Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φτηνή/Ελαφριά βάση για συστάδα E27
(09-20-2018, 06:59 PM)Sativaas Έγραψε: Καλησπέρα θα μπορούσαμε να βάλουμε κάτι για ψύξη για της λάμπες(αν ναι τι?) ή είναι αχρείαστο?

Ανάλογος τον χορό σου είναι !λέω τώρα εγώ :Ρ και εγώ αρχάριος είμαι αν λέω βλακείες διορθώστε με  
άμα είναι μεγάλως και έχεις εξαερισμό δεν πιστεύω να χρειαζόσαστε αν πάλι ειναι μικρός με ένα ανεμιστήρα να τις φυσάει θα είσαι καλυμμένος!!
Απάντηση

ads by gr420info

Την κατασκευή τη σκέφτομαι ως εξής:
- Φτιάχνουμε ενα ορθογώνιο πλαίσιο ενώνοντας στις γωνίες τις "λάμες αλουμινίου με γωνία", τρυπώντας τις άκρες των λαμών και βάζοντας ένα πριτσίνι.

Καλημέρα η γωνία είναι 2χ2 εκατοστά και μπαίνει στο μήκος η στο πλάτος του πλαισιου; Γιατί στις φωτογραφίες φαίνονται μόνο η λάμες 2εκατοστα με 3 χιλιοστά πάχος αν το βλέπω καλά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Απάντηση
(11-01-2018, 03:13 AM)LOULAS Έγραψε: Την κατασκευή τη σκέφτομαι ως εξής:
- Φτιάχνουμε ενα ορθογώνιο πλαίσιο ενώνοντας στις γωνίες τις "λάμες αλουμινίου με γωνία", τρυπώντας τις άκρες των λαμών και βάζοντας ένα πριτσίνι.

Καλημέρα η γωνία είναι 2χ2 εκατοστά και μπαίνει στο μήκος η στο πλάτος του πλαισιου; Γιατί στις φωτογραφίες φαίνονται μόνο η λάμες 2εκατοστα με 3 χιλιοστά πάχος αν το βλέπω καλά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

https://imgur.com/a/zZMd0VO
Ρίξε μια μάτια εδώ φίλε μου είναι 2 φωτογραφίες που μπορεί να σε βοηθήσουν !!
Εγώ έφερα την γωνία πρόσωπο, τράπουλα και περαστες βίδες !!
Απλά έχει τον νου σου με τις τριπες !!
Και βρες κάτι να το περάσεις ένα χέρι από πάνω να μην σκουριάσουν τα καμάκια !! Εγώ το έβαψα με ένα σπρέι minio
Απάντηση
Big Grin
(10-20-2017, 12:41 PM)CasaBonita Έγραψε: Παίδες βλέπω οτι πολλοί φτιάχνετε βάσεις για e27 λάμπες και παιδεύεστε να τρυπάτε MDF και να στερεώνετε με θερμοκόλλες και ιστορίες... Σκέφτηκα οτι μπορεί να γίνει πολύ εύκολη και καθαρή δουλειά χρησιμοποιώντας τις γωνίες αλουμινίου που χρησιμοποιούν για τους σκελετούς των πιο μεγάλων cob με παθητικές ψύκτρες και αυτό το ντουί που έχει ροδέλες σύσφιξης και έτυχε να δοκιμάσω πρόσφατα.

Την κατασκευή τη σκέφτομαι ως εξής:

- Τρυπάμε στις άκρες και κουμπώνουμε αυτές τις ευθείες λάμες κατα μήκος ωστε ανάμεσα στη λάμα και το πλαίσιο να σφηνώσουν τα ντουί. Αφήνουμε δηλαδή κενό ανάμεσα στις δύο λάμες όσο χρειάζεται για να περάσει το ντουί, και μετά σφίγγουμε τις ροδέλες του να πιάσουν πάνω στις λάμες και να ακινητοποιηθεί.

Ανάλογα το μέγεθος του πλαισίου μπορούν να μπουν και περισσότερες ευθείες λάμες ώστε να τοποθετούνται ντουί και ανάμεσά τους, όχι μόνο εξωτερικά στο πλαίσιο.

Κάποια στιγμή ίσως φτιάξω ενα και ανεβάσω φωτογραφίες για να έχετε πιο καθαρή εικόνα.

υ.γ.
για μια 60αρα τέντα θα μπορούσαν να μπουν 16 λάμπες (4x4) με ίδιες αποστάσεις μεταξύ τους και να βιδωθούν 15w που να βγάζουν μια 250αρα σύνολο. Το κόστος της βάσης θα είναι περίπου 16€ τα ντουί + 2 μέτρα προφίλ με γωνία πες 4€ + κάνα 2 μέτρα ευθεία λάμα άλλα 3-4€, + γατζάκια για κρέμασμα και πριτσίνια και ψιλολόγια, καλώδιο και wago/κλέμες και αρσενική schuko πρίζα, σύνολο κανα 40ρι + 33€ οι λάμπες (16 * 2.08€) βγαίνει 70-75€ για 250w έτοιμο φωτιστικό.
Απάντηση
Καλησπερα παιδες, με αφορμη αυτο το αρθρο ειδα κατι που δεν μου αρεσε και πρεπει να το σχολιασω οπωσδηποτε.
Καλο ειναι να κατασκευαζουμε δικα μας πραγματα αλλα πανω απο ολα ειναι η ζωη μας και τον αλλων γυρο μας. Αν δεν εχουμε την γνωση δεν 'παιζουμε' με το ρευμα.
Που θελω να καταληξω, SOS οταν εχουμε μεταλλικες κατασκευες ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.
Σε περιπτωση διαροης αυτης της κατασκευης, αν παει καποιος και ακουμπισει στον σκελετο της κατασκευης πολυ πιθανων να βρουνε δυο σκελετους στο grow room, και ο ενας δεν θα ειναι μεταλλικος.
Μπορει να ειμαι γατος, αλλα δεν γουσταρω τους τονους.
Απάντηση
Σε περιπτωση διαροης π.χ αν καποιο καλωδιο θερμανθει και ερθει σε επαφη με την μεταλικη κατασκευη. Παντα πρεπει να γειωνεις ολα τα μεταλλα, που σε αυτην την περιπτωση ειναι ο σκελετος της κατασκευης. Εγω γειωνω και τις ψηκτρες για να καταλαβεις, πολλα ποδια εχει ο διαβολος.
Απάντηση
(11-26-2018, 10:57 PM)NLfanatic Έγραψε: Η βάση είναι μεταλλική και τα ντουί πλαστικά, τι ακριβώς να γειώσεις σε αυτή την περίπτωση και για ποιόν λόγο;

http://edume.myds.me/00_0070_e_library/1.../03_02.pdf
 σε αυτο το λινκ γραφει πιο πολλα αν θες να μαθεις τον ρολο της γειωσης μιας εγκαταστασης με μεταλικα μερη.
Απάντηση
Ωραιος φιλε, μαζι σου ειμαι.

Κατασκευασα και γω προσφατα μια παρομοια κατασκευη και την γειωσα απευθειας ακριβως για τον λογο οτι ποτε δεν ξερεις τι θα σου τυχει, οτι (καλο) κανεις μπροστα σου το βρισκεις.

[Εικόνα: GPdkzRkm.jpg]

Και επισης σε ηλεκτρολογικες συνδεσεις παντα το καλλωδιο της γειωσης να ειναι πιο μακρυ απο τα αλλα ετσι ωστε αν τραβηχτουν τα καλλωδια, της γειωσης να φυγει τελευταιο ετσι εισαι παντα ασφαλης.
Chemical kills      SkullnBones  
Cannabis  heals   Loveleaf
Απάντηση
(11-01-2018, 09:05 AM)DonKixwths Έγραψε:
(11-01-2018, 03:13 AM)LOULAS Έγραψε: Την κατασκευή τη σκέφτομαι ως εξής:

https://imgur.com/a/zZMd0VO
Ρίξε μια μάτια εδώ φίλε μου είναι 2 φωτογραφίες που μπορεί να σε βοηθήσουν !!
Εγώ έφερα την γωνία πρόσωπο, τράπουλα και περαστες βίδες !!
Απλά έχει τον νου σου με τις τριπες !!
Και βρες κάτι να το περάσεις ένα χέρι από πάνω να μην σκουριάσουν τα καμάκια !! Εγώ το έβαψα με ένα σπρέι minio

Σωστός Don ευχαριστώ!

Έχω ένα όνειρο πάρκα κάνναβης σε όλη την επικράτεια.
Απάντηση
(03-23-2018, 10:06 AM)CasaBonita Έγραψε: ορίστε συνταγή για τα πρώτα βήματα με μικρό budget ... 1.5€ η κάθε Ε27 (9-10w), 35€ το φίλτρο άνθρακα, 15€ ο εξαερισμός και όσο βγήκε η κατασκευή της βάσης δε θυμάμαι ... και ενα αυτοματάκι στη ντουλάπα.

[Εικόνα: IMG_4596.jpg] [Εικόνα: IMG_4595.jpg]

μπορεις να μου αναλυσεις λιγο τον εξαερισμο...αυτο το κιτρινο που ειναι ακριβως πανω απτο φιλτρο ειναι ανεμιστιρακι?
τον αερα τον διωχνεις εξω απο το σπιτι με σωληνα?
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)