επίσης ( 53% με τίποτα ! )
Προβλέπω κάθετη μείωση της απόδοσης ,μέσα σε 1-2 ώρες λειτουργίας ( γύρω στο 45-47% ) .
Επίσης δεν θα επιτύχεις μεγάλη διάρκεια ζωής .
Πιθανόν σε 3-4 χρόνια θα χρειαστεί να αντικαταστήσεις τα Vero 29.

2) Πιο πιθανό είναι πως θα έχεις.Για LED grow lights o "χρυσός κανόνας " είναι πως
παθητική ψύξη εφαρμόζουμε μόνο όταν ικανοποιούνται ΚΑΙ οι τρεις παρακάτω προϋποθέσεις :
α ) όταν η συνολική ισχύς ανά ψύκτρα δεν ξεπερνά τα 50-60 Watt (όσο λιγότερα ,τόσο καλύτερα ) .
β ) όταν οι πηγές θερμότητας είναι πάνω από μία ανά ψύκτρα (όσο μεγαλώνει το πλήθος των πηγών ,τόσο καλύτερα ).
γ ) όταν το σύστημα προορίζεται να λειτουργεί είτε σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος ,
είτε σε περιβάλλον με συνεχές ρεύμα αέρα.

3) Αν θεωρείς πως με δύο φυτά σε χώρο 1,2 χ 1,2 θα έχεις σημαντική διαφορά-η οποί θα δικαιολογεί και το κόστος της κατασκευής- αν "απλώσεις" το φως ,τότε  το λογικό είναι να ακολουθήσεις την "τετράγωνη " διάταξη 3χ3 .

4) Πιο λίγα Watt ναι ,αλλά καλύτερη απόδοση σημαίνει επίσης μειωμένη εκπομπή θερμότητας στη ψύκτρα.
Στα 1400 mA ,θα ήσουν μέσα στα "όρια" για παθητική ψύξη.Για 1750 mA χρειάζεσαι 180 χιλ διαμ. "pin-fin" ψύκτρα.

5) Το σχολιό μου είναι το εξής : Επειδή φαίνεται να γνωρίζεις παραπάνω από μένα για τα LED
και για τη καλλιέργεια φυτών με αυτά ,είμαι σχεδόν βέβαιος πως δεν θα πετάξεις τα χρήματά σου.
Οπότε βουρ στον πατσά .

Αυτά τα ολίγα -και τελευταία  - από εμένα ,τον άσχετο .
Καλή σου τύχη .
Ω εσύ μέγα άστρο! Ποιά θα'ταν η ευτυχία σου ,αν δεν είχες αυτούς που φωτίζεις !

Απάντηση
Νικόλα και με λιγότερα watt (~50) να παίξεις ανα cob πάλι άρχοντας θασαι πιστεύω.
Άνοιξε ένα θέμα καλύτερα στο rollitup.org για να πάρεις αμερόληπτες γνώμες.
Απάντηση
Ειδικά στο RIU ..
Από "αμεροληψία " ξεχειλίζουν ...
( αλλά είπαμε ... Τί ξέρω ο άσχετος ; )

[Εικόνα: sds.jpg]

[Εικόνα: cs.jpg]

Απάντηση
ρε συ aoelian, σε συζήταγα τώρα με ενα φίλο εδώ και λέγαμε οτι χάνεις και το δίκιο σου με τη συμπεριφορά σου. Ενώ hands-down έχεις ασχοληθεί με το θέμα φώτα περισσότερο απ όλους μας, και κανείς δεν αμφισβητεί τις γνώσεις σου, συμπεριφέρεσαι ώρες ώρες σα παιδάκι. Πραγματικά δε στο λέω για να σε μειώσω ούτε θέλω να ξεκινήσουμε κάναν τσακωμό η κόντρα. Νομίζω οτι μπορείς να δώσεις πολύ πιο σωστή απάντηση στον Νικόλα αμα βάλεις λίγο στην άκρη τον εγωισμό και το γκαλαξ. Και εγώ όταν έρθει η ώρα να φτιάξω ενα φωτιστικό εσένα θέλω να ρωτήσω για τις λεπτομέρειες.
Απάντηση
(01-09-2017, 04:08 PM)CasaBonita Έγραψε: ρε συ aoelian, σε συζήταγα τώρα με ενα φίλο εδώ και λέγαμε οτι χάνεις και το δίκιο σου με τη συμπεριφορά σου. Ενώ hands-down έχεις ασχοληθεί με το θέμα φώτα περισσότερο απ όλους μας, και κανείς δεν αμφισβητεί τις γνώσεις σου, συμπεριφέρεσαι ώρες ώρες σα παιδάκι. Πραγματικά δε στο λέω για να σε μειώσω ούτε θέλω να ξεκινήσουμε κάναν τσακωμό η κόντρα. Νομίζω οτι μπορείς να δώσεις πολύ πιο σωστή απάντηση στον Νικόλα αμα βάλεις λίγο στην άκρη τον εγωισμό και το γκαλαξ. Και εγώ όταν έρθει η ώρα να φτιάξω ενα φωτιστικό εσένα θέλω να ρωτήσω για τις λεπτομέρειες.

Big Grin
Πάντως οφείλω να στο αναγνωρίσω ...
Μέσα είσαι !
Ή έστω κοντά
Δεν κάνω σα παιδάκι ώρες-ώρες ...
ΕΙΜΑΙ παιδάκι ΟΛΕΣ τις ώρες .
Μάλιστα διακατεχόμενο από ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας.

Τέσπα,να ξέρεις πάντως ,ειλικρινά δε τρέφω αντιπάθεια ή κάτι παρεμφερές προς εσέ.
Διαμέσου οθονών και πληκτρολογίων οι διανθρώπινες σχέσεις αλλά και συναισθήματα
είναι κάπως ...εικονικά ,τουλάχιστον κατ 'εμέ .

Πίσω στο θέμα του Νικόλα .
Όπως τα έχει σχεδιάσει ,μάλλον θα απογοητευτεί.
Και ναι ,καλό θα ήταν ,να ρωτήσει στο RIU ποιά η γνώμη τους για παθητική ψύξη και 600 Watt σύνολο σε χώρο 1,2 χ 1,2 .
Να επισημανθεί όμως πως το RIU βρίθει από " ιδιοκατασκευαστές " που τα καταφέρνουν πολύ καλά
στο "τηγάνισμα" ...
Τώρα ,πώς τυχαίνει και οι περισσότεροι από τους εν λόγω "σεφ" χρησιμοποιούσαν παθητική ψύξη ,
παραμένει μυστήριο ! Huh

Όσων αφορά το τεχνητό φωτισμό LED που προορίζεται να χρησιμοποιηθεί προς καλλιέργεια σε εγκαταστάσεις θερμοκηπίου,
τότε " πάει και έρχεται " οι συσκευές φωτισμού να διαθέτουν παθητική ψύξη ,διότι συνυπάρχουν όλες οι απαιτήσεις
της τελευταίας (χαμηλή ισχύς -πλείστες πηγές ανά συσκευή- μεγάλη έκταση χώρου = μεγάλος όγκος ατμ. αέρα.

Αλλά στο περιορισμένο περιβάλλον ,μικρής κλίμακας οικιακής καλλιέργειας ,
αμέσως-αμέσως παθητική ψύξη σημαίνει μειωμένη απόδοση και διάρκεια ζωής .

Αν η κατανάλωση ενέργειας προς ψύξη είναι το θέμα ,να αναφέρω πως υπάρχουν
ανεμιστήρες του 1,χ Watt ,αρκετή ισχύ για κάνει τη διαφορά .

Αν ο θόρυβος είναι θέμα ,να αναφέρω επίσης πως υπάρχουν
ανεμιστήρες με κάτω από 20 dB θόρυβο (πρακτικά αθόρυβοι ) .

Ποτέ μου δε μπόρεσα να καταλάβω ποιά η σχέση της παθητικής ψύξης με το
"κυνήγι επιδόσεων " στα COB LED για καλλιέργεια.

Ψάχνει ο άλλος τα πιό-πιο αποδοτικά bin (+σπάνια +πανάκριβα ) των Cree CXB ...
Και μετά τα βάζει σε παθητική ψύξη .Έλεος !
Αυτό και αν είναι τρύπα στο νερό !

Υ.Γ.
Ούτε εγωισμός ,ούτε Galaξ...
Εμπειρία ,θα το ονομάτιζα εγώ ,αλλά τέλοσπαντων...
¨Ετσι λοιπόν ποτέ ξανά βοήθεια και συμβουλές,από τη πλευρά μου.
Σε κανέναν,απολύτως .
Δεν γουστάρω πλέον το "αξίωμα" ως "ινστρούκτορας" και "γκουρου" των LED...
Παιδάκι είμαι άλλωστε ,μην το ξεχνάμε .

Απάντηση
Εγω παλι θελω να σε ρωτησω Νικολα για ποιο λογο θελεις να καταφυγεις στην παθητικη λυση;

1) θεωρεις πως ειναι μονοδρομος η καλυψη με φως με το συγκεκριμενο τροπο  στο χωρο σου;
2) Ειναι πιο φθηνη λυση;
3) Θεωρεις οτι θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα;
4) Δεν μπορεις να το κατασκευασεις αλλιως; (μπελαλιδικη κατασκευη)

Γιατι 650€+ με τη συγκεκριμενη αποδοση μαλλον χαμενος θα βγεις παρα κερδισμενος.

Αυτη ειναι η αποψη μου παντα και χωρις παρεξηγηση Wink
Απάντηση
@aeolian, δηλαδή εκτιμάς οτι στο 1.2x1.2 τα 9 cob με παθητικές pin fin ψύκτρες που θα αερίζεται απο εναν μεγάλο ανεμιστήρα της τέντας + εναν εξαερισμό που θα ανανεώνει 2-3 φορές το λεπτό τον όγκο της τέντας θα υπάρχει πρόβλημα κακής απόδοσης της παθητικής ψύξης ? Αν έχω καταλάβει καλά με αυτές τις ψύκτρες στα 40-60w αναφέρανε οτι παίζουν ~30c θερμοκρασίες. Ίσως κάνω λάθος δε θυμάμαι τώρα ακριβώς ...
Απάντηση
Νικόλα,θα σου παραθέσω μία συσκευή με παθητική ψύξη για να καταλάβεις τη διαφορά ...
Η Pacific Light Concepts με έδρα τη Καλιφόρνιa συγκαταλέγεται ανάμεσα στις καλύτερες
και εφοδιάζει μεγάλες εγκαταστάσεις καλλιέργειας φαρμακευτικής κάνναβης ,αλλά και ιδιώτες.

Ιδού η ναυαρχίδα της PLC :
http://www.pacificlightconcepts.com/product/cxp-420/

CXP-420
LED Efficacy: 1.8µmols/w
LED’s: 6x CREE cxb3590
Cooling: Passively Cooled
Pulls ~420w at the wall

1,8 µmol/s/w * 420 W = 756 µmol/s

Για να δούμε τί φτιάξανε οι Έλληνες ...
Galaξ
LED Efficacy: 2,56 µmols/w
LED’s: 6x Bridgelux Vero 29
Cooling: Actively Cooled
Pulls ~305w at the wall

2,56 µmol/s/w * 305 W = 781 µmol/s

Με 115 Watt λιγότερα,25 μικρομόρια παραπάνω .
Είναι ΚΑΙ λόγω ψύξης.

Απάντηση
είναι και λόγω 2-3 χρόνων πιο καινούργιας τεχνολογίας cob Big Grin
Απάντηση
Εγώ πάντως στο Ρίου βλέπω μόνο ποστ του Ναύτη  Tongue

[Εικόνα: T423eGX.png]
[Εικόνα: TV3G1lx.png]
Απάντηση
(01-09-2017, 05:16 PM)CasaBonita Έγραψε: @aeolian, δηλαδή εκτιμάς οτι στο 1.2x1.2 τα 9 cob με παθητικές pin fin ψύκτρες που θα αερίζεται απο εναν μεγάλο ανεμιστήρα της τέντας + εναν εξαερισμό που θα ανανεώνει 2-3 φορές το λεπτό τον όγκο της τέντας θα υπάρχει πρόβλημα κακής απόδοσης της παθητικής ψύξης ? Αν έχω καταλάβει καλά με αυτές τις ψύκτρες στα 40-60w αναφέρανε οτι παίζουν ~30c θερμοκρασίες. Ίσως κάνω λάθος δε θυμάμαι τώρα ακριβώς ...
Δεν μπορώ να απαντήσω ,αλλά ενδέχεται.
30°C πού ακριβώς ; Στη ψύκτρα ή στο χώρο ;
Αν στο χώρο ,με ποιές θερμοκρασίες περιβάλλοντος (έξωθεν της τέντας ,εννοώ )

(01-09-2017, 05:37 PM)CasaBonita Έγραψε: είναι και λόγω 2-3 χρόνων πιο καινούργιας τεχνολογίας cob  Big Grin

Ναι ,βέβαια,αλλά μην ξεχνάμε πως αυτοί οι δύο τύποι COB  έχουν εφάμιλλες αποδόσεις
( για την ακρίβεια τα CXB3590  υπερτερούν σε χαμηλή οδήγηση < 1,5 A
και τα Vero 29 υπερτερούν σε οδήγηση >1,8Α
).
Εξάλλου τα Vero 29 Gen 7,βγήκαν στην αγορά ,υπό της νέας διοίκησης της Bridgelux ( C.E.C. )
με άμεσο στόχο να ανταγωνιστούν τα -μέχρι τότε- κορυφαία CXB3590 της Cree.

Απάντηση
Θερμοκρασία στην ψυκτρα ήταν γιατί μου είχε κάνει εντύπωση που ήταν τόσο χαμηλή (ήταν 25-30 δε θυμάμαι ακριβές νούμερο), αλλά ήταν για CXB στα ~40w που είχα καταλήξει οτι θα πάρω. Τώρα με τα νεα citizen και τα vero gen 7 και τα cxm δεν έχω ιδέα, δε το έχω ψάξει καθόλου. Γι'αυτό θέλω και τη γνώμη σου που το παρακολουθείς στενά το θέμα και έχεις μια Α εμπειρία.
Για σενάριο παθητικής λοιπόν ψύξης σε τέντα με καλό εξαερισμό + ανεμιστήρα, ποιο cob θεωρείς οτι θα ήταν το καλύτερο σε τιμή/κατανάλωση/απόδοση ? Κρατάει τα ινία ακόμα το cxb σε χαμηλή οδήγηση η τα νεότερα είναι καλύτερα ?

υ.γ.
η π.χ στην περίπτωση του Νικόλα, τα 66w που θέλει να οδηγήσει τα vero είναι καλά η θα μπορούσε να παίξει πιο αποδοτικά (και απο ρεύμα και απο θερμοκρασίες) σε πιο χαμηλά αμπέρ ?
Απάντηση
(01-09-2017, 03:14 PM)aeolian Έγραψε: [quote='Nicolas' pid='61751' dateline='1483961037']

5) Το σχολιό μου είναι το εξής : Επειδή φαίνεται να γνωρίζεις παραπάνω από μένα για τα LED
και για τη καλλιέργεια φυτών με αυτά ,είμαι σχεδόν βέβαιος πως δεν θα πετάξεις τα χρήματά σου.
Οπότε βουρ στον πατσά .

Καλή σου τύχη .

Αεολιαν Το βρίσκω άκομψο και κακό marketing να ξεφτιλίζεις προιόντα και κατασκευές και να ειρωνευεσαι ανθρώπους για να αναδείξεις τις γνώσεις σου και προιόντα σου.

Αν θες να δώσεις κάποια βοήθεια επι τούτου κάντο, το galaxy πάντως δε θα το πάρω.

Επι του θέματος.

Παθητική ψύξη θέλω όχι για απόδοση αλλα γιατί όπως είπα δεν θέλω ανεμιστηράκια. Δε μ' αρέσουν. Ειναι αισθητικοί οι λόγοι. Αν είναι μονόδρομος θα το κάνω.
Ειχα ρωτήσει στο φορουμ τί θερμοκρασίες να περιμένω με παθητικές ψήκτρες όπως και για την απόδοση και δεν πήρα κάποια απάντηση.
Εδώ είναι το πόστ https://gr420.info/forum/showthread.php?...8#pid61708
Τα cob είναι 66W Οι ψήκτρες είναι Φ163*H70mm(for 75-85W) Να βάλω ακόμα πιό μεγάλες? Φυσικά και θα παίζει ανεμιστήρας που θα φυσάει τις ψήκτρες αποκλειστικά.

Οποιος θέλει να βοηθήσει ας με καθοδηγήσει λίγο.
Απάντηση
Θα το βγάλεις φάτσα-φόρα να κρίνουν την εμφάνιση τους και ντρέπεσαι για τα ανεμιστήρια;

Αν θέλεις να πάρεις τα μέγιστα απο τα LED, άσε τις παθητικές ψύκτρες για κανένα φωτιστικό στο σαλόνι και βάλε fans.

Big Grin Η μισή χαρά στην καλλιέργεια είναι όταν είσαι μπροστά στην τέντα και βλέπεις τα καλούδια σου! Και είναι όλα όμορφα! Και τα φώτα το ίδιο. Και είμαι εικαστικός στο επάγγελμα! Big Grin

Πέρα απο την πλάκα, αν είναι μονόδρομος εννοείται οτι θα το κάνω. Είναι και πιό οικονομικό.
Αλλά, τόσα συστήματα με 100W και παθητικά πώς το κάνουν ρε γμτ?  todoled, timbergrowlights...
Απάντηση
(01-09-2017, 07:15 PM)NLfanatic Έγραψε: Απόδοση και παθητική ψύξη ΔΕΝ πάνε μαζί!

κάτσε ρε NL μη το πάμε στα άκρα.. δηλαδή το helios ήταν κοροϊδία ? ακόμα πουλιέται το προϊόν και είναι η ίδια εταιρεία..
grow with the flow
Απάντηση
(01-09-2017, 07:03 PM)Nicolas Έγραψε:
(01-09-2017, 03:14 PM)aeolian Έγραψε: [quote='Nicolas' pid='61751' dateline='1483961037']

Οπότε βουρ στον πατσά .

Καλή σου τύχη .

Αεολιαν Το βρίσκω άκομψο και κακό marketing να ξεφτιλίζεις προιόντα και κατασκευές και να ειρωνευεσαι ανθρώπους για να αναδείξεις τις γνώσεις σου και προιόντα σου.

Αν θες να δώσεις κάποια βοήθεια επι τούτου κάντο, το galaxy πάντως δε θα το πάρω.

Επι του θέματος.

Παθητική ψύξη θέλω όχι για απόδοση αλλα γιατί όπως είπα δεν θέλω ανεμιστηράκια. Δε μ' αρέσουν. Ειναι αισθητικοί οι λόγοι. Αν είναι μονόδρομος θα το κάνω.
Ειχα ρωτήσει στο φορουμ τί θερμοκρασίες να περιμένω με παθητικές ψήκτρες όπως και για την απόδοση και δεν πήρα κάποια απάντηση.
Εδώ είναι το πόστ https://gr420.info/forum/showthread.php?...8#pid61708
Τα cob είναι 66W Οι ψήκτρες είναι Φ163*H70mm(for 75-85W) Να βάλω ακόμα πιό μεγάλες? Φυσικά και θα παίζει ανεμιστήρας που θα φυσάει τις ψήκτρες αποκλειστικά.

Οποιος θέλει να βοηθήσει ας με καθοδηγήσει λίγο.

Αφου πηρες την αποφαση να πας με παθητικη ψυξη.

Νικολα καλυτερα για μενα ειναι να πας σε λιγοτερα mA (1400)

Θα εισαι καλυτερα απο θεμα ψυξης-"αποδοσης"- οικονομιας.

Αφου σκεφτεσαι για 9 cob θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις 3*Hlg-185h-c1400a/b

Θα εισαι στα 400+watt με τις ιδιες ψυκτρες,χωρια οτι σου βγαινει οικονομικοτερα το πακετο.

Σκεψου και στο τελος πως σε μια τεντα 1.2χ1.2 χρησιμοποιειται συνηθως HPS 600watt.

Ποιος ο λογος να βαλεις 600watt Led;
Απάντηση
επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι να στήσω όπως ο Νικόλας κάποια στιγμή και επειδή και εγω θα προτιμήσω παθητική να ξεκαθαρίσω οτι είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω την Χ μεγαλύτερη απόδοση της ενεργητικής.
Είναι απλή λογική εξάλλου, δεν είπε ποτε κανείς οτι η παθητική ψύξη μπορεί να συναγωνιστεί την ενεργητική.
Εγώ όμως δεν θέλω να κάνω overclock στα cob ... αν με νοείτε. Θέλω να τα δουλεύω σε κάποια αμπέρ που με αυτές τις μεγάλες Pin Fin ψύκτρες που θα τις φυσάει ένας ανεμιστήρας, και σε μια τέντα που ανανεώνεται ο όγκος του αέρα συχνά δεν θα έχουν θέμα (άρα δε μιλάμε και για εντελώς παθητική ψύξη). Κάτι παρόμοιο υποψιάζομαι οτι θέλει να κάνει και ο Νικόλας, γιαυτό γράφω και εγώ στο νήμα του ..αν κάνω λάθος να με διορθώσει.

υ.γ.
συμφωνώ με το τελευταίο ποστ του Gakis80 .. αλλά το ερώτημα που έκανα στον aeolian παραμένει. Στα λιγότερα αμπέρ οδήγηση, ποιο ειναι το πιο κατάλληλο cob ?
Απάντηση
(01-09-2017, 07:28 PM)deefun Έγραψε:
(01-09-2017, 07:15 PM)NLfanatic Έγραψε: Απόδοση και παθητική ψύξη ΔΕΝ πάνε μαζί!

κάτσε ρε NL μη το πάμε στα άκρα.. δηλαδή το helios ήταν κοροϊδία ? ακόμα πουλιέται το προϊόν και είναι η ίδια εταιρεία..

Οχι φιλε μου δεν ηταν αλλα μην ξεχνας πως το helios περα απο οτι πολυ σωστα οπως αναφερει ο NL ειχε ψυκτρα γομαρι
δεν ειχε πανω της vero29 αλλα 4 luxeon k led,δηλαδη διαφορα μεγαλη.

Οπως θα δεις παραπανω που αναφερει ο aeolian λεει το εξης:

όταν οι πηγές θερμότητας είναι πάνω από μία ανά ψύκτρα (όσο μεγαλώνει το πλήθος των πηγών ,τόσο καλύτερα ).

Εξου και 4 luxeon k led απο 16watt εκαστο.
Απάντηση
ρε NL τώρα με δουλεύεις και συ ? σχηματικά τον χρησιμοποίησα τον ορο OC, εάν το cob δίνει όπως λες 10.000lm στους 25c και 9.300 στους 85c, εγώ που θα το δουλεύω στους 30 με παθητική αν χάσω και 200lm χέστηκα, αυτό εννοώ.
Απάντηση
http://www.rollitup.org/t/cutter-electro...ts.902453/
Απάντηση
Τα cxb3590 με Pin ψύκτρες στα 1400mAh με 27 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου:

χωρίς ανεμιστήρες η εξαερισμό = 53 βαθμούς (στο cob, όχι την ψυκτρα).
με έναν ανεμιστήρα να φυσάει λίγο τις ψύκτρες = 38 βαθμούς (στο cob, όχι την ψυκτρα)

Απάντηση
Φθηνη λυση για παθητικη ψυξη led.

Μπορει και να ειμαι 100% λαθος απλα σαν σκεψη το θετω

4* http://www.digikey.gr/scripts/DkSearch/d...2483091022
1* http://www.digikey.gr/scripts/DkSearch/d...2483091022
1* http://gr.mouser.com/ProductDetail/Mean-...mc4w%3D%3D
1* http://www.acdcshop.gr/heatsinka6023300mm-p-7856.html

100watt στα 700mA
Απάντηση
Άλλη μια καλή λύση για 9 COB είναι οι εξής..(το κάνω εγώ με 6 cob)
3 ψύκτρες 40x16x4(σαν του galaxy δηλαδή) με 3 cob στην κάθε ψύκτρα, 1 ανεμιστήρα στην κάθε ψύκτρα για τα 3 cob και οδήγηση στα 1400mA με 185αρι driver(το galaxy οδηγηθηκε τελικά απο 120αρι βέβαια..)
Νομίζω με 3 πάνελ στα 150-200watt ''απλώνεσαι'' μια χαρά στο χώρο.
Απάντηση
(01-09-2017, 07:03 PM)Nicolas Έγραψε: Αεολιαν Το βρίσκω άκομψο και κακό marketing να ξεφτιλίζεις προιόντα και κατασκευές και να ειρωνευεσαι ανθρώπους για να αναδείξεις τις γνώσεις σου και προιόντα σου.
(01-09-2017, 07:24 PM)Nicolas Έγραψε: Και είμαι εικαστικός στο επάγγελμα! Big Grin
Και εγώ εφευρέτης ! Κάτι σαν το Κύρο-γρανάζη του Ντισνεϋ ..
Μπορεί άκομψος,ειρωνικός και προσβλητικός αλλά αυτό που κάνω το κατέχω.
Και φυσικά θα έχω αυτή τη συμπεριφορά απέναντι σε οποιονδήποτε με ανταγωνίζεται ή με προκαλεί .
Εκεί δεν χωράνε ούτε ευγένεια ,ούτε κόσμια συμπεριφορά.

Το κερασάκι βέβαια είναι ο λόγος που επέλεξες τη παθητική ψύξη έναντι της ενεργητικής ...
Συνειδητοποίησα αργά μεν ,επιτέλους δε πως άσκοπα κάνουμε την όλη συζήτηση.

(01-09-2017, 08:01 PM)CasaBonita Έγραψε: Τα cxb3590 με Pin ψύκτρες στα 1400mAh με 27 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου:

χωρίς ανεμιστήρες η εξαερισμό = 53 βαθμούς (στο cob, όχι την ψυκτρα).
με έναν ανεμιστήρα να φυσάει λίγο τις ψύκτρες = 38 βαθμούς (στο cob, όχι την ψυκτρα)

To τεστ του αγαπητού ποντικού ,είναι εξ αρχής λάθος αγαπητέ μου.
Συγκρίνει μήλα με πορτοκάλια ,όπως λένε οι συμπατριώτες του.
 Γιατί όμως ;

Εδώ σε θέλω !

Gravity is a bitch ...
Wink

.

Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)