Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η Αγελαδίτσα , το μήλο και η επανάσταση !
Η Αγελαδίτσα ήταν μια χώρα όμορφη με όλα τα καλούδια .
ήταν ένας παράδεισος που όλοι ήθελαν να μένουν σε αυτήν την μικρή χώρα .

μια φορά και έναν καιρό λοιπόν ..
Οι αυλικοί αυτής τις μικρής χώρας , παρατήρησαν ότι ο λαός έτρωγε πολλά μήλα και όχι μόνο .
Δηλαδή , τα κάνανε μηλόπιτες , μηλόξυδο , μηλόκρασο , κομπόστες , μαρμελάδες , γλυκά και φυσικά ταίζανε και τα ζώα τους με αυτά ( γουρούνια , κότες , κατσίκες , άλογα , κλπ) .
και ήταν και το φάρμακό τους , για αυτό και το γνωστό ανά τον κόσμο" ένα μήλο την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα".

και μην ξεχνάμε την ευχαρίστηση που νιώθεις τρώγοντας ένα μήλο ! Wink

Έτσι λοιπόν έτρεξαν οι αυλικοί στον βασιλιά , έπεσαν στα γόνατα , και αναφώνησαν :
- Ω! τρανέ βασιλιά μας !
πρέπει να απαγορεύσουμε τα μήλα και την καλλιέργεια της μηλιάς ! .
-Γιατί; απάντησε ο βασιλιάς.
-Γιατί δεν αρρωσταίνουν ποτέ ! αναφώνησε ο ΄Μάγος της αυλής, και έχω και εγώ οικογένεια να θρέψω , δεν πουλάω τα σιρόπια μου , τα μαντζούνια μου και τα γιατροσόφια μου .
Καταλάβατε Βασιλιά μου ?
, είπε ο Βασιλιάς .
- ΄Γιατί θα πεινάσω και εγώ είπε ο Υφαντής αυλικός , από τον κορμό κάνουν ρούχα που δεν χαλάνε ποτέ και εγώ δεν μπορώ να πουλήσω , καταλάβατε Βασιλιά μου ?
-Κατάλαβα , κατάλαβα , είπε ο Βασιλιάς .

Και έτσι συνέχισε και ο Κατασκευαστής αυλικός να λέει για τα τούβλα που δεν πουλούσε γιατί έφτιαχναν από τα ξύλα της μηλιάς μαζί με λάσπη τα δικά τους , ο Κρασοπόλης αυλικός για το κρασί που δεν πουλούσε γιατί όλοι έπιναν μηλόκρασο , και ο Βασιλιάς απαντούσε .
-Κατάλαβα , κατάλαβα ,
Στο τέλος βγήκαν και οι Νομικοί αυλικοί , η Βασιλική φρουρά και φώναξαν ότι δεν είχαν δουλειές και όλα τα μπουντρούμια είναι άδεια .

Μόνο στο βάθος ο κηπουρός έτριβε τα χέρια του !

Και έτσι ο Βασιλιάς απαγόρευσε τα μήλα και την καλλιέργειά τους ,.

Μετά από πολλά χρόνια , ο λαός αυτής της μικρής χώρας δεν ξέχασε τα μήλα και συνέχισε να τα καλλιεργεί και να τα καταναλώνει , Δούλευε σκληρά για να μπορεί να έχει λίγα μήλα και κινδύνευε να πάει στα μπουντρούμια που τώρα τα έλεγαν φυλακή .
Οι αυλικοί ακόμα έχουν δουλειές και ο κηπουρός αυλικός πουλάει τα μήλα του στην μαύρη αγορά , με τιμή , το βάρος τους σε χρυσάφι .

Ο λαός όμως δεν άντεξε αυτήν την αδικία και άρχισε σιγά σιγά να μιλάει ο ένας στον άλλον ,ώσπου μια μέρα , μετά από πολύ σκέψη αποφάσισαν ,.
Να πάμε στον Βασιλιά και να του πούμε ότι όλοι εμείς καλλιεργούμε .

... Συνεχίζεται ,,
Απάντηση

ads by gr420info

Καλό.......... Hookah αναμένουμε !
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
Αυτό είναι δεν έχει άλλο. Ο λαός είναι κότα και η επανάσταση δε θα γίνει ποτέ. Τους πήραν και τα σπίτια, μείναν και άνεργοι, αλλά αυτοί τον ύπνο τους
Απάντηση
Απελπισμενος και μονος ειναι ο κοσμος! Πολλοι ξυπνητοι υπαρχουν, αλλα ειναι μονοι... οπως ο καθενας μας. Και το τηλεφωνο και το ιντερνετ να μας παρουν δεν θα κανουμε τιποτα, μας εχουν κανει να φοβαμαστε και δεν βγαζουμε μιλια!!
Τωρα στο ιντερνετ και σουπερμαν αμα θες το παιζεις...
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Αμα δεν έχεις μπροστάρη καλό, οτι και να κάνεις σε κακό θα σου βγεί.
Just because someone carries it well does not mean it isn't heavy
Απάντηση
Βασικό θέμα 1: Επανάσταση και ''δημοκρατία'' δεν πάνε μαζί...η παγκόσμια Ιστορία διδάσκει..αν μου βρείτε έναν λαό που έκανε επανάσταση με εκλογές ή μάλλον ''εκλογές'' να μου τον πείτε...δηλαδή αποδεχόμαστε οτι είμαστε υπόδουλοι και λέμε ''να βρεθεί ένα ηγέτης''..καλά κρασιά.
Επανάσταση χωρίς βία και αίμα δεν υπήρξε ούτε θα υπάρξει...δεν λέω τι πρέπει να γίνει αλλα η αλήθεια αυτή είναι...
Απάντηση
(01-28-2017, 05:41 PM)red_black Έγραψε: Βασικό θέμα 1: Επανάσταση και ''δημοκρατία'' δεν πάνε μαζί...η παγκόσμια Ιστορία διδάσκει..αν μου βρείτε έναν λαό που έκανε επανάσταση με εκλογές ή μάλλον ''εκλογές'' να μου τον πείτε...δηλαδή αποδεχόμαστε οτι είμαστε υπόδουλοι και λέμε ''να βρεθεί ένα ηγέτης''..καλά κρασιά.
Επανάσταση χωρίς βία και αίμα δεν υπήρξε ούτε θα υπάρξει...δεν λέω τι πρέπει να γίνει αλλα η αλήθεια αυτή είναι...

Αδερφε μου Red ...... Ασε ενδιαφερη μπορω εγω να σου πω οτι γινεται και αλλιως ..
Δεν μπορω να σου πω ποσο χρονο μπορει να παρει γιατι η αιγκεφαλικη βλαβη που εχει υποστει ο ανθρωπος ειναι μεγαλη και εχει κρατησει χιλιδες χρονια .... 

Η μηπως ειναι φυσιολογικο.....ειναι ακομα ενα βιαιο αγορι σε μια καταπιεσμενη εφηβια που τωρα αρχισε να ανακαλυπτη και να εξερευνα την υπαρξη του......

Εδω μπορεις να δεις μια αληθεια  διαφορετικη απο αυτη που σου δειχνει το παρελθων .......γιατι αυτη ειναι το μελλον

https://m.youtube.com/watch?v=ukFSXd900AY
..... Fireworks Οσο Σιγουρος Ειμαι Για Τη Συννεφια Που Βλεπω Σημερα
Τοσο Σιγουρος Ειμαι Και Για Τη Λιακαδα Που Θα Βλεπω Αυριο.........
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)