Αξιολόγηση Θέματος:
  • 4 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Astir Helios 64w(x2) + Bubblicious Fem(x2) + Landrace(x1) = Jungle !!
Θα σε στεναχωρήσω, αλλά δεν νομίζω το δεύτερο σου grow να έχει μεγάλη διαφορά, πόσο καλύτερα δηλαδή? Tongue
Καλόπιοτα και όταν έχεις φωτό και μετρήσεις ρίξε ένα update να δούμε και εμείς πως πήγαν.
Απάντηση

ads by gr420info

Καλόπιοτα κι από μένα. Ωραίο γκρόου!
SkullnBones
Απάντηση
+1. ωραίο grow.
Απάντηση
απ τα ωραιότερα grows
καλό καλοκαιρι και καλόπιοτα
Απάντηση
Σας ευχαριστώ πολύ ρε παίδες για τα καλά σας λόγια.Σήμερα κλείνω μια εβδόμα που τα φλασάρω ( 3 φλασαρίσματα συνολικά ) ενώ τές έριξα λίγες Mollases στο flush που έκανα μιας και αποφάσισα να το αφήσω καμιά εβδομάδα ακόμη ενώ έλεγα να το κόψω το Σ/Κ. Είναι αρκετά ανεβασμένες οι θερμοκρασίες και κάπως έχει καθυστερήσει η ωρίμανση των κρυστάλλων οπότε το γλίτωσε το κόψιμο πρός το παρόν. Δεν πειράζει όμως, κάθε μέρα που περνά μου φαίνεται πως όλο και κάτι παραπάνω δίνει σε φούσκωμα. Φωτός μόλις ανοίξουν τα φώτα για να περαιτέρω σχόλια. Μια ερώτηση τώρα.
Δεν πειράζει που θα συνεχίσω το φλασάρισμα άλλη μια εβδομάδα ε? Τα φύλα απο το ένα έχουν σχεδόν κιτρινίσει, ενώ απο το άλλο ήδη πολλά έχουν αρχίσει να πέφτουν αλλά έχουν ακόμη. Στο μεσοδιάστημα να ρίχνω και λίγο μελάσσα ή να μην τα ταϊζω καθόλου?
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση
Για μελάσσα δεν ξέρω αλλα για τα φύλλα μην ανησυχείς καθόλου
Απάντηση
Grow συνέχεια λοιπόν, περιμένωντας το κρύσταλλο να μελώσει..
Πρός το παρόν συνεχίζω τα φλασαρίσματα και λογικά θα τα αφήσω άλλη μια εβδομάδα μέχρι να θολώσουν όλα, γιατί για μελί δεν βλέπω να μας παίρνει ο χρόνος.
Όλα καλά μέχρι στιγμής αν και οι θερμοκρασίες πραγματικά δεν παλευόταν την πρηγούμενη εβδομάδα.
Είδωμεν!!
Εδώ έχουμε μια γενική απο το grow
[Εικόνα: IMG_20150723_211323_zpsfe2wya24.jpg]

Εδώ ένας παπάς με νέες λευκές τρίχες και κάπως σαν νέα κάθετη ανάπτυξη στον παπά, λογικά λόγω ζεστης
[Εικόνα: IMG_20150723_211410_zps6jgtywm3.jpg]

Και εδώ δύο χαρακτηριστικά παραδείγματα για το αρχείο, μιας σατίβας που λόγω υψηλής θερμοκρασίας δημιούργησε foxtail σε όλους τους παπάδες. Απο εμφάνιση είναι κάτι το αξιοπερίεργο, αλλά απο άκουσμα επειδή αποξήρανα ήδη λίγη, είναι σκέτος πύραυλος!  Ο μόνος προβληματίσμος μου πάντως έιναι πως παρόλο που την έχω φλασάρει 4 φορές μέχρι τώρα, παραμένει ακόμα πράσινη και η φούντα που αποξήρανα δεν έχει ακόμα χαρακτηριστκό άρωμα ( 4 ημέρες αποξήρανσης, δεν την κόβω να προλαβαίνει βάζo  Big Grin )

[Εικόνα: IMG_20150723_212834_zpsqo1pnvqv.jpg]

[Εικόνα: IMG_20150723_212902_zps98qjckth.jpg]
Απάντηση
μας τρελανες πρωι πρωι
Δεν ξέρω τίποτα.
Απάντηση
αψογος !!!γουσταρουμε λεμεεε.....
Απάντηση
την σατιβα φυλαξε την στην ακρη και αστηνε καμποσο καιρο.
Απάντηση
Αυτά είναι τα δύσκολα!
Πάντως όντως σήμερα μετά απο 3 ημέρες μέσα στο βάζο, μπορώ να πώ ότι έχει αλλάξει και το άρωμα της φούντας, αλλά κυρίως το άρωμα που βγάζει όταν την τρίβω, ένα ωραίο βαθύ άρωμα.
Φαντάζομαι πως θα είναι μετά απο κανένα μήνα curing, αλλά πρός το παρόν το δείγμα που έκοψα δεν βλέπω να βγάζει ΣΚ, πόσο μάλλον εβδομάδα !! Big Grin
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Το τελικό κόψιμο γίνεται με την γλάστρα τελείως στεγνή μετά το φλας? Η μπορώ να κόψω και με βρεγμένη την γλάστρα? ( πχ λέω να κόψω Σάββατο την Sativa και την φλάσαρα χτες οπότε λογικά δεν θα έχει στεγνώσει πλήρως. Η να περιμένω Κυριακή για να στεγνώσει τελείως?)
Απάντηση
αποσο ξερω αγορινα πρεπει να στεγνωσει αλλα δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα στο να το κοψεις βρεγμενο.εγω επειδη αργησα να κανω το πρωτο φλας και μετα απο μερικες μερες εκανα και δευτερο φλας δεν ειχε στεγνωσει οταν τα εκοψα γιατι ειχανε ωριμασει αρκετα.εγω λεω να περιμενεις αν σε περνουν οι μερες
Απάντηση
καλυτερα να στεγνωσει τελειως, ειναι καλυτερα για το drying/curring μετα
Απάντηση
νομίζω ότι το να στεγνώσει η γλάστρα , έχει να κάνει και με το στέγνωμα του φυτού και με τίποτα άλλο .
δηλαδή ... εάν κόψεις με στεγνή γλάστρα , θα έχεις και λιγότερο υγρασία στο φυτό ( κορμός φύλα φούντα ) .
εάν κόψεις με βρεγμένο χώμα , θα έχεις περισσότερο υγρασία στο φυτό .
τι διαφορά έχουμε ? θα έχεις περισσότερο θέμα με μούχλα στο ξέραμα ( όχι σε σατίβες ) . και θα χρειαστείς παραπάνο μέρες για να στεγνώσει ..αυτή νομίζω η διαφορά ,.
ωραία η σατίβα σου . μην την χαραμίζεις καπνίζοντας από τώρα . καλύτερα ξέρανε έναν παπά από τα υπόλοιπα .
Απάντηση
Κάπως έτσι νομίζω και εγώ. Αλλά ίσως να έχει να κάνει και με τα σάκχαρα του φυτού, όπως αν κόψεις τα σταφύλια μετά από βροχή δεν θα είναι δυνατά, ενώ αν έχει να βρέξει 2 εβδομάδες θα έχουν περισσότερους βαθμούς.
Απάντηση
Όπως τα είπε ο xasikliks. Και σε φένα φόρα που διάβασα λένε ότι η γλάστρα δεν πρέπει να είναι εντελώς ξερή, ώστε να έχουν λίγη παραπάνω υγρασία κατά την αποξήρανση. Είναι πιο διαχειρίσιμο γενικά να αφαιρείς υγρασία,παρά να χρειαστεί να προσθέσεις εάν είναι πολύ ξερα.
Απάντηση
(07-26-2015, 12:49 PM)antibbnos Έγραψε: Κάπως έτσι νομίζω και εγώ. Αλλά ίσως να έχει να κάνει και με τα σάκχαρα του φυτού, όπως αν κόψεις τα σταφύλια μετά από βροχή δεν θα είναι δυνατά, ενώ αν έχει να βρέξει 2 εβδομάδες θα έχουν περισσότερους βαθμούς.
υπάρχουν και σταφύλια που για να το πετύχεις αυτό τα ξεραίνεις πρώτα στον ήλιο .
εδώ δεν βγάζουμε όμως κρασί , ούτε τσίπουρο Tongue  . ο κρύσταλλος δεν έχει μέσα νερό για να το εξατμίσεις , λάδι έχει και θα είναι εκεί ήτε είναι υγρό το φυτό ή τε είναι στεγνό , στην ίδια ποσότητα
Απάντηση
Μπορεί να ήταν νωρίς. Μπορεί να ήταν αργά. Μπορεί να ήθελαν κάτι ακόμα. Μπορεί και να τα είχαν όλα.
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩ ΑΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ!! Ααχαχαχαχαχ
Λοιπόν μάγκες η μεγάλη μέρα έφτασε Big Grin Τα κορίτσια κοπήκαν σήμερα, τριμμαριστίκαν και ήδη ξεκουράζονται κρεμασμένα ανάποδα..
Δυστυχώς (ή ευτυχώς Big Grin ) οι ημέρες των διακοπών φτάνουν σιγά σιγά και όλο αυτό το ταξίδι έπρεπε να λάβει τέλος. Δεν ξέρω αν όλα έγιναν όπως έπρεπε να γίνουν, αλλά οι κόποι όλων αυτών των μηνών, σήμερα επιβραβέυτηκαν. Το συναίσθημα? Απερίγραπτο.Η παρέα? Καταπληκτική. Και πάλι thx για όλους και για όλα. Συνεχίστε με ασφάλεια κυρίως αυτό που κάνετε και καλό harvest σε όλους! Α! Και καλές διακοπές.
Τώρα, λίγο info για το Grow για να συκγρίνουμε αποτέλεσματα.
Βάρος κομμένο.
Bubblicous Mainlined : 207gr
Bubblicious Uncle Bens Top 267gr
Sativa Ότι νάναι Top : 265gr

Βάρος Τριμμαρισμένο - Καθαρισμένο
Bubblicous Mainlined : 155 gr
Bubblicious Uncle Bens Top 142gr
Sativa Ότι νάναι Top : 140gr

Με διαφορά καλύτερα αποτελέσματα για το Bubblicious με τεχνική Mainline, μιας και τα φύλλα μαζί με τρίμ ήταν μόνο 52gr (207gr - 155gr ) οπότε με αυτήν την τεχνική το bud/leaf ratio είναι σαφώς μεγαλύτερο απο το Uncle Bens του οποίου τα φύλλα με το τρίμ ήταν 125gr ( 267gr - 142gr )
Έτσι και μερικά στατιστικά στοιχεία για όποιον θέλει να βάλει το strain.

Τα Bubblicious (Mainlined) τριμμαρισμένα και καθαρισμένα
[img][Εικόνα: IMG_20150727_152545_zpslwq0bf10.jpg][/img]

Για μια χουφτα Bubblicious... ( οι 2 απο τους 4 παππάδες  του mainline )

[img][Εικόνα: IMG_20150727_152611_zpsnzxazqwq.jpg][/img]

Το Bubblicious ( Uncle Bens Topping ) τριμμαρισμένο και καθαρισμένο

[img][Εικόνα: IMG_20150727_163045_zps0fxsla7m.jpg][/img]

Αυτά απο μένα αγορίνες, καλό καλοκαίρι Big Grin Big Grin Big Grin 
Απάντηση
Μια χαρά Αύγουστο θα περάσεις Wink
Απάντηση
Καλόπιωτα στις διακοπές Smoke20
Απάντηση
ποοο αυτα ειναι μπραβο ρε ζαμπου πολυ ωραια ολα!!!!!
Απάντηση
Μπραβο φιλε πολυ καλος.Καλοπιοτα και εις ανωτερα! Smile
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
Καλο καλοκαιρι φιλε μου και που σε....Main line da power! Big Grin
Απάντηση
καλή αποξήρανση κ καλά πιώματα!
Απάντηση
Άντε καλόπιωτα κι από μένα.

Προφανώς οι μετρήσεις που πήρες για να προβεις σε συμπεράσματα για τις τεχνικές είναι πολύ πολύ σχετικές.
Δεν ξέρω αν μέτρησες με τα κλαδιά, αλλά αφενώς αυτός είναι ένας σημαντικός παράγοντας και αφετέρου τα φυτά είναι από σπόρι και ενδέχεται λόγω φαινότυπου να είχαν αρκετά διαφορετικές αναλογίες σε φύλα/φούντα.
Τέτοια πειράματα με επίσημα αποτελέσματα δυστυχώς μόνο με κλώνους και αφού στεγνώσουν.
SkullnBones
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)