Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μας πιάσανε
καλησπέρα παιδιά.
στο τελευταίο καρναβάλι της πάτρας με πιάσανε με 3,8γρ. χόρτο. με πήγαν μέσα για εξακρίβωση και τα σχετικά και έφαγα δικαστήριο για το οποίο θα ειδοποιηθώ μου είπαν με γράμμα που θα έρθει σπίτι μου. έψαξα στο φόρουμ για κάτι παρόμοιο αλλά δεν βρήκα κάτι.
οπότε θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω ή πως να κινηθώ. αυτοί που με έπιασαν δήλωσαν προσωπική χρήση και μου είπαν ότι λόγω καρναβαλιού δεν θα υπάρχουν επιπτώσεις (μιας και έπιασαν πολλούς τότε). το γεγονός με θορύβησε και έκοψα κάθε επαφή με το σπορ από τότε.
συγγνώμη αν είναι αστεία η ερώτηση μου αλλά έχω άγνοια με το τι συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις και κάπου έπρεπε να απευθυνθώ.
ευχαριστώ για τον χρόνο σας όποιος ασχοληθεί
Απάντηση

ads by gr420info

τπτ, δεν θα γίνει αγορινα
θα πας δικαστήριο κ θα αθωοθης!
εσύ το μόνο που θα πεις, ότι ήταν για πρωσοπικη χρήση
δεν χρειάζεται να πάρεις δικηγόρο
 Tongue 
Απάντηση
(11-06-2017, 20:35 )doukas1978 Έγραψε: τπτ, δεν θα γίνει αγορινα
θα πας δικαστήριο κ θα αθωοθης!
εσύ το μόνο που θα πεις, ότι ήταν για πρωσοπικη χρήση
δεν χρειάζεται να πάρεις δικηγόρο

μάλιστα! ενθαρρυντικό μπορώ να πω!
και μια τελευταία ερώτηση. οι γονείς δεν γνωρίζουν τίποτα μιας και δεν ένιωθα έτοιμος να το πω αν και είναι ανοικτόμυαλοι άνθρωποι. αληθεύει πως τα έξοδα του δικαστηρίου τα πληρώνω εγώ με την φορολογική μου δήλωση ή φίδια μου είπανε;
σε ευχαριστώ πολύ btw Smile
Απάντηση
θα αθωοθης, οπότε δεν πληρώνεις τπτ!
μην αγχώνεσαι, εγώ έχω πάει 3 φορές, κ μία 15τια πριν (όχι τώρα )κ καθάρισα και τις τρεις
 Tongue 
Απάντηση
και αν δεν αθοοθεις το πολύ πολύ να πληρώσεις κανενα 200 εύρο
Απάντηση
δεν νομίζω neronas, εγώ γλυτωσα 3 φορές, πριν χρόνια που τα πράγματα ήταν πιο σφιχτά από ότι τώρα! αλλά ναι, αν κάτσει στραβή, κάπου τόσο θα πληρώσει
 Tongue 
Απάντηση
το θέμα δεν είναι τα 200€ που μπορεί να πληρώσει ή μια αναστολή αλλά η ρετσινιά μιας καταδίκης που θα τον ακολουθεί μετά μια ζωή... εγώ προτείνω να ενημερώσει τους δικούς του και να πάει στο δικαστήριο μαζί τους και με έναν δικηγόρο. είναι αλλιώς η εικόνα που θα δείξει και πιο σίγουρη η αθώωση.
Απάντηση
συμφωνω με casabonita. ειδικα αν εισαι καπως νεος πηγαινε με τους γονεις σου. επισης εχε κατα νου πως το δικαστικο σωμα ειναι ισως πιο βρωμικο κι απο το πολιτικο και ειναι μαλακια να καταδικαστεις για λιγο αποξηραμενο λουλουδι επειδη αυτοι ειναι κρετινοι. για τη ρετσινια, σκεψου μονο οτι ειμαστε λαος συντηρητικος που σημαινει οτι η εικονα μας νοιαζει περισσοτερο απο την ουσια.
πες το στου γονεις σου, και ειναι σχεδον σιγουρο πως θα σου βρουν μια καλυτερη λυση απο οποιονδηποτε στα φορουμ. no offence guys, αλλα τα πραματα μπορει και να'ναι σοβαρα αν πεσει σε πολυ μαλακες.

καλα ξεμπερδεματα κι ενημερωσε οταν εχεις νεα.
Απάντηση
όπως λέει ο casa ..ποιο κυριλέ ,και στους δικούς σου χαλάρωσέ τους .. δεν σκότωσες και κανένα, στο καρναβάλι της πάτρας ήσουν όχι σε νταραβέρι στην κολομβία..
ενημέρωσε ρε boy τι θα παίξει αν και πιστεύω κλάιν μάιν .
Όποιος πει κακό για μας να βγει το μάτι του σαν λουκουμάς! Tongue
Απάντηση
εγώ αδερφέ πήγα για 5 γρ μόνος μου χωρίς δικηγόρο κ αθωωθηκα πριν 6 χρόνια..κύριε δικαστής τον ολυμπιακό πήγα να δω κ ναι είμαι χρήστης χρόνια και πήγα να καπνίζω ένα τσιγάρο με τον φίλο κ να πάμε να δούμε τον αγώνα...αθοως ο κατηγορούμενος είπε!!!μν μασάς όλα θα παν καλά!!!
Nature knows better!! Smoke20
Απάντηση
το καλύτερο είναι με δικηγόρο στα μπουρδελα, δεν ξέρεις σε τι έδρα θα πέσεις
Angel
Απάντηση
δεν υπαρχει κανενα σοβαρο προβλημα..μαλιστα οταν οριστει δικασιμος και πας ατο δικαστηριο η υποθεση σου δεν θα εξεταστει καν...ειναι πλημελλημα αυτο που εκανες,τιμωρειται μονο με 5 μηνες μεγιστο φυλακη.με τους νομους περι αποσυμφορησης των φυλακων και των δικαστηριων οι υποθεσεις αυτες τιθενται στο αρχειο..αν σε διαστημα 3 ετων σε συλλαβουν για παρομοιας φυσεως αδικημα τοτε η πρωτη υποθεση ανασυρεται απο το αρχειο και δικαζεται μαζι με την καινουργια..αν πας σε ενα δικαστηριο και χαζεψεις το πινακιο των υποθεσεων εξω απο την αιθουσα του πλημελειοδικιου θα δεις ολες τις υποθεσεις κατοχης μικροποσοτητων να γραφει οτι τεθηκαν στο αρχειο και δεν εξεταζονται...τι να προσεχετε κυριωσ...σε πολλες των περιπτωσεων αν σε πιασουν να κατεχεις κανναβη την ωρα που οδηγας,νομιμοποιουνται να σε πανε σε νοσοκομειο και να παρουν δειγμα αιματος και ουρων,,,αν η τοξικολογικη δειξει οτι στον οργανισμο σου υπαρχουν μεταβολιτες του τηc, που θα το δειξει σιγουρα αν πινεις εστω και ενα τσιγαρο τη βδομαδα τοτε μπλεκουν τα πραγματα γιατι σου κολανε και μια επιπλεον κατηγορια,αυτη της οδηγησης υπο την επιδραση ναρκωτικων ουσιων που εχει πολυ σοβαροτερες ποινες και βαρβατο προστιμο..αναλογα και με τους δικαστες σε καθε περιπτωση αντε εσυ να αποδειξεις οτι δεν καπνισες πριν πιασεις το τιμονι αλλα εχτες 'η προχθες(οι περισσοτερες τοξικολογικες της αστυνομιας δεν αναφερουν περιεκτικοτητες στον οργανισμο σου αλλα μονο οτι απλα υπαρχει)επισης αν ανετε καποιο grow στο σπιτι αποφευγετε να κυκλοφορειτα με χορτο πανω σας,γιατι αν σας πιασουν ειναι επισης πολυ πιθανον να ακολουθησει ερευνα και στο σπιτι σας,οποτε σου γαμανε και το grow
Απάντηση
αδερφε μιλα με γονεις χυμα καθως οπως ειπες ειναι κομπλε παρε και ενα πουστρακη δικηγορο (ατιμη φαρα)και πας στο δικαστιριο ετοιμος.
μη ξεχνας οτι προκειται για τη ζωη σου μην αφηνεις τα πραγματα στον αυτοματο πιλοτο οσο απλα και να ειναι.
Απάντηση
εάν έκοψες όντος το σπορ , τότε πριν το δικαστήριο πας και βγάζεις μια εξέταση ούρων και είναι καθαρή , με αυτήν πας στα δικαστήρια και λες ότι δεν ήσουν ποτέ χρήστης και ούτε θα είσαι , το χόρτο απλά το είχες πάρει λόγο του καρναβαλιού για να δοκιμάσεις , αλλά τελικά δεν το έκανες .

έτσι σε πάνε μόνο για κατοχή και όχι για χρήση . με αυτόν τον τρόπο έχεις το ελάχιστο .
Απάντηση
καλησπερα. χθες με πιασανε οπκε με ποσοτητα 0,69γρ. με πηγανε στο τμημα, πηρανε αποτυπωματα σημπληρωσαν
τα χαρτια και μου ειπαν οτι καποια στιγμη θα ερθει χαρτι για δικαστηριο. απ οτι τους ρωτησα και ωφειλω να πω οτι στο τμημα
ηταν αρκετα συνενοησημοι και ευγενικοι δε θα χω προβλημα με τη ποσοτητα που ειχα και δε χρειαζεται καν να μιλησω με δικηγορο.
ενταξει εγω θα κανω μια συζητηση με καποιον δικηγορο αλλα επειδη η ποσοτητα ειναι πολυ μικρη δε με απασχολει ιδιαιτερα 
η δικασημος. αυτο που με απασχολει κυριως ειναι να γινουν οσο πιο αθορυβα γινοντε τα πραγματα και να μη μαθευτει κατι στο 
σπιτι. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσο διαστημα περιπου κανει να ερθει το χαρτι, αν ερχετε στο ταχυδρομειο η στο τμημα
της περιοχης μου και τι αναγραφει στη περιπτωση που το ανοιξουν λαθος χερια.
Απάντηση
σε γνωστο μου που πιασανε με μικροποσοτητα μετα απο επιδρομη στο σπιτι του πριν περιπου 5 χρονια , δεν ηρθε ποτε το χαρτι .
υπαρχει το ενδεχομενο κιολας για την περιπτωση αυτη, να μην το προχωρησανε για να μην εκτεθει το συστημα που εκανε εισβολη στο σπιτι του για να βρει 2-3 γραμμαρια .
Απάντηση
μου ειπαν οι τσεοι οτι υπαρχει και αυτο ενδεχομενο επειδη η ποσοτητα ειναι πολυ μικρη. εμενα το βρηκαν στο αμαξι.
αλλα καλο ειναι να παιρνω πιο πιθανο το σεναριο οτι θα ερθει καποια στιγμη.
Απάντηση
καλα κανεις και υπολογιζεις την κατασταση .
δεν ξερω να σου πω ποτε θα σου ερθει και πως Sad
Απάντηση
αν είναι να σου έρθει το κλητήριο ,θα έρθει στη δ/νση κατοικίας που έχεις δηλώσει . ανάλογα με τον φόρτο των υποθέσεων στα κατά τόπους δικαστήρια ,το χαρτί θα έρθει σε 1-3 χρόνια ίσως και αργότερα .
.
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
τοσο μακρυα παει; το χαρτι θα γραφει λεπτομερως τα στοιχεια για τα οποια με καλουνε ή απλα θα γραφει
με νομικες ασαφειες να παρουσιαστω τη ταδε ημερομηνια, τη ταδε ωρα στο ταδε σημειο;
Απάντηση
ναι αργούν . θα γράφει που και πότε θα γίνει το δικαστήριο . δυστυχώς θα αναφέρει και το αδίκημα συνοπτικά . αν το δικαστήριο αναβληθεί για κάποιο λόγο ,θα σου ξαναέρθει χαρτί για τη νέα δικάσιμο . όλα τα χαρτιά εκτός από το πρώτο ,θα αναφέρουν μόνο ένα αριθμό .
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
ευχαριστω
Απάντηση
κανένα χαρτί δεν θα ρθει σπιτι σου.στο τοπικό τμήμα θα παει και απο εκει θα κλείθεις να το παραλάβεις και να υπογράψεις οτι το παραλαβές και ενημερώθηκες..ίσως και να μην φτάσεις καν δικαστήριο λόγο παραγραφής που ειναι και το ποιο πιθανό .
Η εμπειρια ειναι σαν μια τσατσαρα..στην δινει η ζωη ,αφου πρωτα εχεις χασει τα μαλια σου.. Smoke26 Stoner Pothead  
Απάντηση
μεχρι να σου ερθει χαρτι για δικασημο θα εχει γινει νομιμο να πουμε χαλαρα παρτο :p
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
γενικα καλο ειναι να εχεις εναν "προσωπικο" ας το πουμε δικηγορο. μπορει πχ να πλακωθεις με καποιον στο ξυλο στο δρομο για το παρκαρισμα και να σε τρεξει. η να τον εχεις προχειρο για διαζυγιο (μακρια απο εμας). ή να εχεις καποιο εργατικό ζητημα. αμα σου τυχει και πεσιμο τοτε σιγουρα να σε καθοδηγησει αυτος. η οικογενεια καλο ειναι να μενει μακρια απο αυτα και επισης δεν ειναι καλος συμβουλος - πολλες φορες ειναι και κακοβουλη η εμπλοκη τους σε νομικα ζητηματα, λογω συμφεροντων ή εμπαθειων. να βρεις τον καταλληλο επαγγελματια και θα σου βρει τη λυση. προσοχη στο μαδημα, για απλες συμβουλες να μην σε σφαζει, τοτε δεν κανει, ο σωστος επαγγελματιας αυτα τα κανει δωρο (demo ας πουμε της ικανοτητας του).
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)