Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ενεργοποίηση
καλημέρα στην παρέα..
το οργανικό μείγμα έχει μπει για ενεργοποιήση εδω και 10 μέρες περίπου..
απο μικροβιακό φορτίο έχω ρίξει voodoo και θα ρίξω και piranha..
έψαξα αρκετά και κατέληξα σε αυτά τα δύο για την ενεργοποίηση, υπάρχουν πολλά..αλλα για αρχή παω με αυτά.
η γνώμη σας; 
έριξα 4ml voodoo σε 1,5lit και το μοίρασα σε 3 20αρες πάνινες και αυριο piranha.
στο οπλοστάσιο παίζει ακόμα amino16 και πήρα σήμερα και αλφαλφα και chia(όπου έβαλα και σε γιαουρτάκι και ήταν άψογο).
Απάντηση

ads by gr420info

τα σπορια ασ'τα να βλαστησουν στην επιφανεια. οι ριζες τους ειναι που θα βγαλουν τα ενζυμα που θελει η οργανικη ουσια για να διασπαστει. απο διασταυρωμενες πληροφοριες καλλιεργητων και γεωπονων.

τσεκαρε malted barley powder. καπου τα ειχα ποσταρει κι εγω εδω μεσα..

το αμινο νομιζω πως δεν προσφερει κατι στο μαγειρεμα. καλη αρχη
Απάντηση
(03-31-2017, 12:38 PM)cannabeer Έγραψε: τα σπορια ασ'τα να βλαστησουν στην επιφανεια. οι ριζες τους ειναι που θα βγαλουν τα ενζυμα που θελει η οργανικη ουσια για να διασπαστει. απο διασταυρωμενες πληροφοριες καλλιεργητων και γεωπονων.

τσεκαρε malted barley powder. καπου τα ειχα ποσταρει κι εγω εδω μεσα..

το αμινο νομιζω πως δεν προσφερει κατι στο μαγειρεμα. καλη αρχη

ναι έτσι θα το κάνω..το ''malted'' που λες ειναι το κριθάρι νομίζω..
το amino είναι όπως μου ειχε πει και ο xasiklis η ''τροφή'' του voodoo και του piranha.
Απάντηση
πασο για το αμινο16. ο χασικληξ ειναι εμπειρος και τον ακουω. ομως, τροφη για τους μικρο δεν ειναι και η οργανικη ουσια του υποστρωματος, τα αλευρα...;

ναι, κριθινο αλευρι ειναι και το παιρνεις απο κεντρο αθηνας και φανταζομαι οχι μονο απο κει..

μαλλον θα παρω ενα soil tester kit να μετρησω ενα δειγμα πριν το εμ που πηρα και μετα, αλλα σε ενα βαθος 1-2 μηνων. αυτο δειχνει npk & ph. 20 ευρω το ρημαδι..
Απάντηση
(03-31-2017, 12:55 PM)cannabeer Έγραψε: πασο για το αμινο16. ο χασικληξ ειναι εμπειρος και τον ακουω. ομως, τροφη για τους μικρο δεν ειναι και η οργανικη ουσια του υποστρωματος, τα αλευρα...;

ναι, κριθινο αλευρι ειναι και το παιρνεις απο κεντρο αθηνας και φανταζομαι οχι μονο απο κει..

μαλλον θα παρω ενα soil tester kit να μετρησω ενα δειγμα πριν το εμ που πηρα και μετα, αλλα σε ενα βαθος 1-2 μηνων. αυτο δειχνει npk & ph. 20 ευρω το ρημαδι..

2 φορές έριξα amino..απο δω και πέρα με τα μικρόβια θα τα αφήσω να διασπάσουν τα οργανικά..
ωραίο φαίνεται το κιτακι..για στείλε διεύθυνση να μπω να ρίξω ματια..
Απάντηση
στο growacademy το ειδα. δεν το εχει στο σαιτ για την ωρα
Απάντηση
ριξε και λιγο μελασσα για να ανεβασεις το μικροβιολογικο φορτιο, εξαιρετικα θα λειτουργει το σιταρι αλεσμενο με την μυκοριζα μην την ξεχνας !!!!

εδω εισαι

https://www.youtube.com/watch?v=gzbi7was-jm
Απάντηση
οχι αλλη πληροφορια για super soils! enough!

ως ενεργοποιητη χρησιμοποιει τη βρωμη;
Απάντηση
μα δεν εδωσα πληροφορια για super soil απλα ναι και το κριθαρι θα το κανει ενεργοποιουνται ταχυτερα οι σποροι της μυκοριζας πιανονται σαν ιστο πανω τους αυτο εννοω
Απάντηση
έχω βάλει για φυτρες αλφαλφα και θα τα ρίξω να μεγαλώσουν στις γλάστρες..
μυκόριζα χρειάζεται απο τώρα να ρίξω;
Απάντηση
απ'οτι εχω διαβασει, τη μυκοριζα πασπαλισμα στη ριζομπαλα, εκτος αν την παιρνεις χορηγια..

χτες βραδυ ειδα ονειρο οτι εκανα μεταφυτευση σε μεγαλη γλαστρα και ειχα ξεχασει να βαλω μυκοριζα.
Απάντηση
παιδες στην ενεργοποιηση πρεπει να κλεινουμε απο πανω το χωμα με κατι η το αφηνουμε ανοιχτο? επισης οσο καιρο μαγειρευει πρεπει να το βρεχουμε που και που η μονο μια φορα στην αρχη?
Απάντηση
μαν μου σε οσα βιντεο εχω δει τα εχουν ανοιχτα. θελει υγρασια. εγω καθε 5-6 μερες το βρεχω και τ'ανακατευω. οπως ειπα παραπανω, υπαρχει αυτο το κιτ που δειχνει npk & ph. θα το δοκιμασω πριν το ποτισμα με εμ (mbp/corn tea) και 10 μερες μετα κ.ο.κ.

βεβαια θα δοκιμασω να κανω το κολπο με κουβα και βρωμη.
Απάντηση
τωρα ειδα ενα βιντεο ο tga λεει οτι πρεπει να ναι κλειστο για να κραταει υγρασια και οπως ειπες καθε 3-4 μερες το ανακατευεις.
Απάντηση
εγω το εχω χωρισμενο σε 2 μεγαλα σακια απο leroy. το πρωι τ'ανοιγω να πιασει ηλια για το cover crop και το απογευμα το κλεινω μ'ενα μανταλακι, αλλα τον αερα του παλι τον παιρνει λιγο. συνηθως καθε βραδυ το βρεχω γιατι βαρανε βοριαδες τωρα και η υγρασια λειπει.

εσυ ρε cbd τι μειγμα εκανες;
Απάντηση
άμα δεν είναι αεροστεγώς κλεισμένο δε παθαίνει τίποτα.. δε θες να μπει σε αναερόβια γιαυτό πρέπει από κάπου να παίρνει αέρα. το δικό μου υπόλοιπο, το χω σε μια μεγάλη σακούλα jumbo στο μπαλκόνι 5 μήνες τώρα, είναι ελαφρώς κλεισμένη η σακούλα αλλά περνάει αέρας και δεν έχει πάθει τίποτα, μυρίζει φρέσκια γη. αν το ανοίγεις και μια στο τόσο του ρίχνεις ένα ταρακούνημα και λίγο υγρασία δε μασάει μια.
grow with the flow
Απάντηση
εσυ ρε cbd τι μειγμα εκανες;
[/quote]

εγω φιλε κατι κριτικαλ που τρεχω τωρα τα εχω κανει μεταμφυτευση σε μιγμα που μου εμεινε απο το προηγουμενο grow (υπαρχει αλλο θεμα που ανοιξα στα οργανικα και γραφω αναλυτικα τα συστατικα), συν το χρησιμοποιημενο μιγμα των προηγουμενων φυτων..επισης προσθεσα worm humus , μπολικο φυκαλευρο, λιγο δολομιτη και ενα σακι 20λιτρο all mix που ειχα. tα ανακατεψα καλα ολα αυτα και εκανα ενα μιξ. το αφησα ενα μηνα σε σακουλα μεγαλη να μαγειρεψει. μεχρι τωρα φαινεται να τους αρεσει πολυ. τωρα σκεφτομαι τι θα κανω με τσαγια-τοπντρεσινγκ κτλ. . σε κανα 2 βδομαδες τα γυρναω ανθοφορια και εχω ψιλοκαταληξει στο mother earth organic tea bloom της αdvanced. eπισης θα κανω και κανα τοπντρεσινγκ που και που με φυκαλευρο.
Απάντηση
μια χαρα φαινεται το προιον. για το cover crop λενε οτι ανεβαζει τα επιπεδα αζωτου στο μειγμα. εχεις δοκιμασει κατι τετοιο;
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)