Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
big bang auto outdoor
καλησπερα μαγκες μολις εγινε η παραγγελεια απο εδω 3 σπορια big bang auto του green house που θα μπουν κατευθειαν με το που ερθουν το ιδιο δευτερολεπτο χαχα λοιπον απλα τα πεταω ετσι για την πλακα δεν εxω προσδοκειες για την ακριβεια λογικα θα πανε στραφι εστω και κατι να βγει καλη φαση θα νε θα μπουνε σε μιξη τυρφη χουμο αμμο περλιτη θα μπουνε σε 15λιτρες γλαστρες και υπολογιζω πως περιπου θα εχουνε 10 ωρες φως την ημερα πως την βλεπετε τη φαση παω για τιποτα?
Απάντηση

ads by gr420info

μια χαρά θα πας γιατι ξεκινάς.. " απλα τα πεταω ετσι για την πλακα δεν εxω προσδοκειες"
έτσι..

και μια χαρά και το μιξ και το μεγεθος στις γλάστρες γι αυτο που θα βάλεις
(γλάστρα θα μπορούσες και καμιά 20λιτρη)

ώρες ήλιου θες το μινιμουμ ενα 7-8ωρο.. κι εννοείτε οσο πιο πολύ (μεχρι ενα σημείο) καλύτερα

καλή αρχή
Απάντηση
καλή αρχή, βάλε και κάνα λιπασματάκι πάντως, θα χρειαστούν κάτι να φάνε, μονο νεράκι δε θα φτάσει
Απάντηση
εχω ενα λιπασματακι για ανθοφορια απο greenhouse αυτα τα πορτοκαλι θα κανει τιποτα?για αναπτυξη εχετε να προτεινετε κατι?
Απάντηση
έχει ένα κάρο συζητήσεις που έχουμε μιλήσει για λιπάσματα. εγώ χρησιμοποιώ της advanced nutrients
Απάντηση
kalispera,exw balei kai egw big bang kai sensi skunk se grow-kit omws me hps 400ara.einai stin prwti ebdomada kai einai idi 3-4 pontous. twra ta exw 14-10.einai kala etsi? i na ta balw 16-8 i 12-12 gia kalitero apotelesma??gia lipasma exw to nutrient express tis miller me 18-18-18. ti protinete eseis??
Απάντηση
3gw pr0713nw [email protected] [email protected] [email protected] [email protected]
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
ρε παιδιά δεν χρειάζονται ειρωνείες για τα greeklish.. είτε πείτε του να γράφει ελληνικά ή μην απαντάτε καθόλου. από κει κ πέρα ο admin πρέπει να σβήνει τα σχόλια με greeklish.
τα λέω αυτά γιατί είναι πολύ ωραία η φάση στο forum και δεν αξίζει να χαλάσει Smoke8
Απάντηση
εχεις δικιο φιλε μου,με επιασε το τρολαρισμα.
περα απο τα greeklish ομως,μου τη δινει οταν μπαινει καποιος και κανει δικες του ερωτησεις-αποριες σε ποστ αλλων...
ασε που αμα εριχνε και λιγο διαβασμα στα διαφορα ποστ δε θα χρειαζοταν να κανει καν τις ερωτησεις που εκανε.
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
όπα ρε μαν,οκ, πρώτον είμαι νέος εδώ και δεν γνώριζα το πρόβλημα με τα greeklish και σόρρυ... και δεύτερον αν δεις είναι σχετικό το θέμα...και αντί να ξεκινήσω νέο είπα να το ρωτήσω εδώ.όσο για το διάβασμα έχω ρίξει αρκετό,όμως οι γνώμες είναι διαφορετικές πάνω στο θέμα του φωτισμού στα ίν-ντορ. και τέλος λίγη ευγένεια σε ξένο φόρουμ δεν θα έβλαπτε...
Απάντηση
το ότι είσαι νέος δε δικαιολογεί ότι δε διάβασες κάν που ήρθες και αποφασίζεις να μας βγάλεις τα μάτια, οπότε μπορούμε να ρίξουμε όσο δούλεμα θέλουμε γιατί απλά μας έχεις χεσμένους και ενδιαφέρεσαι για μασημένη τροφή και τέλος λίγη ευγένεια να γράφεις όχι με τα greenglish δε βλάπτει, και μη προσπαθείς να βγεις από πάνω
Απάντηση
από που το είδες ότι θέλω να βγω και από πάνω?? έκανα ένα λάθος και ζήτησα και συγνώμη (αν δεν το είδες...)και αν σας είχα χεσμένους όπως λες δεν θα έκανα ερώτηση εδώ...απλά θα σας είχα χεσμένους...
Απάντηση
ποιο θεμα ειναι σχετκο ρε φιλαρακι? επειδη εχετε ιδιο σπορι? σχετικο θα ηταν αν η ερωτηση που εκανες θα μπορουσε να βοηθησει και αυτον που εχει ανοιξει το θεμα.εσυ ομως εκανες ερωτησεις για τον εαυτο σου,αφου το παιδι μιλαει για outdoor.
επισης απο τις ερωτησεις που κανεις φενεται οτι δεν εχεις ριξει καθολου διαβασμα.
γιατι αν ειχες διαβασει κανα ποστ,θα εβλεπες οτι με λαμπες ηρs και καλοκαιρι δεν πανε μαζι γιατι θα τα σκασεις απο τη ζεστη τα φυτα.
και επισης θα εβλεπες τι παιζει με τις ωρες για τα αυτοματα.
Απάντηση
ειρηνη υμιν αδελφοι...οκ ολα καλα καλοπροαιρετος φαινετε και ο φιλαρακος ας εκτονωσουμαι λιγο τη κατασταση φτανουν τα ζορια που τραβαμε απο θερμοκρασιες μαμουνια αφιδες ακριδες κατσικες ρουφιανους και το κακο συναπαντημα.. ας μη τρωγομαστε και μεταξυ μας και τελος καθε νεος που προσπαθει να βγαλει το φυτακι του ας ριχνει μια ματια πρωτα..ας ξυσει λιγο το γρασσο απ τη φαια και να σεβετε αν μη τι αλλο τις γνωσεις που μπορει να αποκομησει απο  δω.....δωρεαν...βιβες Peace-and-love-033
Απάντηση
οκ για να ληξει το θεμα και να μη χαλαμε αλλο το ποστ του παιδιου με ακυρες συζητησεις θα απαντησω στο παληκαρι,να μη νομιζει οτι ειμαστε και τιποτα μαλακες...
τα αυτοματα τα βαζεις οσες ωρες θες,δεν υπαρχει στανταρ.οσο πιο πολυ φως τοσο καλυτερο.οχι και 24/0 βεβαια...εκτος απο κανα δυο βδομαδες στην αρχη για να φορτσαρουν.μετα το βαλτο και 20/4,18/6,16/4 οπως θες εσυ.

υ.γ. αυτα απο εναν ασχετο που δεν εχει κανει καλλιεργεια ακομα και που πριν λιγο καιρο δεν ηξερε τι σημαινει αυτοματο.μπαινω ομως καθε μερα εδω και δεν αφηνω τιποτα αδιαβαστο.γιαυτο σου λεω οτι δεν εχεις διαβασει τπτ.ολα γραμμενα εδω ειναι,με λιγο ψαξιμο τα βρισκεις.
Απάντηση
πις μαδαφάκαζ
Απάντηση
peace peace peace αλανιαριδες μου χαχαχα μη τρελενεστε αντε να ρθουνεεεεεεεεεεε σα παιδακι που περιμενει τον α η βασιλη ειμαι
Απάντηση
αλανια μου επειδη αναμενουμε το πακετακι μερα με τη μερα θα θελα να ρωτησω κατι για το σκασιμο τον σπορον επειδη εχω μια διαφωνια ας το πουμε εδω να τα σκασουμε κατευθειαν στο χομα σε ποτηρακια μικρα ι να κανω τι μεθοδο με τα μαντιλακια τα νωπα και να γινει μεταφυτευση απο κει στα ποτηρια?
Απάντηση
κάνε αυτό που τα ρίχνεις πρώτα σε ποτήρι μετα σε μπόλ με βρεγμενο χαρτί σε σκοτεινό μέρος με υγρασία 100% germination και μόλις βγάλει ριζούλα βάλτα όπου θέλεις.
Weee[font=Impact] Be free![/font]
Απάντηση
τα εχω βαλει στο νερο πρωτα ..μετα χαρτι ..μετα γλαστρακι..κλπ..τα εβαλα σε χαρτι μετα γλαστρακι και ουτω βοησωμεν..τα εβαλα κατευθειαν στις τελικες γλαστρες...σεολες ειχα αποτυχιες :d
Απάντηση
δε χρειάζεται καν να τα βάλεις σε νερό, καλύτερα κι όχι μην τα πνίξεις να σου πω. στο χαρτί, το οποίο μην ξεχάσεις να σκεπάσεις με ένα πιατάκι για να μη μπαίνει φως και να κρατάει την υγρασία και όταν βγουν οι ρίζες, 1 εκ μέσα σε μικρό γλαστράκι στην αρχή.
Απάντηση
μαγκες τα σπορια ηρθανε και μπηκανε για σκασιμο στο ταπερακι τωρα επειδη εξω ισως να υπαρξει προβλημα μπορο να τα ξεκινησω εξω και στην αρχη-μεση της ανθοφοριας να τα βαλω μεσα σε τεντα μεε 250αρα hps?υπαρχει και κλιματιστικο θα εχω τα ιδια αποτελεσματα με το να τα κσεκινουσα καττευθειαν μεσα τελη αυγουστου αρχες σεπτεμβρη?
Απάντηση
καλημερα μαγκες τα σπορια ειχανε επιτυχια 100% ευχαριστουμε τα παιδια απο το site.για αρχη μπηκανε σε 2λιτρες γλαστρουλες με χωμα που ειναι μιξη περλιτη-χουμο-αμμο και τυρφη και θα γινει μεταφυτευση σε 20λιτρες συντομα..λοιπον επειδη σττο μερος που εχουμε η ανθιση θα ειναι πολυ χου, μπορουμε να τα μεταφερουμε σε τεντα στην ανθοφορια με cfl λογο και του καιρου και αν γινεται αυτο με ποσες cfl θα εχουμε ενα αξιοπρεπες για πρωτη αποπειρα αποτελεσμα?επισης θα χρειαστει εξαερισμος και αν τι φαση θα προτεινατε? να αναφερθει οτι η τεντα ειναι 90χ90χ120

ευχαριστω Smile

α ξεχασα ο ηλιος τα πιανει 8-9 ωρες οπως το χω δει
Απάντηση
νομίζω πως σκέφτεσαι αντίστροφα.
να τα μεταφέρεις μέσα για να ανθοφορήσουν κάτω από cfls (κιόλας)μέσα στο κατά "καλοκαιρο" μην περιμένεις και παρα πολλά.

αν μου έλεγες για φυτά τα οποια θα τελειωναν τέλη σεπτ,οκτ και είχαν πιάσει οι βροχές(φόβου της μούχλας)και τα κότσαρες κάτω από μια hps η κάνα led panel τότε θα ήμουν σύμφωνος.

από την στιγμή που ο ήλιος τα πιάνει 8-9 ώρες όπως λες ποιο είναι το πρόβλημα σου???
πιστεύεις ότι με τις cfls θα πάρεις περισσότερη ποσότητα?
Απάντηση
φιλε καλησπερα ευχαριστω για την απαντηση οχι δεν με νοιαζεει να παρο παραπανω οπως εειπα και σττο πρωτο post δεν εχω προσδοκιες απλα δεν γινεται να ανθοφορησουνε εξω τα φυτα απλα δε γινεται γιαυτο ρωταω θα εχουμε ενα αξιολογο αποτελεσμα αξιζει να το κανουμε?οχι για να παρουμε παραπανω απλα επειδη δε γινεται να γινει η ανθοφορια εξω....
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)