Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόληψη θεραπεία γλίτσας - μούχλας σε υδροπονική.
οχι, οταν αλλαζεις νερο θα ριχνεις τρεις κουπες του τσαγιου και μετα ανα 3ημερο μια κουπα. μπορεις να αποθηκευεις το μειγμα για δεκα μερες στο ψυγειο.. το εριξες; εχεις δει καμια αλλαγη;
Απάντηση

ads by gr420info

αλλαγη στις ριζες οχι ,αλλα δεν χειροτερεψαν ομως.
Απάντηση
tony πως τα πας εχεις κανα νεο παει καλυτερα;
Απάντηση
φίλε μου χίλια ευχαριστώ. δεν την αποφυγα  την γλυτσα αλλά καταφερα να τελειώσω τα φυτά και να βγάλω μαζί με κάτι νανους εξωτερικα μια ποσότητα που ελπίζω να βγάλω το καλοκαίρι. δυστυχώς είχα κ πρόβλημα με τετρανυχο και τα επεξεργασία λίγο αλλά πείρα μαθήματα.για πείτε μου κάποιο κόλπο για απολύμανση χορου. και πάλι ευχαριστώ για όλα. φ
Απάντηση
και αν ξέρετε από που προμηθεβομαι  great shark και γιατί είναι τόσο δύσκολο να το βρεις;
Απάντηση
απολύμανση,ότι παίρνουν οι νοικοκυρές και σφουγγαρίζουν και να έχει χλώριο.
Απάντηση
καλημέρα μάγκες έχω πάθει ζημιά στης ριζες(έχουν βγάλει καφετιλες)διάβασα εδώ για το τσάι απλά θέλω να μάθω αν γίνετε και με all mix απλά να του βάλω πάνω από 4 χούφτες...αν γνωρίζει κάποιος να μου πει θα του στήσω άγαλμα..
Απάντηση
υδροπονια δουλευεις φιλε;; το all mix δεν κανει θελεις χουμους και να ειναι καλη ποιοτητας
Απάντηση
(12-06-2018, 02:44 PM)growcannabis Έγραψε: υδροπονια δουλευεις φιλε;; το all mix δεν κανει θελεις χουμους και να ειναι καλη ποιοτητας

καλημέρα g.c ναι υδροπονία δεν έχω άμεση πρόσβαση σε χούμους είμαι propagaitor και το είδα άμα το παίξω με υπεροξείδιο θα γίνει κάτι?
Απάντηση
μπορεις σε παρακαλω να ανεβασεις μια φωτο να δουμε τι παιζει;;
Απάντηση
ναι σου ανεβάζω....[Εικόνα: ko5bxztm.jpg]
[Εικόνα: yty5bwmm.jpg]
Απάντηση
οντως ειναι αρχη γλιτσας ,υπεροξιδειο δεν εχω δοκιμασει αλλα απ οτι λενε σκοτωνει και τα καλα μικροβια και αν τελικα σταματησεις να το ριχνεις η μουχλα επανερχεται.

δηλαδη εχεις προσβαση σε μυκοριζα και great white αλλα δεν μπορεις να βρεις χουμους.;
αν ναι απλα παρεβλεψε το χουμους και μπορει να κανουν δουλεια τα αλλα δυο ,εξαρταται τι μικροοργανισμους αναπτυσσει καθε ριζα...
Απάντηση
όχι δεν έχω τπτ και θέλω να το σταματήσω πάση θυσια
Απάντηση
(04-04-2017, 02:26 PM)nicolas Έγραψε: επειδή αντιμετώπισα το θέμα και έκανα το ψάξιμό μου μεταφέρω απο το ημερολόγιο καλλιέργειας εδώ το θέμα για όποιον το χρειαστεί.

με το θέμα του pythium έριξα πολύ διάβασμα και κατέληξα στο εξής.

υπάρχουν δύο επιλογές για να στήσει κανείς το σύστημά του για να αντιμετωπίσει γλίτσα - μούχλα.

1. ένα αποστειρωμένο σύστημα που δέν ζεί τίποτα στο διάλυμα, κρατώντας το έτσι με υπεροξείδιο. αυτό βοηθάει και στην οξυγόνωση του νερού. δεν θα υπάρχουν ωφέλιμοι οργανισμοί στις ρίζες που θα βοηθούσαν το φυτό. και πρέπει συνέχεια να ρίχνεις υπεροξείδιο.

2. σϋστημα με μικροοργανισμούς. μπορείς να έχεις ψηλότερες θερμοκρασίες με παραπάνω οξυγόνο και ‘καλά’ βακτήρια και μύκητες στις ρίζες χωρίς φόβο για μούχλα. αυτό επέλεξα. κατέληξα στα εξής. κανένα ζωντανό προιόν της αν για καλό και για κακό. το hydoguard ή aquashield όπως λεγόταν παλιότερα είναι καλό και απο μόνο του, αλλά  αυτό που πολλοί συζητάνε σαν πολύ καλή λύση και άμεση θεραπεία και πρόληψη για οποιαδήποτε μούχλα ή γλίτσα , είναι το τσάι του heisenberg. σε 4 διαφορετικά φόρουμ το είδα, και μιλάνε με τα καλύτερα λόγια.

η συνταγή και κάποια link είναι παρακάτω.

http://www.rollitup.org/t/dwc-root-slime...es.361430/  η συνταγή για το τσάι.

https://forum.grasscity.com/threads/heis...es.958893/

https://forum.grasscity.com/threads/cure...ow.903852/

http://www.plant-success.com/product/great-white/ τα συστατικά του great white

http://www.growweedeasy.com/root-rot

το ετοιμάζω χρησιμοποιώντας 8 λίτρα νερό χωρίς χλώριο με δύο αερόπετρες, 2 χούφτες χώμα από γεωσκώληκες (ewc) σε καλσόν, ένα κουταλάκι  great white,μισό κουταλάκι τριχόδερμα της gh και μιά κουταλιά μελάσα.

[Εικόνα: img_3832.jpg]

το τσάι όπως σε όλους δούλεψε και σε μένα.

[Εικόνα: img_3848.jpg]
καινούργιες ρίζες βγαίνουν από παντού που είναι και το ζητούμενο.

μερικά πραγματάκια

θέλει προσεκτικό διάβασμα το κείμενο του heisenberg. δεν μπορώ να το συνοψίσω γιατί είναι πολύ περιεκτικός και τα λέει όλα.

η γλίτσα που μετά φέρνει το pythium δεν καταλαβαίνει από χαμηλές θερμοκρασίες και σκοτάδι. αν την κολλήσεις, την κόλλησες ότι και να κάνεις. το λέει στην αρχή του κειμένου του.

σε ένα άλλο του πόστ παρακάτω λέει ξανά, για δεύτερη φορά, μακριά απο μικροβιακά της αν δεκαπλασιάζουν τη ζημιά. το είδα και γώ αυτό.

δοκίμασα με ένα earth worm χούμους που πήρα απο ένα φυτώριο και δέν έκανε αφρό το μίγμα. δοκίμασα με άλλο χούμους και έκανε. εϊναι σημαντικό να κάνει αφρό. χρειάζεται καλό χούμους. έδωσα 20€ και πήρα της 40λίτρα της biobizz worm humus για δύο χούφτες χώμα! φυσικά δεν προτείνω αυτή τη λύση αλλά λέω οτι αυτό το χώμα έκανε. καλό είναι να κάνει κάποιος μιά δοκιμή να δεί αν είναι καλό το χώμα πρώτα.

εϊναι ζητούμενο μετά απο λίγες ώρες να κάνει αφρό το μίγμα.

[Εικόνα: img_3841.jpg]

ευχομαι να φανεί χρήσιμο και σε άλλους. Smile
γεια σου φίλε διάβασα αυτά που έγραψες και είναι πολύ πένα μπορείς να με βοηθήσεις από που να τα αγοράσω και γω γτ δεν τα βρήκα σε alegre
Απάντηση
έχει ενα χρονο να μπει,το γραφει στο τροφιλ του
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)