Αξιολόγηση Θέματος:
  • 4 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Astir Helios 64w(x2) + Bubblicious Fem(x2) + Landrace(x1) = Jungle !!
Heart 
Καλησπέρα και από εμένα παίδες.
Καταρχήν να ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου το forum για την βοήθεια που παρέχει ( είται ψυχολογική, έιται πρακτική ) και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.
Καταρχάς να ενημερώσω. ΠΡΩΤΟ GROW !!
Οι κοπέλες: 2 Bubblicious απο Nirvana (με την σειρά μου να πώ πως η αποστολή έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα παρά τις αρχικές μου ανησηχίες και με καραstealth αποστολή που ούτε εγώ δεν κατάλαβα ) και 1 Landrace απο έναν φίλο το οποίο το έριξα για δοκιμή και τελικά, its a Girl!!
Το κουτί homemade με αγάπη και μεράκι 60*50*120 με 2 Helios 64w, ( το δεύτερο το πήρα μόλις μπήκαν σε ανθοφορία. ), diamond silver ταπετσαρία, DIY φωτοπαγίδα(μου έφυγε η ψυχή για να την φτιάξω αλλά άξιζε τον κόπο) 2 roller hangers 1 ανεμηστήρα ροής εσωτερικό, χώμα biobizz all mix και light mix και απο λιπάσματα bio grow, bio bloom, epsom salts. (ακολούθησα το πρόγραμμα του Oldtimer1 ) αλλά θα δούμε.
Για αρχή όλα μπήκαν σε 3lt γλάστρες και Light mix χωρίς κανένα, μα κανένα πρόβλημα.
18/6 τα φώτα και:
Για 2 εβδομάδες μόνο πότισμα και πολύ μάτι Big Grin. ( light mix rulez )
Την τρίτη εβδομάδα μεταφύτευση σε 11lt γλάστρες με All Mix. Μια απο τα ίδια. Μόνο πότισμα και πολύ μάτι για τις επόμενες 3 εβδομάδες. ( all mix rulez )
Τώρα θα μου πείτε για τα all mix και light mix ο καθένας έχει την άποψη του, αλλά απο προσωπική εμπειρία μπορώ να τα προτείνω ανεπιφύλακτα. ( εώς ότου δοκιμάσω κάτι καλύτερο ).
Οι πειραματισμοί ξεκινήσαν στις πρώτες μέρες της 3ης εβδομάδας.
Το ένα Bubllicious το έκοψα στο 3ο γόνατο (Uncle Ben's Topping) με και έδεσα τους 4 παπάδες με pipe cleaners σε σχήμα σταυρού στην γλάστρα. Δεν το ξαναπείραξα, δεν το ξανα ακούμπησα και έγινε και γαμώ τους θάμνους. (μόνο δέσιμο συνέχεια και έβγαλε 10+ top sites).
Το δεύτερο Bubblicious το έκανα mainline ( τα λόγια περιττά Big Grin).
Την sativa επειδή την έβαλα για χαβαλέ την έκανα έεεεεεεεενα FIM ???  δεν ξέρω ακριβως Big Grin (μαλλον Fuck I Missed FIM έκανα ) αλλα δεν μάσησε Χριστό ( βοήθεια μας ). Εξελίχθηκε σε κέρβερο.
Όλα μα όλα τα έκανα συνεχως LST ( δέσιμο ) με pipe cleaners ( Τρελό εργαλείο τελικά και μόλις 2 € τα 200 κομμάτια )καθ' όλη την διάρκεια της ανάπτυξης.
Οι 5 εβδομάδες κύλησαν ομαλά, εώς πολύ εκτός απο κάτι μυγάκια (fugnus gnats) τα οποία ξεπάστρεψα με λίγα κίτρινα stickers. (αν και ακόμη έχω μερικά Sad  )
Με χρήση light mix και all mix, δεν χρειάστηκε να ρίξω λίπασμα ούτε για πλάκα στο διάστημα της ανάπτξης.
Την 1η εβδομάδα ανθοφορίας ξεκίνησα δειλά - δειλά με λιπάσματα. Το πρόγραμμα? Το γνωστό του OT1 ( http://www.uk420.com/boards/index.php?sh...ntry144418 ) το οποίο δεν μου παρουσίασε, κανένα μα κανένα πρόβλημα.
Την 2η εβδομάδα έκανα μια παραλλαγή και έριξα 2ml/lt Big Bud στην sativa και μέσα σε 1 μέρα, τα pistils πολλαπλασιάστηκαν ( μπορώ να πώ ότι εντυπωσιάστηκα ).
Το θέμα έιναι στα Bub να ρίξω ή να το κρατήσω οργανικά? Ή μήπως επειδή θα κάνω flush όταν έρθει η ώρα, να μην το πολυσκέφτομαι και να ρίξω?
Προς το παρόν είμαστε στην πρώτη μέρα της 3ης εβδομάδας ανθοφορίας και βλέπουμε.
Πρός το παρόν, ώρα για μάτι στον φωτοκουβά.
http://s300.photobucket.com/user/zabouman/library/

ΥΓ 1. Επειδή ακούω πολούς να ρωτούν και να συγκρίνουν LED, ένα έχω να σας πω. Ότι πληρώνεις παίρνεις και την συγκεκριμένη περίπτωση να θες να κάνεις κάτι, κάντο τουλάχιστον σωστά και απο την αρχή. Τα Helios 64w ούτε και τα ήξερα ούτε και θα τα ηξερα αν δεν ήταν το forum. Και εγώ σκέφτηκα ( πολλά τα λεφτα ρε γμτ ) αλλά πιστέψτε με όλοι εδώ μέσα έχουμε δώσει πολλά περισσότερα για αλβανούς. Οπότε, μην το πολυσκέφτεστε, απλά κάντε το και προχωρήστε σε αγορά γιατί πολλύ απλά τα γαμημένα ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. Τίποτα άλλο.
ΥΓ 2 ΝΑΙ, τα χώματα biobizz μου δουλέψανε μια χαρά, μπορεί να ήμουν τυχερός δεν ξέρω αλλά τα προτείνω ανεπιπφύλακτα.

ΥΓ 3 Τα gnats ήρθαν μαζί με μια Γαρδένια που έχω στον χώρο. Δεν φταίει το biobizz.

ΥΓ 4 Η Γαρδένια έφαγε σουτ !
Απάντηση

ads by gr420info

Πάρα πολύ ωραίο, και το topic, και το grow, και όλα. Υπέροχο για 1ο, συγχαρητήρια
Απάντηση
Συχγαρητήρια στο forum βασικά και σε όλα τα μέλη που με βοήθησαν με την επιλογή του εξοπλισμού όταν ακόμα τo grow box ήταν στα σκαριά ( Blues ήσουν ένας απο αυτούς ). Μετά απο τόσό καιρό πάντως κατάλαβα τα εξής.
Τίποτα δεν γίνεται απο μόνο του Big Grin (κακά τα ψέματα παιδία, χωρίς μελέτη και διάβασμα δεν γίνεται τίποτα. Είχα να ρίξω τόσο διάβασμα απο το Πανεμιστήμιο.)
Θέλει σωστή επιλογή του εξοπλισμού, καθώς ότι πληρώνεις παίρνεις.
Υπομονή και επιμονή και λίγη τύχη.
Α! και που είστε. Διάβασμα. Δεν ξέρω αν το ανέφερα Big Grin
Απάντηση
Καλή συνέχεια φίλε μου αντε και άλλος στην παρέα με helios Big Grin
Weee[font=Impact] Be free![/font]
Απάντηση
Παρα πολύ καλή δουλειά, μπράβο και από μένα.

Το μήνυμα είναι ένα και συμφωνώ! Ανελέητο διάβασμα και τα μάτια ανοιχτά!!
SkullnBones
Απάντηση
Άντε να τα δούμε να πρήζονται Big Grin. Ωραίος

ΥΓ: Αν θες να φαίνεται καμιά φωτό στο ποστ  για να φαίνονται καλύτερα φαντάζομαι ξέρεις πως, [img] κλπ
Απάντηση
Καλημέρα,καλή αρχή και από μένα.
Άντε να βλέπουμε τα helios να μας τρελαίνουν σιγά σιγά!!
Απάντηση
Μπραβο ρε zabou ,καλα κ εδω οι μαστορες δεν παλευονται βοηθησαν πολυ..

δυο μονο ερωτησεις γιατι κ εγω ειμαι στα σκαρια για κατι παρομοιο

για εξαερισμο εχω κ εγω τον td silent 160/100.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
1) μπορεις να πεταξεις κανενα λινκ απο το φιλτρο που εχεις γιατι εχω φαει σκαλωμα δεν ξερω ποιο να παρω να κανει με τον εξαερισμο αυτον
2) πως τα ενωσες κ απο οτι ειδα στις συζητησεις λες..... (Εκεί που απογοητεύτηκα ήταν στον θόρυβο που κάνει κατά την εξαγωγή του αέρα ( η σύνδεση είναι carbon>tdsilent>οπή εξόδου )
Κάνει ένα συνεχόμενο φσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ το οποίο όχι ότι είναι δυνατό, αλλά stealth δεν το λές.) εκανες κατι για αυτο η τελικα δεν χρειαστηκε?

συγνωμη που μπαινω στη συζητηση που εχεις ανοιξει αλλα εισαι ο μονος που κανει κατι πολυ παρομοιο με αυτο που φτιαχνω κ εγω κ δεν αντεξα να μιν ρωτησω Angel
Απάντηση
Για φίλτρο μπορείς να πάρεις όποιο έχει διατομή φ100 ή και μεγαλύτερο αλλά θα χρειαστείς μια συστολή για τον σωλήνα.
Για τον θόρυβο όντως, όσο αθόρυβος και να είναι σαν εξαερισμός ο td, θόρυβο στην έξοδο έχει. Υπάρχουν σιγαστήρες που μειώνουν το θόρυβο, αλλά μειώνουν και κάπως τη ροή.
Μπορείς να κάνεις και πατέντα. Ο λόγος που ακούγεται έτσι είναι οτι βγαίνει με ορμή ο αέρας. Ανάλογα που θες να βγάλεις την εξαγωγή, αν μπορέσεις να κάνεις ένα μεγάλο κουτί να βγαίνει εκεί η εξαγωγή και μετά απλά να απλώνεται από τρύπες ο αέρας, ο θόρυβος θα μειωθεί. Ειδικά αν είναι από κατάλληλο υλικό το κουτί
Απάντηση
Και zaboy, μην το σκέφτεσαι, ρίξε Big bud, και αυτό το γαμημένο κάνει δουλειά Big Grin

Και μήπως να καθάριζες κανά λαίμαργο από κάτω, που τσάμπα τραβάει δύναμη?

ΥΓ. Την γαρδένια δεν ξέρω γιατί την είχες μέσα, την επόμενη φορά βάλε γιασεμί που κάνει και καλό Big Grin
Απάντηση
Καλησπέρα και απο εμένα.
Καταρχάς για τον φίλο isNear το φίλτρο που χρησιμοποιήσα είναι το εξής http://www.aeroponic.gr/proionta/eksaeri...etail.html
Το μόνο πρόβλημα που συνάντησα κατά την σύνδεση του TD με το φίλτρο ήταν ότι και τα 2 είναι Φ100 οπότε οι οπές ταιριάζουν αλλά δεν κουμπώνουν η μια μέσα στην άλλη. ( ελπίζω να καταλαβαίνεις έτσι όπως το περιγράφω ). Την λύση την βρήκα πηγαίνοντας σε έναν μαγαζί με αλουμινοκατασκευές και του είπα να μου κάνει έναν σωλήνα ( ακριβώς εκατοστά δεν θυμάμαι ) λίγο μεγαλύτερης διατομής έτσι ώστε να ενώθεί στην ουσία to φίλτρο>σωλήνας>εξαερισμός και το συγκράτησα με μεταλικά δεματικά ( αυτά που ρυθμίζονται με τις βίδες). Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτο το βράδυ για να το καταλάβεις καλύτερα . Όσον αφορά τον θόρυβο, η ορμή του αέρα κάνει ένα συνεχόμενο φςςςςςςςςςςςςςςςςςς ( ο TD είναι αθόρυβος ώς προς την λειτουργία, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτόν ) το οποίο σε περιβάλλον με απόλυτη ησυχία, απλά ακούγεται. Πρός το παρόν δεν έχω κάνει κάτι για να τον μειώσω (βλ σιγαστήρα που είπε antibbnos ) γιατί απλά δεν χρειάστηκε.
Ελπίζω να βοήθησα.

Τώρα όσον αφορά τα λαίμαργα που λες antibbnos, έχω την εντύπωση πως άμα το πειράξω τώρα στην ανθοφορία, θα το στρεσάρω, έλεγα να τα αφήσω έτσι όπως είναι. Εάν η εντύπωση που έχω είναι λανθασμένη, μια υπόδειξη ώς πρός τι να αφαιρέσω θα βοηθούσε . Σίγουρα πάντως ο θείος Ben (το ένα που το έκανα Uncle Ben's) επειδή έβγαλε πάνω απο 10 top sites έχει μπόλικα, μικρά, χνουδωτά και λαίμαργα φουντάκια! Big Grin
Το mainlined δεν έχει και τόσα αλλά δεν ξέρω, εσείς θα μου πείτε.
Η Sativa σαν όψη ουδεμία σχέση έχει με τα άλλα 2 ( πυκνότητα, φύλλωμα, κορμοστασιά ) αλλά έχει και αυτήν αρκετά.

ΥΓ Η γαμημένη Γαρδένια ήταν στο δωμάτιο που έχω το growbox και το χώμα της είχε αρκετά gnats. Το θέμα προκλήθηκε μάλλον όταν κατά την διάρκεια κάποιου ποτίσματος θα τρύπωσε κανένα γαμημένο και έγινε η ζημιά. Πάντως τα Stickers ακόμα κολλάνε μέσα αν και έχω κάνει τα πάντα για να ξεπαστρέψω Sad Sad 
Απάντηση
Από τη στιγμή που είσαι στην 3η βδομάδα μπορείς να αφαιρέσεις τα χαμηλά χωρίς φόβο.
Τώρα ποια να αφαιρέσεις, παίξε μόνος σου. Κόψε μερικά, άσε μερικά για να δεις αργότερα πως εξελίσσονται για να ξέρεις για την επόμενη φορά (να τα κόψεις όλα Tongue) Γενικά αυτά που δεν παίρνουν φως θέλουν σίγουρα κόψιμο, συν μερικά που παίρνουν αλλά είναι χαμηλά και τραβάνε τσάμπα ενέργεια.

Τα gnats πρέπει να τα κουμαντάρεις τώρα που είναι νωρίς γιατί μετά θα έχεις θέμα και δεν θα μπορείς να ψεκάσεις. Αλλά δεν ξέρω αυτά τρυπώνουν μέσα στο χώμα ε? Δηλαδή και ψέκασμα να ους έκανες πάλι θα έβγαιναν?
Απάντηση
Κάτι έχω δεί με οξυζενέ αλλά δεν ξέρω μην κάνω καμιά πατάτα και προκαλέσω ζημιά στο χώμα.(κάτι στους οφέλιμους μικροοργανισμούς πήρε το μάτι μου )
Προς το παρόν κολλάνε στα sticks αλλά και αυτό ημίμετρο είναι. Θα δούμε στην πορεία πως θα εξελιχθεί. Όσον αφορά τα λαίμαργα, θα αφαιρέσω απο τον Ben μερικά να δώ πως θα πάει και μετά μπορεί και λίγα στο mainlined. (θα βάλω καμιά φωτό το βράδυ να δείτε τα bud sites )
Απάντηση
αναλυτικοτατος zabou mia xara to piasa! antibbnos ωραια ιδεα! στιν τρυπα εξαγωγης θα βαλω μια χαρτοκουτα κ κατω χαμηλα θα κανω τρυπες σαν σιγαστηρα!! περιμενουμε εξελιξεις zabou!!
Απάντηση
ωραίος ο zabou.. ευγε κι απο μένα για πρώτο grow σουπερ..
και μια χαρά τα λες..

μόνο να πω κατι που ισως σου ξέφυγε.. αν θέλει κάποιος να κάνει δουλειά θέλει διάβασμα!

(ρίξε ρίξε big bud)
Απάντηση
Με τόσους γάμους το ΣΚ δεν μπόρεσα να πολυασχοληθώ με φωτος κτλ, παρά μόνο με πότισμα - λίπανση ( έβαλα τα πρώτα epsom salts σε αναλογία 1.5ml/lt - συνήθες πότισμα = 2 με 2,5 lt ) γιατί την Παρασκευή μου έδειξε τα πρώτα σημάδια απο Mg deficiency. Πάντως Big Bud έχω βάλει σε όλα και σε αναλογία 1,5ml/lt και μέχρι στιγμής μπορώ να πω πως όντως τα buds γίνονται big!!
Σε γενικές γραμμές πάντως για να δούμε και το κομμάτι του ποτίσματος - λίπανσης για να πάρουν και μια ιδέα όσοι αχολούνται με biobizz λιπάσματα σε biobizz allmix είναι :
3η Εβδομάδα ανθοφορίας.
Πρώτο πότισμα - ταϊσμα 2lt νερό με 2ml grow, 4ml bloom, 3ml BigBud και μόνο γι'αυτό το πότισμα και 3ml Epsom Salts ( με ελάχιστο runoff )
Μετά και για τις επόμενες ημέρες μόνο νερό με runoff περίπου 20%.
Το βράδυ θα βάλω καμια φωτό να δείτε πως πάνε μετά το ΣΚ και να κάνετε τις απαραίτητες υποδείξεις.
Απάντηση
θα σου πρότεινα εφ' όσον χρησιμοποιείς advanced, να πάρεις ένα cal mag plus αντί για epsom. περιέχει και σίδηρο. κατά τα άλλα περιμένουμε τις φωτός με ανυπομονησία..
Απάντηση
Και από εδώ και πέρα αρχίζουν τα προβλήματα με τα biobizz...
SkullnBones
Απάντηση
Λοιπόν είχαμε μείνει στο post του Luke Shapiro " Και από εδώ και πέρα αρχίζουν τα προβλήματα με τα biobizz... " και όντως τα προβλήματα άρχισαν  ...
Πλάκα κάνω Luke μην με παρεξηγείς
Τελικά όλα πήγαν και πάνε καλά με τα BioBizz
Όντας χομπίστας φωτογράφος (http://www.viewbug.com/member/Zabouman support στους διαγωνισμούς  ), επειδή ο πειρασμός ήταν μεγάλος και τα μοντέλα είναι στα φόρτε τους, ετοίμασα μια "ερωτική" συλλογή απο τις κούκλες που διανύουν την 6η εβδομάδα άνθισης.
Οι επαγγελματικές κάμερες και τα τρίποδα βγήκαν, τα κορίτσια στήθηκαν λάγνα στον φακό και.... zoomαρετε άφοβα !!(click στον μεγεθυντικό φακό )
[Εικόνα: DSC06337_zps9cfdlekx.jpg]
[Εικόνα: DSC06335_zpsw0aimtne.jpg]
[Εικόνα: DSC06334_zpslpg7ispb.jpg]
[Εικόνα: DSC06332_zpsgwvwakrr.jpg]
[Εικόνα: DSC06331_zpsq7mqfujv.jpg]
[Εικόνα: DSC06326_zpss8oykjgv.jpg]
[Εικόνα: DSC06328_zpspefyyr0m.jpg]
[Εικόνα: DSC06329_zpsshvgpssc.jpg]
[Εικόνα: DSC06327_zpsk8s6cub2.jpg]
[Εικόνα: DSC06314_zps9heeunp5.jpg]

Περιμένω γνώμες !!
Απάντηση
Xεχε, φυτάρες ρε Zabou.
Μου κάνει εντύπωση γιατί συνήθως χωρίς υποστήριξη ασβεστίου τα biobizz βγάζουν προβλήματα. Τελικά διαψέυστηκα. Smile
Όπως και να έχει πολύ καλή δουλειά...
SkullnBones
Απάντηση
[Εικόνα: DSC06321_zpsmwa5c8pp.jpg]

[Εικόνα: DSC06325_zpsshpxreek.jpg]
[Εικόνα: DSC06310_zps8pnarpkj.jpg]
[Εικόνα: DSC06319_zpsasox0klj.jpg]
[Εικόνα: DSC06322_zps7ipcszq7.jpg]

Αυτα Big Grin
Απάντηση
Παρατηρώντας πάντως τις εικόνες απο την sativa νομίζω πως διαπιστώνω ένα nitrogen toxicity?
Σαν πολλά φύλα έχουν claw symptom δεν νομίζεται?
Απάντηση
Ναι σαν κάτι να τα στεναχωρεί. Είναι και πολύ στριμωγμένα εκεί μέσα. Από θερμοκρασίες?
Απάντηση
φωτογραφιάρες!
Απάντηση
(07-05-2015, 02:09 AM)Zabou Έγραψε: Παρατηρώντας πάντως τις εικόνες απο την sativa νομίζω πως διαπιστώνω ένα nitrogen toxicity?
Σαν πολλά φύλα έχουν claw symptom δεν νομίζεται?

Θα συμφωνήσω.
SkullnBones
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)