Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diy tube extractor
aνοιγω το θεμα για να ζητησω παραλληλα και βοηθεια με το tube που θελω να φτιαξω για εξαγωγη λαδιου με βουτανιο.

εχω βρει τον παρακατω αλουμινενιο σωληνα θα τριφτει θα σενιαριστει να φυγει η αλουμινα αλλα δεν εχω βρει ακομα πως θα ειναι το καπακι απο πανω να εφαρμοζει το βουτανιο.

[Εικόνα: dsc01184.jpg]

[Εικόνα: dsc01185.jpg]

οποιος το δει ας ριξει καμια ιδεα.απο κολληση εχω οτι χρειαστει.
Chemical kills      SkullnBones  
Cannabis  heals   Loveleaf
Απάντηση

ads by gr420info

μήτσο γιατί δε χρησιμοποιείς κάνα πλαστικό σωλήνα αποχέτευσης φ50 ξερωγω που έχει και έτοιμες βόλτες για να βιδώσει τάπα/καπάκι όπου θα μπορούσες να κάνεις μια τρυπούλα για να βάζεις το βουτάνιο ?
Απάντηση
μου ήρθε μια ιδέα με κόστος μηδέν, δες:

σύριγγα μεγάλη 150-200ml (αυτή που έχω τώρα ειναι μόνο 50ml), σωληνάκι "μακαρόνι" αυτόματου ποτίσματος, εναν αντάπτορα της φιάλης του βουτανίου ...και τέλος πρέπει να γίνει μια τρύπα στο έμβολο και να περάσει ενα σκληρό πλαστικό η μεταλικό σωληνάκι που απ τη μια να συνδέεται με το μακαρόνι. οπότε διοχετεύεις βουτάνιο και σπρώχνεις και με το έμβολο να πιέσει να ξεζουμίσει το χόρτο (θεωρητικά!) :p

[Εικόνα: img_3332.jpg] [Εικόνα: img_3333.jpg]
Απάντηση
[Εικόνα: image.jpg]
Απάντηση
(04-30-2017, 09:46 PM)casabonita Έγραψε: μήτσο γιατί δε χρησιμοποιείς κάνα πλαστικό σωλήνα αποχέτευσης φ50 ξερωγω που έχει και έτοιμες βόλτες για να βιδώσει τάπα/καπάκι όπου θα μπορούσες να κάνεις μια τρυπούλα για να βάζεις το βουτάνιο ?

καλημερες πολυμηχανε casa!

ναι ο ενας τροπος ειναι με pvc αλλα αφηνει καταλοιπα διαβασα στο οδηγο του luke.
ψηνομουν να το κανω αλουμινιου να αντεξει πιο πολυ να γλυτωσω και οσα καταλοιπα μπορω.

(04-30-2017, 10:10 PM)casabonita Έγραψε: μου ήρθε μια ιδέα με κόστος μηδέν, δες:

σύριγγα μεγάλη 150-200ml (αυτή που έχω τώρα ειναι μόνο 50ml), σωληνάκι "μακαρόνι" αυτόματου ποτίσματος, εναν αντάπτορα της φιάλης του βουτανίου ...και τέλος πρέπει να γίνει μια τρύπα στο έμβολο και να περάσει ενα σκληρό πλαστικό η μεταλικό σωληνάκι που απ τη μια να συνδέεται με το μακαρόνι. οπότε διοχετεύεις βουτάνιο και σπρώχνεις και με το έμβολο να πιέσει να ξεζουμίσει το χόρτο (θεωρητικά!) :p

[Εικόνα: img_3332.jpg] [Εικόνα: img_3333.jpg]

παρα πολυ καλη ιδεα ρε συ αλλα δεν θα εχουμε πιο πολλα καταλοιπα εδω με τοσο μαλακο πλαστικο?(δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο που λεω,αλλα εχω ενδιασμους)

πες μου που μπορω να βρω αυτα τα καπακια που θυληκωνει το βουτανιο ρε casa,πηρα βουτανιο και δεν ειχε τετοια εξαρτηματα.

(και ενα off topic) πως μπορω στις φωτο που ανεβαζω να μν φαινονται τα στοιχεια της φ. μηχανης?
Απάντηση
κανε ενα καπάκι βιδωτό καλύτερα και κανε μια τρύπα στην μέση οσο διάμετρο έχει το τσουτσουνακι απο το βουτάνιο.
Απάντηση
(05-01-2017, 10:45 AM)mits420 Έγραψε: (και ενα off topic) πως μπορω στις φωτο που ανεβαζω να μν φαινονται τα στοιχεια της φ. μηχανης?

νομίζω υπάρχουν εδώ κάποιες λύσεις για windows και android, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει

για linux, ανοίγεις terminal στο φάκελο που έχεις τις φωτογραφίες και πληκτρολογείς exiftool -all= *.*
[size=x-small]{o,o}
|)__)
-“-“-   O RLY?[/size]
Απάντηση
(05-01-2017, 11:47 AM)vasilias Έγραψε: κανε ενα καπάκι βιδωτό καλύτερα και κανε μια τρύπα στην μέση οσο διάμετρο έχει το τσουτσουνακι απο το βουτάνιο.

kατι τετοιο θα παξει μαστορα.μην σου πω καναν φελλο
Απάντηση
mits τα ανταπτοράκια τα έχει η φιάλη του βουτανίου μέσα κανονικά, ίσως εσένα είχαν πέσει/χαθεί?
Απάντηση
οχι ρε φιλε σκετες φιαλες μου ηρθαν.
Απάντηση
πήγαινε στο περίπτερο θα'χει να σου δώσει.
λοιπόν εγω έφτιαξα τη σύριγγα, άμα έρθει αργότερα ο dee απο δω θα τη δοκιμάσουμε.
προς το παρόν πάρτε τα βήματα:

[Εικόνα: 1.jpg][Εικόνα: 2.jpg][Εικόνα: 3.jpg]

[Εικόνα: 4.jpg][Εικόνα: 5.jpg][Εικόνα: 6.jpg]

για σωληνάκι σκληρό έκοψα το πίσω μέρος που δεν έχει μελάνι από ένα στυλό bic, και έβαλα θερμοκόλλα.
Απάντηση
πολυ καλο οπως ειπα και πριν.θα φτιαξω και γω ενα.
Απάντηση
περίμενε να το δοκιμάσω πρώτα γιατι μπορεί ναναι και μαλακία μήτσο.
τσεκάρω τώρα μήπως το βουτάνιο διαβρώνει τίποτα απ αυτά τα υλικά ...
Απάντηση
abort abort ... :d

άκυρο, δε δούλεψε όπως το περίμενα :p

[Εικόνα: asdf.jpg]

έκανα μαλακία και είχα απλά λαδόκολλα στο τραπέζι και γαμήθηκε...άπλωσε παντού και χύθηκε και απ το τραπέζι σκέψου. θέλει κάποιο γυάλινο ταπερ ..βιάστηκα.
Απάντηση
ακυρο εε?
καλα ειχα ενδιασμους,δεν πειραζει αξιζε η προσπαθεια.
θα κοιταξω να φτιαξω ενα αξιοπιστο καπακι στον σωληνα αλουμινιου που εκοψα.
Απάντηση
πήγαινε σε ενα μηχανουργείο με τον σωλήνα και πες να σου φτιάξει ενα καπάκι με εσωτερικές βόλτες (εξωτερικές στον σωλήνα) μετρά και το τσουτσουνακι που σου ειπα να κάνει μια τρυπά οσο είναι. απο κάτω φτιάξε ενα αλο καπάκι πάλη βιδωτό άλλα αυτή την φορά μα ανάποδο σπείρωμα απο το πάνω. δηλ στο εσωτερικό μέρος του σωλήνα να κάνει βόλτες με μεγάλο βήμα. κανε και μια τρυπά αν είναι πχ ο σωλήνα φ 50 η τρύπα να είναι φ 47, και να το βιδώνεις μα σήτα σιδερένια επάνω. αν δεν βρεις μηχανουργείο να μπορεί να το κάνεις άνετα σε επισκευές αναρτήσεων. για να ανακατασκευασουνε το αμορτισέρ το κόβουν πάνω αλλάζουνε φυσίγγια λάστιχα και λάδια και το κάνουνε βιδωτό μετά δεν το κολλάνε. ειναι ρουτίνα και δεν θα σου πάρουνε πολλά. αρκεί ο σωλήνας να πέσει σε διάμετρο ίδια με ανάρτηση.
οσο για τους ανταπτορες απο τα βουτάνιο. πάρε απο ενα περίπτερο και θα έχει μέσα.
Απάντηση
εφτιαξα αυτο απο γυαλινο μπουκαλι.προσωρινα αυτο για δοκιμη μεχρι να φτιαξω το αλουμινιου.
το εκοψα και στο καπακι του εκανα μια τρυπα να θυληκωνει το βουτανιο.

ποσα φιλτρα καφε βαζω απο κατω ρε παιδες? 2-3?

[Εικόνα: dsc01225.jpg]

[Εικόνα: dsc01226.jpg]
Απάντηση
το γυαλί μπορεί να σπάσει όταν παγώσει , προσοχή .
Απάντηση
ωραιος ο χασικλιξ!

θα εχω τον νου μου,ευχαριστω.
Απάντηση
casa εισαι online?

πηρα pvc σωληνα φ40 να φτιαξω extract tube αλλα ο υδραυλικος που το πηρα δεν ειχε κουμποματα/ταπες για φ40.(βασικα μου λεει οτι δεν βγαινουν για φ40,περιεργο μου ακουγεται)

τι μπορω να βαλω για να το ταπωσω στην μερια που θα θυληκωνει το στομιο του υγραεριου?

θα δοκιμασω με pvc αλλα σε γυαλινο θελω να καταληξω..

υγ. μερικες ιδεες που μολις βρηκα

https://www.icmag.com/ic/showpost.php?p=...stcount=46

http://www.uk420.com/boards//boards/uplo...578028.jpg

http://www.tokecity.com/forums/attachmen...1171144777
Απάντηση
μητς τάπα φ40 pvc εννοείς κάτι τέτοιο? : http://www.pansolar.gr/product/903/166/t...s-f40.html

σε αυτήν κάνεις εύκολα τρυπούλα που να κουμπώνει το στόμιο του υγραερίου...
απο κάτω τα φίλτρα του καφέ είναι ~20micron να έχεις υπόψιν σου. οσο πιο μικρό το νούμερο στα micron τόσο πιο καλό το φιλτράρισμα.

το γυάλινο όπως είπε και ο κλιξ είναι επίφοβο γιατί παγώνει με το βουτάνιο, αν το κάνεις χρησιμοποίησε κανα μπουκάλι μπύρας όπως στη φωτό που πόσταρες ή κανα πυρέξ χοντρό γυάλινο εργαστηριακό άμα βρεις.
Απάντηση
ναι casa αυτο ακριβως λεω,αλλα..

..τελικα εκατσα τρυπησα ενα χοντρο μπουκαλι αναψυκτικου με το "dremel" που ειχα παρει απο τα lidl,εχει μεσα ενα εξαρτηματακι που τρωει το γυαλι πολυ ομορφα.
μεσα σε λεκανιτσα με νερο το τρυπησα και μου πηρε κανα 10λεπτο στις 2000 στροφες χωρις πολυ πιεση.

τωρα θα περιμενω να ανοιξουν τα μαγαζια να παρω σωληνακi που μου λειπει να φτιαξω vacuum bump diy για το τελικο καθαρισμα του 
bho.

vacuum bump diy -->  https://www.youtube.com/watch?v=o9yro0gxw5u

Απάντηση
ενδιαφερον προτζεκτ. ποσο % πηρε πισω ο μαν στο βιντεο;
Απάντηση
ενας ωραιος οδηγος απο psychonautwiki.

https://psychonautwiki.org/wiki/butane_h...tion_(bho)

και καποια vape shop που βρηκα μ'αρεσαν πολυ τα dabbing tools που εχουν.

https://vapestore.co.za/
https://www.shivaonline.co.uk/
Απάντηση
παιδια χαιρετε βρηκα πολλυ ενδιαφερον το θεμα σας και το παρακολουθω, θα ηθελα να μου πειτε εαν μπορειτε φιλος μου, μου εδωσε και κανονικα απλο κανονικο καπνο, εστριψα ενα μονοφυλο και ουτε μυριζε ουτε τπτ μοναχα λιγακι γκαζι, μου ειπε πως με αυτον τον τροποειχε φτιαξει λαδακι και ειχε ποτισει το καπνο.... με τι το αραιωσε εαν βγαινει ετσι κολλωδες ρε παιδια το τελικο προιον;;; επισης μου ειπε πως ειχε ελαχιστη μυρωδια βουτανιου διοτι δεν ειχε κανει τη διαδικασια εξατμισης του.... μπορει να παρελειψε αυτο το βημα;;σας ευχαριστω πολυ!!
*καποια προταση για αγορα βουτανιου καθαρου;;
 Joint Pass
"Στο άπειρο, κι ακόμα παραπέρα...
...θα φτάσουνε οι φούντες μου μία μέρα..."
null
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)