Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Led για αρχάριους
όντας καινούργιος στον χώρο του growing και έχοντας διαβάσει τόσα πολλά είπα από σεπτέμβρη να βάλω και γω το πρώτο μου δεντράκι! όμως στο ίντερνετ υπάρχουν τόσες πολλές πληροφορίες που σε μπερδεύουν και ιδικά στο χώρο του φωτισμού υπάρχουν άπειρες επιλογές... επί μέρες έψαχνα έτοιμα growing kits και οι τιμές ήταν πάντα 300+ε πράγμα  λίγο εξοργιστικό καθώς ο στόχος μου είναι 2-3 δεντράκια! στη συνέχεια για οικονομία σκέφτηκα την εύκολη λύση για μια λάμπα cfl μέσα στην ντουλάπα για να δω πως θα πάει το πράγμα όμως τελικά αποφάσισα να μαζέψω κάποια λεφτά και να κάνω κάτι πιο σοβαρό! έτσι αποφάσισα να πάρω ένα tent και ένα led panel καθώς έτσι θα εξοικονομήσω χρήμα από ρεύμα και από ανεμιστήρα... σκέφτηκα εφόσον θέλω μικρή καλλιέργεια να πάρω μια τέντα 1.7x0.6x0.6 και στη συνέχεια στράφηκα στην αγορά του led panel... έτσι ξεκίνησα νέα έρευνα η οποία μου έφερε και νέα εγκεφαλικά! τέλος πάντων απ ότι κατάλαβα υπάρχουν διάφορα πάνελ για τις διάφορες φάσεις του φυτού όμως εγώ είπα να πάρω ένα γενικού φάσματος και να τελειώνω γιατί στην τελική πρώτη φορά πειραματιζομαι! πλέον αυτά που λέω να αγοράσω είναι αυτά:
http://www.mars-hydro.com/mars-ii-led-gr...-400w.html
http://www.mars-hydro.com/grow-tent-2-3-2-3-5-3.html
και επειδή δεν θέλω να πετάξω τόσα λεφτά τζάμπα θέλω να μου πείτε γνώμες ή να μου προτείνετε κάτι άλλο! Smile
Απάντηση

ads by gr420info

θα πετάξεις τα λεφτά σου σ' αυτό. ρίξε μια ματιά, έχουν ξαναγίνει ανάλογες συζητήσεις πάνω σε led
Απάντηση
φτηνά led = δεν κάνουν.
τα led που κάνουν δουλειά, είναι ελληνικά, με εγγύηση, και σε καλή τιμή για led που κάνουν δουλειά είναι από astirgrows διαβάστε λίγο σε πολλά θέματα αναφέρεται σχεδόν πάντα αυτη η κουβέντα περί led και λέμε τα ίδια και τα ίδια..
Weee[font=Impact] Be free![/font]
Απάντηση
ναι έχω δει και τα astrigrows όμως απ ότι βλέπω έχει πάνελ για 3 φάσεις και ένα γενικό... αυτό για γενικό φάσμα λέει τίποτα για αρχή?
Απάντηση
καλυσπερα και από μενα φιλε μου και σου ευχομαι να κανεις αυτην την καλιεργεια που θες οντως τα πανελ είναι ακριβα γιατι υπαρχουν εδώ και 3 4 μπορει και λιγο παραπανω και εγω επειδή εχω μια cfl 300 watt dual για ολοι την διαρκεια του φυτου και εγω θελω να παρω πανελ τωρα οντως εχω λειωσει στο να κοιταζω εκτος του αστηρ τα πανελ το helios 64 watt που είναι τα asl εχει και για αναπτυξη και ανθοφορια και ένα γενικου φασματος το helios 64 ςαττ einai genikoy fasmatos οντως είναι ακριβα και ολες οι εταιριες που ψάχνομαι ένα χρονω για πανελ εχουν βγαλει παρα πολλα εχει βρωμισει το ιντερνετ με φωτα τεντες και πανελ τωρα το ένα αν παρεις το asl είναι 24 watt και δεν θα σου κανει δουλεια το ένα κοιταω παρα πολλα πανελ και μιλησα με έναν grower που εχει κανει παρα πολλα με hps λαμπες και μου ειπε ότι αυτό που θα σου δωσει η hsp δεν θα το παρεις ουτε με την cfl αλλα ουτε και με το panel και ειδα ότι εβαλες ένα λινκ με το πανελ τις marshydro ο τυπος μου ειπε ότι είναι από τα καλυτερα που υπαρχουν σε σχεση με κατι αλλα που βλέπουμε που λενε 400 600 watt και ακομα αυτές οι εταιριες δεν εχουν πιασει το τελιωτατο φασμα όχι ότι δεν κανει το φασμα που εχουν γιατι όπως σου ειπα μου ειπε ότι είναι μια από τις κορυφεες εταιριες στα πανελ τωρα του αστηρ λενε ότι πιανουνε στο w/1 με 1,2 g το watt αυτό δεν το ξερω γιατι κανενας δεν εχει τελιωσει ακομα grow με πανελ για να δουμε αν λεει και ποσο βγαζει λενε βγαζει πιο πολύ κρυσταλο αλλα χανει σε ποσοτητα και αποδωσει τωρα και εγω δεν ξερω σου λεο τι μου ειπε το παιδι που δουλευει σε μαγαζι όπως alegre kai ουτο καθεξης δεν ξερω αν κανουν δουλεια όλα παντον το συγουρο είναι ότι δεν κανουν δουλεια μερικα κανουν και ολοις μας πιστευω εχουμε δει όλα τα πανελ που παιζουν στην αγορα ότι δεν είναι λευκο το φως τους εχουν από κοκκινο μπλε λευκο θερμο λευκο ψυχρο orange dip perpleκαι εμενα μου κανουν εντιπωση όλα μα όλα τα πανελ να εχουν παραπανω από ένα φως και όχι μονο λευκο και εγω σκέφτομαι σοβαρα να παρω ένα πανελ marshydro γιατι μου ειπε ότι αυτή η εταιρια εχει κανει πολες μελετες πανω στο φασμα και είναι από τα καλυτερα που παιζουν τωρα στην αγορα. αμα ειχα 400 500 θα επερνα του αστηρ 2 θα μου πεις γιατι για το λογο που σε 2 foroum μιλανε για τα πανελ του αστηρ και θα βγαλει και συντομα ένα καινουργιο για πιο μεγαλους χωρους μακαρι να βγει γρηγορα για να το δω μυπως και με 1 πανελ μπορω να κανω grow αλλα μονο με πανελ σε ένα αλο forum που ρωτουσε ένα παλικαρι ρωταγε με ένα πανελ κανω την δουλεια μου και του ειπαν όχι οποτε αυτό είναι μειονεκτειμα και θα θες πιστευω τουλαχιστων 2 πανελ τωρα φιλε patoyxas σε περιπτωση που παρεις αυτό το πανελ που δειχνης πριν από μενα θα ηθελα να μου πεις κανει δουλεια η όχι εμενα το παλικαρι μου ειπε να δω αυτό το πανελ που δειχνης την εταιρια δηλαδή και φαντασου δεν εχει κανει ποτε είναι τις λαμπας hps το παιδι και ακομα δεν τα εμπιστευεται τα led γιατι κανενας δεν εχει κανει grow και να το τελιωσει για να δουμε τι εβγαλε με τα led και για αυτό και εγω περημενο να δω κανενα grow με πανελ να δω λεει η όχι λεει από αποψη οικονομιας ρεύματος τωρα αν βγαζει η όχι ακομα δεν το ξερει κανενας αυτά από μενα και καλες καλιεργειες να εχεις.α όπως σου ειπα αν το παρεις πιο προστα θα ηθελα να μου πεις τι λεει το πανελ αυτης τις μαρκας και μακρια από ufo εχω ακουσει δεν λενε καθολου

το μονο παρανομο στην κανναβη είναι η καλιεργεια τις :p
Απάντηση
α και μην νομιζεις εχω η ξερω καλλα για πανελ led και εγω ψάχνομαι πολύ γιατι μαλον ένα πανελ 64 αστηρ δεν θα κανει δουλεια βεβαια δεν το ξερω διωρθοστεμε αν κανω λαθος σκέφτομαι να παω σε ηλεκτρονικο η εταιρια που κανει led panel η αυτά που βαζουν σε μαγαζια γενικα εταιρια που ειδικευεται και φτιαχνει πανελ να του δωσο στοιχεια και ποσο για φασμα τη φωτα χρωματα και ποσα mn και να κανω ένα 400 watt τωρα αν ξερει κανενας αν βγαινει πιο φτηνα από ένα ετοιμο θα ηθελα να μου πει παρακαλω και αν δωσο σχεδια στοιχεια φασματα δεν μπορω να φτιαξω πανελ και ξερεται ποσο περιπου θα παει όλα υλικα εργασια? αν ξερει κανενας το οτιδήποτε θα το εκτιμησο και την γνωμη του κιολας

Smoke26
Απάντηση
στα led το πιο βασικό τους πλεονέκτημα είναι το ότι επιλέγεις συγκεκριμένο φάσμα ανάλογα με τα πιστεύω σου..

ο αστήρ χρησιμοποιεί λευκό φάσμα κοντά στα 3000k (θερμό λευκο) και θεωρεί ότι αυτό είναι το σωστό φάσμα για όλο τον κύκλο ζωής της κάνναβης. άλλες εταιρίες έχουν μείνει ακόμη στο κόκκινο/μπλε/βιολετι/ντισκομπάλα φάσμα. αν κάνεις μία έρευνα, θα δεις ότι οι περισσότερες σοβαρές εταιρίες πλέον αφήνουν το παλιό φάσμα και περνάνε στο λευκό. κατά τα άλλα παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο. θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις κάποια πράγματα γιατί φαίνεται ότι είσαι μπερδεμένος.. το ότι 24 watt είναι λίγα, δε σημαίνει ότι δεν κάνουν δουλεια. σημαίνει ότι κάνουν μια χαρά δουλειά για 24 watt. πολύ καλύτερη αν τα συνέκρινες με 24 watt νατρίου. το παλικάρι που σου είπε για τις hps, προφανώς στα είπε γιατί δουλεύει σε ενα μαγαζί το οποίο πουλάει μόνο hps και όχι led..
από κει και πέρα το σίγουρο είναι ένα. τα led σε λίγο καιρό θα αντικαταστήσουν τις νατρίου. ήδη έχει ξεκινήσει η εποχή τους. οπότε αν στήνεις ένα καινούργιο χώρο από την αρχή, πιστεύω ότι τα led είναι μονόδρομος.

υ.γ: αν θέλεις ένα πανελ με πολλά watt και όχι περισσότερα μικρότερα (σαν του αστηρ) να κοιτάξεις της dutch passion. πολύ καλή επιλογή.
Απάντηση
εγώ να συμπληρώσω με την σειρά μου ότι έχουν τελειώσει grow με led astir (24w) απλά δεν είναι δημοσιευμένα εδώ μέσα.
οποιος παρακολουθούσε σε αλλα forum, γνωρίζει αρκετά πράγματα για τον astir και την κατασκευή των panels.

μάλιστα οι ξένοι "επιστήμονες" στην αρχή ήταν αντίθετη στην άποψη του λευκού χρώματος πάνω στα panels αλλα μετά άλλαξαν και αυτοί γνώμη.
mάλιστα πρόσθεσαν και οι ίδιοι το λευκό χρώμα στα grow room τους.
Απάντηση
http://rollitup.org/t/astir-led-175-w.662172/
το 2013 με σπαστό ωράριο .
http://rollitup.org/t/15-x-asl24gp-astir...og.666335/
και εδώ 1,6 g / w

εάν ψάξεις βρίσκεις
Απάντηση
χασικλήξ αν δεν βαριέσαι κάποια στιγμή θα μας εξηγήσεις για το σπαστό ωράριο...θετικά-αρνητικά... κάπου λες οτι αυτό το ωράριο δεν αφήνει στις αφίδες περιθώριο να δράσουν.. ισχύει?
Απάντηση
psynobi λαθος δικο μου τι ενοω το παιδι δεν δουλευει ητανε εκει το alegre εχει ναι μεν led αλλα δεν μου καθετε στο ματι με τα χρωματα και γενικα δεν μου κάθονται με χρωματα τωρα τι να σου πω αυτό που εβαλε το λινκ ο xasikliks το εχω δει με του αστηρ απλα μου ειπε ότι η marshydro ότι είναι μια από τις καλυτερες εταιριες και ο τυπος μονο λαμπα εχει κανει led δεν εχει δουλεξει περιμενει να δει αποδοσει και αυτος μου και ότι με hps εχεις καλες απωδωσεις τωρα τι να σου πω και εγω ψάχνομαι αλιως με βλεπω να περνω από αστηρ και εγω περιμενω να δω πως θα κυλισουνε τα πραγματα

Smoke26
Απάντηση
(06-22-2015, 01:26 PM)asmonte Έγραψε: χασικλήξ αν δεν βαριέσαι κάποια στιγμή θα μας εξηγήσεις για το σπαστό ωράριο...θετικά-αρνητικά... κάπου λες οτι αυτό το ωράριο δεν αφήνει στις αφίδες περιθώριο να δράσουν.. ισχύει?
εγώ δεν το είπα , γιατί δεν το ήξερα . ο μπλούζ το δουλεύει τώρα . νομίζω έχεις καλύτερη ανάπτυξη
Απάντηση
δεν είναι τίποτα, αντί για 20/4 18/6 κλπ, πας 12 φως/5,5 σκοτάδι/1 φως/5,5 σκοτάδι. έτσι δεν μπαίνουν στην άνθιση και δεν καις πολλά, ή στη δική μου περίπτωση, δεν μου πρήζει τ'αρχίδια ο θόρυβος από τα ανεμιστηράκια
Απάντηση
13/11 το σύνολο
Απάντηση
α γεια ς..
ήθελα να ανοίξω θέμα για το σπαστό 12-5.5-1-5.5

είναι θετικό σε γενικές γραμμές.. και θα χει ενδιαφέρον να παίξεις στη 1ωρα φως με εξτρα uv
Απάντηση
έχω τα μικρά σε αυτό, μια χαρά τα βλέπω
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)