Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalamata Red (Feather) aka Alagonian
(13-03-2017, 04:36 )cataek Έγραψε: γιατι πουλανε μονο ολλανδικα σπορια;
η υπαρχουν μονο ολλανδικες τραπεζες;ισπανικες δεν υπαρχουν πχ,αμερικανικες;
το hawaian snow ας πουμε απο που ειναι;απο ολλανδια;
κατι ταυλανδεζικες σατιβες..;;
τα περισσοτερα σπορια οι ιντικες πιο πολυ εχουν σαν βαση το αφγανικο...αν δεν απατωμαι.. Smoke6
ο καθενας μπορει να παρει ενα σπορι και να το πολλαπλασιασει η να το εξελιξει...
οπως παιρνει απτην καλιφορνια,την ινδια,την μαδαγασκαρη ξερω γω απολο τον κοσμο ολα αυτα τα χρονια
εχουν γινει πολλες γονιμοποιησεις διαφορετικων στραιν..

μπορει οντως να υπαρχει ρε φιλε αυτο που λετε αλλα να μην ασχοληθηκε κανενας ξενος...
καντε το εσεις λοιπον..
ορεξη να χεις...
βρες το γονιμοποιησε το πολλαπλασιασε το και πουλατο! Wink
απ΄'όλα υπάρχουν,γι αυτο και γράφω ''ολλανδικά'',αλλά το τι κυριαρχεί στην ελληνική-ευρωπαϊκή αγορά δεν θέλει και ερώτημα-dutch hybrids
οι ισπανοί breeder επίσης χρησιμοποίησαν κυρίως τις ολλανδικές ποικιλίες για τις διασταυρώσεις τους.
το hawaian snow είναι ολλανδικό υβρίδιο και όχι hawaian sativa..δυστυχώς..
αν το βρώ να είσαι σίγουρη πως θα το μοιράσω-χαρίσω στους φίλους μου,και σε οσους ενδιαφερθούν απο εδώ..δεν υπάρχει εμπορική αξία σε αυτές τις ποικιλίες,κανείς δεν θέλει σήμερα φυτό με πολύ μικρούς-αραιούς παπάδες και αργή ανθοφορία,έτσι δεν είναι?
Απάντηση

ads by gr420info

(13-03-2017, 04:50 )kalamatared Έγραψε: κανείς δεν θέλει σήμερα φυτό με πολύ μικρούς-αραιούς παπάδες και αργή ανθοφορία,έτσι δεν είναι?

εγω παντως ενα τετοιο εκοψα προσφατα... Big F smile
neville's haze με μικρους αραιους παπαδες..
και κανω τουμπες.... Smoke8
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(13-03-2017, 04:50 )kalamatared Έγραψε: το hawaian snow είναι ολλανδικό υβρίδιο και όχι hawaian sativa..δυστυχώς..

σοβαρά;

http://en.seedfinder.eu/strain-info/hawa...use_seeds/
Απάντηση
(13-03-2017, 10:13 )blues Έγραψε:
(13-03-2017, 04:50 )kalamatared Έγραψε: το hawaian snow είναι ολλανδικό υβρίδιο και όχι hawaian sativa..δυστυχώς..

σοβαρά;

σοβαρότατα...δεν είναι  hawaian*laos?αρα υβρίδιο έστω από 2 σατιβες..
από γκρινχαους breedarismeno indoor, άρα [size=large][font=arial, sans-serif]εξευρωπαϊσμένο[/font][/size]  ολλανδικό υβρίδιο..
αυτό εδώ είναι σκέτο hawaian sativa-
[size=medium][font=verdana, sans-serif]federation seed company - hawaiian sativa[/font][/size]

[size=small][font=verdana, sans-serif]hawaiian sativa is a pure sativa (origininating from the big island of hawaii and found in abundance not far from mauna kea.) that's been bred and stabilized for more than 20 years on vancouver island.[/font][/size]
Απάντηση
(13-03-2017, 16:22 )kalamatared Έγραψε: αυτό εδώ είναι σκέτο hawaian sativa-
[size=medium][font=verdana, sans-serif]federation seed company - hawaiian sativa[/font][/size]

[size=small][font=verdana, sans-serif]hawaiian sativa is a pure sativa (origininating from the big island of hawaii and found in abundance not far from mauna kea.) that's been bred and stabilized for more than 20 years on vancouver island.[/font][/size]

για να είμαστε ακριβοδίκαιοι,όχι δεν είναι "σκέτο hawaian sativa",
αλλά πρόκειται για ποικιλία με καταγωγή εκ χαβαης μεν ,
η οποία δε,τα τελευταία 20 -τουλάχιστο- χρόνια καλλιεργείται και
στο βανκουβερ του καναδά,κάτω από άγνωστες κλιματικές συνθήκες,
πολύ πιθανό ανόμοιες με αυτές του τόπου καταγωγής της γηγενούς
ποικιλίας.
τα 20 χρόνια μεταφράζονται σε 20 γενεές σε θερμοκήπιο ή
80 γενεές σε ελεγχόμενες συνθήκες .

για χαβανέζες,προσωπικά θα ψαχνόμουνα σε χαβάη μεριά ...
Ω εσύ μέγα άστρο! Ποιά θα'ταν η ευτυχία σου ,αν δεν είχες αυτούς που φωτίζεις !

Απάντηση
(13-03-2017, 16:22 )kalamatared Έγραψε:
(13-03-2017, 10:13 )blues Έγραψε:

σοβαρά;

σοβαρότατα...δεν είναι  hawaian*laos?αρα υβρίδιο έστω από 2 σατιβες..
από γκρινχαους breedarismeno indoor, άρα [size=large][font=arial, sans-serif]εξευρωπαϊσμένο[/font][/size]  ολλανδικό υβρίδιο..
αυτό εδώ είναι σκέτο hawaian sativa-

ωραια αρα ερχεσαι στα λογια μου.....

αφου δεν την εχει ο ολλανδος την εχει καποιος αλλος..

αρα δεν καταλαβαινω ποια ειναι η αντιπαραθεση σου πανω σε αυτο;

αν την ειχανε βρει την καλαματιανη και δεν την ειχε ο ολλανδος θα την ειχε καποιος αλλος.......................αυτο ειναι ολο! Wink
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Smoke9 χαλαράααααααααααα βρε! περιμένω σπόρο!
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
(12-03-2017, 18:08 )gakis80 Έγραψε: και ποση ποσοτητα θα σου βγαλουν τα 5 αυτα σπορια; θα εχεις για καιρο να πινεις....εκτος και αν εχεις αλλα στο μυαλο σου.  Wink

αν θες να φτιάξεις  λάδι-φαγώσιμο πάει 1 προς 9 για 60γ λάδι(3-4 μήνες)θες μισό κιλό βότανο..
 και βούτυρα φαγώσιμα και αλοιφές για δερματικά..
και πιόμα και φιλέματα...
ούτε 1 κιλό το χρόνο δεν φτάνει για αυστηρά προσωπική χρήση..
βοτάνι είναι και έτσι ακριβώς του συμπεριφέρομαι..
το κόστος παραγωγής του έξω,στην γή,με κοπριές είναι 0 ευρώ Exclamation Exclamation στην κυριολεξία..
αυτό που υπονοείς λοιπόν δεν είναι επικίνδυνη Exclamation ανοησία??.. 
σε δικαιολογώ,καθώς σίγουρα με αυτά που λες δεν γνωρίζεις από τέτοιου είδους σατιβες ,όπως η καλαματιανή
που μπορει έξω να γίνει 4-5 μετρα,να τελειώσει αρχές νοέμβρη και να δώσει το 1/3 σε ποσότητα(και με αρκετά σπόρια λόγω ερμαφροδιτισμού) απο ενα s.skunk του 1,5 μέτρου..
https://www.youtube.com/watch?v=zvjbksosz3y
Απάντηση
(13-03-2017, 19:03 )kalamatared Έγραψε:
(12-03-2017, 18:08 )gakis80 Έγραψε: και ποση ποσοτητα θα σου βγαλουν τα 5 αυτα σπορια; θα εχεις για καιρο να πινεις....εκτος και αν εχεις αλλα στο μυαλο σου.  Wink

αν θες να φτιάξεις  λάδι-φαγώσιμο πάει 1 προς 9 για 60γ λάδι(3-4 μήνες)θες μισό κιλό βότανο..
το κόστος παραγωγής του έξω,στην γή,με κοπριές είναι 0 ευρώ Exclamation Exclamation  στην κυριολεξία..
αυτό που υπονοείς  λοιπόν δεν είναι  επικίνδυνη Exclamation  ανοησία??.. 
σε δικαιολογώ,καθώς σίγουρα με αυτά που λες δεν γνωρίζεις από τέτοιου είδους σατιβες ,όπως η καλαματιανή
που μπορει έξω να γίνει 4-5 μετρα,να τελειώσει  αρχές νοέμβρη και να δώσει το 1/3 σε ποσότητα(και με αρκετά σπόρια λόγω ερμαφροδιτισμού) απο ενα s.skunk του 1,5 μέτρου..

φιλε μου αν εσυ εχεις στο μυαλο σου να κανεις προιοντα και να τα παρουσιασεις στην "agrotica" και βεβαια δεν σε φτανουν 5 σπορια.

αν επισης, θελεις να φιλεψεις ολο τον πανω και κατω μαχαλα,ουτε παλι σε φτανουν 5 σπορια.

και βεβαια δεν γνωριζω απο την περιβοητη καλαματιανη κοκκινοφουντα,οπως δεν γνωριζω που ειναι και ο ταφος του μεγαλου αλεξανδρου και αλλα πολλα.

το οτι παλι δεν σε φτανει  αυστηρα το 1κιλο και βαλε οπως λες, τι να σου πω.μπορει να εισαι ειδικη περιπτωση (μετενσαρκωση του bob marley ισως) :p

θα πηδηχτω απ το παραθυρο!

[Εικόνα: images_q_tbn_and9_gc_qiv71f_anxd_obm_my_...tvoi_q.jpg]
Απάντηση
(13-03-2017, 19:48 )gakis80 Έγραψε:
(13-03-2017, 19:03 )kalamatared Έγραψε:

το κόστος παραγωγής του έξω,στην γή,με κοπριές είναι 0 ευρώ Exclamation Exclamation  στην κυριολεξία..
αυτό που υπονοείς  λοιπόν δεν είναι  επικίνδυνη Exclamation  ανοησία??.. 
που μπορει έξω να γίνει 4-5 μετρα,να τελειώσει  αρχές νοέμβρη και να δώσει το 1/3 σε ποσότητα(και με αρκετά σπόρια λόγω ερμαφροδιτισμού) απο ενα s.skunk του 1,5 μέτρου..

φιλε μου αν εσυ εχεις στο μυαλο σου να κανεις προιοντα και να τα παρουσιασεις στην "agrotica" και βεβαια δεν σε φτανουν 5 σπορια.

αν επισης, θελεις να φιλεψεις ολο τον πανω και κατω μαχαλα,ουτε παλι σε φτανουν 5 σπορια.

και βεβαια δεν γνωριζω απο την περιβοητη καλαματιανη κοκκινοφουντα,οπως δεν γνωριζω που ειναι ο ταφος του μεγαλου αλεξανδρου και αλλα πολλα.

το οτι παλι δεν σε φτανει  αυστηρα το 1κιλο και βαλε οπως λες, τι να σου πω.μπορει να εισαι ειδικη περιπτωση (μετενσαρκωση του bob marley ισως) :p

θα πηδηχτω απ το παραθυρο!

[Εικόνα: images_q_tbn_and9_gc_qiv71f_anxd_obm_my_...tvoi_q.jpg]
 τι εκθέσεις αγροτικα ρε?
λίγο παραπάνω σκέψη  δεν βλάπτει,πριν ανοίξεις το στοματάκι σου.
δεν έχεις διαβάσει πουθενά για το κανναβέλαιο  και τον καρκίνο και πολλές  άλλες παθήσεις?
κανα βούτυρο δεν έφτιαξες ποτε?
αλλα με 5 σπόρια μέσα έτσι πάει,ούτε σταγόνα λάδι,ουτε βούτυρα,ούτε αλοιφές για δερματικα αυτοανοσα μικρέ μου συκοφάντη..
έλεος,μόνιμη συκοφαντία,άνοιξε τα μάτια σου αγόρι μου και διάβασε και τπτ μπας και ξεστραβωθείς..
εύχομαι να μην έρθεις στην θέση μου ποτέ..
η αλήθεια είναι πως σε στρίβω και σε πίνω ολόκληρο μικρέ,χωρίς καπνό.. Heart
Απάντηση
gakis ναι ρε συ.. μη σου φαίνονται παράλογες οι ποσότητες.. ισχύει οτι λεει ο kalamata
το 1κιλό το χρόνο είναι ούτε 3γρ τη μέρα.. σίγουρα δε ξέρεις κανέναν να πίνει τόσο? (αστον τον bob.. αυτος ήθελε grow στην καθησιά του :p)

--
kalamata.. αναρωτιόμουν πραγματικά και οχι ειρωνικά οπως το κατάλαβες..
στα άλλα που λες σε κάποια συμφωνώ σε κάποια τα μπερδεύεις.. πχ λες δεν έχει σταθερά χαρακτηριστικά.. κάτι το οποίο είναι το βασικό για να ξεχωρίζουμε τις ποικιλίες (δε λεω ντε και καλά να βγουν ολα τα ίδια αλλα κάποια χαρακτηριστικά παραμένουν)
επίσης το high times ή κάποιο αντίστοιχο αν θυμάμαι καλά έχουν γράψει περι του ΄καλαματιανού' strain και οπως βλέπεις δεν αρκεί για να μας πείσει :p μη μας βλέπεις έτσι.. διαβάζουμε και εξωσχολικά Wink
Απάντηση
καλαμάτα red -ολυμπακός να υποθεσω ?-

εύχομαι να μην έρθεις στην θέση μου ποτέ.. τι συμβαίνει φίλε μου εαν επιτρέπεις γιατί είναι και προσωπική ερώτηση, δεν θέλω να μου πεις αλλά ελπίζω το χόρτο να σε βοηθά εαν το χρησιμοποιεις και σαν φάρμακο .

επίσης επειδή στην ίδια βάρκα ειμαστε όλοι και όλες ας χαλαρώσουμε και ας απολαύσουμε μουσικούλα και χαλάρωματάκι ! cheers Fireworks dude
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
[/quote]
 τι εκθέσεις αγροτικα ρε?
λίγο παραπάνω σκέψη  δεν βλάπτει,πριν ανοίξεις το στοματάκι σου.
δεν έχεις διαβάσει πουθενά για το κανναβέλαιο  και τον καρκίνο και πολλές  άλλες παθήσεις?
κανα βούτυρο δεν έφτιαξες ποτε?
αλλα με 5 σπόρια μέσα έτσι πάει,ούτε σταγόνα λάδι,ουτε βούτυρα,ούτε αλοιφές για δερματικα αυτοανοσα μικρέ μου συκοφάντη..
έλεος,μόνιμη συκοφαντία,άνοιξε τα μάτια σου αγόρι μου και διάβασε και τπτ μπας και ξεστραβωθείς..
εύχομαι να μην έρθεις στην θέση μου ποτέ..
η αλήθεια είναι πως σε στρίβω και σε πίνω ολόκληρο μικρέ,χωρίς καπνό.. Heart
[/quote]

φιλε μου,καταρχην που θες να ξερω πως εσυ εχεις καποιο προβλημα υγειας,να μυρισω τα νυχια μου; Huh

ειλικρινα λυπαμαι πολυ αν σου συμβαινει κατι τετοιο και δεν ειχα καμια προθεση να σε θιξω. Heart

εγω δεν σου ειπα να βαλεις 5 σπορια,σου ειπα ποσο εχουν.τωρα αν εσυ θελεις βαλε και 25,αυτες ειναι οι τιμες και αν μας αρεσει.υπαρχουν αρκετα ειδη σπορων εδω μεσα που κανουν για τη δουλεια σου. Angel

τωρα αν με αποκαλεις συκοφαντη για το θεμα της "καλαματιανης φουντας"να με συγχωρεις αλλα ειναι δικαιωμα μου να μην πιστευω ευκολα οτι μου λενε,ειδικα οταν δεν υπαρχουν αποδειξεις. Cool

α και που εισαι,δεν ειμαι μικρος....μπορει και να ειμαστε συνομηλικοι. Dodgy

να με πιεις ολοκληρο μεγαλε; τζιβανα θα βαλεις;μπα....θα σου κατσω στο λαιμο  :p
Απάντηση
καλαμάτα, φάσκεις και αντιφάσκεις παλικάρι μου. είσαι η παραπληροφόρηση η ίδια, λογική δε βγάζεις.

θέλεις να πιστεύεις μαλακίες, μπράβο σου. τα επιχειρήματά σου είναι μηδαμινά και ότι λες το αντικρούεις αργότερα. στα φιλαράκια σου μπορεί να πιάνει, αλλά μέχρι εκεί.
Απάντηση
(14-03-2017, 09:42 )blues Έγραψε: καλαμάτα, φάσκεις και αντιφάσκεις παλικάρι μου. είσαι η παραπληροφόρηση η ίδια, λογική δε βγάζεις.

θέλεις να πιστεύεις μαλακίες, μπράβο σου. τα επιχειρήματά σου είναι μηδαμινά και ότι λες το αντικρούεις αργότερα. στα φιλαράκια σου μπορεί να πιάνει, αλλά μέχρι εκεί.

[font=arial, helvetica, sans-serif]θα υπάρχει μια διέξοδος, [/font]
[font=arial, helvetica, sans-serif]είπε ο παλιάτσος στο ληστή[/font]
[font=arial, helvetica, sans-serif]κι αν σου `χει μείνει μια σταλιά ντροπή,  Exclamation Exclamation [/font]
[font=arial, helvetica, sans-serif]δώσε λιγάκι προσοχή[/font]

[font=arial, helvetica, sans-serif]εμπόροι πίνουν το κρασί μας, [/font]
[font=arial, helvetica, sans-serif]και κλέβουνε τη γη[/font]
[font=arial, helvetica, sans-serif]εσύ είσαι η μόνη μας ελπίδα, [/font]
[font=arial, helvetica, sans-serif]σε περιμένουμε να `ρθεις Heart [/font]

[font=arial, helvetica, sans-serif]τα παίρνεις όλα πολύ στα σοβαρά, [/font]
[font=arial, helvetica, sans-serif]ήταν τα λόγια του ληστή[/font]
[font=arial, helvetica, sans-serif]έχουν περάσει όλα αυτά[/font]
[font=arial, helvetica, sans-serif]πάει καιρός πολύς[/font]

[font=arial, helvetica, sans-serif]εδώ απάνω στα βουνά[/font]
[font=arial, helvetica, sans-serif]δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή [/font]
[font=arial, helvetica, sans-serif]για ό,τι έχει κερδηθεί [/font]
[font=arial, helvetica, sans-serif]για ό,τι έχει πια χαθεί[/font]
[font=arial, helvetica, sans-serif]
https://www.youtube.com/watch?v=d1we07sqykg[/font]

απλά να σου επισημάνω,πως έχεις τοποθετηθεί στο θέμα μόνο με χαρακτηρισμούς και με κανένα απολυτωσ επιχείρημα..
ζητώ συγνώμη απ΄τους υπόλοιπους εδώ για τις εκτός θέματος απαντήσεις,πραγματικά όμως θα περίμενα περισσότερη κατανόηση,ηρεμία,συζήτηση.
Απάντηση
εαν επιτρέπεται να πούμε και εμείς κάτι θα πρότεινα να σταματήσουν οι χαρακτηρισμοί , αφού ενίοτε υπάρχει κόσμος που ενοχλείται . υπάρχουν 2  βασικές απόψεις που κατά κάποιο τρόπο κανείς δεν μπορεί να τεκμηριώσει απόλυτα ότι ισχύει , επιχειρηματολογία υπήρξε εκατέρωθεν διότι εγω δεν έχω καταλάβει εαν υπάρχει η δεν υπάρχει τελικά κάτι ελληνικό; εάν με ρωτούσε κάποιος θα έλεγα ότι ίσως υπάρχουν κάποιοι παλαιοί οχι σαν ένας μύθος που και καλά σέρνεται,  σε κάποια καφενεία σε κάτι χωριά που είναι κανείς δύσκολο να φανταστεί -πηγαίνετε μια βόλτα στα άγραφα- που ναι ίσως και να έχουν και να κάτι να συμβαίνει , πως θα παέι εκεί το high times κλπ κλπ κλπ κλπ .

μακάρι να υπάρχει τέτοιος σπόρος διότι κακά τα ψέμματα οι ιστορίες γύρω απο τα ελληνικά χόρτα έχουν φτιάξει πολλών τις νύχτες , ελπίζοντας ακόμη και τώρα ότι υπάρχουν κάποιοι σε τίποτα βουνά που μπορεί να έχουν !

σταματάμε λοιπόν τις προσβολές ? κάπου δεν θυμάμαι καλά είδα και κάποιον να λέει στον blues  ότι εσύ είσαι έμπορας σωστά? λάθος διότι πρώτα από όλα είναι αυτός που τραβάει κουπί , επειδή γουστάρει και τραβάει μπροστά.
βασικό στην ζωή του ανθρώπου είναι ο σεβασμός , πράγμα που πιστεύω όλοι εδώ μέσα έχουν , συνεπώς για μένα να το σταματήσετε γενικά και μακάρι να μπορέσουμε να εξακριβώσουμε εάν υπάρχει πράγματι ένας τέτοιος σπόρος ! Smoke28

*πιστεύω ο trompetas να μην με βγάλει άκυρο για σπόρο έχω αναφέρει πολλάκις Heart
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
(14-03-2017, 21:23 )παναγιωτης Έγραψε: εαν επιτρέπεται να πούμε και εμείς κάτι θα πρότεινα να σταματήσουν οι χαρακτηρισμοί , αφού ενίοτε υπάρχει κόσμος που ενοχλείται . υπάρχουν 2  βασικές απόψεις που κατά κάποιο τρόπο κανείς δεν μπορεί να τεκμηριώσει απόλυτα ότι ισχύει , επιχειρηματολογία υπήρξε εκατέρωθεν διότι εγω δεν έχω καταλάβει εαν υπάρχει η δεν υπάρχει τελικά κάτι ελληνικό; εάν με ρωτούσε κάποιος θα έλεγα ότι ίσως υπάρχουν κάποιοι παλαιοί οχι σαν ένας μύθος που και καλά σέρνεται,  σε κάποια καφενεία σε κάτι χωριά που είναι κανείς δύσκολο να φανταστεί -πηγαίνετε μια βόλτα στα άγραφα- που ναι ίσως και να έχουν και να κάτι να συμβαίνει , πως θα παέι εκεί το high times κλπ κλπ κλπ κλπ .

μακάρι να υπάρχει τέτοιος σπόρος διότι κακά τα ψέμματα οι ιστορίες γύρω απο τα ελληνικά χόρτα έχουν φτιάξει πολλών τις νύχτες , ελπίζοντας ακόμη και τώρα ότι υπάρχουν κάποιοι σε τίποτα βουνά που μπορεί να έχουν !

σταματάμε λοιπόν τις προσβολές ? κάπου δεν θυμάμαι καλά είδα και κάποιον να λέει στον blues  ότι εσύ είσαι έμπορας σωστά? λάθος διότι πρώτα από όλα είναι αυτός που τραβάει κουπί , επειδή γουστάρει και τραβάει μπροστά.
βασικό στην ζωή του ανθρώπου είναι ο σεβασμός , πράγμα που πιστεύω όλοι εδώ μέσα έχουν , συνεπώς για μένα να το σταματήσετε γενικά και μακάρι να μπορέσουμε να εξακριβώσουμε εάν υπάρχει πράγματι ένας τέτοιος σπόρος ! Smoke28

*πιστεύω ο trompetas να μην με βγάλει άκυρο για σπόρο έχω αναφέρει πολλάκις Heart
εν μέρη συμφωνώ μαζί σου παναγιώτη.
προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν και για τπτ,την άποψη μου έθεσα,δεν είπα πως κατέχω καμιά απόλυτη αλήθεια..ούτε πως είμαι απόλυτα σωστός στις θέσεις μου,τα επιχειρήματα υπάρχουν,αλλά δυστυχώς δεν τοποθετήθηκε  σε αυτά,μόνο αυτός που βρίζοντας  ζητάει επιχειρήματα ..
τουλάχιστον περίεργο  και αντιφατικό να ζητάς επιχειρήματα για κάτι που θεωρείς εκ των προτέρων μύθο.
σέβομαι αυτόν που με σέβεται,όχι αυτόν που με εμπαίζει..
Απάντηση
kalamatared προσωπικά δεν με χαλάει να βλέπω αντιπαραθέσεις με επιχειρήματα , αντίθετα θα έλεγα ότι το χαίρομαι κιόλας από πολλές πλευρές Cool ο blues είναι αυτός που είναι, όπως και ο kalamared ακριβώς το ίδιο, σαν άτομα μέσα σε ένα φόρουμ που συζητά με χαβαλέ με εντάσεις με προβληματισμό με νέες φιλίες, αλλά πάνω από όλα σέβεται όλες τις απόψεις λέω ότι απλά να σταματήσουμε τους χαρακτηρισμούς και να μην χαλάμε την ατμόσφαιρα . Hookah

πάντως οφείλω να ξαναπώ Rolleyes ότι εάν ποτέ υπάρξει η βρεθεί κάτι σε αμιγώς ελληνικό θα είχε πολύ μεγάλη σημασία για εμένα να έχω Smoke33
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
και λίγο διάβασμα δεν βλάπτει.. Wink είναι χαλαρωτικό..
θεωρώ πως τπτ από τα παρακάτω δεν είναι εκτός θέματος, αναλύονται κάποια θέματα που ανοίξαμε,για την ισορροπία στις σημερινές ποικιλίες, τα landrace κ.α.
σορυ για τα αγγλικά.

however, some drug-type landraces do apparently(προφανώς) exist(υπάρχουν), such as the kalamata from the peloponnese region of southern greece.
https://sensiseeds.com/en/blog/landrace-...ng-planet/

today’s cannabis has been modified to the extent that many have lost their original mystic and power, giving way to the unnatural demands of today’s grower. these modern day strains get nowhere near the purity and clarity of their ancestral family as all of the original “power phenos”are lost within the process of cross breeding and feminising.
http://www.seeds-of-africa.com/about-soa-seedbank/

[size=small]they are so important, because they contain an unbelievable amount of genetic diversity originating from very ancient roots. landraces are vital for reinvigorating worn out inbred strains and creating new crosses with exceptional characteristics such as pest and heat resistance.[/size]
http://www.mandalaseeds.com/articles/spi...dala-wheel
[size=small]
in this video rob clarke, co-author of cannabis: evolution and ethnobotany, discusses cbd-rich drug plants, disappearing landrace strains, and the future of cannabis farming in the united states.[/size]

[size=small]
https://vimeo.com/155684870[/size]
Απάντηση
(11-03-2017, 14:19 )cbdheals Έγραψε: eιχα πιει κρητικο με την κοπελα μου σε διακοπες μας κρητη που μας το χε κερασει φιλος ντοπιος. ειχε πολλα κοκκινα τριχιδια. φοβερο σατιβα ακουσμα, ανεβαστικο καθαρο αρκετα μεγαλης διαρκειας, με αρωμα πολυ ωραιο τελειως διαφορετικο απο τα σκανκ.αρωμα φυσης 100% σαν να μυριζες το βουνο στο φουντι.   και το ακουσμα πολυ πιο "καθαρο" απο σκανκ με καθολου μπετωμα ουτε munchies. προφανως τα δυνατα σκανκ εχουν πολυ περισσοτερο thc. aλλα αν μπορουσα να βρω τετοια χορτα θα τα προτιμουσα με τα χιλια.

αυτο ακριβως εχω πιει και εγω με διαρκεια 1 με μιαμιση ωρα σουπερ ακουσαμα και μετα σε αφηνει χωρις κανενα draw effect λογικα υπηρξε ποικιλια οπως και η λιανοελια κορωνεικη που ευδοκιμει κρητη πελοπονησσο τωρα δεν γνωριζω αν ηταν συγκεκριμενη το πρωτο μ γκρου ηταν ενας σπορος απο ελληνα και καλα οχι σαν την κρητικη π ειχα πιει αλλα αρκετα ανεβαστικη το φυτο εδωσε ενα βαζο αεροπαπα σατιβα καθαρη μικρα ανθη με γευση ματζουρανα κοντα σαν κολονια ηταν. αν και δεν υπαρχουν στοιχεια για την καλαματιανη πολλοι την εχουμε πιει τα γεγονοτα υπαρχουν και πως σιγουρα ανηκει στην κοκκινη οικογενεια σατιβα σιγουρα και εξωτερικη σιγουρα επεζε καλοκαιρι τελος δεν ξερω γιατι δεν ανακαλυφθηκε απο breeders ενδιαφερον παντως θα ειχε σατιβες κοκκινωπες να βγαζαμε ολοι εξω χαχααχ
Απάντηση
να πω και  γω την αποψη μου ..

τα πραγματα ειναι απλα .το ελληνικο ειναι σατιβα με μεγαλη ανθοφορια που καποια στιγμη πολυ παλια ηρθε (πιθανοτατα) εξ ανατολης και εγκλιματιστηκε γενια με γενια στα χωματα και στο κλιμα της ελλαδας. τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.  αν καποιος αυτο θελει να το λεει landrace, κανενα προβλημα. αυτα και βιβες!
Απάντηση
eimai kenourios sto forum sas alla diavazo k palia arthra. tha ithela na sas po pos i teleutea epafi me kokkinofounta itan prin 5 xronia. o paragogos tis pethane. gia ta sporia pou anarotieste oloi sas an uparxoun. ta sporia uparxoun. ego ksero 2 atoma pou ta exoun kai ta kratoun gia otan erthei i megali mera pou tha mporoume na futeuoume nomima. genikotera stin perioxi tis kalamatas, kai tou vounou kai tou kampou, o paragogos otan sou dinei, se parakalaei ama vreis kapoio sporo na tou ton pas piso, giati den uparxoun polloi. etsi douleuei i katastasi to 2018 stin kalamata. k oso gia tis perigrafes, i osmi einai diaforetiki apo xronia se xronia, apo meros se meros alla i opsi einai idia. kaksximi, polu skouro prasino, polu liges trixes eos katholou k katakokkines. oute portokali oute cafe.

edit : απαγορεύονται τα greeklish , γραφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες
Απάντηση
(02-04-2018, 07:01 )kalamata#1 Έγραψε: eimai kenourios sto forum sas alla diavazo k palia arthra. tha ithela na sas po pos i teleutea epafi me kokkinofounta itan prin 5 xronia. o paragogos tis pethane. gia ta sporia pou anarotieste oloi sas an uparxoun. ta sporia uparxoun. ego ksero 2 atoma pou ta exoun kai ta kratoun gia otan erthei i megali mera pou tha mporoume na futeuoume nomima. genikotera stin perioxi tis kalamatas, kai tou vounou kai tou kampou, o paragogos otan sou dinei, se parakalaei ama vreis kapoio sporo na tou ton pas piso, giati den uparxoun polloi. etsi douleuei i katastasi to 2018 stin kalamata. k oso gia tis perigrafes, i osmi einai diaforetiki apo xronia se xronia, apo meros se meros alla i opsi einai idia. kaksximi, polu skouro prasino, polu liges trixes eos katholou k katakokkines. oute portokali oute cafe.

γραφε ελληνικα γιατι θα σβηστει το μηνυμα (ειναι κανονας του φορουμ). 

μου κανει εντυπωση αυτο που γραφεις για την επιστροφη σπορων, γιατι και καλα ειναι λιγοι. ρε τι δουλεμα ριχνουν για να μην βαζει ο κοσμος τα δικα του δεντρα και χασουν πελατεια...

οσο για την οσμη που ειναι διαφορετικη απο χρονια σε χρονια και απο μερος σε μερος, δεν φταιει ουτε το κλιμα ουτε ο τοπος, δεν αγοραζουν ολοι απο την ιδια ολλανδικη τραπεζα σπορων. 

οσο για  την εμφανιση, περιγραφεις τουλαχιστον 15 ποικιλιες διαθεσιμες στο internet.

αυτο που θελω να σου πω με λιγα λογια ειναι οτι απο το 1992 που ανοιξαν τα συνορα μεταξυ χωρων της εε και διακινουνται ελευθερα προιοντα χωρις δασμους και ιδιαιτερους ελεγχους, εχουν οργιασει να ψωνιζουν σπορους στην ολλανδια και φερνουν για να βαλουν οτι πιο συρμα και μεγαλης παραγωγικοτητας ποικιλια βγει. δεν ασχολουνται πλεον με την ντοπια ποικιλια. μονο κανας γερος, που ομως σπανια να εμπορευτει, μονο για παρτη του. ειναι πολλα τα λεφτα, οι αγορες που εχουν ανοιξει εξω ειναι απαιτητικες και η κοκκινοφουντα ειναι μπουρουχα σε σχεση με πολλα συγχρονα strains που υπαρχουν στην αγορα.

στο χωριο, αφηνουν χιλιαδες ευρω καθε χρονο σε τραπεζες σπορων, δεν τους απσσχολει καν να κρατησουν σπορο. κερδιζουν χρονο, δεν ξεδιαλεγουν αρσενικα, εχουν εγγυημενα θηλυκα με μεγαλη παραγωγη, αντιδρουν βολικα και προβλεψιμα σε λιπασματα και φαρμακα και μπορουν να προγραμματισουν και σε χρονο την παραγωγη. επισης βολευει πολυ στις εσωτερικες καλλιεργιες και στα θερμοκηπια, οπου η κοκκινοφουντα εχει θεμα χωρου, λιπασματος, φαρμακων και διαρκειας φωτος με απροβλεπτα αποτελεσματα.
Απάντηση
καλημερα φορουμ!!!! παρακολουθω το ποστ, εχω βαλει εσωτερικα 2 ελληνικους σπορους που βρηκα απο ενα φιλο που φερνει φουντα απο ταυγετο κοντα στο χωριο μου. το 1 ειναι στις 33 μερες αναπτυχης, το μικρο εσκασε χτες. ειχα βαλει 4 αλλα δε τα καταφεραν τα 2. ειχα ξανα βαλει το 2000 εξωτερικα, ειναι φυτα που περνανε τα 3 μετρα στη γλαστρα και σε βουνο τα 4 μετρα. εχω την ελπιδα οτι θα βγει καλο αποτελεσμα. εδω και 3-4 μηνες που πινουμε το σιγκεκριμενο σταφ εχω βρει μονο 4 σπορια . εχω ξεκινησει σαν ημερολογιο στην καναβοσυζητηση και θα ενημερωνω με φοτο πως παει. τα περισσοτερα τα βαφτιζουν σπανια να παιξει εεληνικη φουντα γνησια εχουν αλλαξει πολυ γενετικα. επισης απο μυλοποταμο εχω να πω πολυ καλα λογια για τις φουντες τους, ειχαμε βαλει παλι ενα σπορο που παιτυχα τυχαια παλι πριν καμια 12-13 χρονια και ειναι που δυνατα strain. αμφιβαλλω αν υπαρχουν ακομα. νασται καλα!!
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
μονο κανας γερος, που ομως σπανια να εμπορευτει, μονο για παρτη του.

ακριβως για τετοια ατομα μιλαω. οσο για τα φερε τα σπορια πισω, δεν μπορουν ολοι να εχουν τις καβατζες σε εξωτερικο χωρο. δεν ειναι θεμα ανταγωνισμου. στιν επαρχια τουλαχιστων που βρισκομαι εγω δεν υπαρχει ανταγωνισμος.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)