Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
*~ Nirvana Northern Light Auto *~ Outdoor ~*
Λοιπόν καλησπέρα και από μένα αν και λίγο αργοπορημένα αλλα τρεχουμε και δεν φτανουμε!!

Έχουμε και λέμε για φέτος.

5 ΝL αυτόματα από την Nirvana Seeds.
100% επιτυχια στο germinating.

Ξεκίνησαν Indoor τις πρώτες εβδομάδες(3) και μετά τοποθετηκαν έξω στο έδαφος(ακριβως πριν ενα μηνα).

Τοποθετημένα εξαρχής σε Super Soil και οι λακκούβες που τοποθετηκαν μετεπειτα εμπεριέχουν από 50 λίτρα έκαστος το κάθε φυτό από το mix.

Προς το παρόν βρισκόμαστε μονο με νεράκι και πάμε καλά είτε από ανάπτυξη,είτε από έντομα και ούτως καθεξής..

Έχω αναφέρει την άποψη μου σχετικά με τα αυτόματα.
Αλλα οι πειραματισμοί καλά κρατούν.
Το Back-up φυσικά εξακολουθει να υφίστανται με τα φωτοπεριόδου(F3) σε αλλα τοπια!!.

[Εικόνα: iviQiHn.gif]
[Εικόνα: lgPYRQT.gif]
[Εικόνα: wcdwE2t.gif]
[Εικόνα: vR8hjb9.gif]
[Εικόνα: g6dRQBx.gif]
[Εικόνα: WkmoJjK.gif]
[Εικόνα: V6WoUXW.gif]
[Εικόνα: rwxdSq5.jpg]
[Εικόνα: dUHFQrn.gif]
Απάντηση

ads by gr420info

ψςςς γαμώ, ωραίο είναι και το outdoor γαμώτο, ιδίως με φωτοπεριόδου σε κήπο που δε σε βλέπει κανείς. Δες τι ωραία είναι κάτω από τον ήλιο
Απάντηση
Mιας και έφτιαξα αυτό το θέμα και ανέφερα τα F3 φυτά ας δοθεί στον λαό και λίγο υλικό για το που βρισκόμαστε.

[Εικόνα: P1EKEMo.gif]
[Εικόνα: xkLSUWx.gif]

Και κάτι για το Volcano  Smoke20  μέχρι να ετοιμαστούν τα πρώτα ΝL.

[Εικόνα: X7dFeHA.gif]
Απάντηση
χαχα, έτσι έτσι Smile
Απάντηση
Βέβαια ναι, τι F3;
Απάντηση
Είσαι ωραίος και μετράς! keep going!
Weee[font=Impact] Be free![/font]
Απάντηση
(06-11-2015, 12:05 AM)Blues Έγραψε: Βέβαια ναι, τι F3;

Δεν ξέρω αν θυμάστε,όταν ξεκίνησα να καλλιεργώ δηλαδή πριν 4 χρονια είχα κάνει την πρώτη μου αγορά σε σπόρια φωτοπεριόδου(Fruit Spirit RoyalQueenSeed FEM).

Τα θηρία που έχω στην profile picture για την ακρίβεια! Από τα οποια είχα κρατήσει σπόρους REGULAR.

Οι χρονιες που ακολούθησαν συνεχίζονται με τα ίδια σπόρια από τότε ,αλλα σαφώς με ανανέωση των σπόρων κάθε χρόνο και φυσικα για πατερα ενα Jack Herrer που προστεθηκε στην οικογενεια για γονιμοποιηση με κολλώδη άργιλο την δευτερη χρονια.

Jack Herrer Male γεματο αρσενικη γυρη και σπορια περσυ.
[Εικόνα: MALE.jpg]

Fruit Spirit Fem F2 seeds περσυ απο τα οποια πηρα τα φετινα σπορια photoperiod σπορια.
[Εικόνα: 01082014-FruitSpirit2.jpg]
[Εικόνα: 01082014-IndianSeeds.jpg]
[Εικόνα: 13082014-FruitSpirit2-2.jpg]
[Εικόνα: GaU5K5j.gif]
[Εικόνα: TAzA1yf.jpg]
[Εικόνα: QCmVS6V.gif]
Απάντηση
Nice Job man... και καλημερα. Φιλε μου Loco οταν λες 3 εβδομαδες indoor, τι εκανες δλδ. με λαμπες η σε καποιο μερος που το εβλεπε και μεσα φως. αν το εκανες με λαμπες, ποιες εχεις εσυ?
τα spots (καβαντζες) που εχεις ειναι πολυ guerilla ρε δικε μου και η choco πολυ γαματη...τι χρωμα ειναι αυτο? πω πω
και κατι ακομα, γιατι πηρες τα NL? ειναι οντως απο τις καλυτερες auto ποικιλιες η εσενα απλα σου αρεσε.
High Times...1926
Απάντηση
(06-11-2015, 01:07 AM)Plantman Έγραψε: Nice Job man... και καλημερα. Φιλε μου Loco οταν λες 3 εβδομαδες indoor, τι εκανες δλδ. με λαμπες η σε καποιο μερος που το εβλεπε και μεσα φως. αν το εκανες με λαμπες, ποιες εχεις εσυ?
τα spots (καβαντζες) που εχεις ειναι πολυ guerilla ρε δικε μου και η choco πολυ γαματη...τι χρωμα ειναι αυτο? πω πω
και κατι ακομα, γιατι πηρες τα NL? ειναι οντως απο τις καλυτερες auto ποικιλιες η εσενα απλα σου αρεσε.

Επειδή παλεύω εδώ και ποσο καιρό να χωθώ και Indoor αλλα μάλλον δεν με πάει αυτό το άθλημα λόγο οικονομικών κύριος και λόγο σπιτιού έχω έναν μικρό χώρο τον οποιο αξιοποιώ από πέρσυ ως δωμάτιο ανάπτυξης μονο.

Με λάμπες T5 μέσα Sun Blaster T5HO - 54W 6400K
Όλα μου τα φυτά τα ξεκίνησα μέσα για 3 εβδομάδες συνολικά με ωράριο 20/4 και μετά επιτόπου έξω γιατί χασαν χρόνο!

Η σοκολάτα προέρχεται από τα φωτοπεριόδου που βγαίνουν κάθε χρόνο και μερικά πάνε για θυσία στην σήτα.

Διάλεξα τα συγκεκριμένα αυτόματα διότι είμαι άνθρωπος της ποικιλίας. Για παράδειγμα τώρα έχω σοκολάτα από καθαρά sativa φυτά,οποτε χρειαζόμουν και κάτι σε Indica το οποιο να βγει μέχρι τον Αύγουστο και έτσι να παίζουν διαφορες ντάγκλες-ανεβάσματα κτλπ στο πιωμα.

Επίσης τα είχε καλλιεργήσει και φίλος πριν μερικά χρονια και τα είχα στο νου μου από τότε,επειδή είδα την συμπεριφορά τους στο περιβάλλον μου στην ουσία και γενικός την όλη συμπεριφορά του φυτού(απόδοση,ποιότητα)είπα να την δοκιμάσω από τα δικά μου χερια φέτος.
Απάντηση
όταν η επιστήμη συναντιέται με τον σωστό αγρότη , βλέπουμε και μας τρέχουν τα σάλια .
ωραίος .
Απάντηση
να ρωτήσω κάτι , είσαι κυνηγός ?
Απάντηση
Ωραίος που κρατάς σπόρους Wink Έτσι πρέπει, τουλάχιστον γι αυτούς που μπορούνε
Απάντηση
Πολύ ωραία πράγματα! Με μεράκι!!
Άντε, καλή σεζόν και επίσημα Loco, να πάνε όλα καλά...
SkullnBones
Απάντηση
(06-11-2015, 10:20 AM)xasikliks Έγραψε: όταν η επιστήμη συναντιέται με τον σωστό αγρότη , βλέπουμε και μας τρέχουν τα σάλια .
ωραίος .
Ντάξει αγρότη δεν με λες με μοναχα 4έτη εμπειρία πάνω σε καλλιέργεια (ακόμα και με τα ζαρζαβατικά τόσο ασχολούμαι)αλλα η προσπαθεια μετραει πιστευω.

Επειδή προέρχομαι από μεγαλούπολη,αυτά τα πράγματα για μένα ήταν άγνωστα πριν 4 χρονια.. Όμως τώρα έχω μπει για τα καλά στο κλίμα του "χωριου" και δεν το αλλάζω με τίποτα!

(06-11-2015, 10:25 AM)xasikliks Έγραψε: να ρωτήσω κάτι , είσαι κυνηγός ?

Γιατί αυτή η ερώτηση?? Είδες κάτι περίεργο??  Big Grin Big Grin

Να φανταστώ εννοείς κυνηγός ζωων? Όχι δεν είμαι.
Κυνηγός ποικιλιών όμως προσπαθώ να γίνω Big Grin

(06-11-2015, 11:12 AM)Blues Έγραψε: Ωραίος που κρατάς σπόρους Wink Έτσι πρέπει, τουλάχιστον γι αυτούς που μπορούνε
Είναι ωραίο συναίσθημα να απολαμβάνεις δικά σου φυτα πίστεψε με. Επειδή κιόλας διαβάζω εδω και ποσο καιρο ότι έχουν εξαφανιστεί οι παλιές ντόπιες ποικιλίες , προσπαθώ και έχω βάλει σαν στόχο με τον εαυτό μου να τα κρατήσω όσο περισσότερο μπορέσω αν όλα πηγαίνουν καλά και κάποια στιγμή να θεωρούνται παλαιού τύπου γενετικά.  Rolleyes

Όσο για το Breeding σπόρων,είναι κάτι παραπάνω από την καλλιέργεια κάνναβης(πειραματισμοί) για πολλούς λόγους και θέλει αμέτρητη μελέτη συνεχώς.

Πρέπει να ψάχνεσαι συνεχεια με διαφορες ποικιλίες και φυσικά να βρίσκεις τους συνδυασμούς μεταξύ των φυτών.

(06-11-2015, 01:49 PM)Luke Shapiro Έγραψε: Πολύ ωραία πράγματα! Με μεράκι!!
Άντε, καλή σεζόν και επίσημα Loco, να πάνε όλα καλά...

Σε ευχαριστώ αγορίνα και σένα εύχομαι αυτή η σεζόν να πάει περίφημα με όσο τον δυνατόν καλύτερα αποτέλεσμα και λιγότερες απώλειες!
Απάντηση
τίποτα , σκάλωμα με την ζυγαριά , κάποτε ζύγιζαν το μπαρούτι και τα βόλια με αυτήν οι κυνηγοί για να φτιάξουν τα φυσίγγια τους , δεν υπήρχαν οι ηλεκτρονικές , . Smile
Απάντηση
Οι ηλεκτρονικές το μονο που κάνουν είναι να σου βάζουν προβλήματα μέσα σε όλα τα υπόλοιπα.

Δεν το ξερα για τους κυνηγούς αυτό το πράγμα,πάντως βολεύει ακόμα και αν είναι παλαιού τύπου.
Απάντηση
Νομιζω ειναι ποιο ακριβιας απο τις ηλεκτρονικες , με το μπαρουτι θελεις ακριβια , για να μην σκασει το οπλο στα μουτρα σου . Smile
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)