Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή υδροπονικου συστήματος..
όπως καταλαβαίνετε ξεκίνησα να μαζεύω πράγματα για άλλη μια κατασκευή diy που θα γίνει ελπίζω σύντομα αν όλα πάνε καλά... 

το σύστημα θα είναι dwc μόνο αυτό έχω σίγουρο και στάνταρ προς στιγμήν.... αααα και τον χώρο που θα διαθέσω για τέντα και γενικά δωματίου για δεξαμενές κτλπ συστήματα θα ξεπεράσει το 1.5 χ 1.5 χ 2.5
Απάντηση

ads by gr420info

[Εικόνα: 8htl6lt.jpg]
[Εικόνα: rpy8ing.jpg]
[Εικόνα: fadpvbs.jpg]
[Εικόνα: hhi61az.jpg]
[Εικόνα: xmvychu.jpg]

δώστε βάση στην τέταρτη φωτογραφία. κάτι τέτοιο θέλω να κάνω αν τα καταφέρω για μετά το καλοκαίρι με την ηρεμία μου...
Απάντηση
(15-01-2017, 20:48 )locoezon*2 Έγραψε: δώστε βάση στην τέταρτη φωτογραφία. κάτι τέτοιο θέλω να κάνω αν τα καταφέρω για μετά το καλοκαίρι με την ηρεμία μου...

με τα ψάρια;  :d
Απάντηση
(15-01-2017, 22:41 )mummra Έγραψε:
(15-01-2017, 20:48 )locoezon*2 Έγραψε: [Εικόνα: xmvychu.jpg]

δώστε βάση στην τέταρτη φωτογραφία. κάτι τέτοιο θέλω να κάνω αν τα καταφέρω για μετά το καλοκαίρι με την ηρεμία μου...

με τα ψάρια;  :d
[Εικόνα: 9rg1qfx.jpg]
Απάντηση
νταξ.. πλάκα έκανα. Smile

θες να σου πω την γνώμη μου για την υδροπονία;
η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι αξίζει αν βάζεις αυτόματα για να αναπτυχθούν όσο περισσότερο γίνεται.
σε φωτοπεριόδου μπορείς να επιτύχεις την ανάπτυξη που θες με λίγο περισσότερο χρόνο και μεγαλύτερη γλάστρα.

καλή επιτυχία να έχεις.
Απάντηση
εγω αυτο το πραγμα με τα αντερα του φυτου να κρεμονται μεσα σε δοκιμαστικους σωληνες και ολη μερα να μετρας ph και ca και ppm και μπουκαλακια και παραμπουκαλακια και αν βουλωσει ενα σωληνακι και λειπεις απτο σπιτι να κινδυνευεις να χασεις ενα ολοκληρο grow, δε το καταλαβαινω.. ενταξει για κατι ολλανδιες και σκανδιναβια που ειναι ακραιος ο καιρος τους και καπως πρεπει να φτιαχνουν μαρουλια για τις σαλατες τους.. αλλα για τo χορταρακι να κανεις το σπιτι σου εργαστηρι της μοσαντο δε μπορω να το χονεψω
grow with the flow
Απάντηση
(15-01-2017, 22:53 )deefun Έγραψε: εγω αυτο το πραγμα με τα αντερα του φυτου να κρεμονται μεσα σε δοκιμαστικους σωληνες και ολη μερα να μετρας ph και ca και ppm και μπουκαλακια και παραμπουκαλακια και αν βουλωσει ενα σωληνακι και λειπεις απτο σπιτι να κινδυνευεις να χασεις ενα ολοκληρο grow, δε το καταλαβαινω.. ενταξει για κατι ολλανδιες και σκανδιναβια που ειναι ακραιος ο καιρος τους και καπως πρεπει να φτιαχνουν μαρουλια για τις σαλατες τους.. αλλα για τo χορταρακι να κανεις το σπιτι σου εργαστηρι της μοσαντο δε μπορω να το χονεψω

μου φαίνεται ότι έχεις παρεξηγήσει κάποια πολύ βασικά πράγματα! 

δεν ξέρω ποια η εμπειρία σου πάνω στο θέμα κανναβης η γενικα, αλλά εδώ και α διαφωνήσω κάθετα μαζί σου με την ελάχιστη εμπειρία που διαθέτω εγώ... 

μην μπερδεύουμε την βάρκα με το κρουαζεροπλοιο!!!
Απάντηση
αν σε χαλάει το αισθητικό κομμάτι όπως λες των ριζών...  τότε ναι είναι λίγο κάπως... 

τα οφέλη όμως δεν πρόκειται να τα δεις ποτέ σε τόσο υψηλό βαθμό σε οποιοδήποτε άλλο υπόστρωμα... 

είτε αυτό λέγεται, τύρφη, είτε λέγεται κοκοφοινικας, είτε βιολογικό super soil κτλπ!

http://www.growweedeasy.com/600w-dwc-can...ow-journal
Απάντηση
εδω μεσα υποτιθεται ολοι καλλιεργουμε για ιδιοχρησια, το να φτιαξεις ενα συστημα για να παιζεις 5 κυκλους τον χρονο και να παιρνεις μισο ή ενα κιλο τη φορα, δεν κολλαει στο σεναριο.
δε νομιζω πως για να πας βαρκαδα με τη παρεα σου χρειαζεσαι κρουαζιεροπλοιο, αν καταλαβα καλα την παρομοιωση
επειδη ειδα υδροπονικο με 8-10 γλαστρες το λεω.. τωρα για μια δυο να σου φυγει η καυλα οπως κανει ο gc.. οκ ειναι χομπι και ολα εχουν το ενδιαφερον και τη σχόλη τους
grow with the flow
Απάντηση
αυτο που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι οτι τετοια αναπτυξη , με αλλο ενα μηνα επιπροσθετα στο χωμα δεν παιζει να εβλεπα ουτε με σφαιρες

αν τελικα η ποιοτητα ειναι ανταξια του χωματος για εμενα δεν υπαρχει γυρισμος ,το εχω πει πολλες φορες οτι κοιμαμαι πιο ησυχος με 3 δεντρα την επομενη θα ειμαι ακομα πιο ησυχος  γιατι θα εχω μονο δυο

χρησιμποιω οτι μπουκαλακι χρησιμοποιουσα και στο χωμα εχω βαλει στην φορμουλα εξτρα μονο το ρινο και το σενσυ, δυστηχως δεν εχω ουτε το χρονο ουτε  τις γνωσεις να φτιαξω το δικο μου χωμα -μακαρι να τις ειχα ,ειμαι και εγω υπερ της οργανικης λιπανσης αν ημουν στο χωριο θα εφτιαχνα δικο μου χωμα για τα δεντρα που θα λιαζονταν κατω απο τον μεσογειακο ηλιο. οτι θελει πολυ παραπανω ποσοτητες απο τα μπουκαλακια η υδροπονια δεν το συζηταμε καν.

επισης ειναι για τους πλεον ασχετους σαν και εμενα κατι δεν παει καλα αλλαζεις νερα και ξαναισινωει την επομενη ωρα.

η αισθηση να χουφτωνεις τις ριζες  ειναι αξεπεραστη  :d  :d

λοκο αυτα δεν ειναι ρε συ dwc με τα κεντρικα ντεποζιτα και και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν εβλεπα τα συστηματα τηςplantit αλλα φοβηθηκα γιατι ηθελα να τρεξω διαφορετικες ποικιλιες.

επισης πολλες γλαστρες για τον χωρο που λες ,θα εβαζα 4 και γρηγορα γρηγπορα αλλαγη σε ανθοφορια που λεει και ο μπαζ :d
Απάντηση
λοκο  αυτο το grow  μαζι με αυτο του tjo στο ic με εκαναν να την δοκιμασω
Απάντηση
καλημέρα!!! 
όλα στην πράξη νομίζω φαίνονται. 

έχω δοκιμάσει μια φορά χόρτο από υδροπονια (τουλάχιστον να το γνωρίζω) και πραγματικά το χόρτο που είχα πιει ήταν δυναμίτης... 

την θυμάμαι σαν τώρα αυτήν την μέρα.... 
όταν μπήκα σε ένα σπίτι φίλου και με τα πολλά μου λέει έλα στο υπόγειο μια βόλτα... 

είδα μια λευκή χήρα μέσα σε έναν τεράστιο κουβα.. 
του λέω τι είναι αυτό?? 

όσα πιο λίγα ξέρεις τόσο το καλύτερο μου λέει... 
ήμουν και πιτσιρικάς τότε 15 και λέω νταξει... 

τότε δεν είχα μεγάλη εμπειρία στο πιωμα γιατί επεινα ένα χρόνο περιστασιακά μόνο μέχρι τότε. 

οι ποιότητες που έπινα σίγουρα δεν είχαν ουδεμία σχέση με την λευκή χήρα του παλικαριού... 

για να μην τα πολυλογώ... 
3 μήνες ανάπτυξη.. 
40λιτρα κουβάς. 
ένα δέντρο... 
με δύο 600 αρες λάμπες... 

τα αποτελέσματα δεν χρειάζεται να τα πω του τελικού ζυγισματος... 

πάντως πάνω από μισό κιλό... 

και ναι εγώ σε αυτές τις ποσότητες θέλω να παίξω από εδώ και στο εξής....  μισό κιλό είναι το ελάχιστο σε προσωπική κατανάλωση χωρίς κεράσματα και χωρίς υπερβολές για έναν χρόνο...
Απάντηση
growc δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμα και έναν μεγάλο κουβα να βάλω...  ίσα ίσα θα με βόλευε περισσότερο... 

εξάλλου υπομονή για παραπάνω ανάπτυξη έχω να την κάνω... 
και όπως μου είπες...  αν ασχοληθώ με τις τεχνικές πάρε παράδειγμα main-lining.... 

θα κάνω παπαδαρες!!!
Απάντηση
περιμενουμε να δουμε εξελιξη!
I'm So Fucking High You Couldn't Reach Me With A Fucking Antenna    Balloons
Απάντηση
φίλε loco βλέπω σκέφτεσαι για rdwc σύστημα και καλά κάνεις.

τα παραπάνω που έβαλες είναι φτηνοδουλείες πιστεύω. τα χέρια σου πιάνουν , φτιάχτο μόνος.

πρέπει να στήσεις έτσι το υδραυλικό κομμάτι ,ώστε να μπορείς ανά πάσα στιγμή να απομονώσεις όποιο ντεπόζιτο χρειαστεί. παντού βάνες και ρακόρ.
και μετά μπορείς να τα αφήσεις και μια εβδομάδα++ μόνα τους χωρίς να ανησυχείς που λέει και ο λόγος.

αυτό με τα ψάρια τι το θές !!! χάστο να πάει , εκτός και το κάνεις σε κάποιο ντεπόζιτο αυτόνομο.
Manipulating DWC water levels is an art and a science,
Απάντηση
@ deefun βρε φιλαράκι ,ο growc έχει ημερολόγιο , δεν βλέπεις καμία διαφορά σε σχέση με άλλα grow ?

ένα εύκαμπτο σωληνάκι που πάει στην αερόπετρα υπάρχει σε κάθε ντεπόζιτο. τι πιστεύεις ότι θα βουλώσει ?
που είδες να μετράμε κάθε μέρα ph ec . μια αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα και τέλος.
τώρα αν εμείς έχουμε την καύλα να είμαστε όλη μέρα στο room και κάνουμε διάφορα είναι άλλο.

μπουκαλάκια παραμπουκαλάκια !!! υπάρχει η αγία τριάδα που δουλευεί  αλάνθαστα ποοοοολλά χρόνια τώρα.

το videaki των greenhouse ,arjan- carlos loja (rip να είναι καλά η ψυχή του) με το himalaya gold το έχεις δει? διαφορά υδροπονοίας-χώματος με ίδιο σπόρι σε ίδιες συνθήκες. δεν έχουν οικονομικό λόγο οι breeders να δείχνουν το χ4 στην απόδοση.

vegie είναι το σύστημα που τρέχει αυτή την στιγμή ξανά στον διθνή διαστημικό σταθμό. γιατί δεν δοκιμάζουν ξανά χώμα ?
Απάντηση
gardener, δεν είπα ότι η υδροπονία δεν είναι η πιο προηγμένη μέθοδος καλλιέργειας για μεγαλύτερες συγκομιδές στον μικρότερο χρόνο, και μάλιστα ακόμα πιο προηγμένη η υδροπονία με mist ψέκασμα.
αυτό που έγραψα είναι ότι όλο αυτό το εργαστηριακό εμένα δε ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου.
και βέβαια επιμένω ότι οι στραβές που μπορεί να σου τύχουν στην υδροπονία σε επίπεδο μαθητευόμενου καλλιεργητή είναι σαφώς πολύ περισσότερες από αυτές που θα σ'εύρουν με τα συμβατικά υποστρώματα.
grow with the flow
Απάντηση
(17-01-2017, 11:39 )deefun Έγραψε: [size=x-large]μαθητευόμενου καλλιεργητή είναι σαφώς πολύ περισσότερες από αυτές που θα σ'εύρουν με τα συμβατικά υποστρώματα.[/size]

:d :d :d
Απάντηση
απλά το προσπερναω!
Απάντηση
γενικά μιλάω loco δεν εννοώ φυσικά εσένα, αν και όλοι μαθητευόμενοι είμαστε και θα είμαστε για πάντα με αυτό το ματζούνι
grow with the flow
Απάντηση
(17-01-2017, 12:01 )deefun Έγραψε: γενικά μιλάω loco δεν εννοώ φυσικά εσένα, αν και όλοι μαθητευόμενοι είμαστε και θα είμαστε για πάντα με αυτό το ματζούνι

το ξέρω φίλε μου δεν παρεξηγούμε έτσι εύκολα... 
και εννοείται όσο προχωράμε θα μαθαίνουμε πράγματα για αυτό το φυτό... 

ωστόσο έχω δει λίγο την άποψη σου σχετικά με την τεχνική του main-lining και γενικά τέτοιου είδους τεχνικές...  με ένα κατεβατό σου που συγνώμη που θα στο πω αλλά στις πρώτες 2 παραγράφους σταμάτησα να το διαβάζω.
Απάντηση
εμένα πάλι μου φαίνεται παράξενο που σε κάποιους φαίνεται παράξενο οτι κάποιοι θέλουν μισό και ενα κιλό το χρόνο.. 2-3γρ/μέρα τσουπ νατο το κιλό..
Απάντηση
από πλευράς χόμπι όλα επιτρέπονται! η υδροπονία, κακά τα ψέματα έχει την γοητεία της! πιο πολύ για το σπίτι.

δεν είναι τυχαίο όμως που η οργανική καλλιέργεια τα τελευταία χρόνια παίρνει το προβάδισμα.

αφενός μεν η δυσκολία του να καλλιεργήσεις υδροπονικά μαζικά, το υψηλό κόστος των λιπασμάτων, η εμφανώς κακή χρήση πρακτικών και επιβάρυνση του περιβάλλοντος και αφετέρου δε η υπεροχή στον σχηματισμό τερπενίων με την οργανική καλλιέργεια, έχουν απομακρύνει την υδροπονία σαν επιλογή, τουλάχιστον στις μαζικές καλλιέργειες για δημιουργία φαρμάκου ή ελαίων στις μεγάλες φάρμες του εξωτερικού!

πέρα από το μέγεθος των φυτών και τις αποδόσεις, αυτό που μετράει περισσότερο είναι η ποιότητα και τα οργανικά, δυστυχώς για κάποιους, είναι μονόδρομος.
SkullnBones
Απάντηση
αυτό ισχύει για όλα.. υδροπονικές είναι αυτές οι ντομάτες και οι πιπεριές οι εισαγόμενες που είναι όλες ομοιόμορφες, στρογγυλές μεγάλες και φαίνονται ζουμερές, τις ανοίγεις και δε μυρίζει τίποτα, τι ντομάτα τρως τι μασάς το φελιζόλ της συσκευασίας το ίδιο είναι.. αν δεν τρυπήσει το χώμα ο σκώληξ, την κατρήσει το κατσίκι, τη χέσ' η πρατίνα να βγει η ντομάτα φυσική δεν τρως σωστό πράμα.. δε βρήκε ξαφνικά τα μυστικά της φύσης ή αdvanced nutrients και τα έκλεισε στο μπουκάλι..

τώρα θα έβαζα ένα meme με ένα hipster μουσάτο να μυρίζει ένα ταλαίπωρο παπαδάκι μια σταλιά και να λέει από κάτω "είμαι vegan" .. αλλά δε ξέρω που να το βρω και δε μπορώ να το φτιάξω.. αλλά τον πιάνετε τον αυτοσαρκασμό πιστεύω Smile
grow with the flow
Απάντηση
@luke shapiro :οι περισσότεροι εδώ μέσα με τις 1χ1χ2 για χόμπι και προσωπική χρήση μιλάνε. πιστεύεις . την οργανική indoor μπορεί να την κάνει κάποιος που δεν έχει βάλει ντομάτες στον αγρό !!! ή επειδή του είπανε ότι τα χώματα κ λιπάσματα της biobizz είναι οργανικά.

δεν είναι κρίμα να καις τόσα watt επί πέντε μήνες για να βγάλεις πιώμα, που δεν θα σου φτάσει για ένα μήνα !!!!
αυτό με τα τερπένια μήπως είναι ψιλομύθος ? όπως και το ότι το φυτό μας κιτρινίζει στην ανθοφορία ?

@deefun γιατί συνεχίζεις να επιτίθεσαι εδώ , στο νήμα της υδροπονίας?
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)