Αξιολόγηση Θέματος:
  • 5 Ψήφοι - 4.8 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canna Grow
Καλησπέρα σε ολά τα παιδιά του φόρουμ.
Θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα αναλυτικό ημερολόγιο με σκοπό, και αν κάνω κάνα φάουλ να το προλάβουμε, και αυτοί που θα το διαβάσουν να αποκομίσουν κάτι θετικό για τις δικιές τους καλλιέργειες. Θα παρακαλέσω να κρατήσουμε το παρόν ημερολόγιο μικρό και περιεκτικό. Αν δεν έχουμε κάτι σίγουρο να πούμε απλά ας μην το γράψουμε(εξαιρούνται τα κορίτσια του φόρουμ). Επίσης ΜΗΝ κάνετε επισύναψη κατεβατά από φωτογραφίες για να γράψετε μετά δυο κουβέντες, ειδικά αν είναι ακριβώς από πάνω, γίνονται τα ημερολόγια πολύ μεγάλα και δυσανάγνωστα. Ευχαριστώ.
Και λίγα λόγια για τον περίεργο καλλιεργητή. Η συγκεκριμένη καλλιέργεια είναι η τέταρτη μου(πάραυτα παραμένω αρχάριος) . Στην πρώτη δεν ήξερα καν το φόρουμ αλλά πήρα εντέλει λίγο ελαφρή χόρτο το οποίο θα καταναλωθεί μέχρι να τριγύσω τα καινούρια. Το δεύτερο πήγε καλά και είχα φου για κάνα εξάμηνο. Το τρίτο, εξοπλισμένος πλέον με τέντες κτλ, πήγε κατά διαόλου με σωρεία λαθών, και ένα καλόκαίρι που ήρθε νωρίς στη Γερμανία και τα 34ρια μέσα στη τέντα έκαναν τη φούντα γρασίδι.
Λοπόν

Σπόροι. Αυτόματα(αν και είχα πει δε θα ξαναβάλω) RQS, 2 Nothern light, 1 R. Kush, 1 R. Critical
Τέντα. Lighthouse Max 0.76x0.76x1.80
Γλάστρες τετράγωνες 30χ30χ30 18 λίτρα
Τύρφη. 60 λίτρα Canna Terra Prof. Plus(PH 6.0  E.C. 1,2), 10 λίτρα περλίτη και 2 Λίτρα Canna Terra Seed Mix στο κέντρο τις γλάστρας, σε 10-15 εκατοστά βάθος.
Λίπασματα. Canna Terra + First Feed
HM EC meter + PH meter
Εξαερισμός. TD 160-100, Prima Klima Φ100 Φίλτρο και ανεμιστηράκι Garden High Pro 5 Watt.
Φως. 2χ55 γιωτάδικα Watt CFL (6500Kalvin + 2700Kalvin)
         4χ13 Watt Osram Led 4000 K οικιακά
         4χ13 Watt Philips 2700K
         4x16 Watt Bioledex 2700K
Δηλαδή, 168 βατ λεντ και 110 cfl (θέλω και άλλα το ξέρω)

Οι σπόροι μπήκαν όπως πάντα κατευθείαν στη γλάστρα την Κυριακή, σε βάθος 1 εκατοστό.
Ποτίστικαν σιγα σιγά με πλαστικό ποτηράκι με 150 μλ νερό φιλτραρισμένο με 4μλ/λτ First Feed έκαστο.
Το νερό έιχε ph 7 και e.c. 0,25, με την προσθήκη του ff το ph έγινε 5,8 και το e.c. 1,0.
Τα φώτα είναι στα 30 εκατοστά.

Τρεις μέρες μετά, πρώτο ξεπρόβαλε το κριτικαλ και την τέταρτη μέρα-χτες ήταν όλα σκασμένα. 15 σπόρια στα 15 επιτυχία η RQS.
Έβαλα δύο μεγάλες μπορνουζοπετσέτες που μπορούν να κρατήσουν πολύ νερό( με μικρές δε γίνετε δουλειά) και η σχ. υγρασία ανέβηκε στο 72%+, θερμοκρασία περ. 29-30 αλλά τώρα στη ανάπτυξη νομίζω αυτό δε πειράζει. Τον εξαερισμό τον έχω κλειστό. Αν τον ανοίξω σίγουρα θα πέσει μιας και η θερμοκρασία του δωματίου είναι 22 βαθμοί και στις επόμενες μέρες θα πέσει και άλλο μιας και κρυώνει ο καιρός.
Επίσης αν τον ανοίξω θα μου βγάζει την υγρασία έξω και φοβάμε μη δεν πιάνω τα απαραίτητα επίπεδα.
Λιπασμα ανάπτυξης δε ξέρω καν αν θα τους ρίξω. Ίσως στο τέντωμα. Φοβάμαι μη τα κολλήσω, μιας και είμαι επιρρεπής στην υπερλίπανση και τα αυτόματα διαβάζω αγχώνονται εύκολα. Επίσης το ριζοτόνικ θα πέσει όταν σταματήσω με το first feed, δε ξέρω αν συνδυάζεται και δεν είναι καιρός για πειράματα.

[Εικόνα: P1010020.jpg][Εικόνα: 20171019_170123.jpg][Εικόνα: 20171019_170918.jpg][Εικόνα: 20171019_170927.jpg]
[Εικόνα: bioledex_b27_1601_440_2.jpg][Εικόνα: 20171019_165600.jpg][Εικόνα: 20171019_165607.jpg][Εικόνα: 20171019_165635.jpg][Εικόνα: 20171019_173422.jpg]

Η φωτογραφία με το φάσμα που βλέπετε είναι από τις Bioledex (έτσι λένε τουλάχιστον). Πάντως μετά από ένα γρόου οι κολλήσεις με το καλάι φαίνονται μαυρισμένες.
Απάντηση

ads by gr420info

Καλησπερα και σε 'σενα Νικο και καλη αρχη σου ευχομαι!

Βλεπω καλη οργανωση οποτε μην μασας βουρ,ολοι εδω ειμαστε.  Smoke20
Chemical kills      SkullnBones  
Cannabis  heals   Loveleaf

Απάντηση
Καλη πορεια Smile
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Καλησπέρα φίλε μου και καλή αρχή.

Θα ήθελα να συζητήσουμε κάτι σε σχέση με το PH.
Έχεις χώμα με PH 6.0 και θα ποτίσεις με PH 5,8. Θα δυσκολέψεις πολύ την ρίζα να απορροφήσει το Ασβέστιο και το μαγνήσιο. Το ιδανικό PH είναι το 6,3 στο χώμα.
Ποτίζοντας θα έχει την τάση να κατέβει κάτω από 6.0. Δεν είσαι σε υδροπονική να θες 5,9... σε χώμα είσαι... Κάνω κάπου λάθος;
Απάντηση
Ευχαριστώ για τις ευχές παίδες,
Δημήτρη το παρακολουθώ το άντρο σου, καλή σοδειά να έχεις Smile

Λοιπόν 4 Μέρα
Τα φυτά πότιστικαν για πρώτη φορά αφού φύτρωσαν, με 500 μλ νερό σύνολο, με 5 μλ/λτ first feed, PH 5,8 E.C 1,4
Ωράριο φωτός 19/5
Πίσω αριστερά κους, μπροστά του το κρίτικαλ, δεξια τα νλ.
Ανέβασα τα φώτα στους 30πόντους, αφού κάταφερα χτες και προχτές με διορθώσεις να τα πάω στους 20. Στο προηγούμενο γκρου τα είχα στους 8-15 ποντους και τα φυτα έγιναν νάνοι!

[Εικόνα: 20171022_172320.jpg][Εικόνα: 20171022_173232.jpg]

Γεια σου και σένα μάμρα. Όχι δεν κάνεις λάθος.
Γενικά σε πολλά σάιτ αναφέρει ότι το ιδανικό ph στο χώμα είναι 6,2-6,8. Αν και δε ξέρω σε ποιες εργαστηριακές αναλύσεις στηρίζουν τα άρθρα τους..........
Και εδώ μέσα διαβάζω από πολλά παιδιά οτι ποτίζουν με 6,5.
Αλλά
1) Η κάννα αναφέρει στο πρόγραμμά της, να κρατάμε το ph 5,8-6,2 (και γω έχω τη σειρά της)
2) Τις advance τα ph perfect λιπάσματα ρυθμίζουν το ph στο 5,6-5,8
3) Δες το πρόγραμμα θρέψης από τα προϊόντα της GreenHouseSeeds, όσο ανεβαίνουν οι βδομάδες ζωής τόσο αυξάνουν και τις τιμές του ph από το 5,6 μέχρι και 7,0 για σατίβες με 13 βδ. ανθοφορίας.

[Εικόνα: NEW_NS_P.jpg]
έτσι το σκέφτομαι που λες, στην ανθοφορία θα το πάω στο 6,0 και αργότερα μέχρι το 6,2. Τότε βέβαια θα έχουν συγκεντρωθεί και άλατα στην τύρφη από τις λιπάνσεις και θα επηρεάζεται σίγουρα προς τα πάνω.
Απάντηση
Βαλε verimicompost στο χωμα κανε μια στρωση πολυ καλη για να μην σκεφτεσαι τα chats
Απάντηση
(10-22-2017, 09:43 PM)nikos39 Έγραψε: Γεια σου και σένα μάμρα. Όχι δεν κάνεις λάθος.
Γενικά σε πολλά σάιτ αναφέρει ότι το ιδανικό ph στο χώμα είναι 6,2-6,8. Αν και δε ξέρω σε ποιες εργαστηριακές αναλύσεις στηρίζουν τα άρθρα τους..........
Και εδώ μέσα διαβάζω από πολλά παιδιά οτι ποτίζουν με 6,5.
Αλλά
1) Η κάννα αναφέρει στο πρόγραμμά της, να κρατάμε το ph 5,8-6,2 (και γω έχω τη σειρά της)
2) Τις advance τα ph perfect λιπάσματα ρυθμίζουν το ph στο 5,6-5,8
3) Δες το πρόγραμμα θρέψης από τα προϊόντα της GreenHouseSeeds, όσο ανεβαίνουν οι βδομάδες ζωής τόσο αυξάνουν και τις τιμές του ph από το 5,6 μέχρι και 7,0 για σατίβες με 13 βδ. ανθοφορίας.

[Εικόνα: NEW_NS_P.jpg]
έτσι το σκέφτομαι που λες, στην ανθοφορία θα το πάω στο 6,0 και αργότερα μέχρι το 6,2. Τότε βέβαια θα έχουν συγκεντρωθεί και άλατα στην τύρφη από τις λιπάνσεις και θα επηρεάζεται σίγουρα προς τα πάνω.

Σε τι χώμα όμως δεν διευκρινίζει, αν έχεις χώμα 6,5 είναι το ίδιο;
Απάντηση
Ειδικός, δεν είμαι για να σου απαντήσω μάμρα αλλά θα παραθέσω κάποιες σκέψεις
Οι μη εμπλουτισμένες τύρφες είναι όξινες. Με τις προσθήκες των λιπασμάτων(και ότι άλλο βάζουν) γίνονται αλκαλικότερες και φτάνει το ph στα 6-6,5. Με βίαιο πότισμα ή και φλας τα λιπάσματα ξεπλένονται και ενδέχετε το ph να πέφτει. Με τις λιπάνσεις προσθέτουμε ph στο υπόστρωμα. Μπρος γκρεμος και πισω....που λέει
Τώρα, γνωρίζουμε πόσο επηρρεάζει το ph του υποστρώματος αυτό που ποτίζουμε? Δηλαδή εννοώ, έχεις χώμα 6,5, ρίχνεις 5,8 θα σταθεροποιηθεί στη μέση τιμή ή στο 6,4 γιατί το χώμα επηρρεάζει σε μεγαλύτερο βαθμό? Και όλοι μας μετράμε τα υγρά είτε που ρίχνουμε ή αυτά που στραγγίζουν, κανείς δε μετράει απευθείας το υπόστρωμα.
Από όσο είδα πάντως στα ον λαιν μαγαζιά, οι τύρφες με ph πάνω από 6 είναι οι all mix με ec μεγαλύτερο του 2, και αυτές ειναι στα 6,2-6,4.
Τώρα αν θα μου βγουν ελλέιψεις ασβεστίου, μαγνησίου θα φανεί στη πορεία.
Πάντος αν θυμάμαι καλά, παλιά είχα διαβάσει ένα άρθρο της κάννα, όπου έλεγαν ότι αν χρησιμοποιείς τη σειρά τους η προσθήκη cal mag δε χρειάζεται.
Βέβαια όλα αυτά ισχύουν για φωτοπεριόδου φυτά. Στα αυτόματα, που διαβάζω οτι πρέπει να λιπαίνουμε στο 1/4 και σταδιακά μέχρι το 1/2 των προτεινόμενων δοσολογιών, δε ξέρω που αλλού μπορεί να έχουν ευαισθησίες και ποια άλλη ειδική μεταχείρηση χρειάζονται. Αν κανείς έχει κάνα λινκ να διαβάσουμε ας το κοινοποιήσει.
Απάντηση
Καλησπέρα Νίκο! Καλή αρχή κ από μένα ! Χαίρομαι ιδιαίτερα για την εξέλιξή σου ως καλλιεργητής ! Σου εύχομαι καλή δύναμη σε ότι κάνεις με υπέροχα αποδοτικά αποτελέσματα !
Απάντηση
Λοιπόν αισίως σήμερα 14η ημέρα.
Τα φυτά ποτίστικαν άλλη μία φορά την ένατη μέρα με 1 λίτρο νερό σύνολο με 3 μλ/λτ first feed. Θα τα ξαναποτίσω σήμερα(αν και δε ζητάνε) 1,5 λίτρο νερό με 5μλ/λτ first feed 5,8PH και θα τα περιμένω να διψάσουν για το επόμενο πότισμα.
Ημέρα 9
[Εικόνα: 20171027_180204.jpg][Εικόνα: 20171027_180311.jpg]

Το ένα ΝΛ αν και έχει 2 λεντ από πάνω του, έχει γύρει προς το Τ8.

Ημέρα 13

[Εικόνα: 20171031_133758.jpg] [/url][url=https://ibb.co/mYQXoG][Εικόνα: 20171031_184735.jpg][Εικόνα: 20171031_184743.jpg]

Στην τελευταία φωτό βλέπουμε το royal kush. Αυτό το είχα και στο προηγούμενο γκρόου, και ήταν το πιο γρήγορο απ' όλα.
Τώρα έιναι πιο πίσω από όλα. Αρχικά παρατήρησα ότι ένα φύλλο του είναι το μισό αποχρωματισμένο, κατόπιν είδα την τρίτη του σειρά φύλλα να είναι και αυτή 3φυλλη και όχι 5φυλλη και το ένα φύλλο της δεύτερης σειράς είναι 2φυλλο. Κλασικά γενετικά της RQS, πάντως πιστεύω το φυτό θα τερματίσει κανονικά.
Απάντηση
tobacco mosaic virus λέγετε η πάθηση του φυτού της royal queen που έχεις.. κλασικά γενετικά της royal, μου χει τύχει σε ένα bubble kush, δε χρειάστηκε να κάνω κάτι, κάποια στιγμή ξεκόλλησε μόνο του από θέμα ταχύτητας, τα φύλλα φυσικά δεν φτιάξανε ποτέ.
καλή συνέχεια
Legalize Marinana!
Απάντηση
Mosaic virus ε, να και κάτι που δε ξέραμε. Εδώ μαζί θα το δούμε πως θα παέι.

Λοιπόν, να πω ότι ο εξαερισμός άνοιξε από την πρώτη εβδομάδα ήδη, μιας και οι θερμοκρασίες με φόβησαν, προστέθηκαν και άλλες 4 λεντ.
Τώρα έχω 19-20 με κλειστά φώτα και 25-26 ανοικτά. Η σχ.υγρασία έπεσε στο 50%.....
Οπότε προστέθηκε ένας υγραντήρας στον εξοπλισμό. https://www.aldi-sued.de/de/angebote/ang...omaschale/
3 λιτρα χωρητικότητα έχει και μέγιστη εκνέφωση 350 μλ/ώρα.
Ο κατασκευαστής λέει να μη τον συνδέουμε σε χρονοδιακόπτη και αυτό με αγχώνει, καταλαβαίνετε ντουί, καλώδια κτλ Έχει κάποιος εμπειρία αν βγάζουν αυτά τα μπουζούκια τίποτα προβλήματα;
Και μερικές φωτό από χτες, καθώς και το πρόγραμμα λίπανσης της canna ( αν και θα το ακολουθήσω με πολύ μειωμένες ποσότητες) Τα φυτά φαίνονται πιο πράσινα, μιας και είχα αναμμένο μόνο το Τ8 όταν τράβηξα τις φωτογραφίες. Πρέπει να δουλέψω λίγο το focus όμως.....

Ημέρα 15η
[Εικόνα: 20171102_165356.jpg] [Εικόνα: 20171102_165114.jpg] [Εικόνα: 20171102_165131.jpg] [Εικόνα: Grow_Guide_CANNA_UK_1.jpg]
Απάντηση
ωραίο καθαρό μεθοδικό το grow Νίκο καλή αρχή!
Για τον υγραντήρα μην αγχώνεσαι γιατί έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει εναλλακτική του χρονοδιακόπτη ή ενός αυτοματισμού που θα τον ανοιγόκλεινε ανάλογα τα επίπεδα υγρασίας. Σιγουρέψου απλά οτι έχει αυτή την προστασία που σβήνει μόνος του και δε καίγεται όταν τελειώνει το νερό.
Απάντηση
ομορφος και καθαρος χώρος 

και καταπρασινα φυτακια μπραβο φίλε
Leaf Leaf
Απάντηση
(11-01-2017, 01:13 PM)nikos39 Έγραψε: Το ένα ΝΛ αν και έχει 2 λεντ από πάνω του, έχει γύρει προς το Τ8.

Έχει γείρει προς τα 6500K δηλαδή... λογικό το βρίσκω γιατί στην ανάπτυξη ζητάνε 6500K.
Απάντηση
Ημέρα 22

Τα φυτά ποτίστικαν την 20η ημέρα με 4 λτ νερό + 1,5 μλ/λτ grow(3,8 μλ λέει η κάννα) + 1,5 μλ/λτ ριζοτόνικ, ph 5,8
Να αναφέρω ότι από το φύτεμα μέχρι εκέινη τη μέρα, σύνολο σε κάθε γλάστρα έχω  ρίξει 1 λιτρο νερό.
Κουμπώθηκαν όλες οι λάμπες

Τα ΝΛ έδειξαν χτες φύλο. Παρατηρώ το καινούριο φύλλωμα και έχει τις ακρίτσες του κίτρινες. Λίπασμα δεν είχα ρίξει ακόμα, μόνο το 1,3 ec που έχει η τύρφη. Είναι η τρίτη φορά που βάζω αυτή την ποικιλία και πάντα τα έκαιγα από τα λιπάσματα(έριχνα βέβαια φουλ δόσεις).

Και ήταν πάντα το πρώτο που έδειχνε τα συμπτώματα, τα άλλα φυτα όπως το bubble kush, royal dwarf άργησα πολύ να τα κάψω Big Grin ,εξαίρεση το royal jack που ήταν υπερευαίσθητο. Σκέφτομαι που λέτε μήπως είναι τελικά αρκετά ευαίσθητο και θα το πάω πιο χαλαρά με τα λίπασματα.
Το κρίτικαλ έχει πιο ωραίο πράσινο χρώμα από τα νλ, αλλά πιο μικρή ανάπτυξη

Το κους με τον ιό του......κάτι συμβαίνει. Το χρώμα του είναι κάπως θαμπό, δεν έχει γυαλάδα, προχωράει και αυτό πάντως

Προχτές και σήμερα Royal Kush

[Εικόνα: 20171107_164155.jpg] [Εικόνα: 20171109_194019.jpg]

Το ΝΛ

[Εικόνα: 20171108_190334.jpg][Εικόνα: 20171108_190154.jpg]

Το κρίτικαλ και πίσω το κους
[Εικόνα: 20171108_190229.jpg]

Παρέα, τα νλ δεξια, μπροστά κριτικαλ πίσω κους

[Εικόνα: 20171108_190144.jpg]

Είναι λίγο ξεμαλιασμένα σε αυτή τη φωτό Tongue 
Οι κορυφούλες που βλέπετε κανονικά θα ήταν κάτω από τα φυλλώματα, αλλά κάθε μέρα τα περνάω ένα χέρι, και τραβάω, λυγίζω μαγκώνω τα μεγάλα φύλλα κάτω από αυτές τις κορυφούλες. Σε δυό μέρες ξεπετάγονται πολύ τσιτωμένες.

Να ξεκινήσω να  μετράω μέρες ανθοφορίας στα ΝΛ? Huh
Απάντηση
πολυ καλα τα χεις μπραβο.. σωστος γονιος
grow with the flow
Απάντηση
Καλημέρες και καλή εβδομάδα να έχουμε, Ημέρα 26

3 μέρες μετά τα ΝΛ, έδειξε και το κρίτικαλ φύλο και άρχισαν να τεντώνουν. Το κους ελπίζω αύριο, μεθαύριο.
Χτες παρατήρησα τις δύο πάνω πάνω σειρές φύλλων του κρίτικαλ έτσι
http://www.growweedeasy.com/sites/growwe...s-down.jpg
Φαντάστηκα από τα φώτα μιας και το φυτό τέντωσε και έφτασε στους 20 πόντους από τα λεντ.
Από τη λίπανση που λέει ο growweedeasy πώς?  έχω ρίξει μόνο first feed και μια φορά λίπασμα στο 1/3 της δόσης.
Θα δούμε

Είχα αποφασίσει που λέτε να τα ρίξω μόνο νερό στο χτεσινό πότισμα, ήρθε πια το χτες και ενώ τρωγόμουνα και αμφιταλαντευόμουνα να τους ρίξω λιγουλάκι λίπασμα, τελικά έριξα μόνο νερό με 2 μλ/λτ ριζοτόνικ, περ. 1,2 λίτρα στο φυτό, 5,8 ph.
Στο κρίτικαλ έριξα λίγο παραπάνω, ήθελα να μετρήσω τα απόνερα.
Που λέτε μαζεύω περίπου 50 μλ στο ποτηράκι μετράω ph 6,2, μπόμπα, ec 3,2!!!!!!!!
Τα πετάω μαζεύω τα επόμενα απόνερα που βγήκαν ph 6,0   ec 2,4! Μλκ έπρεπε να το συνεχίσω να δω που θα πάει.
Πάντως το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι η τύρφη αν και με ec 1,3, έχει ακόμα αρκετό φαι μέσα της.

Να αναφέρω, μήπως και σας λέει κάτι, ότι τις τελευταίες 4-5 μέρες κιτρίνισαν οι κοτυληδόνες και κάποια από τα πρώτα μονόφυλλα φύλλα επίσης.
Απάντηση
Καλημερα..Για τα κιτρινισματα χαμηλα το ειχε κανει και σε μενα και προσθεσα cal-mag
Σταματησαν οι κιτρινιλες εκει και δεν εχουν προχωρησει..
Κοιταξε το γιατι εχω διαβασει οτι βγαζει αυτη την ελειψη κοντα στο μηνα ζωης του φυτου
Εκτος και αν εχεις ριψει ηδη και ειναι απο κατι αλλο..
Η φτωχεια ειναι πιο φρονιμη αν νιωθει οτι φταιει...
Απάντηση
Καλημέρα Τιλάνσια
Δεν έχει άλλα κίτρινα φύλλα, μόνο εκείνο το πρώτο πρώτο φυλλαράκι το οποίο ακουμπάει και στο χώμα.
Απλώς είμαι στεγνός και ακολουθώ αμυντική καλλιέργεια.
Πάντως η έλλειψη ασβεστίου και μαγνησίου είναι πολύ συγκεκριμένη, με συμπτώματα στα φύλλα που κάνουν μπαμ, κάπως έτσι
http://www.growweedeasy.com/calcium-deficiency-cannabis
Cal-Mg υπάρχει άφθονο στο νερό, μόνο λόγω ph πιστεύω βγαίνουν oi ελλέιψεις ή αν το νερό της βρύσης είναι μαλακό.
Το δικό μου έχει ec 0.5
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, σου στέλνω και ένα δωράκι

[Εικόνα: 7f9a85ad57c08f7da77156182fd58398.jpg]
Απάντηση
Ημέρα 27

[Εικόνα: 20171114_111404.jpg][Εικόνα: 20171114_111414.jpg][Εικόνα: 20171114_111447.jpg][Εικόνα: 20171114_111422.jpg]
Απάντηση
(11-14-2017, 09:21 AM)tilansia Έγραψε: Καλημερα..Για τα κιτρινισματα χαμηλα το ειχε κανει και σε μενα και προσθεσα cal-mag
Σταματησαν οι κιτρινιλες εκει και δεν εχουν προχωρησει..

το cal-mag έχει αρκετό άζωτο μέσα, το άζωτο γιατρεύει την κιτρινίλα.. αν δεν χρησιμοποιείς νερό αντίστροφης όσμωσης δεν είναι απαραίτητο το cal mag, ειδικά τόσο νωρίς.
Σε κάθε περίπτωση κιτρινίλες και θολώματα στα φύλλα οφείλεται κατά 99% σε έλλειψη αζώτου.

του nikos39 φαίνονται υγιέστατα σαν συνολική εικόνα. Δεν θα πείραζα τίποτα σε αυτή τη φάση.
grow with the flow
Απάντηση
Χαχα καλοοο Big Grin 
Ευχαριστω Νικο για το δωρακι! Smoke27
Απάντηση
Τιλάνσια να ξέρεις, αν έχεις καμμιά και πρασίνισε το λουλούδι, βάλτην στην τέντα 1-2 βδομάδες και το ροζ χρώμα επανέρχετε.
Μιλάω εκ πείρας.  Smoke8
Απάντηση
Χαχα τωρα δεν εχω Tongue 
Ριχνω ολο μου τον χρονο στα κοριτσια μου Big Grin 
Αν και γενικα εχω παρα πολλα φυτα..
Της δουλειας και εσυ? Tongue
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)