Αξιολόγηση Θέματος:
  • 4 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Astir Helios 64w(x2) + Bubblicious Fem(x2) + Landrace(x1) = Jungle !!
(07-05-2015, 04:04 AM)antibbnos Έγραψε: Ναι σαν κάτι να τα στεναχωρεί. Είναι και πολύ στριμωγμένα εκεί μέσα. Από θερμοκρασίες?

Κοίτα να δείς, τώρα που είχε βροχές και χαμηλή θερμοκρασία, οι θερμοκρασίες φτάναν μέχρι τους 26C.
Από προχτές πάντως που η θερμοκρασίας ανέβηκε ξαναγυρίσαμε στους 27-28 C, οπότε και ξαναξεκίνησα να βάζω παγωμένα μπουκάλια δίπλα απο την παθητική εισαγωγή αέρα.
Λογικά το nitrogen toxicity προέκυψε λόγω του ότι την προηγούμενη εβδομάδα λόγω υποχρεώσεων δεν έγινε το σύνηθες πότισμα, με αποτέλεσμα τα ταϊσματα να είναι κοντά το ένα με το άλλο. Σήμερα , θα ποτίσω με σκέτο νερό και θα αφήσω να τρέξει λιγο παραπάνω απο το συνηθισμένο για να ξεπλυθεί λίγο.
Τώρα εμένα, άλλο είναι που με αγχώνει. Χτές κατά την συνηθισμένη επίβλεψη που τα κάνω, στην sativa εντόπισα ένα κλωνάράκι κάτω χαμηλά, με αρσενικούς σάκους που προχτές δεν υπήρχε.
Έκανα έναν εξονυχιστικό έλεγχο σε όλο το φυτό με και μέχρι στιγμής είναι καθαρό.
Δυστυχώς η sativa έφαγε αρκετό Stress λόγω πειραματισμών και νομίζω ότι το έκανα να ερμαφροδιτίσει.
Απο εδώ και πέρα τι κάνω? Τακτικό έλεγχο και ο θεός βοηθός ή να την κόψω για να σώσω τα άλλα?
Τα φώτα σας τσακάλια μου !
Απάντηση

ads by gr420info

Τακτικό έλεγχο προτείνω εγώ.
Υπάρχει κρύσταλλος πάνω στο φυτό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για δευτερογενή επεξεργασία, αλλά είναι ακόμα λίγο άγουρος.
Προσπάθησε να τον ωριμάσεις όσο μπορείς χωρίς να δημιουργήσεις προβλήματα στην καλλιέργεια...
Στην τελική ενδέχεται, αν τα πράγματα πάνε καλά, να μπορέσεις να καπνίσεις και αυτούσιο το φυτο.
SkullnBones
Απάντηση
Απο άποψη ωριμότητας πως τα βλέπετε  ? 3-4 βδομαδούλες ακόμη?
Απάντηση
συγχαρητήρια και από μένα. Πολύ καλή δουλειά.. Είναι "helious φαεινότερον" ότι θα πάει πολύ καλά... :-)
Απάντηση
Χθές τελείωσε και η 6η εβδομάδα και μπήκαμε αισίως στην 7η.
Έχω ήδη ξεκινήσει ποτίσματα με  Μελάσσα και μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς .
Εδώ ένας παπάς ζαχαρωμένος
[img][Εικόνα: IMG_20150706_210749_zpsufbhtlyc.jpg][/img]

Και μια κορυφή
[img][Εικόνα: IMG_20150706_210431_zpsmefgl2wd.jpg][/img]

Τώρα για να μην δείχνουμε μόνο τα καλά, για δώστε λίγο τα φώτα σας εδω :

Καψίματα στα Sugar Leaves
[img][Εικόνα: IMG_20150708_205151_zps7ha0uaso.jpg][/img]

και εδώ
[img][Εικόνα: IMG_20150708_205027_zpslk6s1scv.jpg][/img]

Υπ' όψιν οι φωτό είναι λίγο πριν το εβδομαδιαίο ταϊσμα, οπότε εγώ νομίζω πως είναι Nitrogen Deficiency.
Να ανεβάσω το λίγο το N ?
Ίσως και Mg Deficiency(το πιο πιθανό)
Τα φώτα σας.
Απάντηση
Τώρα δεν μπορεί να έχεις έλλειψη αζώτου καθώς δεν το χρειάζεται πλέον το φυτό. Είσαι και σε στάδιο που δε χρειάζεται τίποτα, τα φύλλα του πλέον μην τα δίνεις σημασία, τελειώνουν τον κύκλο τους, άστα στην ησυχία τους
Απάντηση
Ρε συ blues να σε κάνω μια ερώτηση μιας και αυτό που είπες για το άζωτο μου προκαλεί απορίες για το πρόγραμμα ταϊσματος που ακολουθώ και σου παραθέτω.

Posted 23 February 2004 - 10:44 PM

As soon as the rootball is netted with fine roots move them to your 6 inch pots and neat allmix.
Same story for the move to the final pots. Once in the final pots let them root out the soil ball before flowering, as a general rule of thumb once all the plants are showing roots at the drainage holes. Go to 12/12.
You should not need any feed right through these stages. Once you are on 12/12 start feeding 1 ml of both grow and bloom to a litre of water.
At about week 2 of flowering change the mix to 1 ml grow and 2 ml bloom per litre.
At week 3 [21 days] a one off feed of a heaped table spoon of epsom salts per 10 litres add to that 1 ml of grow and 2 ml of bloom.
Round the 4 week mark, the mix is 1ml gr and 3 ml bl.
Once you start to see browning of pistils change to 2 ml gr and 1 ml bl keep with that till the end.
All you really need is grow and bloom + a little epsom salts.

Για να σε βάλω λίγο στο κλίμα το BioBizz Grow έχει NPK 4-3-6 ενώ το Bloom 2-7-4

Το πρόγραμμα το έχω ακολουθήσει μέχρι τώρα σχεδόν κατά γράμμα χωρίς κάποιο πρόβλημα αλλά μιας και πλησιάζουμε σιγά σιγά προς το τέλος, έχω την εξής απορία.
Λέει στο πρόγραμμα " Once you start to see browning of pistils change to 2 ml gr and 1 ml bl keep with that till the end. "
Όντως να μειώσω το Bloom και να αυξήσω το Grow το οπόιο έχει περισσότερο N και Κ απο το Bloom ή να παραμείνω με το αρχικό πλάνο "Round the 4 week mark, the mix is 1ml gr and 3 ml bl."
Σημειώση ότι στα ενδιάμεσα ποτίσματα με σκέτο νερό, ρίχνω μελάσσα.
Απάντηση
Τι να σου πω έχεις και το all mix, δεν ξέρω και τα biobizz καθόλου. Αλλά στο τελείωμα άζωτο δε θέλεις Big Grin
Απάντηση
Μάλλον θα πειραματιστώ Big Grin
Btw πόσο ακόμη βλέπεις ρε  Blues?
Μέχρι τέλους του μήνα θα έχω τελειώσει?
Οι παπάδες θα φουσκώσουν και άλλο ή ότι έδωσαν, έδωσαν και απο εδώ και πέρα απλός θα ωριμάζει?
Γιατί βλέπω κάτι ντούκια στο net και μου τρέχουν τα σάλια.
Τα δικά μου όχι ότι είναι μικρά , πρός θεού, αλλά ντούκια δεν τα λές ακόμη, 
Απάντηση
Γύρω στις τέσσερις εβδομάδες θα έλεγα και θα δώσουν κι άλλο. Για γαιδουρόπουτσες θέλει να μην κάνεις topping να αφήσεις δηλαδή τον κεντρικό παπά, αυτό έχουν και δείχνουν
Απάντηση
Μάααλιστα.
Το καλό είναι πάντως πως στα Bubblicious θα έχω να συγκρίνω μεταξύ Mainlined και Uncle Bens topping με επικρατέστερο μέχρι στιγμής... δεν ξέρω
Το Uncle Bens έχει περισσότερους παππάδες αλλά πιο αδύνατους ( μικρούς δεν τους λές ) σε σχέση με το Mainlined το οποίο έχει 4 καλούς παπάδες.
Το σίγουρο πάντως είναι πως στο επόμενο grow αν θα κάνω Mainline θα κάνω top με στόχο τους 8 παπάδες, κάτι που θα το επιχειρούσα και τώρα αλλά δεν προλάβαινα λόγω καλοκαιριού.
Απάντηση
Έχει να παίξεις και να πειραματιστείς ένα κάρο πράγματα. Πριν 3 νομίζω καλοκαίρια είχα σκοτώσει γύρω στα 20 φυτά με πειράματα και ζέστες
Απάντηση
zambou  μια ρωτηση... πιστευεις οτι με ενα panel θα χες  τα ιδια αποτελεσματα???????
Απάντηση
Χμμμμ κοιτα να δεις. Με ενα πανελ τα ειχα σε ολη την διαρκεια της αναπτυξης χωρις κανενα προβλημα και να σου πω την αληθεια με ενα θα τα συνεχιζα και στην ανθοφορια. Τουλαχιστον την πρωτη εβδομαδα τα ειχα με ενα. Ελα μου ομως που βγηκαν και τα 3 θυληκα και επρεπε να παρω γρηγορα την αποφαση ( συνεχιζω με ενα και στο επομενο παω για δευτερο η μηπως να το παρω τωρα να τελειωνω... ) . Σιγουρα το περισσοτερο φως θα σου δωσει περισσοτερη αποδοση. Η γνωμη μου παντως ειναι να πειραματιστεις. Παρε ενα πανελ και βαλε δυο φυτα. Η εμπειρια που θα αποκτησεις θα σε βοηθησει να καταλαβεις τι βοηθα και που. Ο κανονας παντως λεει , περισσοτερο φως = περισσοτερη ποσοτητα. Απλως μην πας με το σκεπτικο ποσο θα παρω. Η αρχη ειναι το ημιση του παντος λενε οποτε μην το πολυσκεφτεσαι, παρε ενα πανελ και τα ξαναλεμε οταν θα εισαι ενθουσιασμενος με αυτο που θα βλεπεις και θα θελεις να το μοιραστεις !! Smile
Απάντηση
Μπορω παντως να πω οτι για πρωτο .....ΤΑ Γ@ΜΗΣΕΣ ΟΛΑΑΑΑΑΑ......τρομερο αποτελεσμα αδερφε... και οφειλω να πω οτι και αν εχω διαβασει για grow αυτεσ τις μερες, το δικο σου ηταν αυτο που με εβαλε στη πριζα και ξεκινησα!!!!!! που να δεις γελια που εκανε ο balinor οταν του στειλα σε πμ οτι τα χα σε προβολεα led ο οποιος ηταν για ταμπελες!!!!!
Απάντηση
Χαχαχαχαχα, άκου εκεί ταμπέλας
Thx xaniothsgr για τα καλά σου λόγια. Πίστεψε με χωρίς την βοήθεια των παιδιών εδω μέσα όλα θα παρέμεναν ιδέα και μόνο αν και νομίζω πως πλέον αυτό είναι αυτονόητο.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια και μόλις με το καλό ψηθείς και πάρεις κάποιο LED Panel περιμένω σχόλια !!
Απάντηση
Σε κάποιο post μου είχα ξαναγράψει ότι το καλοκαίρι είναι ο χειρότερος μήνας να βάλεις grow όχι λόγω θερμοκρασιών, αλλά λόγω διακοπών !! Smile Smile
Μετρώντας ημέρες λοιπόν, ήδη απο χθές ξεκίνησα το flush, με σκοπό να κόψω σε μια εβδομάδα το πρώτο μου grow.
Και τι grow!!
Καθόμουν χτές και τα χάζευα και το μόνο που μου ερχόταν στο μυαλό ήταν το " καλά ρε μλκ, εσύ το έκανες όλο αυτό??"
Οι κρύσταλλοι, όλοι milky προς το παρόν με μια μικρή υποψία amber.
Μπορώ να πω ότι όλα κύλησαν ομαλά αν και δυστυχώς την εγκυμοσύνη δεν την γλίτωσα, μιας και ερμαφροδίτησε η sativa και δεν πρόλαβα να την καθαρίσω καλά με αποτέλεσμα μερικά σπόρια εδώ και εκεί στα φυτά μου.
Δεν πειράζει όμως, γιατί όπως έχει πεί και ο Καβάφης " Σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός".
Και τι ταξίδι φίλοι μου !!!
Με την βοήθεια τούτου εδώ του forum, γίνανε πράματα που αν μου τα έλεγε πριν απο 3 μήνες κάποιος, θα κουνούσα απλά το κεφάλι και θα έλεγα "μονο στην φαντασία φίλε μου"...
Σας ευχαριστώ θερμά λοιπόν, απο τα βάθη της καρδιάς μου, για όλη την υποστήριξη και τις συμβουλές που μου δώσατε.
Εις το επανειδείν λοιπόν φίλοι μου, με καινούργιο grow απο Σεπτέμβριο.
Καλό καλοκαίρι και είθε τα grow σας να τελειώσουν με απόλυτη ασφάλεια ( κυρίως  ) και επιτυχία.
υ.γ. Τελευταίες φωτό λοιπόν, αν και θα ακολουθήσουν και μερικές ακόμα απο τον τρύγο και το τελικό στέγνωμα για να δούμε τελικά τι έμεινε.

[Εικόνα: IMG_20150716_210909_zpsd3npcycp.jpg]
[Εικόνα: IMG_20150716_211053_zpssahilcmf.jpg]
[Εικόνα: IMG_20150716_211015_zpsa6ofqyd9.jpg]
[Εικόνα: IMG_20150716_210925_zpsmy5xxaht.jpg]
[Εικόνα: IMG_20150716_210941_zps2qjwtfae.jpg]
[Εικόνα: IMG_20150716_211044_zpsvyxiriw5.jpg]
Απάντηση
Καλοπιωτο αγορινα.για πρωτο grow γαμησες Smile
Απάντηση
Καλόπιοτο . ωραίο το ταξίδι . ωραίο και το αποτέλεσμα . καλό καλοκαίρι σίγουρα θα κάνεις .
Απάντηση
Γαμώτο κρίμα να μην μπορείς να το πας δύο βδομάδες ακόμα, θα είχε τρελή διαφορά. Σε καταλαβαίνω απόλυτα πάντως, κι εγώ τώρα θα μείνω αύγουστο ολλανδία ενώ θα μπορούσα να κατέβω μαζί με τη γυναίκα μου αλλά ποιος θα προσέξει τα φυτά; Και άντε πες για ένα-δυο ποτίσματα λέω και τον από κάτω αλλά για παραπάνω μαλακία.... Τεσπα, καλόπιοτα φυσικά Smile
Απάντηση
Ναι όντως κρίμα Blues, αλλά δεν πειράζει. Η εμπειρία που αποκόμισα απο αυτό το grow μου δίνει σιγουριά πως το επόμενο απο Σεπτέμβρη που θα είναι πολύ πιο ελεγχόμενο θα είναι super.
Και εκεί θα δώ και την διαφορά που μου περιγράφεις Big Grin
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση
Ωραία πράματα. Τα σέβη μου
Απάντηση
Μπράβο φίλε καλόπιοτα! Καλό καλοκαίρι να έχεις (που θα έχεις απ ότι φαίνεται Tongue)
Απάντηση
Αλλο ενα υπεροχο grow με λεντ ΑΣΤΗΡ συμπληρωθηκε/καταχωρηθηκε στην συλλογη.
Μπραβο στον παλικαρο για την πρωτη του προσπαθεια και μπραβο στην τρελοπαρεα του ΑΣΤΗΡ για αλλη μια φορα που πετυχαν διαμαντι !!!!
Απάντηση
Όντως, απόλυτο δίκιο ο Loco και σοβαρή παράλειψή μου.
Τα συχγαρητήρια και απο εμένα στα λεντ ΑΣΤΗΡ, τα οποία αν και επιλέχθηκαν με καχυποψία στην αρχή μιας και δεν είχα δεί αποτελέσματα απο κάποιο grow αποδείχθηκαν διαμάντια και τελικώς άξιζε η επιλογή τους.
Ξέρω ότι η αγορά λεντ είναι πολύ μπερδεμένη και πολύς κόσμος τα κοιτά με καχυποψια αλλα απο εμένα, ASTIR LED APPROVED και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα στον κάθε έναν εδώ μέσα θέλει να ξεκινήσει κάποιο λέντ και θέλει να επενδύσει ένα ποσό για την αγορά αυτών. Είναι κρίμα να πετάμε τα λεφτά μας απο εδώ και απο εκεί για αμφιβόλου ποιότητας λεντ εξωτερικού και στο τέλος το αποτέλεσμα να είναι μικρότερο των προσδοκιών μας, ενώ έχουμε τα καλύτερα κυρίως ΕΛΛΗΝΙΚΑ, στηρίζοντας με αυτόν τον τρόπο την προσπάθεια αυτής της τρελοπαρέας που λέει και ο Loco για ένα προιόν, που όπως είχα ξαναπει.. δουλέυει σωστά.
Και πάλι μπράβο.
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)