Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αλλαγή σε ανθοφορία - μερικές ερωτήσεις
καλησπέρα παιδιά, έχω μερικές ερωτήσεις και είπα να ανοίξω δικό μου θέμα να μην "μπίγομαι" σε θέματα αλλονών, οπότε μελλοντικά και άσχετη ερώτηση με το topic να έχω, θα την κάνω σε αυτό το θέμα.

έχω 2 κοριτσάρες αυτόματες 32 ημερών. τόσο καιρό τα είχα με φώς όλο το 24ωρο, τώρα βλέπω εμφάνισαν τα σημάδια ότι είναι θηλυκά και έχουν μπει στο στάδιο της προανθοφορίας. οπότε σκέφτομαι να σβήνει πλέον το φως 3 ώρες το μεσημέρι. η κατάλληλη στιγμή για να ξεκινήσει να γίνετε αυτό είναι τώρα ή όταν μπουν για τα καλά στην ανθοφορία; μήπως να το παω με φως όλο το 24ωρο μέχρι τέλους;

επιπλέον, (αν προτείνετε να υπάρχει το 3ωρο σκοτάδι), αυτό γίνετε με την μία ή την μια μερα 1 ώρα σκοτάδι, την 2η μέρα 2 ώρες και τελικώς από την 3η μέρα και έπειτα 3 ώρες σκοτάδι;

σχετικά με τα λιπάσματα, τόσο καιρο έπαιρναν την τριπλέτα της αν μάζι με το β52. λένε τις πρώτες δύο βδομάδες ανθοφορίας να κόβεται το β52, οπότε τώρα πρέπει να το κόψω το β52 ή όταν μπεί για τα καλά ανθοφορία; το big bud πότε το ξεκινάω;

ευχαριστώ όλους σας, οι πληροφορίες εδώ μέσα είναι απίστευτες! Smile
Απάντηση

ads by gr420info

καλημέρα. θα έλεγα γύρνα τες σε 20/4 ή 18/6. μπορείς να το κατεβάσεις και σταδιακά, μία ώρα τη μέρα αλλά δε θα έχουν πρόβλημα. το big bud με το που μπουν ανθοφορία, δηλαδή τώρα Smile
Απάντηση
ναι γύρνα τα κατευεθείαν 20/4 δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι.

κόψε τώρα μια βδομάδα τo b-52 και μετά ξεκίνα big-bud και b-52
Απάντηση
οκ, οπότε κόβω επιτόπου το β52 και ξεκινάω big bud και μετά από μια βδομάδα ξανά επιστρέφει και το b52. thnx Smile

υσ: επειδή τώρα έχω γύρο στα 3 λίτρα που περιέχουν την τριπλέτα και β52, αν δεν τα χρησιμοποιήσω και τα αποθηκεύσω για χρήση μετά από 7-10 μέρες, είναι πρόβλημα; χαλάνε; για να κάνω νέο μείγμα χωρίς το β52, με big bud μέσα
Απάντηση
αν δεν ζεσταθούν δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για τόσο λίγο
Απάντηση
σσωραίος!
Απάντηση
(06-04-2015, 01:56 PM)christofer Έγραψε: οκ, οπότε κόβω επιτόπου το β52 και ξεκινάω big bud και μετά από μια βδομάδα ξανά επιστρέφει και το b52. 

αρχή ανθοφορίας, κόβεις β52
1 λίπανση μόνο τις βάσεις (αν έχεις πρόσθετα bud candy, voodoo juice, bud ignitor τα βάζεις κι αυτα)
2η βδομάδα ξεκινάς big bud
και στο επόμενο ξεκινάς πάλι και β52 
β52 το συνεχίζεις μέχρι τέλος.. big bud το κόβεις 1-2 βδομάδες πριν το φλας (3 βδομάδες πριν το τέλος οπότε) και το αλλάζεις με overdrive (αν το δουλεύεις)
Απάντηση
(06-06-2015, 04:57 PM)drunken monk Έγραψε:
(06-04-2015, 01:56 PM)christofer Έγραψε: οκ, οπότε κόβω επιτόπου το β52 και ξεκινάω big bud και μετά από μια βδομάδα ξανά επιστρέφει και το b52. 

αρχή ανθοφορίας, κόβεις β52
1 λίπανση μόνο τις βάσεις (αν έχεις πρόσθετα bud candy, voodoo juice, bud ignitor τα βάζεις κι αυτα)
2η βδομάδα ξεκινάς big bud
και στο επόμενο ξεκινάς πάλι και β52 
β52 το συνεχίζεις μέχρι τέλος.. big bud το κόβεις 1-2 βδομάδες πριν το φλας (3 βδομάδες πριν το τέλος οπότε) και το αλλάζεις με overdrive (αν το δουλεύεις)
to big bud το έβαλα την 2η με 4η βδομάδα ανθοφορίας και το έκοψα μετά έτσι λένε οι οδηγίες είμαι στην 5η βδομάδα ανθοφορίας να το συνεχίσω? τι στο διάλο μήπως να μην ακούω τις μαλακίες που λέει η αν.
Weee[font=Impact] Be free![/font]
Απάντηση
δεν λεει μαλακιες το κοβεις 3 εβδομαδες πριν το τελος και το αντικαθιστας με το overdrive αλλα εφοσον δεν εχεις το overdrive συνεχιζεις με το big bud και 1  εβδομαδα πριν το τελος τα κοβεις ολα και βαζεις μονο νερο ή το flawless finish. α και το b 52 λεει οτι το κοβεις τις 2 πρωτες εβδομαδες της ανθοφοριας οχι την 1 αλλα οκ απο οτι διαβαζω μια ειναι αρκετη.
Leaf Legalize it Leaf
Απάντηση
όχι ρε σι το έχω και το overdrive τι να κάνω δεν ξέρω για πες γνώμη. το big bud λεει να το σταματήσεις την 4η βδομάδα και όχι την 7η αντίθετα το overdrive λεει 2 βδομάδες πριν τελειώσεις.
Απάντηση
ναι το β-52 το ξεκίνησα την 2η βδομάδα ανθοφορίας και λεει το σταματάς την 6η βδομαδα ανθοφορίας.
Απάντηση
[Εικόνα: fa_zpscs89cawa.png]
Leaf Legalize it Leaf
Απάντηση
το ποτε θα το αλλαξεις το big bud με το overdrive και ποτε θα σταματησεις το b52  εχει να κανει με το ποτε θα ειναι ετοιμο το φυτο δεν ειναι στανταρ δηλ. αν δεις στο σαιτ που εχει το προγραμμα η αν εχει να προσθεσεις και αλλες εβδομαδες δηλ στην εικονα δειχνει για 6 εβδομαδες αλλα μπορει να χρειαστουν και παραπανω. με μια αναζητηση στο σαιτ των σπορων θα δεις ποτε τελειωνει περιπου απο τις κριτικες των πελατων οποτε θα εχεις στο νου σου εκεινες τις εβδομαδες ή να δεις τι λεει η εταιρια για το ποτε ειναι ετοιμο για κοψιμο το φυτο και να προσθεσεις κανα 2 εβδομαδες. εγω ας πουμε στα αυτοματα υπολογιζω στις 11 εβδομαδες να ειναι ετοιμο αν χρειαστει παραπανω κλαιν απλα θα κανω καλυτερο φλασαρισμα το προβλημα θα ηταν αν τελειωσεις νωριτερα απο οτι υπολογιζεις γιατι δεν θα γινει σωστο φλασαρισμα
Leaf Legalize it Leaf
Απάντηση
πχ κοιτα πως παει το προγραμμα αν το φυτο σου τελειωνει σε 14 εβδομαδες (13 + 1 φλασαρισμα)  [Εικόνα: chiomegarhosigmaf%20tautaulambdaomicrong...ghjcqk.png]
Leaf Legalize it Leaf
Απάντηση
https://sensiseeds.com/en/feminized-seed...-feminised
δεν είδα κάποιο σχόλιο τι λες να κάνω να το συνεχίσω ή όχι?
παλίκαρε christofer σόρυ που postaro στο δικό σου το έφερε το θέμα γιαυτό :p
κατάλαβα τις θες να πεις με αυτο στον πίνακα αλλά δεν ξέρω πόσο κρατάει και πόσο να προσθέσω γιατί συνήθως δεν είναι όσο λένε στο site τους.
Απάντηση
εγω θα ακολουθουσα ενα προγραμμα 9 εβδομαδων ανθοφοριας. δηλ σταματας το big bud και βαζεις το overdrive κατα την 7η & 8η εβδομαδα
[Εικόνα: ae_zpss088jrmn.png]
Leaf Legalize it Leaf
Απάντηση
αυτό που λέει ο onelove

υπολόγισε πότε θα τελειώσεις και 3 βδομάδες πριν σταματάς big bud και αρχίζεις overdrive
μη κοιτάς το 4 ή 6η βδομαδα κτλ

και την τελευταία βδομάδα ή και 10μέρες μόνο νερο (και φλας)
Απάντηση
οκ θα το κάνω έτσι δηλαδή πιστεύεις ότι στις 8 βδομάδες θα τελειώσω?
Απάντηση
τι συγνώμη ρε μπαλινορ, πιο μέσα στο θέμα δεν θα μπορούσες να ήσουν. και γώ τώρα είμαι πρώτες βδομάδες ανθοφορίας οπότε κουτί μου ήρθαν οι απαντήσεις!

(παρεμπιπτόντως είναι λογικό αυτόματο ~33 ημερών να είναι 52 εκατοστά; πόσο θα γίνει; στο site αναφέρει 10-11 βδομάδες ανθοφορίας)
Απάντηση
στην 9η εβδομαδα πιστευω εγω οπως σου ειπα, στην εικονα την 9η εβδομαδα την εχει ονομασει flush.παρατηρησα οτι εχεις κανει μια αρκετα καλη καλλιεργεια, καλες συνθηκες, καλο φωτισμο, καλη λιπανση. κανεις δεν μπορει να το παρει πανω του και να σου πει φιλε θα κοψεις την ταδε εβδομαδα στο λεω εγω, ειναι και το στρεσαρισμα που το καθυστερει και απο οτι θυμαμαι εσενα εχουν στρεσαριστει αρκετα. εγω θα το πηγαινα οπως σου ειπα φλασαρισμα στην 9η εβδομαδα βεβαια πριν παρεις την αποφαση να σταματησεις το λιπασμα θα ξερεις ποσο ακομα σου μενει, τα παιδια εδω θα μπορουν να καταλαβουν ποσο ακομα θελει. αν εσυ εχεις στο νου σου να φλασαρεις στην 9η εβδομαδα και σου πουν οτι θελει αλλες 2 εβδομαδες απλα συνεχιζεις το λιπασμα αλλη μια εβδομαδα μην τρελενεσε επειδη θα εχεις κοψει το big bud και θα εχεις βαλει το overdrive μια εβδομαδα νωριτερα απο οτι τελικα ηθελε δεν θα εχεις χασει κατι.
Leaf Legalize it Leaf
Απάντηση
christofer αναλογα, τι σπορια ειναι; βγαλε καμια φωτο, μηπως εχουν τεντωσει
Leaf Legalize it Leaf
Απάντηση
amnesia trance, θα βγάλω φοτο σήμερα ή αύριο
Απάντηση
αναμεσα στην 3η και 4η εβδομαδα προσθετουμε οσες εβδομαδες χρειαζεται το φυτο
Απάντηση
οι εβδομάδες τις ανθοφορίας πότε θεωρείτε ότι ξεκινάνε, όταν δείξει το φύλο του (πχ στα πρώτα σετ τριχών στον κορμό) ή όταν ξεκινήσει να βγάζει τρίχες πάνω;
Απάντηση
πάνω. τρίχες στον κορμό = θηλυκό
Leaf Legalize it Leaf
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)