Αξιολόγηση Θέματος:
  • 3 Ψήφοι - 3.67 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2 Super skunk auto
Καλησπερα παιδεια..

Να ξεκαθαρισω οτι ειναι η πρωτη μου φορα,λογο οικονομικων δυσκολιων δεν εχω ακομα τον απαιτουμενο εξοπλισμο(τεντα,φωτα κτλπ).

Λοιπον εχω βαλει 2 κοριτσια οπως λεω και στον τιτλο απο sweet seeds..Τα εβαλα στην αρχη σε κακτοχωμα μονο με νερο.Παρατηρησα κατι ζουζουνια και εκανα αμεσα αλαγη χωματοσ σε Βiobizz ολ μιξ κ πηρα ενα ριζοτικο της ιδιας εταιριας root juice εβαλα μισο καπακι στο ψεκαστηρι μου μαζι με νερο κ τα ψεκαζω οποτε δω το χωμα σχετικα ξερο.
Τα χω στο δωματιο χυμα με 1 χ 11w και 2 χ 60w σε φυσικες συνθηκες.
Βαζω και φωτογραγιες. Δειτε κ πειτε μου Smile

[img][Εικόνα: foto_no_exif%203_zpslccuy8y0.jpg][/img]

[img][Εικόνα: foto_no_exif%202_zpsf7ol9uzj.jpg][/img]
Απάντηση

ads by gr420info

μια χαρά τα μωρά . καθόλου τέντωμα , στιβαρός κορμός .
Απάντηση
Μια χαρά και η μεταφύτευση. Τζετ φαίνονται, καλή αρχή Smile
Απάντηση
ευχαριστα τα σχολεια σας, σευχαριστω blues.
Σκεφτομαι να τα βαλω ηλιο τα πρωινα δηλαδη να τα παιξω 12 ηλιο και 12 στις λαμπες που εχω.συνηστατε η να μην το σκεφτομαι καν?
Απάντηση
Στα φυτά δεν πολυ αρέσουν οι συνεχόμενες μετακινήσεις.
Φαντάσου ότι μονο έξω να τα έχεις και να τους αλλάζεις συνεχεια θέση αυτό τα ενοχλεί παραφορα... ποσο μάλλον έξω/μέσα που θα έχουν κάθε 12 ώρες και διαφορετικές συνθήκες.
Απάντηση
Καλημερα αδερφια.
Αισιος μπηκαμε στην 2η ευδομαδα και το 2ο κοριτσι που ειχε μπει κ 2 μερες αργοτερα κοντευει να φτασει κ να ξεπερασει το πρωτο!!!!
τα εχω σε ψυχρο φως(ασπρο) και αποτι φαινετε ολα βαινουν καλως κ υγειηνα.Αν και ανυπομονος στην αρχη πλεον τα χαζευω με υπομονη κ τα χαιρομαι μερα με τη μερα προσμενοντας την αγια μερα του κοψιματος Tongue

3 ερωτησεις εχω να κανω.
1:Για αυτοματο μηπως μου αργει στην αναπτυξη η μηπως το seedling δε το αναφερει κανενας brand στις ημερομηνιες?Υπ οψην για την ποικιλια αυτη ο brand λεει 45-50 μερες flowering προφανως χωρις seedling.

2:Του βαζω root juice την μιση ευδομαδα,να ξεκηνησω κ τιποτα αναπτυξης?

3ο:Φωτα ποτε να του αλαξω περιπου?
Παραθετω φωτογραφιες.

1o
[Εικόνα: DSC_0536_zpsj17sm08d.jpg]

1ο
[Εικόνα: DSC_0530_zpskvnmzqf1.jpg]

2ο
[Εικόνα: DSC_0536_zpsj17sm08d.jpg]

2ο
[URL=http://s296.photobucket.com/user/vikingoner/media/DSC_0539_zpscwiycixx.jpg.html][Εικόνα: DSC_0539_zpscwiycixx.jpg][/U
Απάντηση
Πρώτες ημέρες της δεύτερης εβδομάδας απο τότε που έσκασε είναι οι φωτό?
Απο την στιγμή που έχεις Biobizz allmix χώμα, ξέχνα τα λιπάσματα τουλάχιστον για τις πρώτες 3 εβδομάδες.
Να φανταστείς, εγώ ξεκίνησα λιπάσματα μετά την 5η εβδομάδα ανάπτυξης μόλις τα γύρισα σε άνθηση.
Για εμένα ξεκίνα σιγά σιγά απο την βδομάδα που θα ξεκινήσουν να ανθίζουν και ακολούθα το πρόγραμα του OldTimer1 http://www.uk420.com/boards/index.php?sh...ntry144418
Απάντηση
Ναι zabou πρωτες της 2ης. Θα τσεκαρω το προγραμμα να δω. αυτοματα ειχες η φωτοπερ?ποσο καιρο σου πηρε συνολικα εσενα με το προγραμμα αυτο?
Απάντηση
Φωτοπεριόδου έχω και όλα πάνε ρολοϊ μέχρι στιγμής.
http://gr420.info/forum/showthread.php?tid=342 για να πάρεις μια ιδέα.
Δεν νομίζω να έχεις θέμα με τα αυτόματα. Μιάς και είναι το πρώτο σου grow εγώ θα πρότεινα να πας με το μαλακό για αρχή μέχρι να μάθεις.
Α! και κάτι που δεν ανέφερα, στο πρόγραμμα που σου λίνκαρα η μοναδική τροποποίηση που έκανα ήταν να προσθέσω στο τάϊσμα και Big Bud με πραγματικά αξιοσημείωτο αποτέλεσμα.
Απάντηση
Το εχω διαβασει το θεμα σου και το παρακολουθω.
Ετσι λεω με το μαλακο και οτι βγαλει..επισεις εχω αλλα 3 σπορια στοκ τα χω ψυγειο λες να νε κομπλε εκει η να τα βαλω υπογειο που χει δροσια κτλπ?
Απάντηση
Φιλε σου εχουν τεντωσει λιγο τα φυτακια.Αλλα δεν πειραζει απλα στη μεταφυτευση θα το βαλεις λιγο πιο βαθια.
45-50 μερες ειναι οι μερες της ανθοφοριας μονο.
Λιπασμα αναπτυξης απο την τριτη βδομαδα,εκτος αν το χωμα σου δεν ειναι καθολου προλιπασμενο τοτε ριχνεις,αλλα πολυ λιγο ομως.
Φωτα του αλλαζεις οποτε θες εσυ,αυτοματο ειναι...Τωρα σε τι ωραριο παιζεις?
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
Manifesto Το τεντωμα πως το καταλαβαινεις?απο τα φυλλα?γιατι ο κορμος τους ειναι λιγισμενος εως χαλαρος θα ελεγα.
Μετεμφυτευση λεω να τους κανω απο δευτερα,το χωμα μου ειναι biobizz all mix οποτε τα χει ολα νομιζω.
Τα εχω 24-0 με 35μαξ υγρασια σε 26-30 βαθμους και απο σημερα εριξα τη θερμοκρασια στους 26-28 σταθερα.Μολις ξεκηνησει το flowering 8α το παω 20-4 μεχρι τελος.
Φως εχουν 3 x 11w λαμπες cfl 7400κ καθε μια.
Απάντηση
Εε ειναι καπως τεντωμενα,δεν ξερω ετσι μου φαινονται...Ας πει τη γνωμη του και κανας αλλος.
Για το φως μιας και δεν εχεις πολλα βατ,καλα ειναι να το εχεις 24-0,αλλα γνωμη μου ειναι να αφησεις ετσι δυο βδομαδες και μετα το πας 20-4.
Το χρειαζονται και το σκοταδι τους νομιζω,καποια στιγμη...
Υγρασια για αναπτυξη 35 βαθοι ειναι λιγο.Πρεπει να την ανεβασεις.
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
Καλησπερα και παλι σε ολους..

Manifesto φιλε νομιζω καταλαβα και μονος μου τι ακριβως εννοεις.εβαλα τη λαμπα πιο κοντα κ νιωσαν καλυτερα.εφτιαξα κ την υγρασια ελαχιστα.
Μπηκα στην 3η ευδομαδα και παρατηρησα το εξης:

Το πρωτο εχει καλη αναπτυξη αλλα εβγαλε χτες σενα φυλλο κατι κυλιδες κ η μια σημερα εγινε λιγο πιο καφε.και επισεις ο κορμος του σε σχεση με το 2ο ειναι λιγοτερο καφε σε χρωμα αλλα ειναι στιβαρο που το ακουμπησα..επισεις παρατηρησα ενα μαυρο σημαδι κατω απο το πρωτο πρωτο φυλλαρακι και επισεις ειναι αλλο ενα στο πανω πανω το πιο φρεσκο(με γυμνο ματι ανυπαρκτο,το εκανα ζουμ στο pc και το ειδα)Διαβασα για spiders,υπαρχει τετοια περιπτωση?
Το δευτερο παει πολυ καλα και αποτι διακρινω ειναι πιο υγειες απο το πρωτο απ την ζωντανια που μου δειχνει απο σπορι.Να πω οτι το συγκεκριμενο ηταν το πιο χοντρο σε παχος απο τα 3 που εβαλα.
Δειτε και φωτειστε τον αοματο Tongue

1o
[Εικόνα: 1.1_zpssr4ipesi.jpg]
2ο
[Εικόνα: 1.2_zpsj0l5s5nn.jpg]

Cheers Smoke31
Απάντηση
καλά πάνε .
Απάντηση
Όλα καλά όντως. Μπορεί η κηλίδα να είναι κάψιμο απο τα φώτα, αλλά όλα καλά.
Πάντως για 3 εβδομάδες ανάπτυξης είναι μικρά ρε γαμωτο.
Απάντηση
Και εμενα μικρα μου φαινοντε για τοσο καιρο.μπορει να ειναι το dna του τετοιο μιας και ο breeder λεει για compact φυτο..
μεχρι τωρα του εχω ριξει λιγο rootjuice)ενα καπακι root σε 1,5L το οποιο το χρεισιμοποιησα ολη την προηγουμενη ευδομαδα και μου τελειωσε χτες.
να ξεκηνησω δειλα δειλα κ κανενα για αναπτυξη?η απο την αλλη ευδομαδα?
λεω να παρω της biobizz την σειρα μιας και ξεκηνησα με αυτην,θεωρω οτι ειναι και αξιοπιστη.Εχετε να προτεινετε τιποτα αλλο?
Παιδεια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια μεχρι τωρα αλλα και για το μελλον.Παλι καλα που υπαρχει και το φορουμ και μπορουμε να τα λεμε ετσι..
Απάντηση
Φιλε μην κοιτας τι λενε οι breeder για το ποσες μερες κανουν να τελειωσουν.
Ειναι πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο σε αυτο.
Και για το λιπασμα ακομα,λεμε οτι στις 3 βδομαδες ξεκινας λιπασμα αναπτυξης,αλλα και παλι δεν ειναι στανταρ.
Τα δικα σου ας πουμε αν και 3ων βδομαδων,δε νομιζω οτι ειναι για λιπασμα ακομα.
Πρεπει πρωτα να βγαλουν 2-3 σετ φυλλων και μετα ξεκινας.
Οποτε θα ελεγα να μην ριξεις ακομα λιπασμα αναπτυξης?
Επισης,μηπως στην αρχη τα ειχες μονο με την 11w λαμπα και μετα εβαλες τις αλλες 2?
Γιατι μου φαινονται αρκετα μικρα για 3ων βδομαδων...Σκεψου οτι ετσι ειναι στο τελος της πρωτης βδομαδας περιπου...
Απάντηση
Σιγουρα πλεον καταλαβαινω οτι δεν ισχθει οτι λενε οι breeders.
Δεν βιαζομαι να του ριξω λιπασμα απλα τωρα τη δευτερα που ρχετε μπαινω στην 4η εβδομαδα και το σκεφτομααι μιας κ ειναι κ ετσι λεπτα,οπως περιγραφεις και εσυ Manifesto.
Στην αρχη τα ειχα μονο με την μια ναι,μετα απο 3 μερες εβαλα κ τις αλλες.Επειδη ειχε λιγο φως λες να πηγαν ετσι?
Θα παω να παρω μια λαμπα την αλλη ευδομαδα 1 cfl 125 που ειναι κ για τα 2.δε θα παρουν τα πανω τους μετα?
Απάντηση
Ναι η αναπτυξη του φυτου ειναι αναλογη με το ποσο φως δεχεται,αρα ειναι λογικο με μια λαμπα 11αρα μονο να αναπτυχθουν 3 φυτα.
Αν βαλεις ομως και αλλες λαμπες οπως λες μετα θα εχεις προβληματα με τη θερμοκρασια.
Επισης αν ειχες καποιο ανεμιστηρακι να βαραει τους κορμους απτα φυτακια και αυτο θα ηταν καλο,για να δυναμωσουν.
Οσο για το λιπασμα λεμε σε 3 βδομαδες υπο κανονικες συνθηκες.
Εσυ τωρα στη φαση που εισαι θελουν απλα καλυτερες συνθηκες γενικοτερα οπως σωστη θερμοκρασια,υγρασια,αερισμο,εξαερισμο και αφου παρουν τα πανω τους τοτε ριχνεις και το λιπασμα.
Ετσι νομιζω εγω.
Απάντηση
Καλησπερα αδερφια. Ελπιζω ολοι να ειστε καλα.

Αργησα να ανεβασω γιατι εγιναν πολλες αλλαγες εν τελη για να παει το πραμα οπως πρεπει.

1ον εβαλα τεντα επιτελους
2ον εβαλα μια 250W HPS FULL SPEC..εχω 400W αλλα εβραζε το συμπαν οποτε προτειμησα τη μικρη για οικονομια και θερμοκρασια.
3ον μετα αποσα εκανα μεχρι σημερα τα 2 μου φυτα ειναι φανερα στεσαρισμενα και εχουν μεινει πισω λογο των αλλαγων αλλα τα πραματα δειχνουν να βενουν καλως,θα δειτε και θα μου πειτε.
4ον Προσθεσα αλλο ενα sensi skunk auto το οποιο ειναι στην 2η ευδομαδα 11η ημερα του seedling.Καταλαβαινω αποσα περασα με τα υπολοιπα οτι μεγαλωνει φυσιολογικα και πιο γρηγορα συκγριτικα με τα αλλα 2 στην αρχη.
5ον πιστευετε οτι το φως ειναι πολυ μακρια απο τα φυτα μου?

Το 2ο κοριτσι απο τα super sk που εβαλα παει βελος σε θεμα αναπτυξης σε σχεση με το 1ο το οποιο εχει ταλαιπωρηθει και παει πολυ αργααααα αλλα σταθερα δειχνει.
Απο την δευτερα εβαλα το biogrow στο προγραμμα, μικρη δοση 1ml/l και στα 2 με rootjuice 1ml/l και στα 3.
Επισεις βρεχω και 3 στα φυλλα με το ιδιο διαλλειμα και δειχνουν οτι δε τα πειραζει ισα ισα.τι λετε?

το 1ο
[Εικόνα: 3_zpsplqnzeer.jpg]

[Εικόνα: 4_zpsoj1pf7wr.jpg]

το 2ο
[Εικόνα: 1_zps9mikia72.jpg]

[Εικόνα: 2_zpspyh9j6sp.jpg]

sensi skunk auto
[Εικόνα: 2_zps2vsguxgq.jpg]

[Εικόνα: 1_zpsny4v7ips.jpg]

και η τεντα.
[Εικόνα: 1_zps6jbnxden.jpg]
Απάντηση
Ξεχασα να πω οτι τα 2 αυτοματα ειναι στην 3η ευδομαδα 19η ημερα.
Να βαλω fish mix σε ολα η οχι?
Απάντηση
Φαίνεται ότι έχουν στρώσει, σχολείο είναι κάθε καλλιέργεια. Για τα λιπάσματα τι να σου πω, δεν τα ξέρω τα bio
Απάντηση
βγάλε τα στηρίγματα . δεν τα χρειάζεται , και μπορεί να σου σαπίσουν τον κορμό επειδή κρατάνε υγρασία ..
πότιζε όλη την γλάστρα πλέον και όχι μόνο στο κέντρο . πρόσθεσε και χώμα , αλλά μην το πατήσεις πολύ .το φως θέλει να πάει περίπου στο μισό μέτρο , αν και τα φυτά δεν είναι τεντωμένα ,
Απάντηση
Χαιρετω ολα τα αλανια της παρεας.

Το grow συνεχιζεται καλα με ελαχιστα προβληματα ζεστης.βαζω παγακια ανα μια μερα 6-7 θυκες κ μια κανατα νερο που καααατι κανουν.
Τα σκανκ μπηκαν στην 5η ευδομαδα σημερα και το σενσι απο αυριο μπαινει στην 4η.
Σκεφτομαι να τους κανω LST και να κοψω τα χαμηλα φυλλα τα παλια που δεν τα βλεπει κ το φως τοσο να δυναμοσουν τα νεα πιο πανω απο αυτα.τι λετε?
Επισεις εχουν αρχισει και μυριζουν λιγο και ιδικα το σενσι εχει πεταξει ασπρες τριχουλες σε σχεση με τα αλλα 2 που χουν τις μισες!

1ο
[Εικόνα: 2_zpsdkviljj8.jpg]
[Εικόνα: 2.1_zpsxzutr9kz.jpg]

2ο
[Εικόνα: 1_zps02df0l71.jpg]
[Εικόνα: 2_zpselrxfbss.jpg]

sensi
[Εικόνα: 1_zps02df0l71.jpg]
[Εικόνα: 1.1_zpscyemxote.jpg]
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)