Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΤΕΤΡΑΝΥΧΟΣ - SPIDER MITES - Έγκαιρος εντοπισμός και τρόποι αντιμετώπισης.
ένα από τα πιο διαδεδομένα και ολέθρια για το φυτό της κάνναβης μαμούνι είναι ο τετράνυχος (spider mite), ένα αραχνοειδές, που γαμεί και δέρνει kάθε 3 μέρες περίπου αναπαράγεται μια γενιά αυγών οι οποίες εξελίσσονται και γίνονται όλο και πιο ανεκτικές στα ακαρεοκτόνα με τελικό boss μετά από κανα δυο μήνες... τα borg mites.. κάτι μαύρα που δε καταλαβαίνουν χριστό και τρώνε το crop χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα..
για να μη φτάσουμε σε αυτό το σημείο όμως.. εδώ ένας οδηγός έγκαιρου εντοπισμού του τετράνυχου και οι τρόποι αντιμετώπισής του όσο είναι νωρίς.

ορίστε ένα σπορόφυτο που μόλις έχει μπει στην βλάστηση και δείχνει υγιέστατο..

[Εικόνα: 001.jpg]

λίγο πιο κοντά τα φύλλα του..

[Εικόνα: 002.jpg][Εικόνα: 003.jpg]
[Εικόνα: 004.jpg][Εικόνα: 005.jpg]

επ κάτι παίζει εδώ .. τι είναι αυτά τα λευκά στίγματα;; ας τα γυρίσουμε και από πίσω..

[Εικόνα: 006.jpg][Εικόνα: 008.jpg]

έχει πολλά αυγά, καμια ντουζίνα ώριμα mites και γεννοβολάνε ανενόχλητα μέχρι ο πληθυσμός τους να κυριεύσει το grow. πιο κοντινά ακόμα, κανα δυο τετράνυχοι και τα αυγά τους..

[Εικόνα: 010.jpg][Εικόνα: 012.jpg][Εικόνα: 013.jpg]

τρόποι αντιμετώπισης:
θα ακολουθήσει με edit. τσεκάρετε εντωμεταξύ τα φύλλα μπας και...
grow with the flow
Απάντηση

ads by gr420info

αυτό θα ήταν καλό να μεταφερθεί στα σημαντικά! επίσης καλό θα ήταν να κλειδωθουν τα σχόλια, να είναι σαν οδηγός.. (δε μπορώ ακόμα να κανω pm γι'αυτό σπαμαρω εδω Confused )
Απάντηση
είναι πολύ σημαντικό θέμα ο τετράνυχος   ,ειδικά αν δεν αντιμετωπιστεί έγκαιρα και αφεθεί , από άγνοια κινδύνου ,μπορεί να γίνει καταστροφικός για όλο το δέντρο ,όπως πρόσφατα είδαμε στο νήμα ενός νέου φίλου .

εγώ έχω βρει νομίζω ένα τρόπο να αντιμετωπίζω τον τετράνυχο πριν καν γίνει επικίνδυνος .
όταν τα φυτά μου είναι περίπου ενός μηνός  ,τα αφήνω μερικές μέρες τελείως πλαγιασμένα . σε 3-4 μέρες τα φύλλα και οι βλαστοί γυρνάνε όλα προς την κατεύθυνση του ήλιου ή του φωτός . μετά τα γυρίζω έτσι ώστε η αντίθετη πλευρά ,η πίσω πλευρά των φύλλων να βλέπει προς τον ήλιο - φως .   είναι γνωστό πως ο τετράνυχος (όπως και σχεδόν όλα τα ''μαμούνια'' που απειλούν την κάνναβη )  ,ζει και αναπαράγεται στην κάτω πλευρά των φύλλων . εκεί κάνει την ζημιά του ''ρουφώντας'' τις ''φλέβες'' του φύλλου και εκεί εναποθέτει  τα αυγά του . όταν λοιπόν εγώ εκθέτω την κάτω πλευρά των φύλλων στον ήλιο  για 2-3 μέρες ,τότε τα αυγά αφυδατώνονται και δεν εκκολάπτονται .
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
[Εικόνα: img_20180204_210650.jpg%5D]
καλησπερα παιδια. ξερει κανεις να μου πει τι στο κερατο μου ειναι αυτο? απο μια ματια που ειδα στο plant doctor, ειμαι μεταξυ τετρανυχου και ενα αλλο βακτηριο που το ονομαζει septoria. το ειχα απο την φαση του grow ακομη αλλα σε μικρο βαθμο και ψιλοαυξηθηκε τωρα στην τριτη βδομαδα ανθοφοριας. αμα καποιος εμπειρος μπορει να δωσει τα φωτα του....
Απάντηση
γύρνα τα φύλλα απ'την ανάποδη και βγάλτα άλλη μια φωτογραφία.. είναι σε αρκετά προχωρημένη κατάσταση τετράνυχος.. λογικά και με γυμνό μάτι θα μπορείς να τα δείς τόσα που θα είναι τώρα απ'την πίσω μεριά του φύλλου.
είσαι νωρίς ακόμα στην άνθιση σε παίρνει για 3-4 ραντίσματα να σκοτώσεις τα πολλά.
grow with the flow
Απάντηση
ειναι πεντακαθαρα απο πισω τα ειδα με το μικροσκοπιο και ειναι καθαρα και αυτο μου κανει εντυπωση
Απάντηση
μηπως ειναι κατι αλλο;απο πανω το ειδες;
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
καλημέρα deefun !
εγώ νόμιζα ότι είναι μια κόκκινη αραχνούλα ο τετράνυχος που ρουφάει από το φυτό κ γεννάει αυγά κάτω από τα φύλλα..
Απάντηση
αυτό εδώ εννοώ ...

[Εικόνα: screenshot_2.png]
Απάντηση
αν κρίνω απο το μέγεθος, αυτος πρεπει να ειναι ο βασιλιάς τετρανυχος!
Απάντηση
μια πολυ σημαντικη ερωτηση που εχω παιδια, ειναι οτι περσυ που ειχα τετρανυχο, τον πολεμησα, οσο μπορεσα και μολις τελειωσε η ανθοφορια εκανα μια καλη απεντωμοση για τετρανυχο και πολλα αλλα προληπτικα. η ερωτηση μου ειναι, μηπως η αραχνουλα η τα αυγα της επιζουν στα χωματα? διοτι εβαλα τα ιδια χωματα bio - biz για δευτερη φορα. μονο εκει μπορει να παει το μυαλο μου χειμωνιατικα
Απάντηση
[Εικόνα: 3.jpg]
ναι υπάρχει και ο κόκκινος τετράνυχος και είναι σε μεγάλο μέγεθος.αυτός υπάρχει σε μεγάλες ποσότητες σε εξωτερική.
Απάντηση
τα αυγά του τετράνυχου, μπορεί να μείνουν σε νάρκη για αρκετό καιρό, στο χώμα, σε βρώμικο εξοπλισμό, ακόμα και σε εργαλεία.. δεν υπάρχει ένα είδος τετράνυχου... έχει και κόκκινους και με βούλες και κατάμαυρους.
ο πιο διαδεδομένος σε εσωτερικές είναι με τις δυο βούλες στη ράχη του.. αν περάσουν αρκετές γενιές που έχουν αντιμετωπισθεί με ισχυρά ακαρεοκτόνα μπορεί στο τέλος να πάθουν ανοσία και να γίνουν κάτι μαύρα ανίκητα mites.
δεν υπάρχει περίπτωση τα φύλλα του αρχαίου να μην έχουν πάνω mites ή θρίπα στην καλύτερη.
grow with the flow
Απάντηση
[quote="deefun" pid='101069' dateline='1517819914']
τα αυγά του τετράνυχου, μπορεί να μείνουν σε νάρκη για αρκετό καιρό, στο χώμα, σε βρώμικο εξοπλισμό, ακόμα και σε εργαλεία.. δεν υπάρχει ένα είδος τετράνυχου... έχει και κόκκινους και με βούλες και κατάμαυρους.
ο πιο διαδεδομένος σε εσωτερικές είναι με τις δυο βούλες στη ράχη του.. αν περάσουν αρκετές γενιές που έχουν αντιμετωπισθεί με ισχυρά ακαρεοκτόνα μπορεί στο τέλος να πάθουν ανοσία και να γίνουν κάτι μαύρα ανίκητα mites.
δεν υπάρχει περίπτωση τα φύλλα του αρχαίου να μην έχουν πάνω mites ή θρίπα στην καλύτερη.
[/ειναι μαλλον αυτο που φοβομουνα με τα χωματα, φιλε ντιφαν. σκεφτομαι να ετοιμασω ενα μειγμα neemazal t/s μαζι με tec-fort insecticida και να μπω με ολοσωμη φορμα. ευχαριστω παντως οπως και ναχει
Απάντηση
λοιπόν, αρχαιε, τσέκαρε με το μικροσκόπιο την πανω μεριά των φύλλων, μηπως είναι κατι σαν κιτρινωπες κάμπιες. φαίνονται ίσα-ίσα με το μάτι! επίσης αν υπάρχει κάτι σαν μαύροι πολύ μικροί κόκκοι στην πάνω πλευρά του κάθε φαγωμενου φύλλου. αν είναι αυτό με λιγο νερο με σαπούνι και ξύδι τα σκοτώνεις.. οι αναλογίες ειναι: σε 1 λίτρο νερό, ενάμιση με δυο καπάκια ξύδι, και περιπου μισο κουταλάκι του γλυκού σαπούνι. ψεκάζεις κάθε μέρα μια με δυο φορές!

τώρα στο θέμα μας! αυτά τα μικρά κωλοακαρεα, αναπτύσσονται σε συνθήκες ζέστης και μη επαρκούς αερισμού, οπότε φροντίζουμε να έχουμε ανεμιστήρα στο grow room και σωστές θερμοκρασίες, και εκτός grow room να ανοίγουμε κάνα παράθυρο να το φυσάει ο αέρας αν είναι μεσ' στο σπίτι!
ένας τρόπος να τα σκοτώσεις, είναι το μίγμα νερού/οινοπνεύματος σε αναλογία 9:1. άλλος τρόπος, είναι μισό πακέτο τσιγάρα βρασμένα και αφημένα για 24 ώρες. μετά χρησιμοποιείται σε αναλογία περίπου 5:1 (αραιωμένο με 5 μέρη νερού δηλαδή).
υπάρχουν και άλλοι τρόποι, όπως σκόρδο και καυτερή πιπεριά, αλλά δε μπορώ να εγγυηθω οτι δε θα επηρεάσει τη γεύση και τη μυρωδιά του λουλουδιού!
τέλος, όταν έχουμε ζωύφια, ψεκαζουμε με τα παραπάνω κάθε μέρα η κάθε δυο μέρες, μέχρι να σταματήσει το πρόβλημα! αν δεν είμαστε σίγουροι για τις αναλογίες μας είτε ψεκαζουμε με πιο αραιωμένο μίγμα, είτε ψεκαζουμε λιγότερες φορές!
Απάντηση
δοκιμασμένα και αποτελεσματικά αν χρησιμοποιούνται συνδιαστικά είναι τα σκευάσματα που περιέχουν
πυρεθρινεσ
spinosad
και έλαια, neem oil, canola oil.

τα έλαια απλά καθυστερούν την αναπαραγωγή και κάνουν απωθητικό το δέντρο, ώστε να οργανώσεις την εξολόθρευση με πιο δραστικά μέσα. αν το συνηθίσουν μετά απο τρία τέσσερα ψεκάσματα δεν κάνουν τίποτα.
οι πυρεθρίνες και το spinosad συνδιαστικά σκοτώνουν τα περισσότερα, αλλά τίποτα δεν εγγυάται απόλυτη εξολόθρευση, αφού ένα αυγό αν μείνει κάπου και εκκολαφτεί, η αποικία αναγεννιέται σε μερικές εβδομάδες.

η καλύτερη αντιμετώπιση γίνεται με προληπτικά ψεκάσματα κατά τη διάρκεια της βλάστησης, που μπορεί να συνεχιστεί μέχρι και 2-3 εβδομάδα άνθισης που δεν έχουν ακόμα σχηματιστεί παπάδες.
άπαξ και έχεις αποικία, τουλάχιστον 4-5 ψεκάσματα (με τουλάχιστον 2 διαφορετικά σκευάσματα) με απόσταση δυο μέρες μεταξύ τους ώστε να εκκολαφθούν όλα τα αυγά και να σκοτωθούν οι προνύμφες.
grow with the flow
Απάντηση
παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον. εχω μια σχετικη εμπειρια απο τετρανυχο και κοφτω λιγο πολυ τι γινεται. αν ευρισκα αυγα απο κατω απ το φυλλο, ναι θα ημανε σιγουρος. εγω για την ωρα ψεκασα με neemazal t/s ενα βιολογικο σκευασμα που ειχα παρει απο το grow shop. α[ο την αλλη στο doctor plant εχει μια φωτο που μοιαζει με το θεμα μου και λεει οτι μπορει να ειναι απο υπερβολικη λιπανση. η λιπανση που εγω του εχω ειναι καθε πεντε μερες εναλαξ με σκετο νερο απο εναμισυ περιπου λιτρο τη φορα.
Απάντηση
κοιτάζοντας ακαρεοκτόνα κατέληξα στο diablo 10 (wp ή sc) που εχει βασική δραστική ουσία το hexythiazox, το οποίο είναι επαφής και στομάχου με ωοκτόνο, προνυμφοκτόνο και νυμφοκτόνο δράση. στα χαρτιά γαμάει και δέρνει δηλαδή ... το έχει δοκιμάσει κανείς ?
Απάντηση
ενα ακομη υλικο που μου ειχε προταθει για τον τετρανυχο αλλα και για αλλα εντομα της ταξης του μεγεθους τους , ειναι ο διατομιτης , ειναι μια σκονη σαν πουδρα μοιαζει για εμας , αλλα για τα εντομα λεει , οτι ειναι σαν συρματοπλεγμα που σκιζει το κελυφος του εντομου .
ριχνεται και στο φυτο και στο χωμα , για την περιπτωση που ξεμυτιζουν εντομα απο το χωμα ...
Απάντηση
(02-05-2018, 07:26 PM)badweed Έγραψε: ενα ακομη υλικο που μου ειχε προταθει για τον τετρανυχο αλλα και για αλλα εντομα της ταξης του μεγεθους τους , ειναι ο διατομιτης , ειναι μια σκονη σαν πουδρα μοιαζει για εμας , αλλα για τα εντομα λεει , οτι ειναι σαν συρματοπλεγμα που σκιζει το κελυφος του εντομου .
ριχνεται και στο φυτο και στο χωμα , για την περιπτωση που ξεμυτιζουν εντομα απο το χωμα ...

τι υλικο ειναι ο διατομιτης budweed? και απο που το προμηθευεσαι? σε φαρμακειο η σε αγροτικα εφοδια?
Απάντηση
απο αγροτικα εφοδια το εχω παρει . νομιζω ειδος πετρωματος ειναι που εχει τα χαρακτηριστικα που αναφερα .
εδω ενα λινκ (δεν το εχω παρει απο εκει , δεν θυμαμαι αυτην την στιγμη το καταστημα )
https://www.happygarden.gr/product/p-sil...30834-html
Απάντηση
(02-05-2018, 12:29 PM)yellow_monkey Έγραψε: λοιπόν, αρχαιε, τσέκαρε με το μικροσκόπιο την πανω μεριά των φύλλων, μηπως είναι κατι σαν κιτρινωπες κάμπιες. φαίνονται ίσα-ίσα με το μάτι! επίσης αν υπάρχει κάτι σαν μαύροι πολύ μικροί κόκκοι  στην πάνω πλευρά του κάθε φαγωμενου φύλλου. αν είναι αυτό με λιγο νερο με σαπούνι και ξύδι τα σκοτώνεις.. οι αναλογίες ειναι: σε 1 λίτρο νερό, ενάμιση με δυο καπάκια ξύδι, και περιπου μισο κουταλάκι του γλυκού σαπούνι. ψεκάζεις κάθε μέρα μια με δυο φορές!

τώρα στο θέμα μας! αυτά τα μικρά κωλοακαρεα, αναπτύσσονται σε συνθήκες ζέστης και μη επαρκούς αερισμού, οπότε φροντίζουμε να έχουμε ανεμιστήρα στο grow room και σωστές θερμοκρασίες, και εκτός grow room να ανοίγουμε κάνα παράθυρο να το φυσάει ο αέρας αν είναι μεσ' στο σπίτι!
ένας τρόπος να τα σκοτώσεις, είναι το μίγμα νερού/οινοπνεύματος σε αναλογία 9:1. άλλος τρόπος, είναι μισό πακέτο τσιγάρα βρασμένα και αφημένα για 24 ώρες. μετά χρησιμοποιείται σε αναλογία περίπου 5:1 (αραιωμένο με 5 μέρη νερού δηλαδή).
υπάρχουν και άλλοι τρόποι, όπως σκόρδο και καυτερή πιπεριά, αλλά δε μπορώ να εγγυηθω οτι δε θα επηρεάσει τη γεύση και τη μυρωδιά του λουλουδιού!
τέλος, όταν έχουμε ζωύφια, ψεκαζουμε με τα παραπάνω κάθε μέρα η κάθε δυο μέρες, μέχρι να σταματήσει το πρόβλημα! αν δεν είμαστε σίγουροι για τις αναλογίες μας είτε ψεκαζουμε με πιο αραιωμένο μίγμα, είτε ψεκαζουμε λιγότερες φορές!

κιτρινε πιθηκε, ειναι πολυ χρησιμα ολ αυτα και σ ευχαριστω. ειναι γεγονος οτι ολη μερα ειμαι με το μικροσκοπιο. μολις σημερα λοιπον βρηκα μια φαιοκιτρινη καμπια να σαλευει παρ οτο πριν δυο μερες ψεκασα με teck fort και neem azal. απ οτι γνωριζω δεν ειναι τετρανυχος αυτο, ξερεις εσυ μηπως (ανεφερες πιο πανω). ευχαριστω και παλι
Απάντηση
δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια πως λέγεται, αλλά έχω πετύχει και εγω, στο βασιλικό μου, και στο γατοχορτο (εμ τι, μονο εμείς να μαστουρωνουμε; ). τις αντιμετωπίζω κυρίως με φωτιστικό οινόπνευμα αραιωμένο σε νερό, αλλά και οι άλλες μέθοδοι δουλεύουν, απλά είναι πιο χρονοβόρες! (μονο πρόσεξε αν κάνεις το μίγμα με την πιπεριά και το σκόρδο, μην κάνεις το λάθος και ακουμπήσεις χέρια στο πρόσωπο! θα υποφέρεις απο το καψιμο..)
Απάντηση
(02-08-2018, 11:41 PM)yellow_monkey Έγραψε: δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια πως λέγεται, αλλά έχω πετύχει και εγω, στο βασιλικό μου, και στο γατοχορτο (εμ τι, μονο εμείς να μαστουρωνουμε; ). τις αντιμετωπίζω κυρίως με φωτιστικό οινόπνευμα αραιωμένο σε νερό, αλλά και οι άλλες μέθοδοι δουλεύουν, απλά είναι πιο χρονοβόρες! (μονο πρόσεξε αν κάνεις το μίγμα με την πιπεριά και το σκόρδο, μην κάνεις το λάθος και ακουμπήσεις χέρια στο πρόσωπο! θα υποφέρεις απο το καψιμο..)

χαχα, ωραιος !!!
Απάντηση
για τα κολλέμβολα εχουμε τπτ ;
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)