Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Υπαίθριο grow - πρώιμοι κάλυκες την 23η ημέρα - main lining.
Καλησπέρα στους φίλους growers!
Δεύτερο grow φέτος με 5 καταπληκτικές ποικιλίες της RQS: τρείς από αυτές με 50%-50% THC-CBD (Painkiller XL, Royal Highness, Euphoria) και δυο special: Μια super indica (Purple Queen) και μια με THC κοντά στο 30% (Royal Gorilla).
Όλα πήγαιναν μια χαρά μέχρι προχθές (23η ημέρα), όταν διέκρινα στα νέα γόνατα της Painkiller XL... άσπρους κάλυκες!!!
Ετοιμαζόμουν μάλιστα να κάνω το πρώτο κορφολόγημα για main lining, αλλά έπαθα κοκομπλόκο...
  • Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτή η απρόσμενη εμφάνιση των καλύκων;
  • Είναι αναστρέψιμη; 
  • Το φυτό έχει μέλλον; 
  • Έχει μπεί σε φάση ανθοφορίας; 
  • Μπορεί να γίνει κορφολόγημα (main lining) σε φυτό που έχει μπεί σε πρόωρη φάση ανθροφορίας;..
Δώστε μου τα φώτα σας... δεν έχω διαβάσει τίποτα σχετικό και έναν πανικό τον έχω πάθει!!!  Confused Huh

[Εικόνα: IMG_8322.jpg]

[Εικόνα: IMG_8384.jpg]

[Εικόνα: IMG_8383.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Αυτό όπως φαίνεται μπήκε σε ανθοφορία....(δεν έδειξε απλά φύλο)...όταν τα φυτά είναι έξω...κάνουν κάτι τέτοια τρελά
Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να έπεσες σε κανένα αυτόματο απο λάθος....(οι μέρες ταιριάζουν με τα αυτόματα)
Πάει τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα....
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Σύναψη:άσπρους κάλυκες!!!
καμιά κοντινή φωτό,γιατί εμείς οι ηλικιωμένοι δεν βλέπουμε καλά.
Απάντηση
Αυτό έχει μπει ανθοφορία κανονικότατα όπως σου είπε ο Sig και επειδή η RQS δεν έχει PainKiller σε αυτόματο ή σου μπερδέψαν τελείως το φυτό και έχεις κάτι άλλο ή κάτι "είδε" το φυτό και μπήκε ανθοφορία!

Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτή η απρόσμενη εμφάνιση των καλύκων; -Ότι το φυτό δείχνει το φύλλο του και μετά μπαίνει ανθοφορία
Είναι αναστρέψιμη; -Όχι
Το φυτό έχει μέλλον; -ΝΑΙ!
Έχει μπει σε φάση ανθοφορίας; -Ναι
Μπορεί να γίνει κορφολόγημα (main lining) σε φυτό που έχει μπεί σε πρόωρη φάση ανθροφορίας;.. -Όχι

Κατά τ'άλλα να σου πω ότι αυτό με τις πάνινες και την προφύλαξη είναι άψογο και μπράβο σου αλλά το φυτό που έχει μπει ανθοφορία πρέπει να αρχίσει την λίπανση γιατί έχει αρχίσει και χάνει το χρώμα στα φύλλα του!
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
(05-28-2018, 12:12 AM)pansek Έγραψε:
Σύναψη:άσπρους κάλυκες!!!
καμιά κοντινή φωτό,γιατί εμείς οι ηλικιωμένοι δεν βλέπουμε καλά.

Αυτή είναι μια σημερινή φωτό 
[Εικόνα: 96690_B4_F_430_A_453_F_A350_0_CDC795_FD7_DA.jpg]
Απάντηση
Τσέκαρε τα φυτά σου μήπως εχεις κανένα παράσιτο....(τσέκαρε τα φύλλα απο πάνω για άσπρα στίγματα και απο κάτω για ζωύφια)
Απάντηση
(05-28-2018, 11:18 AM)sig-p420 Έγραψε: Τσέκαρε τα φυτά σου μήπως εχεις κανένα παράσιτο....(τσέκαρε τα φύλλα απο πάνω για άσπρα στίγματα και απο κάτω για ζωύφια)

ναι σωστά!
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Έπαθα το ιδιο με painkiller αυτες τις μερες. Το ρηβετζαρα με λάμπα και περιμενω να πάρει τα πανω του.
Απάντηση
και μενα για συμπεριφορα αυτοματου μου κανει
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Ερώτηση.Το φυτό είναι έξω ή σε τέντα;Αν είναι σε τέντα πόσες ώρες έχεις αναμμένα τα φώτα
και πόσες σβηστά;Αν είναι έξω ,πόσες ώρες έχει ηλιοφάνεια;
Απάντηση
(05-28-2018, 07:52 AM)nimas Έγραψε: Αυτό έχει μπει ανθοφορία κανονικότατα όπως σου είπε ο Sig και επειδή η RQS δεν έχει PainKiller σε αυτόματο ή σου μπερδέψαν τελείως το φυτό και έχεις κάτι άλλο ή κάτι "είδε" το φυτό και μπήκε ανθοφορία!

Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτή η απρόσμενη εμφάνιση των καλύκων; -Ότι το φυτό δείχνει το φύλλο του και μετά μπαίνει ανθοφορία
Είναι αναστρέψιμη; -Όχι
Το φυτό έχει μέλλον; -ΝΑΙ!
Έχει μπει σε φάση ανθοφορίας; -Ναι
Μπορεί να γίνει κορφολόγημα (main lining) σε φυτό που έχει μπεί σε πρόωρη φάση ανθροφορίας;.. -Όχι

Κατά τ'άλλα να σου πω ότι αυτό με τις πάνινες και την προφύλαξη είναι άψογο και μπράβο σου αλλά το φυτό που έχει μπει ανθοφορία πρέπει να αρχίσει την λίπανση γιατί έχει αρχίσει και χάνει το χρώμα στα φύλλα του!

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις Smile
Τι εννοείς, το φυτό έχει μέλλον; τι είδους ανάπτυξη μπορώ να περιμένω σε σχέση με την φυσιολογική; (έχω και περιορισμό ύψους στην καβάτζα: 1,1μ). 
Αν είναι να το αφήσω να πάει όσο πάει, πόσο ύψος θα μπορούσε να φθάσει (οι προδιαγραφές του για υπαίθριο είναι 1,20-1,50μ χωρίς φυσικα main lining).
Επίσης, τί είδους λίπασμα να του βάλω. Φαντάζομαι για τουλάχιστον 2 εβδομάδες ακόμα το λίπασμα ανάπτυξης έτσι δεν είναι; ή μπορώ και παραπάνω (και μετά της ανθοφορίας; ή και τα δυο μαζί για κάποιο διάστημα; )
Τέλος γιατί δεν μπορώ να κάνω κορφολόγημα main lining; Θα με βοηθούσε να μου το εξηγήσεις...

σσ. Η λίπανση έμεινε λίγο πίσω γιατί έκανα δυο ποτίσματα (κρατάνε 3 ημέρες το καθένα) με διάλυμα ασβεστίου λόγω άσπρων στιγμάτων (έλλειμα ασβεστίου)
Απάντηση
(05-28-2018, 11:34 AM)nimas Έγραψε:
(05-28-2018, 11:18 AM)sig-p420 Έγραψε: Τσέκαρε τα φυτά σου μήπως εχεις κανένα παράσιτο....(τσέκαρε τα φύλλα απο πάνω για άσπρα στίγματα και απο κάτω για ζωύφια)

ναι σωστά!

Παιδιά, τσεκάρω τα φύλλα με λούπα. Πράγματι έχουν κάποια λίγα παράσιτα (τα γνωστά) αλλά δεν με πολυαπασχόλησαν γιατί το φύλλωμα στην πλειοψηφία του επρόκειτο να αφαιρεθεί με την τεχνική του main lining. Επίσης χθες τα ψέκασα με NeemAzal (https://www.growmarket.gr/prostasia/neem...0ml-detail) και προληπτικά σκοπεύω να ψεκάσω και με NPK Mighty wash (https://www.growmarket.gr/prostasia/npk-...0ml-detail). Και τα δυο φαίνονται αποτελεσματικά προληπτικά μέτρα αποπαρασίτωσης, πάντα με έμφαση σε πιο ήπια μη χημικά διαλύματα.
Απάντηση
(05-28-2018, 11:51 AM)cannabeer Έγραψε: Έπαθα το ιδιο με painkiller αυτες τις μερες. Το ρηβετζαρα με λάμπα και περιμενω να πάρει τα πανω του.

Μου το εξηγείς λίγο παραπάνω να καταλάβω τι κάνεις;.. και αν αυτό μπορεί με κάποια πατέντα να αξιοποιηθεί υπαίθρια...
Απάντηση
(05-28-2018, 12:03 PM)trompetas Έγραψε: και μενα για συμπεριφορα αυτοματου μου κανει

Λίγο απίθανο το βλέπω, γιατί αυτή η ποικιλία (Painkiller XL) δεν υπάρχει σε αυτόματο.
Απάντηση
(05-28-2018, 12:32 PM)pansek Έγραψε: Ερώτηση.Το φυτό είναι έξω ή σε τέντα;Αν είναι σε τέντα πόσες ώρες έχεις αναμμένα τα φώτα
και πόσες σβηστά;Αν είναι έξω ,πόσες ώρες έχει ηλιοφάνεια;

Τα φυτά (και τα πέντε) είναι έξω σε φαρδύ δυτικό μπαλκόνι, χωρίς τέντα (μόνο τα πλέγματα που περιβάλλουν τα φυτά περιορίζουν την δύναμη του ήλιου σε μικρό ποσοστό). Ηλιοφάνεια έχουν όλη την ημέρα, αλλά απευθείας ήλιο έχουν περίπου 9,5 ώρες, από τις 9:30-19:00.
[Εικόνα: IMG_8322.jpg]
Απάντηση
(05-28-2018, 12:10 AM)sig-p420 Έγραψε: Αυτό όπως φαίνεται μπήκε σε ανθοφορία....(δεν έδειξε απλά φύλο)...όταν τα φυτά είναι έξω...κάνουν κάτι τέτοια τρελά
Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να έπεσες σε κανένα αυτόματο απο λάθος....(οι μέρες ταιριάζουν με τα αυτόματα)

Φίλε sig, τι μου προτείνεις να κάνω; υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις;..
(λχ. έχω έναν ακόμα σπόρο Painkiller XL. Να τον φυτέψω και να ξεκινήσω από την αρχή, και να κρατήσω και αυτό που μπήκε στην ανθοφορία;..)
Απάντηση
(05-28-2018, 03:39 PM)seirios Έγραψε:
(05-28-2018, 12:10 AM)sig-p420 Έγραψε: Αυτό όπως φαίνεται μπήκε σε ανθοφορία....(δεν έδειξε απλά φύλο)...όταν τα φυτά είναι έξω...κάνουν κάτι τέτοια τρελά

Φίλε sig, τι μου προτείνεις να κάνω; υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις;..
(λχ. έχω έναν ακόμα σπόρο Painkiller XL. Να τον φυτέψω και να ξεκινήσω από την αρχή, και να κρατήσω και αυτό που μπήκε στην ανθοφορία;..)

Κοίτα μπορείς να το γυρίσεις πάλι σε ανάπτυξη...με το να του δίνεις 18 ώρες φως με ήλιο και λάμπες...αλλά δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί...
ή αν δεν θες να μπεις σε αυτήν την διαδικασία.....κράτα αυτό και βάλε και το άλλο που έχεις

Τα παράσιτα να προσέξεις...δεν τρώνε μόνο τα φύλλα και Κλάιν Μάιν.....πίνουν το "αίμα" του φυτού και δεν αναπτύσσεται
Απάντηση
ρε παιδιά αυτο το painkiller Πολυ κυρία μας έχει βγει, δεν θελει φαι, εχει τετρανυχο φουλ ,και αδυναμα κλαρια να κραταει τους παπαδες

διψάει πρωτο τι σκατα?

άλλα σε αποζημιώνει από γεύση και άκουσμα μπράβο

πάρε ένα πχ αυτό π ειναι βιολογικο και ψεκασε αργοτερα πριν ανθισουν τα αλλα ριξε

https://www.growthtechnology.com/product...e-control/

επισης θες αλλο ενα να κανεις ροτατε

φετος γινεται της καριολας απο ζωυφια!!

αυτα π εβαλες τα διχτια θα τα πεταξεις συντομα με τοσες ωρες ηλιο μολις ριζωσει θα εκτιναχθουν ποσα λιτρα χωμα εχεις?????

κανε συμπηρωματα με χωμα και ασε τις πολλες χημειες τωρα π εισαι αναπτυξη ριχνε λιγο χουμο κανα φλουβικο τετοια δεν χρειαζεται να βαζεις χημικες μαλακιες

επισης ειναι μονα τους τα καημενα βαλε κανα αλλο φυτο και ενα αυτοματο ποτισμα να ριχνει νερακι ανα 12ωρο θα τα κανει να θεριεψουν
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)