Αξιολόγηση Θέματος:
  • 14 Ψήφοι - 4.5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
*ΝΕΟΣ* Οδηγός πρώτης καλλιέργειας για αρχάριους
Star 
Ένας οδηγός για τον αρχάριο καλλιεργητή με προτάσεις και συνδέσμους για την αγορά αρχικού εξοπλισμού, πρακτικές συμβουλές και φωτογραφίες για κάθε στάδιο μιας μικρής καλλιέργειας, όπως και αντιμετώπιση κάποιων προβλημάτων που ενδέχεται να προκύψουν.

Οδηγός πρώτης καλλιέργειας για αρχάριους - CasaBonita.pdf
Απάντηση

ads by gr420info

Μπραβο Casa,ωραια κινηση! Θα το χρειαστει πολυς κοσμακις
Chemical kills      SkullnBones  
Cannabis  heals   Loveleaf

Απάντηση
συγχαρητηρια και μονο για το χρονο σου που αφιερωσες.
Ο δρόμος του Νίντζα είναι γεμάτος δυσκολίες και γιαούρτι...
Απάντηση
Πολύ καλός και κατατοπιστικός!
Απάντηση
ευχαριστουμε !
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
ωραιος
καλοκυκλοφορητος.
να γινει χρυσος πλατινενιος και βελουδινος Wink

"I hope you know that this will go down
On your permanent records"
Απάντηση
καλησπερα φιλτατε casa ,παρα πολυ καλος οδηγος , απλος και κατανοητος '' αυτο παιζεται'' ,
 μια επισημανση μονο , στο μερος με το τοπαρισμα [ κοψιμο κορφων ] δεν αναφερεις οτι γινεται μονο σε φωτοπεριοδου .
 χωρις να θελω να μειωσω την δουλεια που εκανες αλλα εδω και 3 χρονια που εχω βρει το foroym εχω κανει σερι 7 grow
 , εχω ριξει το διαβασμα τις αρκουδας , εχω κανει και αρκετες μ[email protected]@κιες , αλλα με διαφορα ποςτ απο αλλους συναγωνιστες
εδω μεσα εχω βρει τις λυσεις , ΟΠΟΤΕΝΕς εχει να πεσει κοψιμο στα αυτοματα που θα παει συννεφο.

ΦΙΛΤΑΤΟΙ συνκαλιεργητες ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΤΑΙ και αυτον τον οδηγο και συνεχισεται να ανεβαζεται θεματα με τις πιο ηλιθιες ερωτησεις ειστε αξιοι τις μοιρα σας .

και λεω ΚΑΙ  αυτον τον οδηγο γιατι εχουν  γραφτει  αρκετοι ανα διαστηματα .
  αυτα τα ολιγα και συγχωρεστε  το πνευμα μου αλλα εχω αγανακτησει με τις μ[email protected]@κιες

εδω αλλοι εχουν φτασει στον αρη και ο αλλος ρωταει αν πρεπει να γυρισει απο την 6η εβδομαδα στην 4η Huh
  ευχαριστω για τον χρονο σας και πανω απ'ολα τον ''θεωρω'' φιλο casa για τον χρονο τον δικο του και για ΤΗΝ
 δουλεια που εκανε για να ξεστραβωθουμε.

καλες καλλιεργιες για ολους
 ουφ γα,,@@@@μενο μαζαρ , μια ωρα εκανα τα γραψω Smile Smile Smile Smile
Απάντηση
ευχαριστώ πολύ παιδιά!
φίλε Γιάννη501 ευχαριστώ για την επισήμανση. Στον οδηγό αναφέρω το κορφολόγημα γιατί απ την αρχή προτείνω κάποια συγκεκριμένα πράγματα, όπως τη χρήση φωτοπεριόδου και όχι αυτόματου, ίσως σου ξέφυγε (σελ. 6 μεσαία παράγραφος). Αλλά θα κοιτάξω να κάνω κάποιες αλλαγές στην πορεία και να το επισημάνω εκεί που γράφω για το κορφολόγημα για να μην υπάρχει περιθώριο παρερμηνείας.

Οτιδήποτε άλλο που μπορεί να σας φαίνεται μπερδεμένο/κακογραμμένο ή πολύ βασικό που λείπει να μου το πείτε παίδες
Απάντηση
casa το ειδα απο την αρχη αλλα μαλλον πρεπει να το γραφεις  σε καθε παραγραφο .
 νασαι καλα και καλα πιωματα Tongue
Απάντηση
γεια σου ρε κασα προεδραρα !!!

τρομερή δουλειά όπως πάντα !!
Απάντηση
Ωραίος
Απάντηση
Εξαιρετική δουλειά λεβέντη μου ! Σαφής ,περιεκτική ,κατανοητή  εργασία . Όπως ειπώθηκε πιο πάνω ,κανείς νέος  πλέον δεν έχει δικαιολογία να μην μάθει τα βασικά της εσωτερικής  . Τα εξηγείς όλα .

Προτείνω να συμβάλουμε όλοι έτσι ώστε ο οδηγός να διαδοθεί και να χρησιμοποιείται .
Είναι πολλοί ασθενείς ή συγγενικά τους πρόσωπα που δεν γνωρίζουν για την επιλογή της αυτοκαλλιέργειας  . Νομίζουν ότι είναι πυρηνική φυσική και βιετναμέζικα κόλπα .

Να ψήσουμε  τον Κινεζοκύπριο να μας φτιάξει ένα οδηγό για αντάρτικη καλλιέργεια και άλλον ένα για εξωτερική σε δεσποζόμενο χώρο .  Υπάρχουν ήδη παλιότερα άρθρα πάνω στην εξωτερική αλλά μια φρέσκια προσέγγιση δεν βλάπτει .
Δυστυχώς η δομή του φόρουμ  αφήνει να ''χαθούν'' μερικά σχόλια  ατόμων που γνωρίζουν το άθλημα και μοιράζονται την γνώση .
Να χαθούν στο πλήθος των δημοσιεύσεων εννοώ, επειδή δεν είναι όλοι άρρωστοι σαν εμάς που διαβάζουν για την κάνναβη  λες και θα δώσουν εξετάσεις  .
 Ο οδηγός όμως, συμπυκνώνει τη γνώση για τους τεμπελάκους . Οι πιο τεμπέληδες από τους τεμπέληδες, που ούτε έναν απλό οδηγό δεν κάθονται να μελετήσουν ,θα αγοράζουν με των 10 .

Άντε γειά μας !
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
Εξαιρετικό φίλε!! Clapping Clapping Clapping
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Σωστόος

Ευγε casa
Απάντηση
Sticky Smile
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Απαλλάχτηκα από το άγχος να βγάλω κάτι καινούργιο .

ωραίος .
Απάντηση
Πάρα πολύ ωραίος οδηγός... μπράβο!  Ειδικά το σημείο με τα άλατα τη σκουριά στα φύλλα και το φλας...το παθαίνουν πολλοί. Μια άλλη λύση πολύ πιο εύκολη αντί για φλας είναι το flora clean... το ανακάλυψα πριν 3 μήνες και έχω μείνει έκπληκτος...  θα σου συνιστούσα να το δοκιμάσεις... καθαρίζει και τα υδροπονικά συστήματα από τα άλατα προστατεύοντας τις βαλβίδες.... είδα τι έπαθε ο deefun που βούλωσαν οι βαλβίδες γιαυτό στο γράφω επειδή χρησιμοποιείτε τις autopot.

Εμένα καθαρίζει και τα άλατα από το δοχείο που ποτίζω  Smile

Είναι κάτι σαν προφητεία του Παίσιου... θα είναι σαν να έχεις κάνει φλας αλλά χωρίς να κάνεις φλας.  Tongue
Απάντηση
εκλαψα με το παστιτσιο
Απάντηση
καλησπερα χθες εκανα εγγραφη στο φορουμ ..βρηκα τον οδηγο αυτον πολυ χρησιμο για εμας που δεν ξερουμε και πολλα πραγματα ...
εχω καποιες αποριες οσον αφορα το κομματι του εξαερισμου της τεντας....... Εχω καταλαβει πως δουλευει η εξαγωγη αερα με το φιλτρο κλπ......αλλα δεν καταλαβα καλα για την εισαγωγη του αερα. Πιο συγκεκριμενα εκει που λες: '. Καλό είναι στην εισαγωγή να βάλετε ένα τούλι ή ένα κομμάτι φίλτρο εξαεριστήρα κουζίνας για να μην ρουφάει η τέντα μέσα τη σκόνη του δωματίου. '.......
για την εισαγωγη θα πρεπει να χρησιμοποιησουμε δευτερο εξαεριστηρα που να διοχετευει αερα μεσα στη τεντα?
Απάντηση
καλως μας ηρθες.. Smile

ναι,φρεσκο αερα απεξω!
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Δεν είναι απαραίτητος ο εξαερισμός στην εισαγωγή, αρκεί να είναι δυνατή η εξαγωγή.
Με παθητική εισαγωγή πετυχαίνεις αρνητική πίεση στον χώρο και δεν ξεφεύγουν μυρωδιές στον χώρο.
Απάντηση
οκ δηλαδη στην τεντα αφηνεις απλα μια τρυπα να μπαινει καθαρος αερας απο το δωματιο....
γενικα το μονο πραγμα που με προβληματιζει ειναι οι οσμες καθως μενω σε πολυκατοικια....
Απάντηση
Ναι, αλλα βαλε μια σιτα για να μην μπουν μεσα μυγακια και κυριως τιποτε μαιτς και τετοια

Βεβαια η εξαγωγη δεν πρεπει να σταματαει ποτε, μιας και θα σταματησει η εισροη αερα και θα ξεφυγουν μυρωδιες εξω, και το δωματιο να φροντιζεις εστω και με κρυο ν ανανεωνεις τον αερα σου μεσα
Απάντηση
Καλημέρα και καλό μήνα, είμαι νέος στο χόμπι και αρκετές μέρες τώρα διαβάζω πολλά από το φόρουμ, ετοιμάζομαι σιγά σιγά προς την άνοιξη να ρίξω τους πρώτους μου σπόρους. Η δουλειά που έχει κάνει ο Casa είναι τρομερή και χίλια μπράβο !! Απλά εγώ θέλω να βάλω 2 γλάστρες σε μπαλκόνι και ψάχνω έναν τέτοιο οδηγό ή κάποιος να προτείνει κάτι σαν κιτ και μερικά τιπς το τι να κάνω. Ευχαριστω εκ των προτέρων ...
Απάντηση
Καλημέρα και καλός ήρθες
Για το μπαλκόνι δεν χρειάζεσαι εξαερισμός τέντες και λοιπά...
Αυτο που χρειάζεσαι είναι 2 γλάστρες, λιπασματακια,να τα βλέπει ο ήλιος σε ολοι την διάρκεια του και να μην έχεις γείτονες που μπορούν να σε δούνε τα φυτα σου
μέτρον ἄριστον
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)