Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY Φτηνή κατασκευή έως 50w με λιγότερα από 10 ευρώ
η ιδέα μου είχε έρθει πέρσι για φωτισμό σε κλώνους.

θα χρειαστεί και ένα φορτιστάκι παλιό από κινητό ή οτιδήποτε έχετε 12v.
και στην πράξη το χρησιμοποιώ σαν συμπληρωματικό φωτισμό.

πλεονέκτημα.
φτηνό και καλό φως.
το δουλεύω ασταμάτητα από τον μάιο.
μειονέκτημα.
220v οπωσδήποτε γείωση.
Απάντηση

ads by gr420info

ειχα φτιαξει μια τετοια κατασκευη ,με παρεμφερη λεντακια , των 220 βολτ , σε βιολετι χρωμα .
αυτα που ειχαν θερμικη αποκοπη , κρατησαν αρκετους μηνες μεχρι να τα παροπλισω για να δοκιμασω αλλα φωτα .
μερικα αλλα που δεν ειχαν θερμικη αποκοπη (μοιαζουν με αυτο στην δεξια σακουλα ) , καηκαν ολα οσα χρησιμοποιησα ,με διαφορες ψυκτρες , μεσα το πολυ σε 2 μηνες .
Απάντηση
to συγκεκριμένο με αυτήν την ψύκτρα και το ανεμιστηράκι το έχω ασταμάτητα από τον μάιο.
πάνω από 9 μήνες χωρίς σταματημό.αυτό στην δεξιά σακούλα είναι για θερμό φως.
Απάντηση
απο την σακουλα με τα δυο εβαλες η απο την σακουλε με το ενα ;
αυτα στην σακουλα με τα 2 μοιαζουν με τα βιολετι που αντεχουν .
Απάντηση
από την σακούλα με το ένα.
Απάντηση
χμμ
οκ .
εμενα παντως τα βιολετι σε αυτην την διαταξη μου καηκαν και εβγαλα οσα δεν καηκαν για να μην καθομαι να τα περιμενω να καουν .
εχω παρει και μονοχρωμα (θερμο και ψυχρο ) με αυτην την διαταξη κυκλωματων αλλα λογο της τυχης των βιολετι δεν τα εχω χρησιμοποιησει
Απάντηση
η αλήθεια είναι ότι τα πήρα με επιφύλαξη,αλλά λέω σιγά τα λεφτά.κάθε λεντ κοστίζει λιγότερο από 1,5 ευρώ.
η ψύκτρα ούτε καν ζεσταίνετε λόγω του ανεμιστήρα.έχει πάνω από 3.000 ώρες μέχρι στιγμής αν υπολογίσουμε
270 ημέρες επί 12 ώρες.
Απάντηση
και εγω ετσι τα πηρα . λογο φθηνιας , τα αλλα κανουν 4-5 ευρω το καθε ενα .
τα ειχα μεχρι 18 ωρες σερι αναμενα . για καμποσο καιρο ,δεν μπορω να υπολογισω αυτην την στιγμη , ισως κανα 6μηνο να τα χρησιμοποιησα ;
εχουμε και εδω το ρευμα πληθωρικο , στα 240 βολτ , ισως αυτο να φταιει (αν και αλλα θεματα με ηλεκτρικες συσκευες δεν εχω ) .
Απάντηση
ωραίος ο φιλος!
Leaf Κυνηγά το όνειρο , τα περισσότερα μπορείς να τα καταφέρεις ακόμα και αν πιστεύεις πως είναι αδύνατον να συμβούν! Leaf

Μου φαινόταν δύσκολο να ξεκινήσω μια καλλιέργεια , όσο δύσκολο έμοιαζε τόσο εύκολο εξελίχθηκε στην πορεία με πράξη  προσπάθεια και επίμονη και το ποιο βασικό Η αφοσίωση σε αυτό που κάνεις...
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)