Αξιολόγηση Θέματος:
  • 5 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πείραμα με led
καλή δουλειά. και τα φυτάκια πάνε πολύ καλά. με αυτό το φάσμα, θα κάνουν λίγο παραπάνω να τελειώσουν αλλά θα αποδώσουν και αντίστοιχα να ξέρεις..
Απάντηση

ads by gr420info

πσσσσσσσσσσσσσ τωρα εχουμε και εργαστηρι Smile
νταξει με φτιαξατε τωρα Big Grin
[font=Georgia][size=medium]“The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.” Big Grin Loveleaf[/size][/font]
Απάντηση
απ ντέιτ....Big Grin
Καλησπερα παιδες,
πειραματιστικα λιγο χθες και τοποθετησα τα ''πανελ'' σε διαφορες γωνιες μεσα στο γροου
γιατι ειχα παρατηριση οτι δεν εισχωρεί το φως στα μεσα μικρα φυλαρακια,
αυτο τεληκα εχει να κανει με την γωνια διαχυσης του φωτος τον λεντ,
και στην συγκεκριμενη περηπτωση ειναι 30 μοιρες,
μπροω να πω με βεβαιοτητα οτι δεν κανουν στο να ειναι ακριβως απομανω απο το φυτο μας,
δλδ το πανελ κα8ετο πρως τον κορμο,γιατι η δεσμη ειναι λεπτη και με αυτο τον τροπο τα πανω φιλα σκιαζουν τα κατο και τα μεσα
αντη αυτου δοκιμασα απο χθες και τα εβαλα ετσι...

[Εικόνα: IMG_20150629_032923_zpsrbivg1zn.jpg]

αμα δειτε στην παρακατω εικονα,το φως φτανει και στα μεσα φρεσκα φυλαρακια....
(καλα η ιντηκα γουσταρη τρελα,περασε την σατιβα σε μπόι Tongue )

[Εικόνα: IMG_20150629_033221_zpsteezk9wl.jpg]

τελος,(για σημερα Tongue ) να πω οτι το ειχε πει ο φιλος  Πρωτος πελατης οτι χρειαζεται γωνια  μεγαλητερη τον 90 μοιρον
εγω απλα το επιβεβαιονω... Wink
[font=Georgia][size=medium]“The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.” Big Grin Loveleaf[/size][/font]
Απάντηση
μεγεια το προτζεκτ κι απο μένα Smile

μια χαρά δείχνουν τα φυτάκια
Απάντηση
Photo 
Εντ δε προτζεκτ κοντίνιου...... Big Grin
(ναι παλι σας στελνω απο τι γιαυκα μου Big Grin )

[Εικόνα: IMG_20150710_000159_zpsheftfrt6.jpg]

λοιπόν....τι βλεπεις εδω τωρα...1 λεντ τον 100W πανω σε ανεξαρτιτη ψυχτρα με ανεμηστηρακι (CPU Cooler) 
ετση θα εχω τα τροφοδοτικα εξω απο το γκροου... Wink (λιγοτερη θερμοκρασια μεσα)
λιπον εχω δυο τετοια σχεδον ετοιμα,εδω τα τεσταρω τωρα (ρευματα θερμοκρασιες κτλπ...)
αυριο θα τα σουλουποσω και θα κανω πρεσεντατιον χΔ
Απάντηση
Ωραίος. Δοκίμασες κάνα ανεμιστιράκι με υδρόψυξη;
Απάντηση
DarkPit μπορείς να δώσεις στοιχεία για LED, drivers και cpu coolers και από που τα πήρες αν μπορείς!
“Herb is the healing of a nation, alcohol is the destruction.”
― Bob Marley
Απάντηση
παιδες σορρυ αλλα με εφαγε η δοθλεια...και χθες που ειχα σκοπο να κατσω
να κανω τα δικα μου λογαριαζα διχως τον ξενοδοχο...
τες πα,λιπον υδροξυξη ε?αμα ειχα κανενα τετοιο θα το εβαζα στο κομπιουτερ μου Tongue
λιπον τα λεδ ειναι απλα κινεζικα led,βεβαια ειναι cob,τα drivers αυτα τα ειχα απο μια παλια κατασκευη,
δεν κανουν,φανταστητε η αποδοση του λεντ ειναι περιπου στα 45-50 W τωρα,εχω βρει κατι
driver που λεω να παρω,απλα πρεπει να ρωτησω καποιον με γνωσεισ αμα οντος κανει,
δεν σας λεω τπτ τωρα μην παρω κανενα στον λαιμο μ....
τα λεντ ειναι 100W 3500mA 29-33V
και το ερωτημα ειναι,το driver που θα μπει πρεπει να πληρει ολα αυτα τα χαρακτηριστηκα?
Απάντηση
δεν είναι ακριβά ρε συ, γύρω στο 40άρι νομίζω.

Για τους οδηγούς ναι, θέλει και τα σωστά amber και voltage. Και νομίζω θέλεις να είναι constant current, σταθερής τάσης
Απάντηση
CV είναι τα σταθερής τάσης, τα CC αλλάζουν την τάση για να κρατήσουν σταθερά τα αμπέρ Wink
Απάντηση
πως εμπλεξα με τον εφιαλτη μ....στην σχολη ποτε δεν γουσταρα την ηλεκτροτεχνια...
...τωρα που εχει να κανει με το ''χομπι'' μου εχω μαθει οτι δεν εμαθα τοτε χΔ
με αυτα τα driver που εχω βαλει ριχνουν την αποδςση τον λεντ μ στο μισο (50 W) 
οποτε σμρ που εχω ρεπο (επιτελους) παω για ψωνια,και να παω να ρωτησω τιμες για τους οδιγους...
...τα λεμε μετα  Big Grin  Big Grin  Big Grin
Απάντηση
Βαμοςςςςςςςςς Big Grin

λοιπον μολις εκανα μπρέικ....

[Εικόνα: IMG_20150715_215415_zpscmcujxme.jpg]
Απάντηση
Είσαι ωραίος και μετράς! Wink
Weee[font=Impact] Be free![/font]
Απάντηση
Bali τετοια λεγε μ να την ψωνισω Big Grin το επομενο diy εχει να κανει με hydro και το κολισα απο το
ημερολογιο σου Wink
λιπον,τη βλεπουμε,ειναι δυο λεδ τον 100w αλλα λογο οτι δεν παιζει τσετενι εχς βαλει δριωερ για 50w το
καθενα,σε καποια στηγμη(τον αλο μηνα που θα πληρωθω) θα αγορασω τα κανονικα τους,
τα εχω κολησει με θερμοεπαγογικη ταινια δυπλης οψης (Akasa) πανω σε ψυχτρα cpu (εγω εβαλα μια τον 3 εουρο και
μια που ειχα απο ενα παλιο pc,τα ανεμηστιρακια τροφοδοτουνται απο ενα παλιο psu αλλα και ενας παλιος 12βολτος
μετασχηματηστης (απο κινιτο με usb ας πουμε)
τα καλοδια τα εχω κολλήσει με κολλητιρη και καλάι και σε ολες της ενωσεις εχω βαλει θερμοδιαστελομενα....δεν μ ερχεται τπτ αλλο
Tongue

υ.γ. (Το λινκ απο τα λεντ http://electronio.gr/product_info.php/le...stprice.gr )

[Εικόνα: IMG_20150715_215910_zpsexynze6h.jpg]
Απάντηση
Καλησπερα παιδες,
γιατι δεν μπορω να κανω edit στο ποστ ωστε να περασω ξανα της φοτο?
Απάντηση
Νομίζω ο αδμίνας το είχε κάνει να γίνεται edit μέσα σε 20-30 λεπτά ώστε να μη σβήνονται topics και είναι κουλή η συζήτηση.
Απάντηση
420 λεπτά για την ακρίβεια Smile
Απάντηση
Μαρεσει η ακριβεια σου μοναχε Big Grin
Απάντηση
Έχουμε τιγκάρει στους συμβολισμούς Tongue
Απάντηση
Photo 
Καλησπέρα στην παρέα,μπήκα 2 βδομάδα ανθοφορίας τα κοριτσα μου,και λέω
κοριτσα γιατί το άγνωστης ταυτότητας βγήκε κορίτσαρος και αυτό (100% κώλος  Big Grin )
να και μερικές φώτο

[Εικόνα: IMG_20150727_014148_zpsbn3mgp9u.jpg]

αυτες δεν ειναι η τριχουλες π λέτε?

[Εικόνα: IMG_20150727_014307_zpscyov1azf.jpg]

το σενσι σκανκ (στρέιν τανκ....αν και μια βδομαδα μικρότερο άντεξε την κακομεταχείριση από εμε και οχι μόνο)

[Εικόνα: IMG_20150727_014430_zpspmtuyptd.jpg]

και το Α.Τ.Σ. (αγνωστης ταυτοτητας σκανκ  Tongue )

[Εικόνα: IMG_20150727_015227_zpsmonkajt0.jpg]

πως το βλέπετε το θέμα παίδες?
Απάντηση
Μια χαρά φαίνονται
Απάντηση
Τελικα DarkPit τι καταφεραμε στην ανθοφορια ικανοποιηυικα πραγματα??
Leaf "Το χόρτο είναι η θεραπεία ενός έθνους, το αλκοόλ είναι η καταστροφή του." Leaf
Απάντηση
καλησπέρα στην παρέα,
τα λεδ κάναν δουλειά,το λάθος το είχα κάνει εγω και ειχα βάλει μικρότερο τροφοδοτικό
και απο απόδοση είχαν 50w το καθένα....τα βγάλαν (περίπου Wink )
το κακό ειναι οτι δεν είχα κινητό τοτε και ήμουν και με τη δουλειά στον αέρα
και δεν εχω φώτο Sad
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)