Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ
φιλοι μου καλησπερα , αν μπορειτε βαζεται ενα χερακι βοηθειας , εχω βαλει στο χαρτι 4 σπορακια (αγνωστα )  θελω λοιπον να προχωρησω και σκεφτωμαι να τα βαλω σε γλαστρακια με χωμα απο το πρακτικερ εσωτερικης καλ. με περλιτη , κατω απο πλαισιο 60χ60 με 4 λαμπες φθοριου 18 w η μια , με καθαρο υψος 70 ποντους , μεχρι να παρουνε (σκεφτωμαι ) τουλαχιστον 50 ποντους υψος ! τι λετε ? θα κανω κατι ?
Απάντηση

ads by gr420info

κατι θα κανεις ,. τουλαχιστον την αρχη :-)
Απάντηση
μη του δινεις θαρρος ρε xasikliks...ρωτα τον πρωτα αν εχει αιρκοντισιον,γιατι αλλιως τιποτα δε θα κανει...ιδιως στην αρχη...
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
μου κανατε την καρδια περιβολι !!! Smile Smile
Απάντηση
είναι άσχημη εποχή το καλοκαίρι για να αρχίσεις καλλιέργεια. καλύτερα περίμενε να περάσουν οι ζέστες, κατά τις 20/8 και μετά εγώ θα έλεγα.
Απάντηση
σκεφτωμουν οτι με τοσο λιγο φως ,να τα προετοιμασω και να τα κρατησω μεχρι αρχες σεπτεμβρη ,γιατ τοτε μπορω να τα μεταφερω εκει που πρεπη με τον απαρετητο εξοπλισμο για απο εκει και μετα ! προς το παρων το μερος που υπολογηζα να τα βαλω ειναι δροσερο 25-30 βαθμους το πολυ , και καλα αεριζομενο , και πιστευα οτι μεχρι τοτε να μου παρουν το πολυ 50 ποντους με λιγο κουρεματακι αν χρειαστη , και 24ωρο το φως για να τα κρατησω στην αναπτυξη ! γινεται η κανω λαθος σκεψεις ? Huh
Απάντηση
καλά το σκέφτηκες αλλά βάλε και τις θερμοκρασίες στην εξίσωση.
Απάντηση
(07-07-2015, 11:15 PM)manifesto Έγραψε: μη του δινεις θαρρος ρε xasikliks...ρωτα τον πρωτα αν εχει αιρκοντισιον,γιατι αλλιως τιποτα δε θα κανει...ιδιως στην αρχη...
θα κάνει την αρχή είπα , δεν είπα ότι θα φτάσει στο τέλος :p
αλλά από εδώ και πέρα μπορεί να φτάσει και στο τέλος ,.
το φυτό δεν παράγει κρύσταλλο πάνω από 30 βαθμούς . αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μεγαλώνει σαν φυτό ή ότι θα ψοφήσει .
από εδώ και πέρα μπορεί κάποιος να βάλει φυτά και να τα γυρίσει στην ανθοφορία μετά τον 15αυγουστο ,. μέσα στον σεπτέμβρη που θα αρχίσει η παραγωγή του κρυστάλλου θα είναι μια χαρά .
αλλά και να μην φτάσει μέχρι το τέλος κάποιος , αντί να περιμένει τον σεπτέμβρη , μπορεί να παίξει λίγο με φυτά για μάθει τουλάχιστον πώς σκάνε τα σπόρια , πώς βγαίνει το φυτό , πως το ποτίζουμε ,κλπ . αποκτάει μία εμπειρία και με την δροσούλα είναι έτοιμος για τα μεγάλα κόλπα . Smile
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)