Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φτηνή/Ελαφριά βάση για συστάδα E27
παίδες βλέπω οτι πολλοί φτιάχνετε βάσεις για e27 λάμπες και παιδεύεστε να τρυπάτε mdf και να στερεώνετε με θερμοκόλλες και ιστορίες... σκέφτηκα οτι μπορεί να γίνει πολύ εύκολη και καθαρή δουλειά χρησιμοποιώντας τις γωνίες αλουμινίου που χρησιμοποιούν για τους σκελετούς των πιο μεγάλων cob με παθητικές ψύκτρες και αυτό το ντουί που έχει ροδέλες σύσφιξης και έτυχε να δοκιμάσω πρόσφατα.

την κατασκευή τη σκέφτομαι ως εξής:
- φτιάχνουμε ενα ορθογώνιο πλαίσιο ενώνοντας στις γωνίες τις "λάμες αλουμινίου με γωνία", τρυπώντας τις άκρες των λαμών και βάζοντας ένα πριτσίνι.

- τρυπάμε στις άκρες και κουμπώνουμε αυτές τις ευθείες λάμες κατα μήκος ωστε ανάμεσα στη λάμα και το πλαίσιο να σφηνώσουν τα ντουί. αφήνουμε δηλαδή κενό ανάμεσα στις δύο λάμες όσο χρειάζεται για να περάσει το ντουί, και μετά σφίγγουμε τις ροδέλες του να πιάσουν πάνω στις λάμες και να ακινητοποιηθεί.

ανάλογα το μέγεθος του πλαισίου μπορούν να μπουν και περισσότερες ευθείες λάμες ώστε να τοποθετούνται ντουί και ανάμεσά τους, όχι μόνο εξωτερικά στο πλαίσιο.

κάποια στιγμή ίσως φτιάξω ενα και ανεβάσω φωτογραφίες για να έχετε πιο καθαρή εικόνα.

υ.γ.
για μια 60αρα τέντα θα μπορούσαν να μπουν 16 λάμπες (4x4) με ίδιες αποστάσεις μεταξύ τους και να βιδωθούν 15w που να βγάζουν μια 250αρα σύνολο. το κόστος της βάσης θα είναι περίπου 16€ τα ντουί + 2 μέτρα προφίλ με γωνία πες 4€ + κάνα 2 μέτρα ευθεία λάμα άλλα 3-4€, + γατζάκια για κρέμασμα και πριτσίνια και ψιλολόγια, καλώδιο και wago/κλέμες και αρσενική schuko πρίζα, σύνολο κανα 40ρι + 33€ οι λάμπες (16 * 2.08€) βγαίνει 70-75€ για 250w έτοιμο φωτιστικό.
Απάντηση

ads by gr420info

τα υπερ ευχαριστήθηκε αυτα τα ντουι , σε βολεψαν αρκετά.
Leaf Κυνηγά το όνειρο , τα περισσότερα μπορείς να τα καταφέρεις ακόμα και αν πιστεύεις πως είναι αδύνατον να συμβούν! Leaf

Μου φαινόταν δύσκολο να ξεκινήσω μια καλλιέργεια , όσο δύσκολο έμοιαζε τόσο εύκολο εξελίχθηκε στην πορεία με πράξη  προσπάθεια και επίμονη και το ποιο βασικό Η αφοσίωση σε αυτό που κάνεις...
Απάντηση
(20-10-2017, 12:55 )neronas Έγραψε: τα υπερ ευχαριστήθηκε αυτα τα ντουι , σε βολεψαν αρκετά.

εντελώς όμως νέρωνα ...ανοίγουν νέους ορίζοντες ! :d
λοιπόν είδα οτι έχει φτηνό πριτσιναδόρο 3.2mm με 60 πριτσίνια δώρο στη συσκευασία το leroy με 4.50€, θαναι ποιότητα μιας χρήσης αλλά για αυτή τη δουλειά οτι πρέπει!
Απάντηση
και μια ανανέωση με φωτογραφίες ....(work in progress)

[Εικόνα: img_4327.jpg] [Εικόνα: img_4328.jpg] [Εικόνα: img_4329.jpg]
Απάντηση
(03-01-2018, 23:47 )casabonita Έγραψε: και μια ανανέωση με φωτογραφίες ....(work in progress)

[Εικόνα: img_4327.jpg] [Εικόνα: img_4328.jpg] [Εικόνα: img_4329.jpg]

παλι σε μπελαδες θα με βαλεις να αρχισω να πειραζω το πανελ  :p με ψυνεις ασχημα... εχει συνεχεια ?
Leaf Κυνηγά το όνειρο , τα περισσότερα μπορείς να τα καταφέρεις ακόμα και αν πιστεύεις πως είναι αδύνατον να συμβούν! Leaf

Μου φαινόταν δύσκολο να ξεκινήσω μια καλλιέργεια , όσο δύσκολο έμοιαζε τόσο εύκολο εξελίχθηκε στην πορεία με πράξη  προσπάθεια και επίμονη και το ποιο βασικό Η αφοσίωση σε αυτό που κάνεις...
Απάντηση
ή μπορει να γινει βαση για τηγανι blurple και περιμετρικα οι συμπληρωματικες ε27. ωραια κατασκευη.
Απάντηση
(04-01-2018, 00:29 )cannabeer Έγραψε:  τηγανι blurple

τι ειναι αυτο?

Απάντηση
ωραία βάση μάστορα....σούπερ για μικρές τέντες....και με καλή ψύξη
μπραβο Smile
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
νέρωνα ναι το έχω αφήσει στη μέση γιατί ήθελε άλλο ενα μέτρο βέργα τελικά και ξέχασα να πάρω και βίδες 4άρες ... ίσως το τελειώσω αύριο. το κόστος δεν είναι μεγάλο αμα στη βαρέσει να μαστορέψεις καμιά μέρα πάντως.

κανναμπίρ έτσι το έχω σχεδιάσει να γίνει, με μια blurple που έχω στη μέση και 4 λευκές στις γωνίες ..αρκετό για το ντουλαπάκι που έχω το αυτόματο.
απλά έβαλα στις φωτογραφίες τα 3 ντουι στη σειρά για να σας μπάσω στο σκεπτικό...έτσι όπως είναι η βέργα κομμένη στα 32cm νομίζω παίρνει 9 η 12 ντουί ...θα σας πω στο επόμενο update.

φχαριστώ σιγκ!
Απάντηση
αχ κακα τα ψεματα βαραω το κεφαλι μου που δεν εβαλα αυτα τα ντουι με σπειρομα στο πανελ για το 1χ1 , η αληθεια ειναι οτι θελω να βγαλω τα απλα ντουι και να βαλω τετοια , αμα τελειωσουν τα φυτα και παρει μια ανασα , ισως το κανω , ποιο πολυ μου αρεσει η μεταλικη βαση... !

Απάντηση
[Εικόνα: img_4331.jpg][Εικόνα: img_4332.jpg]
[Εικόνα: img_4333.jpg][Εικόνα: img_4334.jpg][Εικόνα: img_4336.jpg]
Απάντηση
ποσο ειχε η βεργα (μεταλλικη) ? με το μετρο μου ειχες πει ? και αν θυμαμαι καλα απο μερλυν ? οοο ρε στην μπριζα με εβαλες!

Απάντηση
χεχε  :d  
είχε 1.75€ αν θυμάμαι καλά η μεταλλική (αυτή η διάτρητη που έχω βάλει στο κέντρο) και 1.90€ η αλουμινίου πλάτους 2cm (που έχω χρησιμοποιήσει για τον υπόλοιπο σκελετό), στο leroy merlin ναι.

η κατασκευή έτσι όπως μου βγήκε εμένα με 32cm λάμες απο άκρη σε άκρη, φαίνεται να χωράει 4 λάμπες απο κάθε πλευρά περιφερειακά και άλλες 4 στο κέντρο με ενα έξτρα λαμάκι, 16 σύνολο.
Απάντηση
απο βαρος ? πιστευεις ειναι 5 κιλα ? γιατι εμενα με τα ξυλα ειναι λιγακι βαρια ,

αυτο πιστευω μπορεις να το κρεμασεις και μονος , εγω για το ξυλο θελω και εναν να κραταει για να βαλω της αλυσιδες

Απάντηση
χωρίς τις λάμπες είναι κάτω απο 500γρ σίγουρα, δεν έχω ζυγαριά εδω να μετρήσω αλλά είναι πολύ ελαφρύ.

και μια φωτο με τις ηλεκτρολογικές συνδέσεις:
αυτα τα wago είναι πολύ εύχρηστα αλλά δυσκολεύτηκα να τα βρω και δεν είχε με περισσότερα απο 5, αναγκάστηκα να βάλω δύο. εχω δει κατι κλεμοσειρές πίνακα στον καφκά αλλά είναι κυρίως για μονόκλωνα καλώδια και ψιλο ακριβές (5-6€ η μία). αν έχει κανεις καμια καλή εναλλακτική για πολύκλωνο καλώδιο να την μοιραστεί.

[Εικόνα: img_4337.jpg]
Απάντηση
αυτα ποσο ειχανε ? απο που τα πηρες ?

Απάντηση
τα wago έχουν 1€ το ένα απο εδώ
Απάντηση
φτηνο , και αντι να βαζεις κλεμα καλωδιο , για να να κανεις την παραλληλη , τα βαζεις εδω εε ? καταλαβα σωστα , και απο οτι βλεπω απο την φωτο ?

Απάντηση
σωστά κατάλαβες νέρωνα !

βιντεάκι :

Απάντηση
ελπίζω να έβαλες διάφορες λέξεις στην αναζήτηση του βίντεο 
όπως λεντ ε27 και αλλα τετοια

Απάντηση
μάγκες μας έκανες
Απάντηση
ωραία κατασκευή !

εγώ έφτιαξα πρόσφατα αυτό ,από μια πεταμένη σόμπα . χρησιμοποίησα τους διακόπτες  .έχω on -off  και 0 -1-2-3 .
θα το χρησιμοποιώ μόνο για veg και reveg .

[Εικόνα: img_20180220_142442_copy.jpg]
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
ωραίος!!πως άνοιξες τις τρύπες;
Απάντηση
με ένα ''ποτηράκι'' στο τρυπάνι μου .
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
ο ξύστρας φλερτάρει με την εσωτερική :-)

τα καπάκια να βγάλεις.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)