Αξιολόγηση Θέματος:
  • 6 Ψήφοι - 2.17 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Χαίρετε, ελπίζω να είμαι καλοδεχούμενος ως νέος και έχω απορίες
παιδια χαίρετε, πρωτα απο ολα ελπιζω να ειμαι ευπρόσδεκτος, αν ναι θα ηθελα να πω λοιπον κι εγω για τον χωρο μου και μερικες απορίες.. μια τέντα ενα επι ενα και υψος δυο με ενα βεντιλατερ για εξαγωγη ψηλα αριστερα, ενα κλιπ φαν μεσα κλειστο αρχικα, και μια λαμπα ψηλα, 400w ορίμανσης-ανθοφορίας, ενα θερμοϋγρασιόμετρο κι εναν υγραντηρα για οταν χρειαστει βέβαια οχι ακομα,  με μεγαλη γλάστρα με πιατάκι και χώμα παραγγελια για αυτο το φυτό απο εκει που πηρα και τη τέντα... τώρα το φώς ψηλά αρχικα ειναι καλα αρκει να μη δω να μακραινει λαιμο σωστα;;;; επισης τι μετρησεις πρεπει να δειχνει το θερμοϋγρασιότρο και ποσο ποτισμα με το που μπαινει στη μεγαλη γλαστρα απο τα 4 πρωτα φυλαρακια του;; (10-15cm??)  αυτά για αρχή και ευχαριστώ,  επίσης το ειχα κανει λάθος παλιότερα,  ελπιζω πια να το βρηκα. ευχαριστω και παλι.
 Joint Pass
"Στο άπειρο, κι ακόμα παραπέρα...
...θα φτάσουνε οι φούντες μου μία μέρα..."
null
Απάντηση

ads by gr420info

*επισης μιλαω για τη χρηση αυτόματων σπόρων. ευχαριστω.
 Joint Pass
null
Απάντηση
γεια μαν
αρχαριος και εγω, για διαφοροποιησεις στο χωμα και στις συνθηκες μεταξυ αυτοματου και φυτοπεριοδου δεν ξερω .

ξερω σαν γενικες συνθηκες η θερμοκρασια να ειναι καπου στους 21 εως 27 κελσιου και να μην εχει διακυμανσεις πανω απο 10 βαθμους η θερμοκρασια της "μερας" με την "νυχτα" των φυτων , η υγρασια τωρα που ειναι μικρα καπου στο 60% , και παραπανω δεν πειραζει αρκει να υπαρχει αερισμος και κυκλοφορια στον αερα στον χωρο .

οταν μεγαλωσουν λιγο και παπαδιαζουν , κατω απο 50% ειναι καλο να κρατιεται .
αυτα σαν γενικοτητες που εχω συγκρατησει , θελει και λιγο διαβασμα , ψαχνοντας καθε φορα τους ορους που σε ενδιαφερουν . πχ "θερμοκρασια καλλιεργειας κανναβης " στο google η στην αναζητηση του 420gr (νομιζω το google θα βγαλει περισσοτερα αποτελεσματα ) .το ιδιο και για υγρασια και για ph και αλλες παγιες συνθηκες .

επισης οταν παιρνεις σπορους , νομιζω εχουν καποιες περιγραφες για τον ιδανικο τροπο καλλιεργεια τους , οποτε ειναι καλο ισως να το συμπεριλαβεις στην αναζητηση σου αν ξερεις τι εχεις στα χερια σου .

γενικα οταν ζητας βοηθεια σε κατι , βοηθουν πολυ τα δεδομενα που εχεις , οποτε καλο ειναι να μοιραζεσαι οσο πιο σχετικα στοιχεια εχεις που μπορει να βοηθησουν στο πως να σου προσφερουν καποια συμβουλη .
Απάντηση
(11-29-2017, 05:07 PM)badweed Έγραψε: γεια μαν
αρχαριος και εγω, για διαφοροποιησεις στο χωμα και στις συνθηκες μεταξυ αυτοματου και φυτοπεριοδου δεν ξερω .

ξερω σαν γενικες συνθηκες η θερμοκρασια να ειναι καπου στους 21 εως 27 κελσιου και να μην εχει διακυμανσεις πανω απο 10 βαθμους η θερμοκρασια της "μερας" με την "νυχτα" των φυτων  , η υγρασια τωρα που ειναι μικρα καπου στο 60% , και παραπανω δεν πειραζει αρκει να υπαρχει αερισμος και κυκλοφορια στον αερα στον χωρο .

οταν μεγαλωσουν λιγο και παπαδιαζουν , κατω απο 50% ειναι καλο να κρατιεται .
αυτα σαν γενικοτητες που εχω συγκρατησει  , θελει και λιγο διαβασμα , ψαχνοντας καθε φορα τους ορους που σε ενδιαφερουν . πχ "θερμοκρασια καλλιεργειας κανναβης " στο google η στην αναζητηση του 420gr  (νομιζω το google θα βγαλει περισσοτερα αποτελεσματα ) .το ιδιο και για υγρασια και για ph και αλλες παγιες συνθηκες .

επισης οταν παιρνεις σπορους , νομιζω εχουν καποιες περιγραφες για τον ιδανικο τροπο καλλιεργεια τους , οποτε ειναι καλο ισως να το συμπεριλαβεις στην αναζητηση σου αν ξερεις τι εχεις στα χερια σου .

γενικα οταν ζητας βοηθεια σε κατι , βοηθουν πολυ τα δεδομενα που εχεις , οποτε καλο ειναι να μοιραζεσαι οσο πιο σχετικα στοιχεια εχεις που μπορει να βοηθησουν στο πως να σου προσφερουν καποια συμβουλη .

ναι ναι φιλε μου σε ευχαριστω που απαντησες προτων δεύτερων εχω jack herer auto κι επεισης απο οοιτι χρειαζεται,  εξοπλισμο κλπ εαν ειναι ηια ευκολια υπαρχουν και φωτο σε περιπτωση δλδ... επισης οκ ναι αρχικα το ξερω για το οτι υπαρχουν προδιαγραφες αλλα δε το ειχα σκευτει ναντις δω καταλαβαινεις πολλα να σκευτω στο μυαλλο μου λιγο αγχος κλπ ξερεις τωρα.... προς το παρων δε ξερω με ενδιαφερει να ποτιζω το εχω βαλει απο το πολυμπαγκ στη μεγαλη γλαστρα και θπαρχει αρκετο χωμα αλλα ποτιζω λιγο με λιγο grow της biobizz εχω πινακα για δοσολογίες κλπ αλλα αυτο δε ξερω ποσο πρεπει π.χ.  μισο λίτρο και μετα απο κανα τριήμερο εαν τσεκάρεις και χρειαστει;;  η κατι τετοιο;;  τετοια πραγματα. εξαεριζεται μια χαρα αρχικά δεν εχω ανάψει το φαν ουτε το βεντιλατερ και εχει μετρήσεις 60-62% υγρασία και 26c
 Joint Pass
null
Απάντηση
μονο ενα φυτο θα βαλεις;και μαλιστα αυτοματο;
ειναι πολυ μεγαλη η τεντα που διαλεξες...
αυτη η τεντα αποτι ξερω χωραει 9 φωτοπεριοδου σε 10ρες γλαστρες...(βαλε με το νου σου λοιπον!)
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
στις αρχες λενε , μεχρι να πεσουν τα "φυλλα" που βγηκαν απο τον σπορο , δεν χρειαζεται ιδιαιτερη λιπανση . αντε καποιο τονοτικο για τις ριζες .

μην ανχωνεσαι , δεν χαθηκε ο κοσμος και αν δεν το πετυχεις με την πρωτη . οπως ησουν πριν προσπαθησεις θα εισαι ,συν το οτι θα εχεις και την εμπειρια μιας αποπειρας .

η γνωμη μου ειναι οτι η ασχολια αυτη , πρεπει να σου γινει μερος της καθημερινοτητας σου , και αυτο μονο και μονο εχει μια καποια διαρκεια που μπορει να ξεπερναει την διαρκεια μιας καλλιεργειας .οποτε εχεις αρκετο χρονο για να κανεις και λαθη .
Απάντηση
(11-29-2017, 04:46 PM)morfeas88 Έγραψε: παιδια χαίρετε, πρωτα απο ολα ελπιζω να ειμαι ευπρόσδεκτος, αν ναι θα ηθελα να πω λοιπον κι εγω για τον χωρο μου και μερικες απορίες.. μια τέντα ενα επι ενα και υψος δυο με ενα βεντιλατερ για εξαγωγη ψηλα αριστερα, ενα κλιπ φαν μεσα κλειστο αρχικα, και μια λαμπα ψηλα, 400w ορίμανσης-ανθοφορίας, ενα θερμοϋγρασιόμετρο κι εναν υγραντηρα για οταν χρειαστει βέβαια οχι ακομα,  με μεγαλη γλάστρα με πιατάκι και χώμα παραγγελια για αυτο το φυτό απο εκει που πηρα και τη τέντα... τώρα το φώς ψηλά αρχικα ειναι καλα αρκει να μη δω να μακραινει λαιμο σωστα;;;; επισης τι μετρησεις πρεπει να δειχνει το θερμοϋγρασιότρο και ποσο ποτισμα με το που μπαινει στη μεγαλη γλαστρα απο τα 4 πρωτα φυλαρακια του;; (10-15cm??)  αυτά για αρχή και ευχαριστώ,  επίσης το ειχα κανει λάθος παλιότερα,  ελπιζω πια να το βρηκα. ευχαριστω και παλι.

ευπρόσδεκτοι απ'ότι έχουμε καταλάβει είναι όλοι.κάθε νέος που έρχεται στο φόρουμ πρέπει και να βοηθήσει τον εαυτό του
διαβάζοντας τις πληροφορίες που υπάρχουν σ'αυτό.
τώρα για την περίπτωση σου με τέντα 1χ1 καλό θα ήταν για αρχή να βάλεις 4 φυτά.(μέχρι να πάρεις τον αέρα)
αφού επέλεξες αυτόματα θα έχεις τον φωτισμό συνέχεια 18/6.από την αρχή έως το τέλος.
μόλις σκάσουν οι σπόροι  θα έχεις το φως σε τουλάχιστον 40 εκ απόσταση.
είναι πολλά τα 400 watt για αρχή ,αλλά αφού τα έχεις οκ.τις πρώτες ημέρες το νερό με μέτρο.
όσο θα μεγαλώνουν τα φυτά θα έχουν περισσότερη ανάγκη για νερό.προχώρα κι εδώ είμαστε.
Απάντηση
να είστε καλά παιδιά οοοολους οπότε για φως 50 εκ και σε μικρό ακόμα;; οοκ για κάψιμο φοβάμαι και ναι 4 θα βάλλω 3 jak here και 1 big devil και πιστεύω θα μου πάνε καλά απλά ήθελα να δω με το ένα πρώτα να το φτάσω έστω εκεί που είναι τώρα. και τον υγραντηρα ποτε τον βάζω και που τον ρυθμίζω ξέρει κάποιος;;;
 Joint Pass
null
Απάντηση
to big devil είναι αυτόματο.jack herer έχει αυτόματο;
μην μπερδέψεις αυτόματα με φωτοπεριόδου μέχρι να αποκτήσεις πείρα
στην καλλιέργεια. ή μόνο αυτόματα,ή μόνο φωτοπεριόδου.
ρίξε μια ματιά στο φόρουμ για τις διαφορές των διαφορετικών 'τύπων'
http://gr420.info/topics/%ce%b1%cf%85%cf...4%ce%b1-2/
http://gr420.info/%cf%80%cf%89%cf%82-%ce.../#more-744
αν ψαχτείς καλά ,θα βρεις τόσες πληροφορίες που δεν το φαντάζεσαι και ότι δεν καταλάβεις εδώ είμαστε.
προτού ξεκινήσεις θέλει διάβασμα.για να μην απογοητευτείς.
Απάντηση
(11-29-2017, 10:07 PM)morfeas88 Έγραψε: να είστε καλά παιδιά οοοολους οπότε για φως 50 εκ και σε μικρό ακόμα;; οοκ για κάψιμο φοβάμαι και ναι 4 θα βάλλω 3 jak here και 1 big devil και πιστεύω θα μου πάνε καλά απλά ήθελα να δω με το ένα πρώτα να το φτάσω έστω εκεί που είναι τώρα.  και τον υγραντηρα ποτε τον βάζω και που τον ρυθμίζω ξέρει κάποιος;;;

αν μπορείς να βάλεις κάνα δυο λάμπες led οσο ειναι μικρά...και οχι την 400αρα..και δεν θα φοβασαι μην τα κάψεις

τον υγραντήρα απο την αρχή και μέχρι την ανθοφορία τον χρειάζεσαι.....όσο ειναι αναμένα τα φώτα θα ειναι και αυτός
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
ναι ναι αυτοματα ειναι και τα δυο!!!! τογραφει και το κουτι συν οτι ετσι εγραφε το σαιτ επισης το βρηκα στα αυτοματα του σαιτ,οποτε...στανταρντ!! τωρα οκ γφια τον υγραντηρα απο αρχη μεχρι να κλεινει κι αυτος οποτε δλδ μεσα στη τεντα παιδια ο υγραντηραςε ετσι;; και θερμοκρασια 26c και υγρασια πρεπει 50-60% ειπαμε ετσι;; σορυ αν επαναλαμβανομαι καμια φορα θελω να ειμαι σιγουρος!!!!!
 Joint Pass
null
Απάντηση
και 70% και 80% να φτασει η υγρασια , δεν ειναι κατι το ανησυχητικο αν δεν ειναι μονιμο .
το ιδιο και με θερμοκρασιες , εχουν επιπτωσεις οι εκτος οριων θερμοκρασιες , αλλα αν ειναι για λιγο και το παρακολουθεις , συνηθως κατι μπορεις να κανεις .
Απάντηση
fφια λίγο;; τι εννοεις λιγο αν τον βαλλω και συνεχεια απο αρχη μεχρι τελος, θα εχει σηγκεκριμενη τιμη υγρασιας....
 Joint Pass
null
Απάντηση
τι μαλακια εκανες και στραβωσε τοσο ο τρομπετας ρε φιλε?
οξω  πουστη απ την παραγκα...
Απάντηση
(11-30-2017, 12:11 AM)presa canario Έγραψε: τι μαλακια εκανες και στραβωσε τοσο ο τρομπετας ρε φιλε?

ποιός εγώ;; ούτε ξέρω φίλε. άν στράβωσε με την αρχική άγνειά μου,  τί να πώ, συν πως ζητησα οδηγιες κατι που δεν ελαβα ποτε που για να το ζητησω δε μπορουσα να βρωεγω μοινος μου τη σηγκεκριμενη στιγμη κι εγραφα σε τοπικσ αλλων για να μου πει καποιος τι να κανω.......ε μετα μπορεσα και βρηκα ακρη, μονος μου μετα απο 3 μερες!τεσπα λογικα γι αυτο!επισης καλύτερα ρωτηστε τον ιδιο διοτι δεν ειναι ωραιο να μιλαμε για καποιον χωρις να ειναι παρων.. ευχαριστώ!!!!!!!
 Joint Pass
null
Απάντηση
(11-30-2017, 12:30 AM)morfeas88 Έγραψε:
(11-30-2017, 12:11 AM)presa canario Έγραψε: τι μαλακια εκανες και στραβωσε τοσο ο τρομπετας ρε φιλε?
, συν πως ζητησα οδηγιες κατι που δεν ελαβα ποτε που για να το ζητησω

πριν λιγο ειδα σε ενα τοπικ την κατ να σου γραφει να πας στην "βοηθεια" του φορουμ που εκει τα εχει ολα αναλυτικα,αρα ελαβες βοηθεια/οδηγιες μην λες οτι να ναι.
Chemical kills      SkullnBones  
Cannabis  heals   Loveleaf
Απάντηση
αναφέρετε για την αρχή που τα είχε θαλασσώσει λίγο.εντάξει δείξτε λίγο ποιο ανεκτικοί σε ένα
καινούριο μέλος,που δεν έχει ίσως την άνεση με τα φόρουμ και την τεχνολογία.
Απάντηση
(11-30-2017, 11:38 AM)θεός πάν Έγραψε:
(11-30-2017, 12:30 AM)morfeas88 Έγραψε:
, συν πως ζητησα οδηγιες κατι που δεν ελαβα ποτε που για να το ζητησω

πριν λιγο ειδα σε ενα τοπικ την κατ να σου γραφει να πας στην "βοηθεια" του φορουμ που εκει τα εχει ολα αναλυτικα,αρα ελαβες βοηθεια/οδηγιες μην λες οτι να ναι.

και επαναλαμβανω για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις πως δεν ελαβα βοηθεια ξερω να σκρολαρω φιλε εαν ημουν απο συσκευη που μπορουσα να παω εστω ''επανω δεξια'' στη ''βοηθεια'' διότι δεν ειχα τη καταλληλη συσκευη και γιαυτον το λογο μεχρι να βρεθω κοντα σε ενα ταμπλετ η ενα λαπτοπ για κιανα δυο μερες η τρεις δε ξαναμπηκα καν μεσα,κατανοητο αυτο;; μολις βρηκα τροπο μπηκα ξεστραβωθικα και τελος το πραγμα...επισης οσο για τη/τον φιλη/φιλο που μου απαντησε τον/την ευχαριστω αλλα εσυ τι θεωρεις καλυτερο;; καλυτερο να σε βοηθησει καποιος που γνωριζει και μπορει να σε δυευκολυνει στα μπαμ μπαμ και μαλιστα να σου πει τι επ ακριβως να κανεις η βοηθεια απο εναν φιλο του φορουμ απλα;; γιατι;; γιατι του  ενος η βοηθεια πολυτιμη κι αυτη γιατι ουτε αυτο ειχα δει εκεινη τη φαση μεν αλλα ενα δες τη βοηθεια πανω δεξια ειναι, ενω καπιου που γνωριζει ειναι ακριβως το τι θα κανεις.....αυτο προτιμουσα εγω.αυτη η γνωμη μου αν τη θες...και τελος απο εμενα γι αυτο το θεμα διοτι ξανα ειπα και αλλου πως, ρωτηστε οοοοτι θελετε τον ιδιο κι οχι εμενα, γιατι δεν ειναι ωραιο να μιλαμε για μια φαση με εναν ανθρωπο ο οποιος αυτη τη στιγμη δεν ειναι παρων..ευχαριστω!!!!!!!
 Joint Pass
null
Απάντηση
αρα μου λες οτι τα θες ολα ετοιμα,κατανοητο. εμ πως να δεις αν καποιος σου εχει προσφερει την βοηθεια του αφου εχεις γραψει σε αλλων τοπικ στο μισο φορουμ?

αυτο που ειπα εγω ειναι οτι ελαβες την βοηθεια που ζητουσες διοτι στο "βοηθεια" εχει ολα οσα χρειαζεσαι για να ξεναγηθεις στο χωρο.

τα σαλια περι "δεν ειναι ο αλλος εδω" και ιστοριες αστα,φορουμ ειναι γραφεις κατι(σε λογικα πλαισια συμφωνα με τους κανονες) και απαντανε,συζητηση γινετε.
δεν ειπαμε κατι εκ μερους καποιου που λειπει απο την συζητηση για να τον βλαψουμε,αναφερθηκε το ονομα του ατομου που σε βοηθησε.
Απάντηση
(11-30-2017, 12:01 PM)θεός πάν Έγραψε: αρα μου λες οτι τα θες ολα ετοιμα,κατανοητο. εμ πως να δεις αν καποιος σου εχει προσφερει την βοηθεια του αφου εχεις γραψει σε αλλων τοπικ στο μισο φορουμ?

αυτο που ειπα εγω ειναι οτι ελαβες την βοηθεια που ζητουσες διοτι στο "βοηθεια" εχει ολα οσα χρειαζεσαι για να ξεναγηθεις στο χωρο.

τα σαλια περι "δεν ειναι ο αλλος εδω" και ιστοριες αστα,φορουμ ειναι γραφεις κατι(σε λογικα πλαισια συμφωνα με τους κανονες) και απαντανε,συζητηση γινετε.
δεν ειπαμε κατι εκ μερους καποιου που λειπει απο την συζητηση για να τον βλαψουμε,αναφερθηκε το ονομα του ατομου που σε βοηθησε.

ωραια εφοσων γινεται συζητηση προς τι οολη αυτη η καπως επιτηθεμενη συμπεριφορα προτων φιλε μου; δευτερων ασε κι εσυ τα σαλια περι αλλονων θεματα διότι δε σε αφορουν αν θες να μιλησουμε για σαλια λοιπονκαι τριτων φιλε μου ολα ετοιμα ναι εκεινη τη στιγμη που εχω προβλημα, οπως θα περημενες κι εσυ!! δεν ημουνα πισω απο το πληκτρολογιο μου ρωτωντας αποκλειστικα το τι να κανω, εαν δε καταλαβες απο πριν που ειπα πως δεν ειχα τη καταλληλη συσκευη εκεινη την ωρα, να διαβαζεις καλυτερα αλλη φορα. (εδω και τωρα που ξεστραβωθικα εκανα λαθος ακομα και στον τιτλο του νηματος μου, πραγμα για το οποιο φυσικα φταιω εγω) απο εκει και περα σεβασου και το οοοτι και να ειπα, ειπα επισης και να το αφησουμε ως εχει, χωρις περεταιρω σχολια λοιπον και ειμαστε κομπλε!!οκ φίλε μου;; αλλιως απλα δε θα εχεια απαντησεις!!!χαιρετε.
 Joint Pass
null
Απάντηση
δεν σε πολυκαταλαβενω αλλα ναι δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει κατι,
για την επιθετικη συμπεριφορα δεν θα συμφωνησω,απλα να διευκρινησω οτι πηρες την καταλληλη βοηθεια ηθελα γιατι ειπες οτι δεν σε βοηθησαν,λαθος μου που ασχοληθηκα βασικα.

καλη συνεχεια με την καλλιεργεια σου.
Απάντηση
γυρίστε σελίδα και τέλος.να έχεις το νου σου στο φως γιατί είναι πολλά τα watt για αρχή.
Απάντηση
keep calm
and smoke
some weed Smoke8
(and then pass it to me)
Απάντηση
ofc   :3   Joint Pass
Απάντηση
(11-30-2017, 01:21 PM)θεός πάν Έγραψε: δεν σε πολυκαταλαβενω αλλα ναι δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει κατι,
για την επιθετικη συμπεριφορα δεν θα συμφωνησω,απλα να διευκρινησω οτι πηρες την καταλληλη βοηθεια ηθελα γιατι ειπες οτι δεν σε βοηθησαν,λαθος μου που ασχοληθηκα βασικα.

καλη συνεχεια με την καλλιεργεια σου.

αν θες καταλάβεις φίλε αν όχι δεν.οποτε και ξαναλέω βοήθεια δε πήρα την αντιστοιχη του προβλήματος που είχα, εκείνη τη στιγμή!! όσο για τη συμπεριφορά μπορεί να παρεξηγηθεί από κ ι και πέρα όντως κακώς ασχολήθηκες με κάτι που δεν είναι στο θέμα του νήματος!!! πολύ κακώς. από 'κςι και πέρα επίσης καλή συνέχεια και στη δική σου καλλιέργεια ;-)
 Joint Pass
null
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)