Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ταχυδρομική Θυρίδα
καλησπέρα σε όλους, επειδή μερικές φορές κάτι θέλουμε να πάρουμε αλλά κολλάμε γιατί το προϊόν είναι λίιγο παράνομο, είτε γιατί το χρειαζόμαστε και δεν θέλουμε να χαθεί, είτε δεν προσφέρεται αποστολή με tracking. ψάχνοντας λοιπόν πέτυχα αυτό και νομίζω ότι αξίζει να το ξέρουμε..

η εταιρία office...plus business center στην γλυφάδα ενοικιάζει "ιδιωτικές ταχυδρομικές θυρίδες" οι οποίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν διεύθυνση αποστολής για παραγγελίες ιστοσελίδων ή εταιριών του εξωτερικού,

εάν παραγγέλνετε από ιστοσελίδα του εξωτερικού η οποία δεν κάνει αποστολές σε ταχυδρομικές θυρίδες τότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την δεύτερη εκδοχή.

η διεύθυνση σας μπορεί να εμφανίζεται  με τους εξής τρόπους :

το όνομα σας
γραφείο χχχ  (όπου χχχ= αριθμός ταχ. θυρίδας)
γούναρη 78, α.γλυφάδα,
αττική, 16561, ελλάδα

το όνομα σας
γούναρη 78, α.γλυφάδα,
αττική, 16561, ελλάδα

το κόστος ενοικίασης είναι €100/έτος ( η τιμή δεν περιλαμβάνει φπα 23% )

για την ενοικίαση ταχυδρομικής θυρίδας απαιτείται η προσκόμιση αστυνομικής ταυτότητας όταν πρόκειται για ενοικίαση από ιδιώτη και το καταστατικό της εταιρίας, αφμ και η ταυτότητα του νόμιμου εκπροσώπου, ή εξουσιοδότηση στο όνομα του ενοικιαστή και η αστ. ταυτότητα.

για την ενοικίαση της θυρίδας θα χρειαστεί να υπογράψετε δήλωση η οποία απαλάσει την office...plus business center από ποινικές ευθύνες που θα σχετίζονται με την παραλαβή, για λογαριασμό σας, αντικειμένων που απαγορεύονται από την νομοθεσία,

για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα : www.office-plus.gr

...και λέει μετά στην ιστοσελίδα τους

ταχυδρομικές θυρίδες εντός των γραφείων μας. κόστος € 100/έτος

ενοικιάζονται ταχυδρομικές θυρίδες εντός των γραφείων μας. οι θυρίδες έχουν ατομικό κλειδί και όταν νοικιαστούν η ταχυδρομική διεύθυνσή σας θα είναι ως εξής:

το όνομα της εταιρίας σας
γραφείο # 105 (π.χ)
office-plus business center
γούναρη 78,α.γλυφάδα, 16561, αττική.

ή

το όνομα σας / ή της εταιρίας σας
γούναρη 78, γλυφάδα,
16561, αττική
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση

ads by gr420info

και των ελ.τα

τα ελληνικά ταχυδρομεία σας παρέχουν στα καταστήματα ελτα τη δυνατότητα μίσθωσης ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.), από την οποία μπορείτε να παραλαμβάνετε την αλληλογραφία σας.

γραμματοθυρίδες
οι ταχυδρομικές θυρίδες (τ.θ.) βρίσκονται εντός των περισσότερων καταστημάτων ελτα και χρησιμοποιούνται από φυσικά και νομικά πρόσωπα για την παραλαβή της αλληλογραφίας τους
κάθε ταχυδρομική θυρίδα (τ.θ.) διαθέτει διακριτικό αριθμό και κλειδί πρόσβασης

με την χρήση ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.) μπορείτε να προγραμματίσετε την παραλαβή της αλληλογραφίας σας τις ώρες λειτουργίας του καταστήματος ελτα που βρίσκεται η ταχυδρομική θυρίδα (τ.θ.) που μισθώνετε. σε ορισμένα καταστήματα των ελτα υπάρχει η δυνατότητα 24ωρης πρόσβασης των πελατών στις ταχυδρομικές θυρίδες (τ.θ.). επιπλέον, εάν επιθυμείτε, μπορείτε να ενεργοποιήσετε δωρεάν την υπηρεσία ειδοποίησης ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.)*, με την οποία ειδοποιείστε από τα ελτα με e-mail όταν τοποθετείται νέα αλληλογραφία στην ταχυδρομική θυρίδα (τ.θ.) που μισθώνετε.

* η υπηρεσία ειδοποίησης ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.) παρέχεται αρχικά από τα παρακάτω 3 καταστήματα ελτα:

αιόλου 100 - ομόνοια (κεντρικό κατάστημα αθηνών)
κεντρικό κατάστημα πλατείας συντάγματος
κεντρικό κατάστημα πειραιά

η περίοδος μίσθωσης ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.) μπορεί να είναι εξάμηνη ή ετήσια, βάσει ημερολογιακού έτους (για παράδειγμα από 1 ιανουαρίου έως 30 ιουνίου ή έως 31 δεκεμβρίου ή από 1 ιουλίου έως 31 δεκεμβρίου).

τα τέλη μίσθωσης (συμπεριλαμβανομένου φ.π.α.) ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.) για τις περιοχές που υπόκεινται σε φ.π.α. 24% είναι:

ετήσιο μίσθωμα κλειστής ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.)

57,31 €

εξαμηνιαίο μίσθωμα κλειστής ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.)

33,34 €

ετήσιο μίσθωμα ανοικτής ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.)

28,14 €

εξαμηνιαίο μίσθωμα ανοικτής ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.)

17,72 €

ετήσιο μίσθωμα κλειστής ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.) 24ωρης πρόσβασης

83,37 €

ετήσιο μίσθωμα κλειστής ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.) 24ωρης πρόσβασης αεροδρομίου "ελ.βενιζελοσ"
[αφορά σε πελάτες που έχουν δικαίωμα πρόσβασης στους χώρους του αεροδρομίου και είναι κάτοχοι της ειδικής κάρτας διαπίστευσης]

μικρού μεγέθους
78,81€

μεσαίου μεγέθους
120,85€

μεγάλου μεγέθους
157,63€

τα τέλη μίσθωσης (συμπεριλαμβανομένου φ.π.α.) ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.) για τις περιοχές που υπόκεινται σε φ.π.α. 17% είναι:

ετήσιο μίσθωμα κλειστής ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.)

54,08 €

εξαμηνιαίο μίσθωμα κλειστής ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.)

31,46 €

ετήσιο μίσθωμα ανοικτής ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.)

26,55 €

εξαμηνιαίο μίσθωμα ανοικτής ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.)

16,72 €

ετήσιο μίσθωμα κλειστής ταχυδρομικής θυρίδας (τ.θ.) 24ωρης πρόσβασης

78,66 €

στα ελ.τα κάποιος είχε κάνει παράπονα αλλά ίσως να ήταν μεμονομένο γεγονός.
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
(28-03-2017, 00:13 )nimas Έγραψε: που υπόκεινται σε φ.π.α. 17%

λίγο παλιά η λίστα :p
Απάντηση
έχω ανεβάσει δύο λίστες η μία με 24% όπου είναι η πιο χρηστική μιας και οι περοσσότεροι εκεί χρεώνονται

και μία λίστα με 17% (ακριτικά νησιά) αυτή είχε το site τους, τώρα οι τιμές για εδώ είναι πρέπει να είναι 13% ή 6% ή 0%
(16%, 9%, 5% και 0% σε ορισμένα νησιά) αλλά μικρή η διαφορά στα κόστη πιστεύω

...τώρα μη λέω μ@λακίες, εγώ θα περάσω από τα ελ.τα και θα μάθω καλύτερα!
πάντως η πρώτη φάση με τις ιδιωτικές θυρίδες όμως πρέπει να είναι πολύ περισσότερο safe!! Wink
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
τι να πω, και στην οικοδομή σου σε άλλο όνομα να πάρεις κάτι, απλά θα το αφήσει ο ταχυδρόμος. αγαπημένο κόλπο από παλιά
Απάντηση
ήρθαν σπίτι μου δίπλα από το ταχυδρομικό κουτί (ούτε μέσα δεν τα βάζει το κοπρόσκυλο ο ταχυδρόμος) η αλληλογραφία με κάτι δικά μου πράγματα που περίμενα! στην πόρτα μου έφτασε χωρίς φάκελο αποστολής ένα αλουμινένιο (σαν αλουμινόχαρτο τέλος πάντων) μικρό σακουλάκι που είχε δύο μέσα σαν αυτά που είχες κεράσει Wink τα οποία γάμησαν να σου πω :p
δηλαδή, κάποιος άνοιξε τον φάκελο κανονικά με το όνομά μου κάτω στην είσοδο, είδε αυτό το αλουμινοφακελάκι και προφανώς δεν κατάλαβε τι ήταν και μου το ανέβασε και το άφησε μπροστά στην πόρτα μου μαζί με την υπόλοιπη αλληλογραφία μου!
θα τους γ@μήσω, για δυο μήνες δεν θα πάρουν ούτε καρτ ποστάλ! Dodgy
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
νήμας κάποιος το άνοιξε στην πολυκατοικία ρε φίλε ? εαν ναι και την ψιλιαζόμουνα 3 μέτρα κάτω από την γη θα τον έχωνα (πολάκης) είναι μαλακία τα απλά το καλύτερο με κούριερ και τέλος , ειδοποίηση εαν δεν σε βρει και στα καπάκια συννενόηση και τέλος , πολύ άγχος ρε φίλε αυτή η φάση .
εγω θα γουστάριζα να προγραμματίσω να πάω γαλλία ας πούμε βόλτα και να μπορώ να έχω στείλει με κάποιον τρόπο βότανο για να περάσω και όμορφα αλλιώς δεν λέει πλέον θα είναι διαφορετικά να κάνω την βόλτα μου πιο όμορφα ! Smoke20
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
εγώ πάντως που θα παραγγείλω τώρα στα σύντομα κανονικά στο όνομά μου θα τα πάρω όπως και τις άλλες φορές. δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε με τον πωλητή που παίρνω, ούτε με τους ταχυδρόμους.

αυτό πάντως με τον ανοιχτό φάκελο έγινε σε μια φίλη μου στο κέντρο στη θεσσαλονίκη, κάποιος της άνοιξε τον φάκελο, είδε τα μπλε χαπάκια και τον άφησε :d
Απάντηση
είμαστε τρεις στην πολυκατοικία και υποπτεύομαι τους άλλους δύο :d δεν θα το κάνω μεγάλο θέμα, τους είπα ότι και καλά περιμένω κάτι βιταμίνες για την γυναίκα μου και είναι σημαντικές, μπας και... αλλά την αλληλογραφίας τους θα την ψάχνουν για λίγο καιρό! η εταιρία που αγοράζω δεν στέλνει με κούριερ, μόνο με απλό ταχυδρομείο. όμως είναι καλή, με πολλά προϊόντα, αρκετά γρήγορη και καλές τιμές!
στη γαλλία άμα πας δεν χρειάζεται να στείλεις, μπορείς να ψωνίσεις (παντου μπορείς πλέον) στην ιταλία που είχα πάει εγώ είχα ψωνίσει με ένα 20ρικο και μου έβγαλε τρια αρκετά καλά σκέτα 2φυλλάκια! απλά λίγη έρευνα θέλει σε κάνα φόρουμ και είσαι έτοιμος πως γίνεται που! Wink
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
nima s καλημέρα
μην πειράζεις αλληλογραφία τώρα γιατί αμέσως εσένα θα ψυλιαστούν φίλε ! τι είχες παραγγείλει ? τελευταίο δηλαδή πας κάπου και αγοράζεις είπες ? εχω καιρό να βγω εκτός για λέγε ! Smile
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
καλημέρα φίλε, δεν έχεις και άδικο σε αυτό που λες, εν θερμό μιλάω ακόμα!  Wink
τώρα για το έξω θα σου γράψω κάτι που είχα πει σε κάποιον όταν με ρώτησε πως να ψωνίσει απο κει... Cool

πρώτα απ όλα είχα κάνει αρκετή ερεύνα σε ξένα φόρουμ και όλοι έλεγαν ότι απέναντι από τον σταθμών των τρένων που επιστρέφουν και από τα δύο αεροδρόμια termini, υπάρχει ένα γκέτο μαύρων. εκεί βρίσκεις το χόρτο ή ακολούθα την μυρωδιά χαχα...  πολλοί έλεγαν όταν δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο στο άκουσμα, άλλοι ότι ήταν καλό! πολλοί έλεγαν να μην δίνεις τα χρήματά σου πρώτα, άλλοι να παίξεις με την ποσότητα κτλ. τώρα το γρ. κάνα 10ρικο έλεγαν στα φόρουμ αν θυμάμαι καλά αλλά δεν παίρνω και όρκο αδερφέ.

εγώ όταν πήγα ρώμη είχα περάσει δύο σάντουιτς με πέστο, φέτα και κανναβοβούτυρο (τι κάνουμε για την μαστούρα) αλλά δεν ήταν αρκετά. το ίδιο βράδυ έστειλα την γυναίκα μου 100 μέτρα πιο μακριά και να με περιμένει ότι και να συμβεί, όσο και να αργήσω. να σου πω ένα βασικό, ήμουν αποφασισμένος 100% να αγοράσω χόρτο. στην ουσία το μέρος που πουλάνε χόρτο είναι ένας δρόμος με κινεζομάγαζα φαγητού και διάφορα μπιχλιμπιδομάγαζα, μια ευθεία 20-30 μέτρα! είναι στενός και σταμπάρεσαι πριν ξεκινήσεις να περνάς αυτόν τον δρόμο, όλα αυτά στα λέω γιατί τον είχα παρατηρήσει με το φως της ημέρας αλλά και να καταλάβεις ότι δεν είναι για πολλές περατζάδες. μπήκα στον δρόμο λοιπόν και την πρώτη παρέα μαύρων ρώτησα στα ίσα αν έχουν χόρτο να αγοράσω. αυτό τίποτα άλλο. η απάντησή τους ήταν, πήγαινε πιο κάτω (άλλη παρέα μαύρων) οπότε έτσι όπως γύρισα για να φύγω σταματάω και ρωτάω με εξαιρετική προφανώς ειλικρίνεια, ρε παιδιά, υπάρχει περίπτωση εκείνοι να μου δώσουν τίποτα? γιατί ήρθα σήμερα με τη γυναίκα μου και γουστάρω να καπνίσουμε χόρτο όπως εσείς. θα μου δώσουν ή τσάμπα θα πάω, να ξέρω?! απλά ήταν στα παπάρια μου εκείνη την στιγμή, τους έλεγα την αλήθεια αλλά ψιλοαρπαγμένος! ψιλό έ.. (ρε τι κάνουμε τελικά για την μαστούρα?? χαχα)
γυρνάει λοιπόν ο ένας και μου λέει αν μιλάω ιταλικά, του λέω όχι εσύ? ..μου λέει όχι! και του απαντάω οπότε και οι δύο ήμαστε μια χαρά! και γέλασαν και όντως ήταν χαβαλέ φάση αλλά δεν μπορώ να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα την στιχομηθεία...
μου λένε να κ΄τσω κάτω μαζί του με πλάτη τον δρόμο για να μην φαινόμαστε και με ρωτάει ένας πόσα θες, του λέω ένα 20ρικο αλλά θέλω για μένα να μου δώσεις 3 γρ. (μάλλον ήταν 10ε το γρ.) και μου λέει οκ!! το λέω σίγουρα έτσι? μου λέει ναι και έτσι όπως γύρναγαν το τσιγάρο του λέω για δώσε μου να δοκιμάσω, και γύρισε δυο γύρες με ταμπάκο μέσα και έβηξα, εκεί μου έκαναν πλάκα ότι είναι δυνατό αλλά εγώ το καπνίζω σκέτο με χόρτο το τσιγάρο μου, ο κωλοκαπνός με έπνιξε (πάντως ήταν πολύ δυνατό όντως) η αλήθεια είναι ότι είχε φύγει η μισή αδρεναλίνη και άρχιζα να αγχώνομαι, πρέπει να ήμουν ήδη 10 λεπτά εκεί. μαύροι ήρθαν, μαύροι έφυγαν, άλλο ένα 10λεπτο ή τα λεπτά φαίνονταν πιο μεγάλα και μου κάνει ο λιωμένος διπλανός μου κάτι για το 20ρικο 3-4 φορές γιατί δεν καταλάβαινα χριστό έτσι όπως μίλαγε, αν μίλαγε και δεν μουγκάνιζε! του λέω πρώτα το σταφ και βγάζει ένα σακουλάκι οπότε του έδωσα τα χρήματα. δεν κοίταξα καν μέσα (ότι πήρα λέω) πότε πάντως του έδωσαν το σταφ χαμπάρι δεν πήρα... ίσως και να το είχε συνέχεια πάνω του, αν και τόσοι που πέρασαν το χάνεις λίγο!
έφυγα και χαιρέτησα ένα παλικάρι που μιλάγαμε τόση ώρα, να ναι καλά το παιδί όπου να ναι γιατί μου κράτησε παρέα χωρίς να το ξέρει.

η φάση είναι να πας με την νοοτροπία να αγοράσεις χόρτο, αυτοί θα σε κλάσουν στην αρχή, και αυτοί φοβούνται μη νομίζεις...
το χόρτο ήταν πολύ καλό, δυνατό και τρελή όρεξη για φαγητό, ακόμα θα κλαίνε στο κινέζικο με τον free μπουφέ χαχαχαχα
δεν ρώτησαν καν τι είναι, αφρικάνικα μου είπαν!! μου έκατσαν και 3 σπόροι...

τώρα σε οποιαδήποτε άλλη χώρα όλα και μέρη θα υπάρχουν!! Wink
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
nimas κατάλαβα , τι έκανες αεροδρόμιο ρε φίλε Confused επιτρέπουν σε ταξιδια να περνας και μαμ ? :p
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
σαντουιτς δικα σου ναι! μπισκοτα, κουλουρακια κτλ... ακομα και λαδακι μεχρι 50ml μπορεις να εχεις πανω σου, νταξη κατι για να τσιμπησεις, ολοι το κανουν ασε που μια φορα ειχα δει και τυπο να κουβαλαει ολοκληρη τουρτα/κεικ αγοραστο! και αυτα μεσα στην καμπινα, σε βαλιτσα που μπαινει κατω μπορεις και περισσοτερα Wink
τα σπορια φαντασου τα εχει πανω μου, που να τα βρουν;!! :p
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
εχω μείνει πίσω , πριν κάμποσο καιρό 4 χρόνια είχα παέι ρόδο και μου είχαν κρατήσει ακόμη και τα αντιηλικά , δηλαδή φτίαχνω λαδάκια και περνάω κανονικά έλεγχο ? Huh
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
nl τότε να βάλω μέσα σε μπουκαλάκια βότανο ! το σκέφτομαι να πάω κάπου και να μην έχω τίποτα μαζί μου -όταν πάω- για να περάσω πιο όμορφα ακόμη !

πάντως κάτι θα περάσω ! :p υπάρχει δηλαδή περίπτωση να ρωτήσουν τι μπουκαλάκι είναι αυτά ? Wink
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
μπορείς να πάρεις μέχρι 50μλ ανά μπουκαλάκι, το οποίο το βάζεις σε κάτι πλαστικές σακούλες... άμα σε ρωτήσουν τι είναι πες φαρμακευτικό υγρό για την ψωρίαση ή κάτι άλλο. αν είσαι με την γυναίκα σου ας πει ότι είναι κάποιο καλλυντικο! έχω περάσει αρώματα, ζελέ και άλλα διάφορά η γυναίκα μου αλλά μέχρι 50μλ... λογικά σου πέταξαν τα αντιηλιακα, προφανώς είχαν πολλά μλ μέσα! δεν μπορεί κανείς να φανταστεί τι κουβαλάς και δεν υπάρχει τρόπος να το καταλάβουν! άσε που γίνεται χαμός στον έλεγχο και πιο πολύ ψάχνουν για όπλα, εκρηκτικά κτλ
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
να ρωτήσω, γιατί να τα έχεις στη χειραποσκευή ας πούμε ρε παναγιώτη;
αμα είναι στη βαλίτσα το οτιδήποτε επιλήψιμο & μέσα σε μπουκάλι ή βάζο ας πούμε δεν είναι ακόμα καλύτερα ;
οσο για τα ταχυδρομεία είναι για τον π... καβάλα. τίποτα δεν κοιτάνε, ευτυχώς δηλαδή.
Just because someone carries it well does not mean it isn't heavy
Απάντηση
Smile vaporman καλησπέρα !

για αυτό το ψάχνουμε λίγο παραπάνω για να δούμε πως και τι , σωστά καλύτερα λοιπόν δεν είναι στις αποσκευές και οχι στην χειραποσκευή ? πάντα να ξεκαθαρίσουμε μιλάμε για λάδι εως 50μλ και ο νήμας που είπε για κάτι σαντουτσάκια -πόσα κιλά είσαι βρε ?- με κανναβοβουτυράκι Smoke31
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
το πιο ασφαλές για αεροδρόμιο είναι κάποιο βρωσιμο. φτιάξε μπισκοτάκια ανακατεψετα με κανονικά cookies στην στσκευασια τους και εισαι κύριος.

ρε παιδιά αυτο που δεν εχω καταλάβει εγώ είναι με ποια κριτήρια τα επτά άλλοτε σου φέρνουν την παραγγελία σπίτι και άλλοτε στέλνουν ειδοποιητηριο να πας απο τα επτά να το πάρεις με υπογραφή . σκέφτομαι να παραγγείλω κάποια πραγματάκια απο νταρκ αλλά ψιλοχεζομαι αν σκάσουν ταχυδρομειο και πρέπει να παω απο εκει.
έχει κανείς ιδέα;;
επισης μπλουζ δεν πέρασα ποτέ απο σποραδικο εν τέλει να σε ρωτήσω , απο γκαμμα. μπορείς να πάρει μικρότερη ποσότητα ,φάση 5-10 ταμπς για την δοκιμη ή σκας μινιμουμ 50αρικο;
Smoke16    legal-illegal-scheißegal  Cool
Απάντηση
(29-03-2017, 12:51 )nimas Έγραψε: καλημέρα φίλε, δεν έχεις και άδικο σε αυτό που λες, εν θερμό μιλάω ακόμα!  Wink
τώρα για το έξω θα σου γράψω κάτι που είχα πει σε κάποιον όταν με ρώτησε πως να ψωνίσει απο κει... Cool

πρώτα απ όλα είχα κάνει αρκετή ερεύνα σε ξένα φόρουμ και όλοι έλεγαν ότι απέναντι από τον σταθμών των τρένων που επιστρέφουν και από τα δύο αεροδρόμια termini, υπάρχει ένα γκέτο μαύρων. εκεί βρίσκεις το χόρτο ή ακολούθα την μυρωδιά χαχα...  πολλοί έλεγαν όταν δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο στο άκουσμα, άλλοι ότι ήταν καλό! πολλοί έλεγαν να μην δίνεις τα χρήματά σου πρώτα, άλλοι να παίξεις με την ποσότητα κτλ. τώρα το γρ. κάνα 10ρικο έλεγαν στα φόρουμ αν θυμάμαι καλά αλλά δεν παίρνω και όρκο αδερφέ.

εγώ όταν πήγα ρώμη είχα περάσει δύο σάντουιτς με πέστο, φέτα και κανναβοβούτυρο (τι κάνουμε για την μαστούρα) αλλά δεν ήταν αρκετά. το ίδιο βράδυ έστειλα την γυναίκα μου 100 μέτρα πιο μακριά και να με περιμένει ότι και να συμβεί, όσο και να αργήσω. να σου πω ένα βασικό, ήμουν αποφασισμένος 100% να αγοράσω χόρτο. στην ουσία το μέρος που πουλάνε χόρτο είναι ένας δρόμος με κινεζομάγαζα φαγητού και διάφορα μπιχλιμπιδομάγαζα, μια ευθεία 20-30 μέτρα! είναι στενός και σταμπάρεσαι πριν ξεκινήσεις να περνάς αυτόν τον δρόμο, όλα αυτά στα λέω γιατί τον είχα παρατηρήσει με το φως της ημέρας αλλά και να καταλάβεις ότι δεν είναι για πολλές περατζάδες. μπήκα στον δρόμο λοιπόν και την πρώτη παρέα μαύρων ρώτησα στα ίσα αν έχουν χόρτο να αγοράσω. αυτό τίποτα άλλο. η απάντησή τους ήταν, πήγαινε πιο κάτω (άλλη παρέα μαύρων) οπότε έτσι όπως γύρισα για να φύγω σταματάω και ρωτάω με εξαιρετική προφανώς ειλικρίνεια, ρε παιδιά, υπάρχει περίπτωση εκείνοι να μου δώσουν τίποτα? γιατί ήρθα σήμερα με τη γυναίκα μου και γουστάρω να καπνίσουμε χόρτο όπως εσείς. θα μου δώσουν ή τσάμπα θα πάω, να ξέρω?! απλά ήταν στα παπάρια μου εκείνη την στιγμή, τους έλεγα την αλήθεια αλλά ψιλοαρπαγμένος! ψιλό έ.. (ρε τι κάνουμε τελικά για την μαστούρα?? χαχα)
γυρνάει λοιπόν ο ένας και μου λέει αν μιλάω ιταλικά, του λέω όχι εσύ? ..μου λέει όχι! και του απαντάω οπότε και οι δύο ήμαστε μια χαρά! και γέλασαν και όντως ήταν χαβαλέ φάση αλλά δεν μπορώ να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα την στιχομηθεία...
μου λένε να κ΄τσω κάτω μαζί του με πλάτη τον δρόμο για να μην φαινόμαστε και με ρωτάει ένας πόσα θες, του λέω ένα 20ρικο αλλά θέλω για μένα να μου δώσεις 3 γρ. (μάλλον ήταν 10ε το γρ.) και μου λέει οκ!! το λέω σίγουρα έτσι? μου λέει ναι και έτσι όπως γύρναγαν το τσιγάρο του λέω για δώσε μου να δοκιμάσω, και γύρισε δυο γύρες με ταμπάκο μέσα και έβηξα, εκεί μου έκαναν πλάκα ότι είναι δυνατό αλλά εγώ το καπνίζω σκέτο με χόρτο το τσιγάρο μου, ο κωλοκαπνός με έπνιξε (πάντως ήταν πολύ δυνατό όντως) η αλήθεια είναι ότι είχε φύγει η μισή αδρεναλίνη και άρχιζα να αγχώνομαι, πρέπει να ήμουν ήδη 10 λεπτά εκεί. μαύροι ήρθαν, μαύροι έφυγαν, άλλο ένα 10λεπτο ή τα λεπτά φαίνονταν πιο μεγάλα και μου κάνει ο λιωμένος διπλανός μου κάτι για το 20ρικο 3-4 φορές γιατί δεν καταλάβαινα χριστό έτσι όπως μίλαγε, αν μίλαγε και δεν μουγκάνιζε! του λέω πρώτα το σταφ και βγάζει ένα σακουλάκι οπότε του έδωσα τα χρήματα. δεν κοίταξα καν μέσα (ότι πήρα λέω) πότε πάντως του έδωσαν το σταφ χαμπάρι δεν πήρα... ίσως και να το είχε συνέχεια πάνω του, αν και τόσοι που πέρασαν το χάνεις λίγο!
έφυγα και χαιρέτησα ένα παλικάρι που μιλάγαμε τόση ώρα, να ναι καλά το παιδί όπου να ναι γιατί μου κράτησε παρέα χωρίς να το ξέρει.

η φάση είναι να πας με την νοοτροπία να αγοράσεις χόρτο, αυτοί θα σε κλάσουν στην αρχή, και αυτοί φοβούνται μη νομίζεις...
το χόρτο ήταν πολύ καλό, δυνατό και τρελή όρεξη για φαγητό, ακόμα θα κλαίνε στο κινέζικο με τον free μπουφέ χαχαχαχα
δεν ρώτησαν καν τι είναι, αφρικάνικα μου είπαν!! μου έκατσαν και 3 σπόροι...

τώρα σε οποιαδήποτε άλλη χώρα όλα και μέρη θα υπάρχουν!!  Wink

κάνουμε νήμα με ταξιδια και που βρισκουμε ;;
Απάντηση
ε ναι ! ας φτιαχτεί και τέτοιο νήμα αιντε ρε νήμας πολυταξιδεμένε Smile τα ελτα αμα δεν σε βρουν πας απο εκει και το παραλαμβάνεις , γιατί τόσο χεσίδι με τις αποστολές παίχτηκε κάτι ? δεν απελευθερώθηκε ακόμη αιντε έρχεται σφαίρα ο μητσοτάκης και............... Smoke2
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
θα γράψω ριπορτς για ισπανία,τσεχία,γερμανία ,ιταλία ... δεν μιλάμε για σπορια παναη
Απάντηση
amnesiadr οκ !
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
στο πακιστάν πάντως το πουλάνε σε σοκολάτα ( τούβλα ) του μισού και ενός κιλού , στο δρόμο σε καροτσάκια όπως εδώ το γριάς μαλλί
Απάντηση
(29-03-2017, 21:59 )amnesiadr Έγραψε: θα γράψω ριπορτς για ισπανία,τσεχία,γερμανία ,ιταλία ... δεν μιλάμε για σπορια παναη
γαμώ ρε συ! ωραία φάση να συγκεντρωθούν τέτοιες εμπειρίες! Wink
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)