Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Δημοσιεύτηκε ο νεος νόμος η αυτοκαλλιεργεια ομως θα ερθει απο εμας
καλημερες , καλησπερες σε ολους. 
ετυχε σημερα να περασω απο το φορουμ σας για δω και απο κοντά το τι παιζει. δεν τρεχω κανα grow Sad   (και βγαζω στεναχωρια για αυτό) αλλα χαιρωμαι απο την αλλη μερια που αυξανεται ο κοσμος   που το κανει, και θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο στους πρωτοπόρους , πολλοι εκ των οποιων ειναι και εδω στο φορουμ.
..
για να μην ειμαι εκτος τοπικ, να ξεκινησω το παρθενικό μου ποστ εδω , με τα ευχαριστα νεα που διαβασα χτες το βραδι στην εφημεριδα. βασικά οχι μια οποιαδήποτε εφημεριδα αλλα την εφημεριδα της κυβέρνησης , το γνωστό μας φεκ, το οποιο δημοσιευσε χτες τις νεες διαταξεις για την κανναβη , που προβλεπουν μεριμνα για τους φαρμακευτικους χρηστες αλλα και για τους επιδοξους καλλιεργητες. 
οι συζητησεις που γινωνται , ειδικα στους κυκλους των ευφορικών καταναλωτων ειναι μπερδεμενες για το αν ειναι κατι που μας βολευει ή οχι. το νομοσχεδιο οπως και να χει ειναι απο μονο του ενα τεραστιο βημα και μαλλον τα επομενα βηματα πρεπει να γινουν απο εμας.
ποιο συγκεκριμενα , θεωριτικά οι νομοι που υπαρχουν , οπως εχουμε πει και αλλου, απαγορευουν την καλλιεργεια ντοματας ή τσικνουδας κτλ.. ενω πρακτικα ολοι στους μπαξεδες εχουν και τρωνε ντοματες .. (και οι τσουκνιδες φυτρωνουν μονες τους οι καημενες) .. απαγορευμεται πχ. να κανεις τσιπουρο ή κρασι μονος σου βαση νομου ,, ενω πρακτικά στα χωρια ολοι κανουν χωρις να τους κουναει κανεις. 
ειναι παρα πολλα τα παραδειγματα που η θεωρια και η πραξη απεχουν. υποψιαζομαι λοιπον οτι το βημα που πρεπει να κανουμε ειναι αυτό. 
θα μου πειτε , αυτο ειστε οι μονοι που το κανετε εδω μεσα σε αντιθεση με πολλους αλλους παραεξω , οποτε δεν εχω καποιο λογο να σας πεισω για κατι που ειστε ηδη πεπισμενοι. απλα προσπαθω να συμπορευτω με τις ενεργειες σας και να προωθησω προς τους αλλους την ιδεα της καλλιεργειας ετσι ωστε ολοι μαζι , να σπασουμε το φραγμα του ποσοστου καλλιεργητων με 2 δεντρα στο μπαλκωνι. 
εννοω δηλαδη οτι , οπως καποιοι ξερετε, αν οι φιλοι της κανναβης που καλλιεργουν διακριτικά αλλα οχι κρυφα και μουλωχτα , κανναβη στον ηλιο, στο μπαλκωνι ή τον κηπο ,,, αυξηθουν παραπανω δραματικά , οι αστυνομικες καταδρομες και τα ρουφιανιλικια θα παψουν να υπαρχουν λογω... κεκτιμενου ή οπως αλλιως λεγεται.. 
σε συζητησεις που εχουμε κανει αλλου το ποσοστο , συστηματικων καταναλωτων κανναβης ειναι τοσο μεγαλο που πραγματικα αν βαλουμε οι μισοι , νομιζω , θα εχουμε καταφερει να γραψουμε το υπολοιπο κομματι του νομου που δεν γραφτηκε.
μεγαλο βημα βεβαια και θαραλεο , αλλα τι στο καλό ειμαστε τοσοι ρε φιλε! 
περα απο αυτό απο ενα ευρω να δωσουν ολοι αυτοι, θα μπορουμε να εχουμε και μια κοινη νομικη καληψη για την περιπτωση της μιας στα χιλια του , ω μη γενετο.
.
με καποιον φιλο μου απο εδω ,, που δεν ξερω ακομα το ψευδονυμο του αλλα πιστευω οτι θα ειναι συμπαθης και σεβαστός στην παρεα σας ,, το συζητουσαμε αυτες τις μερες. 
..
γενικά τα βηματα που θα γινουν απο εδω και περα ειναι καθοριστικα και πρεπει να τα προωθησουμε με μαεστρεία και τακτική . 
..
το πνευμα και το κινητρα που μας διακατεχουν πρεπει να ειναι πρωτα απο ολα αγνα και τιμια και κυριως με μεγιστο σκοπο την βελτιωση της ανθρωπινης υγειας. μετα τα αλλα τα ερθουν απο μονα τους. 
βασικά δεν λεω κατι καινουργιο , φανταζομαι το κλιμα εδω θα ειναι στον ιδιο διαυλο σκεψης. υπηρξα παλιωτερα μελος σε παρομοια site και ξερω πως λειτουργουν οι γνησιοι  και αποκληστικοι 'χασικλιδες´ ή καταναλωτες κανναβης.
και στο φιναλε , ποιος διαχωριζει την ουσια της λεξης ασθενης ;; περα απο τον ασχημο ηχο που εχει, το νοημα ειναι οτι αυτος που καπνιζει κανναβη 20 χρονια , το κανει διοτι καλυπτει καποιες αναγκες για την υγεια του ... αρα στο φιναλε , πρακτικα ολοι ασθενεις ειμαστε. και δεν υπαρχει καλυτερος γιατρος για τον καθενα μας περα απο τον ευατο μας .. 

ευχαριστω , με ταπεινότητα για την υποδοχη και την φιλοξενεια.
Απάντηση

ads by gr420info

καλώς ήρθες στην παρέα μας .
μια σημείωση σε ό,τι αναφέρεις.

αυτός που καπνίζει την κάνναβη ,αν είναι να τον ονοματίσουμε ,θα χρησιμοποιούσαμε τον όρο "χασικλής"
και όχι "ασθενής" .

αν κάποιος ασθενής καπνιζει την κάνναβη ,τότε απλά δε ξέρει τί του γίνεται.

ο τρόπος πρόσληψης της φαρμακευτικής ουσίας ,πολλές φορές την καθιστά από ωφέλιμη σε βλαβερή .
το καπνισμα της κάνναβης( ή αλλίως πιο επιστημονικά: η πυρόλυση της με ταυτόχρονη εισπνοή του παραγόμενου καπνού  )
ακυρώνει τελείως τις όποιες ευεγερτικές ιδιότητες  της στην ανθρώπινη υγεία και ευεξία .
το να υποστηρίξει κάποιος το αντίθετο υποδηλώνει πλήρη άγνοια επί του θέματος.

το κάπνισμα αποτελεί τον πλέον βλαβερό τρόπο πρόσληψης των φυσικών κανναβινοειδών ,τερπενίων και λοιπών ,
που περιέχονται στην κάνναβη.
μάλιστα αποτελεί (ακόμη μία ) τροχοπέδη στην θέσπιση ευνοικότερου νομικού πλαισίου για τη κάνναβη σε ευρωπαικό ,
αλλά και παγκόσμιο επίπεδο.

με άλλα λόγια επειδή το πόπολο καπνιζει την κάνναβη ,κάποιοι έχοντες εξουσία επί του θέματος, "πατάνε" σε αυτό το γεγονός
και προβάλλουν αντίσταση σε όποια ευνοικότερη ρύθμιση ,ντεμεκ ενδιαφερόμενοι για την υγεία του πόπολου.

δικαίωμα του καθενός να καπνίζει την κάνναβη του.
αλλά αποτελεί διαστρέβλωση της πραγματικότητας να υποστηρίζει
πως το κάνει για την βελτίωση της υγείας του
και αγνή βλακεία εάν το πιστεύει κιόλας.

αυτά τα ολίγα.
Ω εσύ μέγα άστρο! Ποιά θα'ταν η ευτυχία σου ,αν δεν είχες αυτούς που φωτίζεις !

Απάντηση
καλός ήρθες αδερφέ μου, όμορφα λόγια διάβασα από εσένα πρωί-πρωί, ένιωσα στεναχώρια αλλά και χαρά! συμφωνώ μαζί σου. ακόμα και η ευφορική χρήση της κάνναβης για την ψυχική υγεία θα έπρεπε να σεβαστή, πόσο μάλιστα για σοβαρές ασθένειες..
κατανοώ τι ζητάς, όμως, ποια είναι η δικιά σου τακτική να γίνει για να πετύχουμε τους στόχους μας? να βγάλουμε όλοι τα φυτά μας στα μπαλκόνια(?) ώστε να φανούμε ότι ήμαστε πολλοί? Undecided ...και μετά να μας αφήσουν ήσυχους?
φιλικά σου μιλάω αδερφέ μου, πραγματικά αγνά και τίμια.
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
(08-03-2018, 11:36 )nimas Έγραψε: καλός ήρθες αδερφέ μου, όμορφα λόγια διάβασα από εσένα πρωί-πρωί, ένιωσα στεναχώρια αλλά και χαρά! συμφωνώ μαζί σου. ακόμα και η ευφορική χρήση της κάνναβης για την ψυχική υγεία θα έπρεπε να σεβαστή, πόσο μάλιστα για σοβαρές ασθένειες..
κατανοώ τι ζητάς, όμως, ποια είναι η δικιά σου τακτική να γίνει για να πετύχουμε τους στόχους μας? να βγάλουμε όλοι τα φυτά μας στα μπαλκόνια(?) ώστε να φανούμε ότι ήμαστε πολλοί?  Undecided  ...και μετά να μας αφήσουν ήσυχους?

ένας αγρότης φώναξε τα παιδιά του που όλο καυγάδιζαν μεταξύ τουςς και τους είπε να φέρουν από ένα κλαδί. αφού έκανε τα κλαδιά ένα δεμάτι και τα έδεσε, προκάλεσε ένα από τα παιδιά του να πάρουν το δεμάτι και να το σπάσουν. όλα προσπάθησαν, αλλά μάταια. κατόπιν ο πατέρας έλυσε το δεμάτι και έδωσε από ένα κλαδί σε κάθε παιδί για να το σπάσει, πράγμα που έκαναν με μεγάλη ευκολία. στο τέλος ο πατέρας είπε: "βλέπετε, παιδιά μου, πως αν παραμείνετε ενωμένοι, θα είστα ανίκητοι. όμως αν διαφωνείτε και χωρίσετε, θα καταστραφείτε"
αίσωπος

τόσο απλά .
οι ασθενείς ενώθηκαν ,διεκδίκησαν και εν τέλει απολαμβάνουν .
'η αλλιώς " όποιος φοβάται ,την πέφτει καναπέ και κοιμάται ".
Wink

Απάντηση
(08-03-2018, 11:45 )aeolian Έγραψε:
(08-03-2018, 11:36 )nimas Έγραψε: καλός ήρθες αδερφέ μου, όμορφα λόγια διάβασα από εσένα πρωί-πρωί, ένιωσα στεναχώρια αλλά και χαρά! συμφωνώ μαζί σου. ακόμα και η ευφορική χρήση της κάνναβης για την ψυχική υγεία θα έπρεπε να σεβαστή, πόσο μάλιστα για σοβαρές ασθένειες..
κατανοώ τι ζητάς, όμως, ποια είναι η δικιά σου τακτική να γίνει για να πετύχουμε τους στόχους μας? να βγάλουμε όλοι τα φυτά μας στα μπαλκόνια(?) ώστε να φανούμε ότι ήμαστε πολλοί?  Undecided  ...και μετά να μας αφήσουν ήσυχους?

ένας αγρότης φώναξε τα παιδιά του που όλο καυγάδιζαν μεταξύ τουςς και τους είπε να φέρουν από ένα κλαδί. αφού έκανε τα κλαδιά ένα δεμάτι και τα έδεσε, προκάλεσε ένα από τα παιδιά του να πάρουν το δεμάτι και να το σπάσουν. όλα προσπάθησαν, αλλά μάταια. κατόπιν ο πατέρας έλυσε το δεμάτι και έδωσε από ένα κλαδί σε κάθε παιδί για να το σπάσει, πράγμα που έκαναν με μεγάλη ευκολία. στο τέλος ο πατέρας είπε: "βλέπετε, παιδιά μου, πως αν παραμείνετε ενωμένοι, θα είστα ανίκητοι. όμως αν διαφωνείτε και χωρίσετε, θα καταστραφείτε"
αίσωπος

τόσο απλά .
Wink

...άρα προς το παρών, όλοι, ήμαστε στον καναπέ και κοιμόμαστε!!
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
(08-03-2018, 12:07 )nimas Έγραψε:
(08-03-2018, 11:45 )aeolian Έγραψε:

αίσωπος

τόσο απλά .
Wink

...άρα προς το παρών, όλοι, ήμαστε στον καναπέ και κοιμόμαστε!!

ακριβώς.
χαίρομαι που δεν το έλαβες προσωπικά .
πλην ελάχιστων ( και γνωστών ) εξαιρέσεων ,άπαντες οι υπόλοιποι
κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου ( ; ) ,κουλουριασμένοι από φόβο
στην "ασφάλεια " του καναπέ .

Απάντηση
κουβέντα κάνουμε δεν μαλώνουμε. και συμφωνώ μαζί σου για τους ύπνους μας γενικότερα, αυτό που δεν έγινε κατανοητό από εμένα είναι ότι ρωτάω τον τρόπο που θα κάνουμε κάτι (σοβαρό)! αυτά που γράφει ο spacecowboy είναι σκέψεις που όλοι πάνω κάτω τις έχουμε κάνει..
κόσμος συνεπείς χρειάζεται με δουλεμένο το εγώ του, πάρα πολλές ιδέες και καλά χόρτα χεχε
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
(08-03-2018, 12:20 )nimas Έγραψε: κουβέντα κάνουμε δεν μαλώνουμε. και συμφωνώ μαζί σου για τους ύπνους μας γενικότερα, αυτό δεν έγινε κατανοητό από εμένα είναι ότι ρωτάω τον τρόπο που θα κάνουμε κάτι (σοβαρό)! αυτά που γράφει ο spacecowboy είναι σκέψεις που όλοι πάνω κάτω τις έχουμε κάνει..
κόσμος συνεπείς χρειάζεται με δουλεμένο το εγώ του, πάρα πολλές ιδέες και καλά χόρτα χεχε

πριν από οποιαδήποτε δράση ,θα πρέπει να υπάρξει οργάνωση.
καλό παράδειγμα αποτελεί η εξής κίνηση οργάνωσης : https://el-gr.facebook.com/thesscsc/

Απάντηση
να μια ιδέα... ας μαζευτούμε αρκετοί (οργανωμένα) άνθρωποι, ας κάνουμε ένα βίντεο ο καθένας μας με ένα συγκεκριμένο κείμενο, όποιος θέλει λέει ονοματεπώνυμο την ιδιότητά του κτλ και ας δείχνει την καλλιέργειά του. ας συγκεντρώσουμε όλα τα βίντεο και μέσω κάποιου δικηγόρου φιλικό προς εμάς και την κάνναβη και να τα διοχετεύσουμε στο κοινό!
μια ιδέα είπα και εγώ..
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
in european countries, authorised medicines may include thc in capsules,
 cannabis extract as a mouth spray,
 and dried cannabis flowers[size=large] for vaporising[/size] or making ‘tea’ (see table 1).

by contrast, no country authorises the smoking of
cannabis for medical purposes.
there are two main
reasons for this. first, there are many strains of cannabis
plants, and each variety has the capacity to produce
a range of chemicals. the range and concentration of
chemicals may also vary within one plant, for example
depending on light levels during growth or maturity at
harvest. if these factors are not strictly controlled, it is very
difficult for a prescriber and pharmacist to judge the
content and thus the delivery of the particular chemicals
needed for the patient. second, inhaling smoke from
burning plant material is not a healthy method of delivery
of those chemicals to the bloodstream, as the patient will
also inhale harmful tars and particles. when the required
chemicals are not psychoactive, such as cbd, it is also
very difficult for the user to measure the dose correctly

http://www.emcdda.europa.eu/system/files...10enn.pdf/

Απάντηση
καλημερα φιλαρακια , ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις
νομιζω οτι συμφωνώ σε ολα οσα ειπατε , περα απο το οτι δεν καταλαβα ακριβως αυτό που λεει ο eolian .. ή ισως το καταλαβα αλλα διαφωνω.
εγω πχ. που καπνιζω κανναβη και ξεπερναω καποια προβληματα που εχω ψυχιατρικής / συναισθηματικης φυσης , και με κανει να ειμαι δημιουργικός και δραστηριος , δεν κανω καλά;; εννοειτε οτι η πυρολυση και ολη η διαδικασια ειναι βλαβερη και οτι αν μπορουσα να εχω ενα ηλεκρτονικό τσιγαρο θα το προτιμουσα ή εναν ατμοποιητη vapo ή οπως λεγεται. τσιγαρο δεν καπνιζω ποτε με σκετο καπνο,, αλλα παλι κανω την μαλακια να καπνιζω την κανναβη μαζι του διοτι ειναι τοσο λιγη που δεν γεμιζει μισο χαρτάκι. σαν και εμενα χιλιαδες αλλοι , που δυστηχως δεν εχουν φωνη μεσω της τεχνολογιας ή ειναι τεχνοφοβικοι.
ωραια δηλαδη τα ηλεκτρονικά συστηματα αλλα δεν εχουν φτασει σε ολους ως δεδομενο και το μεγαλυτερο ποσοστό των παλαιωτερων που θεραπευωνται απο την κανναβη το κανουνε μεσω του καπνισματωσ ( χεχεε μαλακια που τα γραφω μεγαλα , μοιαζει σαν ειρωνια αλλα μην με παρεξηγεις , εχω την ταση να παιζω συνεχως παιχνιδια και να γελω , αυθορμητα,,, ωπ κατσε να ξαναπαρω το σοβαρό μου...)
βασικά δεν ξερω αν απαντω σωστα , διοτι οπως σου ειπα δεν καταλαβα καλα τα παντα,(λογω δυσλέκτικ) αλλα αν λες οτι η κανναβη δεν πρεπει να καπνιζεται απο τους ασθενεις διαφωνω διοτι αυτό συμβαινει χιλιαδες χρονια τωρα .. αν προτεινεις απο την αλλη μερια το να μην καπνιζεται αλλα να χρησιμοποιητε με λιγοτερο επιβλαβεις τροπους , τοτε συμφωνω μαζι σου με χιλια.
...
στα αλλα θεματα οπως ειπα ειμαι μαζι σας , θαυμαζω τις κινησεις που εχουν κανει καποιοι με την κοινωνικη λεσχη κανναβης, συμφωνα απολυτα με τον μυθο του αισωπου και ειναι ουσιαστικα αυτο που προτεινω και εγω παραπανω.
..
το μονοπατι που ανοιξατε εδω εγινε δρομος και ενωθηκε με αλλους δρομους μονοπατια και γινεται λεωφόρος. :-)
τα παιδια της κοινωνικης λεσχης ηταν προτωποροι και θαραλεοι σε αυτο που κανανε οταν το ιδρυσανε και βγαινανε με τα μουτρα τους πια επωνυμα σαν τις πολλες βεργες του αισωπου. το παραδειγμα αυτο το μιμηθηκανε και αλλοι (θελω να πιστευω και εγω) .
οποτε πρακτικά καταληγουμε σε αυτο που προτεινει ο nimas ή κατι εξισου παραλογο αλλα δικαιο και δυνατο, προκειμενου να περασουμε την αυτοκαλλιεγεια μονοι μας ως κατεστημένο.
εχω βαλει προσωπικό στοχο , προκληση στον εαυτο μου να δημιουργησω συνθηκες ωστε μεχρι φετος τον σεπτεμβρη οσοι θελουν να καλλιεργησουν να το εχουν κανει. κανω κατι δρασεις καπου και φενωνται οτι πανε καλα.,, μερος των οποιων μαλλων ειναι και αυτα τα ταπεινα ποστ εδω .
σε γενικες γραμμες , να με συμπαθάτε (ξερω οτι το κανετε , χεχεχε) που ειμαι λιγο παραξενος και διαφορετικός.
επισης συμπαθατε την υπεροπτικη μου ταση που ισως διαφενεται απο αυτα που γραφω. ομολογω οτι αν δεν ηξερα το αφεντικό , δεν θα ειμουν τοσο θρασης ισως .. (θα μου πεις αφεντικό δεν υπαρχει εδω ,χεχεχε αλλα μαρεσει να παιζω με τις λεξεις)
οπως και να χει ευχαριστω για την υποδοχη
Απάντηση
καλημέρα space cowboy!
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
διαφωνω καθετως με τον aiolian οτι οποιος την καπνιζει ειναι χασικλης, υπαρχουν αμετρητες παθησεις εκει εξω που χρειαζονται την καπνιστη. και επεισης διαφωνω καθετως με το ολο υφος της τοποθετησης σου.
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
το υφος και ο δογματισμος του αεολιαν σε σχεση με το καπνισμα της κανναβης, φαινεται εκνευριστικο σε οσους εχουμε νικοτινη στο αιμα μας.
δυστυχως ομως, εχει απολυτο δικιο σε αυτα που λέει.
grow with the flow
Απάντηση
δεν ειναι απαραιτητο να'χεις νικοτινη στο αιμα σου
Απάντηση
δεν αναφερω πουθενα για νικοτινη, αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο

μιλαω για τον συγκεκριμενο τροπο ληψης που χλευαζεται απο τον φιλο ενω δε θα πρεπε γιατι υπαρχουν περιπτωσεις παθησεων που τον χρησιμοποιουν ετσι αναγκαστικα
Απάντηση
(23-03-2018, 15:23 )trompetas Έγραψε: διαφωνω καθετως με τον aiolian οτι οποιος την καπνιζει ειναι χασικλης, υπαρχουν αμετρητες παθησεις εκει εξω που χρειαζονται την καπνιστη. και επεισης διαφωνω καθετως με το ολο υφος της τοποθετησης σου.

το ύφος και ο δογματισμός του αιολικού ,τουλάχιστον βασίζεται σε ακλονητα (δες επιστημονικά επιβεβαιωμένα ) επιχειρήματα .
θα ήθελα βεβαίως ,εσείς οι υπόλοιποι άνευ ύφους και δογματισμού ,να μου αναφέρετε έστω μια πάθηση
(από τις ..αμέτρητες ! ) στην οποία είναι απαραίτητο (και επιστημονικά /ιατρικά αποδεκτό ) το καπνισμα της κάνναβης .

ειδάλλως ,τα λεγομενά σας δεν είναι τίποτα άλλο από αστείες νουθεσίες και θεωρίες που στερούνται κάθε λογικής .

επιχειρήματα & αποδείξεις ,υπάρχουν ,ώστε να στηρίξουν την όποια αντίθετη άποψη;
αν ναι , ιδού η ρόδος ,ιδού και το πήδημα.

Απάντηση
εγώ την τοποθέτηση του aeolian την εκλαμβάνω περισσότερο ως  προβολή του τι θα αντιμετωπίσουμε.

μπορεί να μην καπνίζει, να είναι αντικαπνιστής και να ατμίζει, αυτό όμως δεν τον διαχωρίζει από τους υπόλοιπους.  δεν πρόκειται κανείς να πει απαγορεύεται το κάπνισμα αλλά επιτρέπεται το άτμισμα όπως με το τσιγάρο.  το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Απάντηση
(23-03-2018, 17:51 )aeolian Έγραψε: θα ήθελα βεβαίως ,εσείς οι υπόλοιποι άνευ ύφους και δογματισμού ,να μου αναφέρετε έστω μια πάθηση
παρκινσον, καπνιστη με πιπακι χρειαζεται εκει περα και οχι ατμισμα γιατι ειναι 1000 φορες πιο αποτελεσματικη, δεν τα λεω απο το κεφαλι μου αυτα...οι παθοντες...ψαξε και θα βρεις αμετρητα βιντεακια στο youtube και οχι μονο  με περιπτωσεις αναλογες που υποστηριζουν αυτο ακριβως το πραγμα

αλλα δε μπορει να κανει κανεις νορμαλ συζητηση μαζι σου  :d , και εγω βαριεμαι να γραφω τωρα μια μια τις σειρες γιατι διαφωνω  και δε θα κατσω να μπω στο τριπακι της κοντρας και της αντιπαραθεσης δεν εχω και την διαθεση, απλως γινεσαι απολυτος σχεδον παντα στις αποψεις σου και δεν ειναι καλο ποτε αυτο, και υποστηριξε οτι δεν εχω και στοιχεια αν θες, δε μ ενδιαφερει βασικα γραφτε ο,τι θελετε απο κει και περα οτι ηταν να πω το ειπα

το νημα ομως αναφερεται για την δημοσιευση νομου για την αυτοκαλλιεργεια και καλο θα ηταν να μεινουμε on topic please

τα πραγματα λιγο περιεργα τα βλεπω παντως δε ξερω κραταω πολλες επιφυλλαξεις ακομα για ολα αυτα, ναι μεν κανουνε τις επενδυσεις οι "μεγαλοι" , ναι μεν μας κανουνε το ανοιγμα σιγα σιγα αλλα ο κοσμακης συνεχεια τραβιεται και συνεχεια συλληψεις βλεπουμε στα blogs απο δω κ απο κει για 1-2 φυτα και για τεντουλες, δεν βλεπω να αλλαζει αυτο το φαινομενο καθολου το επομενο διαστημα... θα συνεχισουν να κυνηγανε  Dodgy αρα τι να το κανουμε..
Απάντηση
απο το 1949 και μεχρι το 1992 η καλλιεργεια κανναβης στην ελλαδα ηταν απολυτα νομιμη με ειδικη οδηγια του οηε και του παγκοσμιου οργανισμου υγειας και δεσμευοταν η ελλαδα με διεθνη συμβαση για αυτο (επισης και η καλλιεργεια οπιου), αλλα με αδεια και μονο (υπηρχε και ειδικη υπηρεσια στο υπουργειο γεωργειας που εξεδιδε τις αδειες). παντα στα πεσιματα ελεγαν "παρανομη" ή πιο συχνα "λαθραια" φυτεια, γιατι δεν ειχε αδεια και οι καταδικες ηταν κατα βασει φορολογικες καθως ηταν παραβαση συγκεκριμενων διαταξεων του νομου για την αδειοδοτηση (το σκεπτικο των αποφασεων δεν στηριζοταν μονο στην καταπολεμηση της εμπορειας ναρκωτικων). επισης δεν ειχαν προβλεφθει περιορισμοι σε περιεκτικοτητα ουσιων στον τοτε νομο (πολλα απο τα κανναβουρια των πτηνοτροφων ηταν πολυ συρμα φουντα αν τα φυτευες, καποιοι που εχουν κρατησει σπορους απο πτηνοτροφες πριν το 1992 το γνωριζουν καλα). το 1992 αλλαξε ο νομος και απαγορευτηκε παντελως ακομα και για τις χρησεις (παραγωγη σπορου και φαρμακευτικη) που προβλεποταν, καθως εληξε η διεθνης συμβαση που μας το επεβαλε. οι προσφατες αλλαγες στη νομοθεσια ειναι προσαρμογη σε κοινοτικη οδηγια(του 1992 που εκδοθηκε για να καλυψει αντιστοιχο νομικο κενο και σιγα σιγα ολα τα κρατη μελη εναρμονιζονται), που βαζει περιορισμους σε περιεκτικοτητα ουσιων. δεν ειναι τυχαιο. τα γενετικα τροποποιημενα φυτα που εχουν κατω απο 0,2 thc και cbd, δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν για παραγωγη φαρμακευτικων ουσιων οπως ειναι. απαιτειται βιομηχανικη επεξεργασια εξαιρετικα πολυπλοκη. ο σκοπος ειναι να τονωθουν οι βιομηχανιες χημικων και οι φαρμακοβιομηχανιες, που εχουν την υποδομη για επεξεργασια. δεν τους πηρε ο πονος για την υγεια μας ή την διασκεδαση μας. αρα το καθεστως της καταδιωξης θα συνεχιστει και θα ειμαστε παντα στην παρανομια. σε λιγο οποιον πιανουν με φυτα θα τον μπουζουριαζουν για φορολογικη παραβαση και ελλειψη αδειας...
Απάντηση
οσον αφορα το καπνισμα, ειναι εμπειρια χιλιαδων ετων οτι ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος χρησης. ακολουθει το ατμισμα σε αργιλε. οσο και να προχωρησει η τεχνολογια, τα βασικα δεν αλλαζουν, μονο βελτιωσεις δεχονται. εχει φροντισει η φυση για αυτο.

επισης ειτε καπνιζεις, ειτε ατμιζεις, είτε τρως, αν το κανεις συνειδητα (κυριως για διασκεδαση) εισαι χασικλης. δεν εισαι ουτε συλλεκτης εμπειριων, ουτε γευσιγνωστης, ουτε ατμιστης κτλ, απλα χασικλης. ειναι τιτλος τιμης δεν ειναι κοινωνικο στιγμα! η παραδοση μας σαν λαος οριζει ξεκαθαρο κωδικα τιμης και συμπεριφορας για τον χασικλη, δεν ειναι καθολου αστεια σταση ζωης.

οι ασθενεις εξαιρουνται υπο προυποθεσεις απο τον χαρακτηρισμο χασικλης, αν ειναι αυστηρα για λογους υγειας και περιοριζονται σε αυτη τη χρηση.

η χρηση ταμπακου στα μπαφα εινα προαιρετικη και για λογους οικονομιας. τι σχεση εχει η νικοτινη; εγω καπνιζω και πινω ξυδια σε περιοδους αποχης, οταν πινω φουντα ουτε να τα βαλω στο στομα μου δεν θελω νιωθω απεχθεια πραγματικα.
Απάντηση
Σύναψη: οτι ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος χρησης.
είναι και ο πιο ανθυγιεινός,γιατί με την καύση εισπνέεις και ένα σωρό ουσίες
οι οποίες είναι βλαβερές.αυτό λέει ο αιόλιαν.υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι χρήσης
πιο "φιλικοί".
Απάντηση
υπαρχει και το ατμισμα σε αργιλε ή ατμιστη αλλα δεν ειναι τοσο αποτελεσματικα.

στα παντα υπαρχουν παρενεργειες δυστυχως...
Απάντηση
αν δεν θες τη χαρτουρα και τον καπνο, υπαρχει παντα το πιπακι, μεταλικο ή γυαλινο για να καπνισεις, λιγο πιο υγιεινο.
Απάντηση
(24-03-2018, 11:01 )kinezokyprios Έγραψε: υπαρχει και το ατμισμα σε αργιλε ή ατμιστη αλλα δεν ειναι τοσο αποτελεσματικα.

στα παντα υπαρχουν παρενεργειες δυστυχως...

σβήστε τους μπάφους ,να φύγει η θολούρα
που μάθατε να τη φωνάζετε " μαστούρα " .
μη λέτε ό,τι να'ναι ,πράγματα που δεν στέκουν .
διαβάστε και λίγο ...

[Εικόνα: 1.png]

[Εικόνα: 2.png]

[Εικόνα: 3.png]

http://www.cannabis-med.org/iacm/data/pd...3-04-9.pdf

http://www.delta9.ca/portal/resources/va...0study.pdf

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/.../add.13075

Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)