Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Συζήτηση περί τερπενίων !
Lightbulb 
ποσταρω μια συζήτηση προς ενημέρωση και ερέθισμα για κουβέντα......γενικότερα μιλάνε για τα τερπένια και πολλα τιπς για την καλλιέργεια και το μπριντινγκ... πολυ κάλες πληροφορίες οπου καθε ενας που ρουφάει αυτο το φυτο θα πρεπει να γνωριζει.  Wink

στο πανελ καλλιεργητές και επιστήμονες....

[size=x-small]*τωρα!, ενα θεμα ειναι για αυτους που θελουν να μαθουν αλλα δεν γνωρίζουν αγγλικα.... ας το πει να τον βοηθήσουμε![/size]

it's all about terpenes....
Απάντηση

ads by gr420info

να προσθέσω και εγώ κάτι.

[Εικόνα: mydx-terpene_infographic-8_5x11-v2-1.png]
Απάντηση
πολύ ενδιαφέρον..
έχω θέμα για το θέμα Smoke8

εξω καναδά ειδικά κ αμερική εχουν ξεφυγει με αυτά αφου ειναι απ τα σημαντικότερα για τη διαμόρφωση του προφιλ μιας ποικιλίας οπως δρουν συνεργατικά με τα υπόλοιπα κανναβινοειδή..
είναι σε φάση που κάνουν extracts τερπένια και ατμίζουν :d

--

σημεία βρασμού τερπενοειδών, ιδιότητες, θεραπευτική αξία και κάποια γνωστά strains που επικρατεί το καθένα.

α-καρυοφυλλίνη (humulene) – 106-107°c
αντιογκολογική δράση, αντιφλεγμονώδες, αντιβακτηριδιακό, ανορεξιογόνο (καταστέλλει την όρεξη)

β-καρυοφυλλίνη – 119 °c
άρωμα/γεύση: πικάντικο, γεύση μαύρου πιπεριού, ζεστό, γλυκό, ξύλο
θεραπευτική αξία: αντιφλεγμονώδες, αναλγητικό, ανθελονοσιακό. σε υψηλές δόσεις μπλοκάρει κάλιο και ασβέστιο.
το συναντάμε σε: μαύρο πιπέρι, λεβάντα, ρίγανη, δενδρολίβανο, λυκίσκο, γαρίφαλο
ποικιλίες υψηλής περιεκτικότητας σε καρυοφυλλίνη: arjans haze #2, super silver haze, nevilles haze

α-τερπινόλη – 217 °c
άρωμα/γεύση: γλυκό, εσπεριδοειδούς, άνθινο, πασχαλιάς
θεραπευτική αξία: αντιοξειδωτικό, αντιβιοτικό, ανθελονοσιακό, ηρεμιστικό, αναστολέας της ακετυλοχολινεστεράσης.
τη συναντάμε επίσης σε: άνθη μηλιάς, πορτοκάλια
ποικιλίες υψηλές σε τερπινόλη: money maker, white rhino, superbud

terpinol-4-ol – 209 °c
αντιβιοτικό και αναστολέας της ακετυλοχολινεστεράσης.

β-μυκρένιο – 166-168°c
άρωμα/γεύση: γλυκό, φρουτένιο, πράσινου λαχανικού, τροπικό, γήινο
θεραπευτική αξία: ηρεμιστικό, χαλαρωτικό, αναλγητικό, αντιμικροβιακό, αντικαρκινογόνο, αντιφλεγμονώδες, αντιμεταλλαξιογόνο, αντισηπτικό, ανεβάζει τη διάθεση
το συναντάμε επίσης σε: μάνγκο, λυκίσκο, λεμονόχορτο, θυμάρι, λουίζα, γκούαβα
ποικιλίες πλούσιες σε μυκρένιο: white rhino, sweet mango auto, k. train, el nino, skunk #1, white widow

δ-3-καρένιο – 168 °c
άρωμα/γεύση: γλυκό, κέδρου, πικάντικο
θεραπευτική αξία: αντιφλεγμονώδες.
το βρίσκουμε επίσης σε: κέδρο, πεύκο, δενδρολίβανο
ποικιλίες υψηλές σε καρένιο: el nino, lemon skunk, king’s kush

βορνεόλη – 213 °c
άρωμα/γεύση: πικάντικο, μενθόλη, καμφορά
θεραπευτική αξία: αντιβιοτικό, ηρεμιστικό. στην κινέζικη ιατρική χρησιμοποιείται στη θεραπεία με μόξα (moxa) και για την μείωση του στρες.
το βρίσκουμε επίσης σε: κανέλα, αψινθιά (αρτεμίσια, αψιθιά, αγριαψιθιά, αβροβότανο)
ποικιλίες υψηλές σε βορνεόλη: the church, diamond girl, green-o-matic

ευκαλυπτόλη (1,8-cineole) – 176-177°c
άρωμα/γεύση: πικάντικο, μέντας, καμφοράς
θεραπευτική αξία: αντιβηχικό, αντιβακτηριδιακό. διεγερτικό, αύξηση ροής αίματος του εγκεφάλου. γειωτικό (μας φέρνει στο κέντρο μας).
το βρίσκουμε ακόμα σε: δενδρολίβανο, φασκόμηλο, βασιλικό, αρτεμίσια (αψινθιά), τεϊόδεντρο, καμφορά, δάφνη
ποικιλίες υψηλές σε ευκαλυπτόλη: kings kush, chemdawg, bubba kush

λιμονένιο – 176-177 °c
άρωμα/γεύση: ξινό, εσπεριδοειδούς (λεμόνι, πορτοκάλι, γκρέιπφρουτ)
θεραπευτική αξία: αντιβακτηριδιακό, αντιμηκισιακό, αντικαρκινογόνο, ενισχυτικό διάθεσης, αναζωογονητικό.
το συναντάμε επίσης σε: εσπεριδοειδή φρούτα, δενδρολίβανο, δυόσμο
ποικιλίες υψηλές σε λιμονένιο: og kush, damn sour, diamond girl, super lemon haze, jack the ripper, lemon skunk

*στην κάνναβη επικρατεί και βρίσκεται φυσικά σε αυτήν το δ-λιμονένιο. οι ιδιότητες του είναι αντιμεταλλαξιογόνες, αντικαταθλιπτικές και ενισχυτικό ανοσοποιητικού.

λιναλοόλη 198-199°c
άρωμα/γεύση: γλυκό, άνθινο, εσπεριοειδές, γεύση ζαχαρωτού
θεραπευτική αξία: καταπραΰνει το άγχος. ανεβαστικό διάθεσης, διεγερτικό, αντικαταθλιπτικό, ενδυνάμωση ανοσοποιητικού
το βρίσκουμε επίσης σε: πάνω από 200 φυτά. λεβάντα, μέντα, εσπεριδοειδή, σημύδα, τριαντάφυλλο, ακόμα και σε κάποιους μύκητες.
ποικιλίες υψηλές σε λιναλοόλη: amnesia haze, grape ape, g-13, lavender, deep purple, la confidential

πινένιο – 155-156°c
άρωμα/γεύση: πεύκου
θεραπευτική αξία: βρογχοδιασταλτικό, βοηθάει κατά του άσθματος, αντισηπτικό, αντινεοπλασματικό, αντιβιοτικό, εντομοαπωθητικό. πνευματική διαύγεια, εγρήγορση, βοηθάει τη μνήμη, ανταγωνίζεται κάποιες απ τις δράσεις της thc.
το συναντάμε επίσης σε: πευκοβελόνες, δενδρολίβανο, βασιλικό, μαϊντανό, άνηθο
ποικιλίες υψηλές σε πινένιο: trainwreck, cheese, chemdawg, super critical, jack herer, bubba kush, super silver haze

π-κιμένιο – 177 °c
αντιβιωτικό, αντιμυκητιασικός παράγοντας.

πουλεζόνη – 224 °c
διεγερτικό και πιθανώς ενισχυτικό μνήμης.
Απάντηση
αναμενόμενο το ενδιαφέρον οπως σε πολλά θέματα χρόνια τωρα, οτι ο μέσος κανναβοποτης/καλλιεργητής αδιαφορεί για οτιδήποτε ουσιώδες πανω στο θεμα της κάνναβης.....το μονο ενδιαφέρον ειναι πως θα βγαλω γρήγορα χόρτο να γέμιση το κεφάλι χωρις κανενα ενδιαφέρον ουτε καν στην ποικιλία...άπλα να γέμιση το κεφαλι.
για αυτό άλλωστε δεν θα έρθει καμια ιδιαίτερη αλλαγή στην χωρά μας, μιας και αυτοι που ισχυρίζονται τα αρνητικά της κάνναβης τα βλέπουν κατα λέξη σε αυτούς που ζητάν αποποινικοποίηση.
με λιγα λογια εαν σε ενδιαφερει μονο το thc ας βγει σε χαπακι να μην μπαινεις και σε εξοδα. Wink Wink Wink

πάμε παρακάτω.....

εχω πει αρκετές φορές την υποψία μου , οτι τα φυτα θα πρέπει να παραμένουν υγιέστατα μέχρι το τελος της ζωης τους για να εχεις τα μέγιστα αποτελέσματα στα τερπένια και γενικότερα στον σκοπο της καλλιεργείς το κεφάλι....πχ τα ζιζάνια ειναι ζημιά στο φυτό...να κόβεις κλαδάκια και ανεξέλεγκτα να το πειράζεις δεν ειναι κατι καλο.
χαίρομαι ιδιαίτερα που η κυρια με τα γυαλιά το επιβεβαιώνει 8¨10 - 9΄10 :d

τιπς...

12΄45 - 15'24 παίζει πολυ μεγάλο ρόλο η σωστη θερμοκρασία (20-25)σε ολο το γκρου και ειδικά την ωρα που θα κόψεις και να θα τριμερείς το φυτό για να εχεις ολα τα τερπένια.

20΄30 - 22:00 κόβεις παντα με κλειστά τα φώτα ή πριν ανατείλει ο ηλιος...μπορείς να αφήσεις το φυτό στο σκοτάδι μεχρι και 4χ24ωρα για να εχεις τα μέγιστα στα τερπερνια. εννοείται σε ενα φυτό που εχει καλλιεργηθεί αψογα. η ένδειξη των επιπέδων των σάκχαρων του φυτού δείχνουν την υγεια του, υπαρχει ενα μηχανηματάκι που μετράει τα brix του φυτου.

η ωρίμανση παίζει μεγάλο ρόλο για να εχεις την πλήρη γεύση....η χλωροφύλλη αργή να διασπαστή και οσο υπαρχει στο παπαδι καλύπτει τα τερπενια...τουλάχιστον 30 ημερες σε βαζο με σταθερά σωστες συνθήκες για να εχεις την τελική εικόνα.

23¨00 - 25'44 ανάλογα την ψυχολογική/χημική κατάσταση που εχεις στον οργανισμό σου την περίοδο που καπνίζεις μια συγκεκριμένη ποικιλία κάποια αλλη περίοδο με διαφορετική ψυχολογία η ίδια ποικιλία μπορει να συμπεριφέρεται διαφορετικά στο άκουσμα που σου προσφέρει.

drunken, mummers, η απορία μου ειναι σε τι ποσοστό παίρνεις αυτες της ουσίες ανάλογα το ποσο καπνίζεις την ημερα?.....πχ το τζινγκο μπιλομπα βοηθαει στην συγκέντρωση και στην μνήμη το ποσοστό ομως που εχουν στους φρέσκους καρπούς ειναι μικρο σε ουσία, για να εχεις αποτελέσματα, οποτε το χαπακι με 240μγ ειναι το ιδανικό.

σε υψηλότερες θερμοκρασίες καταστρέφονται αυτα τα τερπένια?
Απάντηση
με τις αναλογίες.. δόσεις κτλ σε τερπένια δε ξέρω ακριβως τι παίζει.. αλλά απ οτι φαίνεται δε χρειάζονται να χουν και ιδιαίτερα μεγάλη περιεκτικότητα (σε σχέση με τα "κύρια" συστατικά)

η υψηλότερη θερμοκρασία θα φέρει το τερπένιο κατευθειαν στο σημείο βρασμού ή και παραπάνω.. flash boiling (αστραπιαίο βράσιμο) και θα τα αλλοιώσει ή καταστρέψει
Απάντηση
καλησπέρα !

έπαθε κάτι ο υπολογιστής ? έγραψα και πιο πριν κάτι εδώ αλλά μετά που καναμπήκα να συμπληρώσω κάτι δεν το είδα . να ξαναπώ οτι άτμισα στα χαμηλα με εναν oled aura flowermate και εαν είσαι κάτω από 140 με 150 δεν καταλαβαίνεις πολλά αλλά η εισπνοή γίνεται κανονικά , το ίδιο που συμβαίνει με τα εισπνεόμενα για άσμα .
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
Smoke12 δίαβασα οτι τα τερπένια ειδικά στην αμερική είναι εντελώς στο μικροσκόπιο εξ ου και πλέον γνωρίσουμε και πότε απελευθερώνονται σε ποιό σημείο βρασμού κλπ .
επίσης ε'ιχα διαβάσει οτι εαν διατηρούμε σε εσωτερική καλλιέργεια τις θερμοκρασίες που ανέφερε ο buzzz πολλά strain δεν μυρίζουν και αυτό είναι καλό γιατί διατηρούνται σε πιο μεγάλο βαθμό μέχρι και στο τριμμάρισμα , μετά σίγουρα ξεκινά η αποθήκευση εξ ου και εταιρίες με ειδικά κόλπα για τέλεια διατήρηση σε βάζα για πολύ καιρό πχ. boveda 62& και κρατάς άριστο χόρτο τσεκαρισμένο για το τελευταίο , προσωπικά προσπαθώ με όλα οσα πλέον έχω διαβάσει να διατηρώ θερμοκρασία καλή και ανακύκλωση οσο μπορώ . Cool
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
(03-24-2017, 01:54 PM)buzzz Έγραψε: σε υψηλότερες θερμοκρασίες καταστρέφονται αυτα τα τερπένια?
εξατμίζονται
Απάντηση
ο brett bohn του evolab, μιας εταιρείας που καλλιεργεί μαριχουάνα στο colorado, μιλά για τα προϊόντα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να κάνουν έναν μπάφο όσο πιο ακριβό γίνεται.

δύο από αυτά τα προϊόντα είναι το chroma, ένα καθαρό απόσταγμα κανναβινοειδών, και το freshterps, ένα απόσταγμα που αποτυπώνει πλήρως το προφίλ τερπενίων ενός τύπου κάνναβης. τα τερπένια είναι τα χημικά συστατικά που βρίσκουμε στην κάνναβη και της δίνουν το άρωμα και τη γεύση της, ενώ μπορούν να ενισχύσουν και τις φαρμακευτικές ιδιότητες του φυτού. σε ένα και μόνο είδος κάνναβης, μπορεί να υπάρχουν περισσότερα από 200 τερπένια.

χρησιμοποιώντας σταγονόμετρο, το 420 science club προσθέτει fresh terps αξίας 142 ευρώ (περίπου μισό γραμμάριο) στον φρέσκο «παπά» πριν τον στρίψουν και φτιάξουν το joint τους. φτιάχνουν αρκετά τσιγαριλίκια και, επιπλέον, τα τυλίγουν σε αλεσμένα άνθη κάνναβης - φαντάσου σαν να φτιάχνουν sushi.

«είναι όπως ρίχνεις σκόνη μπαχαρικών στα τσιπς», λέει ο ένας τύπος.

Απάντηση
καλημέρα τι γίνεται εκεί έξω ρε παιδιά? μεσαίωνα μου θυμίζουμε σιγά σιγά εδώ πλέον έτσι ? όλοι αυτοί είναι και γάμησε τα γερά πιστόλια !
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
(03-24-2017, 01:54 PM)buzzz Έγραψε: αναμενόμενο το ενδιαφέρον οπως σε πολλά θέματα χρόνια τωρα, οτι ο μέσος κανναβοποτης/καλλιεργητής αδιαφορεί για οτιδήποτε ουσιώδες πανω στο θεμα της κάνναβης.....το μονο ενδιαφέρον ειναι πως θα βγαλω γρήγορα χόρτο να γέμιση το κεφάλι χωρις κανενα ενδιαφέρον ουτε καν στην ποικιλία...άπλα να γέμιση το κεφαλι.
για αυτό άλλωστε δεν θα έρθει καμια ιδιαίτερη αλλαγή στην χωρά μας, μιας και αυτοι που ισχυρίζονται τα αρνητικά της κάνναβης τα βλέπουν κατα λέξη σε αυτούς που ζητάν αποποινικοποίηση.
με λιγα λογια εαν σε ενδιαφερει μονο το thc ας βγει σε χαπακι να μην μπαινεις και σε εξοδα.  Wink  Wink  Wink  

πάμε παρακάτω.....
μην κρίνουμε εξ' ιδίων τα αλλότρια .

πρόσφατα γνώρισα μια παρέα 55-60άρηδων οι οποίοι :
- καταναλώνουν την παραγωγή τους ,πρίν προλάβει η χλωροφύλλη να διασπαστεί πλήρως .
για ωρίμανση ούτε λόγος . κατ' εμέ ,ακυρώνουν όλη τη διαδικασία της καλλιέργιας .

- βάζουν εντός του χώρου καλλιέργειας διάφορα "αγνώστου ταυτότητας φυτρωμένα αντικείμενα " μαζί
με θηλυκοποιημένες ποικιλίες και το αποτέλεσμα είναι, τί άλλο ;  μπόλικα σπόρια με λίγη φούντα πάνω ...
ή ο άλλος εκτρέφει τετράνυχο εδώ και κάτι χρόνια τώρα ,γιατί δεν θέλει να κάνει μια σταματούλα
για να εξοντώσει τα μούλικα,διότι θα ξεμείνει από σταφ .έτσι καπνίζει φου με έξτρα πρωτεΐνη .

- κόβουν το-ανώριμο- χορταράκι σε κομμάτια και με αυτά παραγεμίζουν κάτι άθλια ,κακοφτιαγμένα τσιγάρα .
παίζουν ταβλάκι (παραλλαγή του "πίνω μπάφους και παίζω προ" ) και μέσα σε λίγες μόλις ώρες ,4 άτομα
είναι ικανά να εξαφανίσουν 40-50 γραμμάρια .λαιμαργία ; υπερβολή ; παχυσαρκία στη κάνναβη ;
κροκοδειλίαση ;κατ' εμέ -πάντα- σίγουρα πάντως δεν είναι "σεβασμός " και "μέτρο" .

-άσε δε ,που αν σκουπίσεις πάτωμα και τραπέζι μετά ,γεμίζεις ένα κιντερ αυγό άνετα.
(γνωρίζω επίσης -πάρα πολύ καλά -τη φιλλιπινέζα που καθαρίζει μετά και μου τα λέει )

μιλάμε για έξτρα λαρτζ καταστάσεις ...

αλλά για στάσου μια στιγμή  ...
έτσι ή κάπως έτσι δεν είναι και "αυτοι που ισχυρίζονται τα αρνητικά της κάνναβης" ,αυτοί που
"τα βλέπουν κατα λέξη σε αυτούς που ζητάν αποποινικοποίηση" ;

γιατί πίνουν τσίπουρο λες και είναι "moonshine" από την εποχή της ποτοαπαγόρευσης ;
γιατί δεν το αφήνουν να ωριμάσει πρώτα σε δρύϊνα βαρέλια ;

γιατί σχεδιάζουν ,χτίζουν και τελικά διαμένουν σε άθλια -και πολλές φορές "κιτς" -σπίτια και πολυκατοικίες ;

γιατί δεν βρίσκεις σωστό μάστορα;

γιατί ο ίδιος δρόμος σκάβεται και ματαμπαλώνεται 10 φορές το χρόνο ,για καλώδια ,σωλήνες ,αέριο ,οπτικές ίνες ,αποχέτευση ,πίπες ,κτλ ;

γιατί ,γιατί ,γιατί ;

προχειρότητα ,τσαπατσουλιά ,καμία τάξη ,κανένα πρόγραμμα,μελέτη και σχεδιασμός .
σκορποχώρι .
κανένα μεράκι .
ουδεμία αγάπη .
μόνο πάθος ,αχορταγία ,βουλιμία ."τα θέλω όλα και τώρα μάλιστα "
και φυσικά δεν λείπει ο  γνωστός σταρχιδισμός μέχρι θανάτου.

έτσι είμαστε γενικότερα ως λαός πιθανότατα ,λοιπόν .
και οι πότες και οι μη πότες ,αλλά και οι ιππότες .
ίσως όχι όλοι μας στον ίδιο βαθμό ,αλλά τα φαινόμενα και οι παρούσες συνθήκες γενικότερα ,
θεωρώ πως αποδεικνύουν του λόγου το αληθές .

το μεράκι ,τον σεβασμό στη "τέχνη" και την αίσθηση του μέτρου στην απόλαυση
ή τα έχεις ή δεν τα έχεις .
δυστυχώς αυτά -όπως και πλείστα άλλα -δεν καλλιεργούνται .

you can not teach new tricks to an old dog .

(θεωρώ πως γνωρίζεις πόσο "γέρικο σκυλί " είναι οι έλληνες ως λαός . Wink )
Ω εσύ μέγα άστρο! Ποιά θα'ταν η ευτυχία σου ,αν δεν είχες αυτούς που φωτίζεις !

Απάντηση
το πασπάλισμα το είχαν βρει για τους διαγωνισμούς εδώ και χρόνια.

η όλη βιομηχανία της κάνναβης γενικά αυξάνεται παναγιώτη, στην ελλάδα να δεις τι έχει να γίνει σε λίγα χρόνια
Απάντηση
blues την καλημέρα μου !!
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
(03-25-2017, 12:10 PM)aeolian Έγραψε:
(03-24-2017, 01:54 PM)buzzz Έγραψε: αναμενόμενο το ενδιαφέρον οπως σε πολλά θέματα χρόνια τωρα, οτι ο μέσος κανναβοποτης/καλλιεργητής αδιαφορεί για οτιδήποτε ουσιώδες πανω στο θεμα της κάνναβης.....το μονο ενδιαφέρον ειναι πως θα βγαλω γρήγορα χόρτο να γέμιση το κεφάλι χωρις κανενα ενδιαφέρον ουτε καν στην ποικιλία...άπλα να γέμιση το κεφαλι.
με λιγα λογια εαν σε ενδιαφερει μονο το thc ας βγει σε χαπακι να μην μπαινεις και σε εξοδα.  Wink  Wink  Wink  

πάμε παρακάτω.....
μην κρίνουμε εξ' ιδίων τα αλλότρια .

πρόσφατα γνώρισα μια παρέα 55-60άρηδων οι οποίοι :
- καταναλώνουν την παραγωγή τους ,πρίν προλάβει η χλωροφύλλη να διασπαστεί πλήρως .
για ωρίμανση ούτε λόγος . κατ' εμέ[size=x-large][/size] ,ακυρώνουν όλη τη διαδικασία της καλλιέργιας .

- βάζουν εντός του χώρου καλλιέργειας διάφορα "αγνώστου ταυτότητας φυτρωμένα αντικείμενα " μαζί
με θηλυκοποιημένες ποικιλίες και το αποτέλεσμα είναι, τί άλλο ;  μπόλικα σπόρια με λίγη φούντα πάνω ...[size=x-large]προσπαθώντας για τον σπόρο και όχι για την φούντα [/size]
ή ο άλλος εκτρέφει τετράνυχο εδώ και κάτι χρόνια τώρα ,γιατί δεν θέλει να κάνει μια σταματούλα
για να εξοντώσει τα μούλικα,διότι θα ξεμείνει από σταφ .έτσι καπνίζει φου με έξτρα πρωτεΐνη .[size=x-large]τα οποία όμως τσιγάρα έχουν το thc λόγο τετράνυχου στο 36% και δεν μπορούσες να πάρεις τα πόδια σου [/size]

- κόβουν το-ανώριμο- χορταράκι σε κομμάτια και με αυτά παραγεμίζουν κάτι άθλια ,κακοφτιαγμένα τσιγάρα .[size=x-large]δεν έχουν όλοι καλλιτεχνικά δάκτυλα , το σχόλειο είναι ρατσιστικό :p [/size]
παίζουν ταβλάκι (παραλλαγή του "πίνω μπάφους και παίζω προ" ) και μέσα σε λίγες μόλις ώρες ,4 άτομα
είναι ικανά να εξαφανίσουν 40-50 γραμμάρια [size=x-large]που να δείς όταν έχουμε [/size].λαιμαργία ; υπερβολή ; παχυσαρκία στη κάνναβη ; [size=x-large]μην κρίνεις για να μην κριθείς , ο καθένας στην απόλαυση μετράει τις μπουκιές του[/size]
κροκοδειλίαση ;κατ' εμέ -πάντα- σίγουρα πάντως δεν είναι "σεβασμός " και "μέτρο" .

-άσε δε ,που αν σκουπίσεις πάτωμα και τραπέζι μετά ,γεμίζεις ένα κιντερ αυγό άνετα.
(γνωρίζω επίσης -πάρα πολύ καλά -τη φιλλιπινέζα που καθαρίζει μετά και μου τα λέει )[size=x-large]και εδώ ρατσισμός , που να δεις τώρα που έχει άδεια τι γίνεται :p [/size]

μιλάμε για έξτρα λαρτζ καταστάσεις ...[size=x-large]έτσι μας πρέπει και γουστάρουμε :p [/size]

αλλά για στάσου μια στιγμή  ...
έτσι ή κάπως έτσι δεν είναι και "αυτοι που ισχυρίζονται τα αρνητικά της κάνναβης" ,αυτοί που
"τα βλέπουν κατα λέξη σε αυτούς που ζητάν αποποινικοποίηση" ; [size=x-large]το γέλιο ? ή κουβέντα ? η παρέα ? το τάβλι ? ποια αρνητικά ακριβώς ???[/size]

γιατί πίνουν τσίπουρο λες και είναι "moonshine" από την εποχή της ποτοαπαγόρευσης ;
γιατί δεν το αφήνουν να ωριμάσει πρώτα σε δρύϊνα βαρέλια ;

γιατί σχεδιάζουν ,χτίζουν και τελικά διαμένουν σε άθλια -και πολλές φορές "κιτς" -σπίτια και πολυκατοικίες ;

γιατί δεν βρίσκεις σωστό μάστορα;

γιατί ο ίδιος δρόμος σκάβεται και ματαμπαλώνεται 10 φορές το χρόνο ,για καλώδια ,σωλήνες ,αέριο ,οπτικές ίνες ,αποχέτευση ,πίπες ,κτλ ;

γιατί ,γιατί ,γιατί ;

προχειρότητα ,τσαπατσουλιά ,καμία τάξη ,κανένα πρόγραμμα,μελέτη και σχεδιασμός .
σκορποχώρι .
κανένα μεράκι .
ουδεμία αγάπη .
μόνο πάθος ,αχορταγία ,βουλιμία ."τα θέλω όλα και τώρα μάλιστα "
και φυσικά δεν λείπει ο  γνωστός σταρχιδισμός μέχρι θανάτου.[size=x-large]θανάτου ? ποιανού θανάτου ? η ηρεμία και η νιρβάνα δεν είναι σταρχιδισμός , μην μπερδεύεσαι [/size]

έτσι είμαστε γενικότερα ως λαός πιθανότατα ,λοιπόν .
και οι πότες και οι μη πότες ,αλλά και οι ιππότες .
ίσως όχι όλοι μας στον ίδιο βαθμό ,αλλά τα φαινόμενα και οι παρούσες συνθήκες γενικότερα ,
θεωρώ πως αποδεικνύουν του λόγου το αληθές .

το μεράκι ,τον σεβασμό στη "τέχνη" και την αίσθηση του μέτρου στην απόλαυση
ή τα έχεις ή δεν τα έχεις .
δυστυχώς αυτά -όπως και πλείστα άλλα -δεν καλλιεργούνται .[size=x-large]όλα καλλιεργούνται το σαβουάρ βιβρ το μαθαίνεις δεν γεννήθηκες με αυτό , και τον σεβασμό τον μαθαίνεις και την απόλαυση αν έχει μέτρο την μαθαίνεις , [/size]

you can not teach new tricks to an old dog .

(θεωρώ πως γνωρίζεις πόσο "γέρικο σκυλί " είναι οι έλληνες ως λαός  .  Wink  )
μπορείς όμως να μάθεις πολλά από ένα γέρικο σκυλί :d
βίβες
Απάντηση
μ'αρέσει που μέτρησες το thc στο 36% από το χόρτο του τετράνυχου .
ε,λοιπόν έτσι όπως ανυπόστατα έβγαλες το συμπέρασμα αυτό ,παρομοίως προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.
σε όλα είσαι λάθος και φαουλ -γι αυτό μάλλον τα μεγάλα και κόκκινα γράμματα .

το σοφό γέρικο σκυλί ,έφτασε να είναι γέρικο επειδή έμαθε από νωρίς λ.χ. πως το κάπνισμα σκοτώνει .
και αποφάσισε πως η υγεία του έχει μεγαλύτερη αξία και σημασία από το γέμισμα της κεφάλας.
ειδικά αν έχει περάσει και προηγούμενα το "γέρικο σκυλί" .
τίποτα δεν έχω να μάθω .ειδικά εγώ ,φίλε μου.

τεσπά .το νήμα είναι για τα τερπένια. λάθος μου που πίαστηκα από λάθος ανάρτηση και έστρεψα το νήμα σε λάθος κατεύθυνση.

¨ορίστε λοιπόν ένα ενδιαφέρον ανάγνωσμα περί τερπενίων .
http://www.fundacion-canna.es/en/variati...s-sativa-l
οβερ εντ αουτ .

Απάντηση
αψιμαχία στο πόστ με τα τερπένια ? τελικά το 36%παίζει ? εαν ναι περιμένω αυτό τίποτα άλλο ! Joint Pass
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
και 50 - 60 % να εχει ποιο το νόημα ;;; οσο η ανοχή σου ειναι στα ψηλά αστο καλυτερα βρες να πιεις κατι αλλο ούτως ή άλλως κατι αλλο αναζητάς παναγιωταρα!!! Smile

θα συμφωνήσω με αελιαν τουλάχιστον σε αυτα που καταλαβαίνω οτι γραφει....

χασικλιξ εχω που ξυνω αυτο το θεμα καιρο τωρα και εισαι ο μοναδικός που προσπαθεί να φέρει αντίλογο και αυτο ειναι που με ανησυχεί ακομα περισσότερο....εισαι ο μοναδικός!
Απάντηση
buzzz κραταμε και κάποιες ισορροπίες αδερφέ Heart μια χαρά είμαι εγώ κι τώρα έχω παίξει πολύ καλή μπάλα και είμαι μια χαρά σου λεώ ! Joint Pass
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
(03-25-2017, 11:35 PM)παναγιωτης Έγραψε: buzzz κραταμε και κάποιες ισορροπίες αδερφέ Heart μια χαρά είμαι εγώ κι τώρα έχω παίξει πολύ καλή μπάλα και είμαι μια χαρά σου λεώ ! Joint Pass

παρομοίως !

[Εικόνα: p3253175.jpg]

dark cave ,παλαιωμένο σε δρύϊνα βαρέλια για πέντε χρόνια .από τον τσιλιλή εκ τρικάλων.
πόνημα της αιολικής γης .αργά απεσταγμένο σε μικρούς χάλκινους αποστακτήρες .
παλαιωμένο σε γαλλικά και αμερικάνικα βαρέλια από κόκκινο ,γλυκό κρασί vinsanto.
από τερπένια ; σταφίδα ,δαμάσκηνο και φλούδα περγαμοντο.
βανίλια ,σοκολάτα και μοσχοκάρυδο.
στα 35 € η φιάλη  μεν ,ξεχνάς ό,τι και αν ήξερες για το τσίπουρο ,δε !

βίβες !

Απάντηση
πρέπει να είναι καταπληκτικό βίβες !
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
υπάρχει και κάποιο αλλο παλαιωμενο τσιπουρο στην αγορά που ειναι σε μπουκάλι ποιο φθηνό....δεν θυμάμαι εταιρία.... ενταξη ωραιο γεύση βγάζει και άρωμα αλλα το μη παλαιωμενο το εχω συνδέσει με την λέξη τσίπουρο!! Smile
Απάντηση
+1 aeolian ..που δε μπορώ να βάλω απο tor, αλλά όταν ξανακατέβεις αθήνα κερνάω τσιγάρο
Απάντηση
aeolina arizer που είναι ? κόλλησες με το vaporgenie τώρα ? Smoke3
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
και επιστρέφοντας στα τερπένια..

extracts τερπενίων απ τ αγαπημένα σας strains http://blueriverextracts.ca/

συζήτηση μ εναν μάστορα του ειδους (horatio delbert) και τον θεούλη bubbleman
https://www.youtube.com/watch?v=grkenemi0q0

λίγο μπλαμπλα ακόμα και extraction δ-λιμονενίου (ναι ναι αυτο το λεμονάκι)
https://www.youtube.com/watch?v=tpqhamirh-y

πάρτυ με ούζ... εε τερπένια..
https://www.youtube.com/watch?v=cw6gshxjqhu
Απάντηση
(03-19-2017, 11:39 PM)drunken monk Έγραψε: πολύ ενδιαφέρον..
έχω θέμα για το θέμα Smoke8

εξω καναδά ειδικά κ αμερική εχουν ξεφυγει με αυτά αφου ειναι απ τα σημαντικότερα για τη διαμόρφωση του προφιλ μιας ποικιλίας οπως δρουν συνεργατικά με τα υπόλοιπα κανναβινοειδή..
είναι σε φάση που κάνουν extracts τερπένια και ατμίζουν :d

--

σημεία βρασμού τερπενοειδών, ιδιότητες, θεραπευτική αξία και κάποια γνωστά strains που επικρατεί το καθένα.

α-καρυοφυλλίνη (humulene) – 106-107°c
αντιογκολογική δράση, αντιφλεγμονώδες, αντιβακτηριδιακό, ανορεξιογόνο (καταστέλλει την όρεξη)

β-καρυοφυλλίνη – 119 °c
άρωμα/γεύση: πικάντικο, γεύση μαύρου πιπεριού, ζεστό, γλυκό, ξύλο
θεραπευτική αξία: αντιφλεγμονώδες, αναλγητικό, ανθελονοσιακό. σε υψηλές δόσεις μπλοκάρει κάλιο και ασβέστιο.
το συναντάμε σε: μαύρο πιπέρι, λεβάντα, ρίγανη, δενδρολίβανο, λυκίσκο, γαρίφαλο
ποικιλίες υψηλής περιεκτικότητας σε καρυοφυλλίνη: arjans haze #2, super silver haze, nevilles haze

α-τερπινόλη – 217 °c
άρωμα/γεύση: γλυκό, εσπεριδοειδούς, άνθινο, πασχαλιάς
θεραπευτική αξία: αντιοξειδωτικό, αντιβιοτικό, ανθελονοσιακό, ηρεμιστικό, αναστολέας της ακετυλοχολινεστεράσης.
τη συναντάμε επίσης σε: άνθη μηλιάς, πορτοκάλια
ποικιλίες υψηλές σε τερπινόλη: money maker, white rhino, superbud

terpinol-4-ol – 209 °c
αντιβιοτικό και αναστολέας της ακετυλοχολινεστεράσης.

β-μυκρένιο – 166-168°c
άρωμα/γεύση: γλυκό, φρουτένιο, πράσινου λαχανικού, τροπικό, γήινο
θεραπευτική αξία: ηρεμιστικό, χαλαρωτικό, αναλγητικό, αντιμικροβιακό, αντικαρκινογόνο, αντιφλεγμονώδες, αντιμεταλλαξιογόνο, αντισηπτικό, ανεβάζει τη διάθεση
το συναντάμε επίσης σε: μάνγκο, λυκίσκο, λεμονόχορτο, θυμάρι, λουίζα, γκούαβα
ποικιλίες πλούσιες σε μυκρένιο: white rhino, sweet mango auto, k. train, el nino, skunk #1, white widow

δ-3-καρένιο – 168 °c
άρωμα/γεύση: γλυκό, κέδρου, πικάντικο
θεραπευτική αξία: αντιφλεγμονώδες.
το βρίσκουμε επίσης σε: κέδρο, πεύκο, δενδρολίβανο
ποικιλίες υψηλές σε καρένιο: el nino, lemon skunk, king’s kush

βορνεόλη – 213 °c
άρωμα/γεύση: πικάντικο, μενθόλη, καμφορά
θεραπευτική αξία: αντιβιοτικό, ηρεμιστικό. στην κινέζικη ιατρική χρησιμοποιείται στη θεραπεία με μόξα (moxa) και για την μείωση του στρες.
το βρίσκουμε επίσης σε: κανέλα, αψινθιά (αρτεμίσια, αψιθιά, αγριαψιθιά, αβροβότανο)
ποικιλίες υψηλές σε βορνεόλη: the church, diamond girl, green-o-matic

ευκαλυπτόλη (1,8-cineole) – 176-177°c
άρωμα/γεύση: πικάντικο, μέντας, καμφοράς
θεραπευτική αξία: αντιβηχικό, αντιβακτηριδιακό. διεγερτικό, αύξηση ροής αίματος του εγκεφάλου. γειωτικό (μας φέρνει στο κέντρο μας).
το βρίσκουμε ακόμα σε: δενδρολίβανο, φασκόμηλο, βασιλικό, αρτεμίσια (αψινθιά), τεϊόδεντρο, καμφορά, δάφνη
ποικιλίες υψηλές σε ευκαλυπτόλη: kings kush, chemdawg, bubba kush

λιμονένιο – 176-177 °c
άρωμα/γεύση: ξινό, εσπεριδοειδούς (λεμόνι, πορτοκάλι, γκρέιπφρουτ)
θεραπευτική αξία: αντιβακτηριδιακό, αντιμηκισιακό, αντικαρκινογόνο, ενισχυτικό διάθεσης, αναζωογονητικό.
το συναντάμε επίσης σε: εσπεριδοειδή φρούτα, δενδρολίβανο, δυόσμο
ποικιλίες υψηλές σε λιμονένιο: og kush, damn sour, diamond girl, super lemon haze, jack the ripper, lemon skunk

*στην κάνναβη επικρατεί και βρίσκεται φυσικά σε αυτήν το δ-λιμονένιο. οι ιδιότητες του είναι αντιμεταλλαξιογόνες, αντικαταθλιπτικές και ενισχυτικό ανοσοποιητικού.

λιναλοόλη 198-199°c
άρωμα/γεύση: γλυκό, άνθινο, εσπεριοειδές, γεύση ζαχαρωτού
θεραπευτική αξία: καταπραΰνει το άγχος. ανεβαστικό διάθεσης, διεγερτικό, αντικαταθλιπτικό, ενδυνάμωση ανοσοποιητικού
το βρίσκουμε επίσης σε: πάνω από 200 φυτά. λεβάντα, μέντα, εσπεριδοειδή, σημύδα, τριαντάφυλλο, ακόμα και σε κάποιους μύκητες.
ποικιλίες υψηλές σε λιναλοόλη: amnesia haze, grape ape, g-13, lavender, deep purple, la confidential

πινένιο – 155-156°c
άρωμα/γεύση: πεύκου
θεραπευτική αξία: βρογχοδιασταλτικό, βοηθάει κατά του άσθματος, αντισηπτικό, αντινεοπλασματικό, αντιβιοτικό, εντομοαπωθητικό. πνευματική διαύγεια, εγρήγορση, βοηθάει τη μνήμη, ανταγωνίζεται κάποιες απ τις δράσεις της thc.
το συναντάμε επίσης σε: πευκοβελόνες, δενδρολίβανο, βασιλικό, μαϊντανό, άνηθο
ποικιλίες υψηλές σε πινένιο: trainwreck, cheese, chemdawg, super critical, jack herer, bubba kush, super silver haze

π-κιμένιο – 177 °c
αντιβιωτικό, αντιμυκητιασικός παράγοντας.

πουλεζόνη – 224 °c
διεγερτικό και πιθανώς ενισχυτικό μνήμης.
πολύ καλό drunken monk αλλά κάτι λείπει...

μετά από πολύ διάβασμα και στην αναζήτησή μου για το tch-v ανακάλυψα κάποια πράγματα που είναι ιδιαίτερα χρήσιμα σε αυτούς που χρησιμοποιούν ατμοποιητές.

ανάλογα με το strain που πίνεις ρυθμίζεις τον ατμοποιητή!

αν καλλιεργήσεις και πιεις πχ durban poison κάτω από τους  220°c  ή 428°f αντίστοιχα τότε δεν κάπνισες durban poison.... ή κάποια άλλη ladrance sativa

ο παρακάτω πίνακας τα λέει όλα !!!

https://www.leafly.com/news/cannabis-101...emperature

[Εικόνα: qdgnq_oyttodt9_its_j0_ts_turpene1_02.png]

στο leafly.com θα βρείτε τις περιεκτικότητες τερπενίων για το κάθε strain.

καλό καλοκαίρι να έχετε θα λείψω για λίγο καιρό.  Smile
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 Επισκέπτης (ες)