Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aναγόμωση φίλτρου με ενεργό άνθρακα
Εδώ βάζει όποιος θέλει πληροφορίες, ιδέες κλπ...που αφορούν την DIY αναγόμωση των φίλτρων μας   Wink

Έχω ένα φιλτράκι Prima Klima 125mm 360/h σούπερ....κάνει καλή δουλειά με τις οσμές  
Αλλά μετά 3-4 grow θέλει αλλαγή  Big Grin

[Εικόνα: 2017_08_28_222246.png]
https://www.hortisculture.com/products/4...ory_id=121

Επειδή ειναι πανεύκολο να ανοίξει...4 βιδούλες ειναι...είπα να το ανοίξω και να το αναγομώσω μόνος μου

[Εικόνα: IMG_4566.jpg][Εικόνα: IMG_4567.jpg][Εικόνα: IMG_4568.jpg]

Ακόμα δεν πήρα άνθρακα....αλλά έχω βρει δυο τρία μαγαζιά.....Το άνοιξα και ζύγισα τον άνθρακα και βγήκε 1.5 κιλό

1.5 λοιπόν θέλω και εγω...εδω εχει ενα growμαγαζο που εχει τον άνθρακα 10 ευρω το κιλο...με δυο κιλα 20 ευρα ειμαι σούπερ  Tongue
https://www.aeroponic.gr/proionta/eksaer...etail.html

Έχει όμως και άλλα μαγαζιά που ίσως βγαίνει πιο φθηνά....αλλά μαλλον δίνουν μόνο 25κιλα

Αθήνα
http://stroumboulis.gr/%CE%B5%CE%BD%CE%B...%B1%CF%82/

Θεσσαλονίκη
http://www.feri-tri.gr/%CE%B5%CE%BD%CE%B...E%B1%CF%83
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση

ads by gr420info

αμα ο ανθρωπος ειναι μερακλης τα ποιανει ολα να τα ανοιξει!

φιλε sig εγω το φιτρο που εχω ειναι 200mh και το δουλευω με 220 εξαερισμο...

η αληθεια ειναι πως μια μυροδια υπαρχει...

λες να κανω μια αντικατασταση τον ανθρακα ?

3ης μηνες το εχω... μονο μια καλλιεργεια εκανα
Leaf Leaf
Απάντηση
ειναι ο σιγκ μας και σε αυτα μαστο(υ)ρας μεγαλος!!!! Cool Big Grin

Clapping Hat off
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Προσωπικά ,2-3 φορές που δοκίμασα να αναγομώσω φίλτρο εν.άνθρακα ,μάλλον δε τα κατάφερα και πολύ καλά.

Τα πελετ του ν. άνθρακα ,πρέπει να μην έχουν "κενά" μεταξύ των.
Φαντάζομαι πως χρησιμοποιείται κάποια ειδική συσκευή δόνησης για αυτό το σκοπό.

Γεγονός είναι πως από τα μαμίσια φίλτρα δε περνά ουδεμία οσμή -όταν είναι καινούργια / "φρέσκα" .
Από τα αναγομωμένα ,όλο και κάτι περνά .

Αυτά τα ολίγα ,από προσωπική μου εμπειρία.
Εύχομαι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Τσιρς.
Ω εσύ μέγα άστρο! Ποιά θα'ταν η ευτυχία σου ,αν δεν είχες αυτούς που φωτίζεις !

Απάντηση
(08-29-2017, 02:56 AM)NeronaS Έγραψε: αμα ο ανθρωπος ειναι μερακλης τα ποιανει ολα να τα ανοιξει!

φιλε sig  εγω το φιτρο που εχω ειναι 200mh  και το δουλευω με 220 εξαερισμο...

η αληθεια ειναι πως μια μυροδια υπαρχει...

λες να κανω μια αντικατασταση τον ανθρακα ?

3ης μηνες το εχω... μονο μια καλλιεργεια εκανα

Ε μια οσμή υπάρχει και σε μένα..(εκτός απο το πρώτο grow)...αλλά δεν θυμίζει το φυτό μας....κάτι σε κοκοφοίνικα φέρνει...καβουρδισμένον Tongue

Ποιο ειναι το φίλτρο το δικό σου....για βάλτο εδώ να το δούμε
Απάντηση
(08-29-2017, 09:04 AM)aeolian Έγραψε: Προσωπικά ,2-3 φορές που δοκίμασα να αναγομώσω φίλτρο εν.άνθρακα ,μάλλον δε τα κατάφερα και πολύ καλά.

Τα πελετ του ν. άνθρακα ,πρέπει να μην έχουν "κενά" μεταξύ των.
Φαντάζομαι πως χρησιμοποιείται κάποια ειδική συσκευή δόνησης για αυτό το σκοπό.

Γεγονός είναι πως από τα μαμίσια φίλτρα δε περνά ουδεμία οσμή -όταν είναι καινούργια / "φρέσκα" .
Από τα αναγομωμένα ,όλο και κάτι περνά .

Αυτά τα ολίγα ,από προσωπική μου εμπειρία.
Εύχομαι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Τσιρς.

Αυτό είχα στο μυαλό μου και εγώ aeolian.....σκέφτηκα πως αν προσθέτω λίγο λίγο...και χτυπάω στο έδαφος κάθε φόρα...ίσως κάτι καταφέρω....κάποτε είχα ενα μηχανάκι με δονήσεις (αδυνατίσματος)...κριμα που δεν το εχω κρατήσει Tongue
Απάντηση
https://www.organic-growshop.gr/Φίλτρα-ά...e.tpl.html

αυτο εχω.
Leaf Leaf
Απάντηση
(08-29-2017, 09:14 AM)sig-p420 Έγραψε: κάτι σε κοκοφοίνικα φέρνει...καβουρδισμένον  Tongue

Smoke18 και που ξερεις εσυ πως μυριζει ο καβουρδισμενος κοκοφοινικας; Laugh at you Picopico
Rofl Rofl Rofl
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(08-29-2017, 04:20 PM)NeronaS Έγραψε: https://www.organic-growshop.gr/Φίλτρα-ά...e.tpl.html

αυτο εχω.

Για ενα grow μόνο....δεν νομίζω να ειναι για αντικατάσταση....δεν είδες τι έγραψε ο aeolian Big Grin
Αν έχεις μυρωδιές ίσως δεν ειναι και πολυ καλής ποιότητας ή το δούλεψες με υψηλή υγρασία και μείωσες την απόδοσή του

Κάτσε να δω αν θα έχω καλό αποτέλεσμα εγώ πρώτα... Tongue
Απάντηση
(08-29-2017, 05:19 PM)sig-p420 Έγραψε:
(08-29-2017, 04:20 PM)NeronaS Έγραψε: https://www.organic-growshop.gr/Φίλτρα-ά...e.tpl.html

αυτο εχω.

Για ενα grow μόνο....δεν νομίζω να ειναι για αντικατάσταση....δεν είδες τι έγραψε ο aeolian   Big Grin
Αν έχεις μυρωδιές ίσως δεν ειναι και πολυ καλής ποιότητας ή το δούλεψες με υψηλή υγρασία και μείωσες την απόδοσή του

Κάτσε να δω αν θα έχω καλό αποτέλεσμα εγώ πρώτα... Tongue

ειδα τι έγραψε..

απλα Αφού μου το ζητησες το εβαλα να το δούμε...το δουλεψα μονο στην ανθοφορία με 50%εως και 35% υγρασία  μια δυο φορεε να πηγες 55.. για να σου δωσω να καταλαβεις η εξοδος απο το φιλτρο βγαινει στην σκαλα στο σπίτι... στα σκαλοπάτια  κοντα στην εξοδο υπαρχει μια μυρωδια πολλες φορες μονο εγω την περνω και χαμπαρι αλλα στα τελειώματα οπως λαι να το κάνεις  μια μυρωδια υπαρχει...

αλλα πριν παρω το φιλτρο ημουν στην αρχη της ανθοφοριας 1η 2η βδομαδα φιλε βρωμούσε  ολη η σκαλα απο την είσοδο...σιγουρα κάνει  δουλειά...
Leaf Leaf
Απάντηση
Παίδες ,ένα της γαλλικής " CAN " που είχα ( φ=100 χιλ ).
μου έβγαλε τρία ολόκληρα απροβλημάτιστα χρόνια σε HPS grow , με το μαμίσιο άνθρακα
(δλδ περίπου 9-10 grow cycles ) .
Όταν το αναγόμωσα πρώτη φορά ,κράτησε οσμές μονάχα για 3 περίπου grow ( 1 έτος ) .
Μετά πάλι αναγόμωση.

Προτιμώ πλέον να αγοράζω καινούργιο φίλτρο,όταν το παλιό αρχίζει και "χάνει" σε μυρωδιές .
Ω εσύ μέγα άστρο! Ποιά θα'ταν η ευτυχία σου ,αν δεν είχες αυτούς που φωτίζεις !

Απάντηση
Μια μυρουδιά Nerona και εγω την καταλαβαίνω...αλλά δεν παραπαίει σε κάνναβη
Αλλα δεν εχω σοβαρό πρόβλημα εκει που ειμαι....εχω βγάλει και grow χωρίς....με χαλαρές μυρωδιές λόγο ποικιλιας

Αν κάποιος ωστόσο θέλει τα μέγιστα αποτελέσματα απο ενα φίλτρο...πρέπει να τα χώσει
..εχει ποιότητες και ποιότητες....αυτά που έχουμε εσυ και εγώ, ειναι απο τα πιο φθηνά
Απάντηση
(08-29-2017, 05:53 PM)sig-p420 Έγραψε: Μια μυρουδιά Nerona και εγω την καταλαβαίνω...αλλά δεν παραπαίει σε κάνναβη
Αλλα δεν εχω σοβαρό πρόβλημα εκει που ειμαι....εχω βγάλει και grow χωρίς....με χαλαρές μυρωδιές λόγο ποικιλιας

Αν κάποιος ωστόσο θέλει τα μέγιστα αποτελέσματα απο ενα φίλτρο...πρέπει να τα χώσει
..εχει ποιότητες και ποιότητες....αυτά που έχουμε εσυ και εγώ, ειναι απο τα πιο φθηνά

σιγουρα ναι ειναι απο τα ποιο απλά
Leaf Leaf
Απάντηση
Sig ,σε πόσα γκροου άρχισες να έχεις οσμες από το φίλτρο?
Γιατί σκέφτομαι να το πάρω για το box μου!
 Tongue 
Απάντηση
(08-29-2017, 09:01 PM)Doukas1978 Έγραψε: Sig ,σε πόσα γκροου άρχισες να έχεις οσμες από το φίλτρο?
Γιατί σκέφτομαι να το πάρω για το box μου!

3 έχω κάνει με αυτό...(αν δεν κάνω λάθος).....δεν είχα οσμές...προληπτικά το αλλάζω
Ένοιωσα όμως ότι έχει μπουκώσει λίγο....και δεν έχω δυνατό εξαερισμό
Απάντηση
Η αναγόμωση εγινε....ο άνθρακας που έβαλα φαίνεται καλής ποιότητας..χωρίς σπασμένα κομμάτια και σκόνη
Το χτύπησα αρκετές φορές στο πάτωμα...και συμπλήρωνα κάθε φορά...φάνηκε να έχει καλή συνοχή το τελικό αποτέλεσμα...χωρίς κενά
Πήρε περισσότερο σε γραμμάρια....έβγαλα 1.5 κιλό ...και έβαλα 1.8....εγινε σαν καινούριο...αλλά τα αποτελέσματα θα αργήσουν να φανούν  

[Εικόνα: IMG_4851.jpg][Εικόνα: IMG_4852.jpg]
Απάντηση
Εύγε sig Magaiver
 Tongue 
Απάντηση
το εκανες τελικα και αναρωτιομουν αν το εκανες!

μπραβο sig συνεχησε να μας δινεις τροφη!
Leaf Leaf
Απάντηση
Είσαι ο άνθρωπός μου sig-p420 Smile
Χρόνια προσπαθώ να κόψω τα ναρκωτικά αλλά .......το τσιγάρο δεν κόβεται με τίποτα Smoke20
Απάντηση
(05-27-2018, 02:56 PM)Θείος Έγραψε: Είσαι ο άνθρωπός μου sig-p420 Smile

Δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος Θείε...ενώ μέσα στο δωμάτιο δεν έχω καμία μυρουδιά...έξω απο αυτό έχω
Παίζει ρόλο και το θέμα υγρασίας βέβαια.....όσο πιο ανεβασμένη είναι η υγρασία τόσο υπό λειτουργεί το φίλτρο

Θέλει καλή τοποθέτηση ο άνθρακας..να μην αφήσει κενά....χτύπημα κάτω και πίεση απο πάνω να στουμπώσει καλά
Το έχει επισημάνει και ο Ναύτης πιο πάνω....και κακώς δεν έδωσα όση σημασία έπρεπε και το έκανα λίγο πρόχειρα
Απάντηση
(05-27-2018, 03:11 PM)sig-p420 Έγραψε:
(05-27-2018, 02:56 PM)Θείος Έγραψε: Είσαι ο άνθρωπός μου sig-p420 Smile

Δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος Θείε...ενώ μέσα στο δωμάτιο δεν έχω καμία μυρουδιά...έξω απο αυτό έχω
Παίζει ρόλο και το θέμα υγρασίας βέβαια.....όσο πιο ανεβασμένη είναι η υγρασία τόσο υπό λειτουργεί το φίλτρο

Θέλει καλή τοποθέτηση ο άνθρακας..να μην αφήσει κενά....χτύπημα κάτω και πίεση απο πάνω να στουμπώσει καλά
Το έχει επισημάνει και ο Ναύτης πιο πάνω....και κακώς δεν έδωσα όση σημασία έπρεπε και το έκανα λίγο πρόχειρα

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και ίδωμεν Smile
Χρόνια προσπαθώ να κόψω τα ναρκωτικά αλλά .......το τσιγάρο δεν κόβεται με τίποτα Smoke20
Απάντηση
(05-27-2018, 03:38 PM)Θείος Έγραψε:
(05-27-2018, 03:11 PM)sig-p420 Έγραψε:
(05-27-2018, 02:56 PM)Θείος Έγραψε:
Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και ίδωμεν Smile

Θείε άμα το κάνεις...κανε και αυτό....
στον πάτο του φίλτρου πριν ξεκινήσεις να ρίχνεις τον άνθρακα...ρίξε μια στρώση μυρωδάτο καφέ (αφού τον έχεις στεγνώσει καλά πρώτα)...και στο τέλος ρίξε και εκεί μια μπόλικη στρώση.. στην κορυφή..στο τέλος πριν κλείσεις το καπάκι...για να μπει σφικτά....συνήθως απο τις άκρες...που μένουν κενά ....χάνει μυρουδιές
Απάντηση
Sig, κατ αρχην συγχαρητηρια για ολη αυτη την χρησιμη γνωση που την μοιραζεσαι. Αυτο που ξερω και θελω να σας επισημανω ειναι το εξης: Ολα τα φιλτρα ενεργου ανθρακα ακομη και του νερου, δινουν στο μεγιστο της αποδοσης τους, οσο πιο πολυ συμπιεσμενος ειναι ο ανθρακας. Η ιδανικη περιπτωση ειναι να ειναι οσο περισσοτερο συμπαγες (πιθανον νκονιορτοποιημενο και μετα με καποιον τροπο, το συγκρατουν μεσα στους "οδηγους").
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)