Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κακή αρχή.
καλησπέρα
πρώτη φορά υδροπονία και τα φυτά είναι 15 ημερών
στον κόκκινο κουβά superlemonhaze και στον μπλέ bluedream

[Εικόνα: img_3771.jpg]

[Εικόνα: img_3773.jpg]

στο νερό έχει απο αν voodoo,piranha,tarantula 1ml/lt

οι κουβάδες έχουν 7 λίτρα νερό και είναι προσωρινοί μέχρι να μπούν στους κανονικούς.
οι κουβάδες αυτοί είναι σχετικά διαφανείς και μπάζουν φώς. φώς μπαίνει και απο πάνω που δεν είναι σκεπασμένο το νετ ποτ.
γενικά το νερό είναι καθαρό.
επίσης δεν μυρίζουν άσχημα οι ρίζες
ειδα σήμερα τις ρίζες της slh και είναι έτσι:

[Εικόνα: img_3768.jpg]

[Εικόνα: img_3767.jpg]

τί μου προτείνετε να κάνω?
Απάντηση

ads by gr420info

τι θερμοκρασιες εχεις στο νερο;

βαλε το στους τελικους κουβαδες ρε συ γιατι ταλαιπωρησε; εχουν πεταξει αρκετη ριζα μια χαρα θα ειναι δεν πρεπει να περναει φως στο νερο κανει αλγη.

θα αλλαζα νερα εννοειται ξεπλυμα την ριζα σε καθαρο νερο να φυγειι αυτη η γλιτσα και θα τα βαπτιζα στους 20λιτρους κουβαδες.

σιγα την κακη αρχη  :d τωρα το πηρα χαμπαρι- νικολα ξεκινα οπωσδηποτε βασεις και β52 σιγα σιγα σαν χλωμα τα βλεπω θα κανει εκρηξη η αναοπτυξη αν βαλεις βαση
Απάντηση
η θερμοκρασία στον χώρο είναι μεταξύ 21-25
στο νερό μιά δύο φορές που μέτρησα ήταν 1 βαθμό πιό χαμηλά.

δεν τάχω βάλει ακόμα στους μεγάλους κουβάδες για οικονομία στα λιπάσματα.

επίσης ακολουθώ τον οδηγό δοσολογίας απο την αν που είναι εδώ. κι εγώ τα βλέπω χλωμά λίγο τα φυτά αλλα περιμένω μέχρι να βγάλουν τρία σετ φύλλα τουλάχιστον. ο οδηγός λέει 3-5 φύλλα.και τα ξεκινάει με 300ppm πρίν μόνο αν θές 1μλ/λτ b52 στα φύλλα και το έκανα στο ένα και τόκαψε. δεν το ξανάκανα.

εννοείς οτι δέν είναι αρχές root rot? τί είναι?

ξέπλυμα τη ρίζα πώς το κάνω?
Απάντηση
σουπερ εισαι με θερμοκρασιες το ειδα στην φωτο που ανεβασες.

αρχη ρουτ ροτ ακριβως απο το φως που περναει μεσα στο νερο μαλλον ,δεν θελει καθολου να περναει φως μεσα στον κουβα κανει αλγη που δημιουργει την γλιτσα καπως αλλα δεν θυμαμαι τωρα πως.ριξε τα τελικους κουβαδες και κανε αλλαγη νερου μετα απο15 μερες να κανεις ετσι οικονομια.

ναι το εχω δει οκ σεβομαι αυτον που εγραψε αυτο τον οδηγο και την εμπειρια του ,τα δικα σου ομως πεινανε θενε φαγητο ριξε βασεις αλλα πολυ χαλαρα να παρουν μπρος.

τσεκαρε τα δικα μου ποσο χλωμα ηταν την πρωτη μερα στον κουβα και πως γινανε μετα απο 1 εβδομαδα με τις βασεις...

ξερω γω βαλε τα κατω απο την βρυση και ξεπλυνε ριζα η βαφτισε την σε καθαρο νερο ή με καθαρα χερια καπως....
Απάντηση
τους έβαλα λίγη βάση, σύνολο 280ππμ

καθάρισα τη ρίζα με το χέρι μέσα στον κουβά και έφυγε αυτό το καφέ.... τί να πώ τώρα....!

θα τα μεταφέρω αύριο στους μεγάλους κουβάδες.

να φτιάξω καινούργια διαλύματα ή να συμπληρώσω θρεπτικό διάλυμα?

επίαης αν ασ πούμε οτι το διάλυμά σου έχει ph7 και σύ του βάλεις καινούργιο με ph5,5 σοκάρεται το φυτό?
Απάντηση
καλο θα ηταν να βαλεις καινουριο νερο.το 7 ειναι μεγαλο θα επρεπε να το ριξεις οποτε μη μασας με μια αλλαγη δεν θα παθουν κατι.καλο ειναι να ανεβοκατεβαινει το πεχα(οχι βεβαια σε τοσο μεγαλη κλιμακα)για να παιρνει καλυτερα ολα τα θρεπτικα συστατικα
Απάντηση
νικολα συμφωνω με μπελα σε ολα το πεχα καλο ειναι να τσουλαει προς τα πανω,εμενα δεν σοκαρστηκαν ποτε απο αποτομες μεταβολες του πεχα και λογω της απειριας μου ειχα πολλες.

εννοειται αλλαζεις νερα να εχεις κεφαλι ησυχο....
Απάντηση
(16-03-2017, 11:39 )growcannabis Έγραψε: νικολα συμφωνω με μπελα σε ολα το πεχα καλο ειναι να τσουλαει προς τα πανω,εμενα δεν σοκαρστηκαν ποτε απο αποτομες μεταβολες του πεχα και λογω της απειριας μου ειχα πολλες.

εννοειται αλλαζεις νερα να εχεις κεφαλι ησυχο....

κάθε μέρα το ph είναι γύρω στο 6,8 - 7,2  το πρωί και ρίχνω phdown κατευθείαν στον κουβά και το πάω 5,5.
το phdown που ρίχνω κάθε μέρα, ανησυχώ μήν κάνει ζημιά στα voodoo,piranha,tarantula.
είναι αμαρτία τόσα $$$ που κάνουν και να πάνε χαμένα.
εστειλα mail στην an και δεν μου απάντησαν αυτή την ερώτηση, μου είπαν μόνο οτι μπορούν να ανεχθούν αρκετές διακυμάνσεις σε ph. εψαξα αρκετά αλλα δεν βρήκα σίγουρη απάντηση αλλά μάλλον οτι εκεί που το ρίχνεις τοπικά στιγμιαία κάνει ζημιά.
εχω της gh που είναι νιτρικό και φωσφωρικό οξύ και μάλλον κάτι σκοτώνει, και κιτρικό οξύ που δέν τα σκοτώνει αλλά μετα απο λίγες ώρες ξεθυμαίνει. τί επιλέγουμε?

τα νερά θα τα αλλάξω και θα μπουν στους κανονικούς κουβάδες.

το πρόβλημα του ph πιστεύω,  θα λυθεί γρήγορα, μόλις ο άργυλος δέν είναι πιά καθόλου βυθισμένος στο νερό γιατί θα έχουν βγεί πολύ οι ρίζες, μαζί με το phperfect των βάσεων μόλις αυξηθεί λίγο η δοσολογία.

ευχαριστώ παίδες! Smile
Απάντηση
το φώς το έχω 20/4

να το αφήσω έτσι σε όλη την ανάπτυξη?
  Ah cmon..    I plant the seed and grow the weed    Loveleaf 
Απάντηση
nicola τα έχω βάλει κ τα 2. θα περάσεις ζάχαρη. λίγα λόγια μόνο θα πω. το slh έχει πολύ ωραία ανάπτυξη με αρκετά δυνατά παρακλάδια κ σηκώνει αρκετό λίπασμα χωρίς να καίγετε. το blue dream απ την άλλη έχει μια απ τις καλύτερες μαστούρες που υπάρχουν αλλά η ανάπτυξη του είναι ανύπαρκτη. single cola σχεδόν κ δεν είναι κ ολιγόφαγο το ρημάδι. δυστυχώς τα στρειν που έβαλες πεινάν πολύ.
καλή συνέχεια να χεις.
Απάντηση
(16-03-2017, 21:33 )asmonte Έγραψε: nicola τα έχω βάλει κ τα 2. θα περάσεις ζάχαρη. λίγα λόγια μόνο θα πω. το slh έχει πολύ ωραία ανάπτυξη με αρκετά δυνατά παρακλάδια κ σηκώνει αρκετό λίπασμα χωρίς να καίγετε.  το blue dream απ την άλλη έχει μια απ τις καλύτερες μαστούρες που υπάρχουν αλλά η ανάπτυξη του είναι ανύπαρκτη. single cola σχεδόν κ δεν είναι κ ολιγόφαγο το ρημάδι.  δυστυχώς τα στρειν που έβαλες πεινάν πολύ.
καλή συνέχεια να χεις.

asmonte ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
θα κοιτάξω να τα ταίζω πολύ.

η blue dream τώρα είναι 5 φορές μικρότερη απο την λεμον και είναι στο ίδιο γόνατο.
καλά που μου το είπες γιατί νόμιζα οτι έφταιγα εγώ ή δεν ήταν καλός ο σπόρος.
θα κάνω δύο κορφολογήσεις με σύνολο 8 κορυφες στο κάθε φυτό και θα απλώσουν σε scrog.
ελπίζω να απλώσει και η blue dream.
Απάντηση
όσο περνάει ο καιρός το ph θα σταθεροποιηθεί
Απάντηση
άνοιξα ημερολόγιο καλλιέργειας και το μεταφέρω εκεί.

ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)