Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ερωτησεις κ πληροφοριες για 1ο grow
Χαιρεται παιδες,εδω και καιρο προσπαθω να παρω αποφαση να το ξεκινησω.Ιδιαιτερα μετα το γεγονος οτι με δεσαν ακουσον ακουσον για 0,6 μικτο εχω τρελαθει και κονε για ποσοτητα να μην υπαρχει και να καπνιζουμε τα κατουρημενα.Αυτο που με φρεναρει ειναι το οικονομικο κομματι καθως και η μυρωδια.Φοβο για κατι αλλο δεν εχω.

Απο σεπτεμβρη με συγκατοικο πλεον,με λατρεια στο ιδιο χομπυ Cool .Αν και εχω διαβασει με τις ωρες θεματα εκανα εγγραφη για να παρω ξεκαθαρες απαντησεις οντας ασχετος με το θεμα.
Να ξεκαθαρισω ειμαι ειμαι φοιτητης,δυστυχως ανεργος για την ωρα,φραγκα ουτε με σταγονομετρο.

1)Ποια ποικιλια θα προτειναται ως αρκετα γρηγορη,που κατα τη διαρκεια της ανθοφοριας να μυριζει οσο το δυνατον λιγοτερο απο φυσικου της.

2)Επειδη το εγχειρημα μπορει να αποτυχει λογω ελλειψης εμπειριας,δε γουσταρω να καβατζωσω χρημα για να τα δωσω σε εξαερισμους κλπ κλπ.Με μια απλη τεντα και λεντ τη δουλεια μου την κανω να πιω ενα αξιοπρεπες stuff ή θα μυριζει του κερατα η πολυκατοικια για να παρω κιολας 10 g?

3)Ποσο θα κοστισει η ολη διαδικασια,εστω και εντελως απλη(χωρις εξαερισμους κλπ)

4)Εχω διαβασει για σπορους που απο τη φυτευση στο να μαζεψεις το βοτανο παιρνει 8-9 βδομαδες.Μαζι δηλαδη με "αποξηρανση" σε 2,5 μηνες πινω το μαυρακι μου?

Σκοπευω να βαλω 3 γλαστρουλες,ο χωρος οπως ειπα τεντα προτιμω να ειναι γτ ντουλαπες δεν παιζουν για τετοιο σκοπο και μπαλκονι φαινομαι πολυ.Μπορει οι ερωτησεις για τον τροπο που θελω να κανω το εγχειρημα να ειναι σαν να ψαχνω και παρθενα και πουτανα αλλα δεν εχω ιδεα.

Ευχαριστω αλανια,keep rolling.
Απάντηση

ads by gr420info

1) εγώ έχω βάλει royal dwarf σε εξωτερικό χώρο...( ήθελα οπωσδήποτε sativa και ήταν ότι πιο φθηνό βρήκα ). Στον εξωτερικό χώρο που είναι πρέπει να βάλω την μύτη μου μέσα στα παπάδια για να νιώσω την μυρωδιά. Απο φυσικού δεν νομίζω να υπάρχει ποικιλία που να μυρίζει λίγο.

2) Θα την κάνεις, αν είσαι τόσο περιορισμένος σε budget σκέψου ένα grow σε pc case, με κάτι πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα τα έξοδα μου βγήκαν γύρω στα 100 ευρώ ( ανάλογα βέβαια και τι λάμπες θα πάρεις ). Σκέψου ότι μια τέντα κάνει γύρω στα 100 ευρώ απο μόνη της.

3) Απάντησα στο 2.

4) Οι 8-9 βδομάδες που λένε οι εταιρίες δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, μπορείς να τις πιάσεις αλλά δεν θα πάρεις την μέγιστη απόδοση του φυτού. Σκέψου οτι εγώ ειμαι στην 12η βδομάδα τώρα αλλά το έχω στρεσσάρει δεν δίνω αρκετό φως κτλπ. κτλπ.

Ίσως είναι καλύτερα να ξεκινήσεις δοκιμαστικά με 1 γλάστρα και μετά να συνεχίσεις...Το δεύτερο φυτάκι που έβαλα το έχω πάει πολύ καλύτερα απότι το πρώτο λόγο κάποιας παραπάνω εμπειρίας, που ναι μεν είναι μικρή αλλά ιδιαίτερα σημαντική.

Αυτά προς το παρών
Δεν ξέρω τίποτα.
Απάντηση
Αδερφε κοιτα να δεις το pc ειναι οντως καλη λυση για αρχαριο και οικονομικη.Ειχε ξαναγινει αποπειρα εκει με ενα φιλαρακι αλλα τζιφος λογω ζεστης στο χωρο διοτι το ανεμιστηρακι του υπολογιστη απο μονο του δουλεια δεν εκανε.Το καψαμε το δυσμοιρο το φυτο.

Τεντα εχω βρει και με 50 ευρω απο ιντερνετ αλλα φοβαμαι για την ποιοτητα υλικων,μη ληψουμε καμια μερα απ το σπιτι και το βρουμε σταχτη διοτι πολλες εχω μαθει οτι λιωσαν λογο θερμοκρασιας.

Aμα ξεκινησω για pc πρεπει να κοιταξω για indica πιστευω διοτι απ οσο ξερω γινονται πιο κοντα αλλα αργουν παραπανω(αν κανω λαθος διορθωστε με,καλο θα μου κανεται Smile ).Με τη μυρωδια στο pc τι παιζει?
Απάντηση
Μπορείς να πάρεις φίλτρο και να το βάλεις στον ανεμιστήρα, δηλαδή να πατήσει ο ανεμιστήρας πάνω του.
Εγώ προσωπικά θα έβαζα έναν ανεμιστήρα στην πίσω μεριά του pc ψηλά για να διώχνει τον αέρα έξω και έναν χαμηλά απο την μπροστά μεριά που να στέλνει αέρα μέσα ( γιατί ο ζεστός ανεβαίνει κ ο κρύος μένει κάτω ) απλά φρόντισε ο χώρος να είναι καθαρός ώστε το intake να φέρνει καθαρό αέρα και όχι βρωμιές
Δεν ξέρω τίποτα.
Απάντηση
Α και αυτό που είπες για το μέγεθος του φυτού, είτε φροντίζεις να έχεις κατάλληλες διαστάσεις στο case είτε κάνεις LST. Προσωπικά είμαι φαν της sativa Tongue
Δεν ξέρω τίποτα.
Απάντηση
Μυριζει ,η οχι ?
Η μυρωδια υπαρχει σε καθε φυτο και ειναι παντα εντωνη οταν απελευθερωθει .
Ποτε βγαινει αοο το φυτο και ποσο εξαρτατε απο τις θερμοκρασιες , εξατμιση τερπενιων λεγετε .
Εαν εανα φυτο το κρατας σε θερμοκρασιες 20-22 βαθμους δεν θα του φυγουν τα αρωματα στον χωρο . Θα τηη κρατισει μεσα του και θα την αποβαλει οταν ανεβασεις θερμοκρασιες . ( καπνισμα ) . Ετσι ενα φυτο που μργσλωνει σε θερμοκρασιες καλοκαιριου 25+ μυριζει πολυ , οσο ειναι φυτο και ελαχιστα οταν το καπνιζεις , στον χωρο . Ενα φυτο που μεγαλωνει στο κρυο , δεν βγαζει την μυρωδια του , και οταν φτασει να το ανσψεις σε τσιγαρο μυριζει δυο τετραγωνα . Εαν ξεκινισουμε λοιπον φθινοπορο την κσλιεργεια με χαμιλες θερμοκρασιες θα εχουμε λιγοτερη μυρωδια στον χωρο απο οτι με το ιδιο φυτο το καλοκαιρι .
Απάντηση
Καταρχας ευχαριστω και τους 2 που απαντησατε.Αυτο περι μυρωδιας και θερμοκρασιας δεν το ηξερα καν.Οποτε να σου πω γινεται ακομα πιο ευκολη η διαδικασια στο μυαλο μου.Λεω να το ξεκινησω προς τα τελη σεπτεμβρη,που θα πεφτουν οι ζεστες κιολας συν οτι το δωματιο μου ειναι το πιο κρυο μεσα στο σπιτι.Λογω διαταξης σπιτιου(ειναι περα για περα μακροστενο) πιστευω οτι και μυρωδια να υπαρχει μπορω να την απομονωσω στο δωματιο αυτο.Οποτε μενει να διαμορφωσω ενα pc αν και η αληθεια ειναι οτι ειμαι ψιλοκουλος στις κατασκευες και να παρω την αποφαση.Οσο το σκεφτομαι τοσο θα το αναβαλω.

Κατι ακομα,σε κουτι βαθους 45-50 εκατοστων χωραει και 2η γλαστρα ή ουτε λογος?Κ επειδη φραγκα δεν παιζουν οπως ξαναπα,με 1 λαμπα στυλ απορροφητηρα μακροστενη cfl κανω τη δουλεια μου?
Απάντηση
Ολα κανουν , αλλο λιγο αλλο πολυ . Οσο ανεβαζεις τον χωρο και τα βατ , τοσο παραπανω και η σοδεια .
Απάντηση
πολυ πιθανον να χωρεσει, αναλογα το μεγεθος της γλαστρας, καλυτερα να βαλεις τις γλαστρες για δοκιμη πριν ρηξεις τον σπορο, τα φιλτρα ειναι γυρω στα 2 ευρω αν θυμαμε σωστα οταν ειχα ψαξει. γενικα ψαχνεις οσο πιο ψηλο κουτι γινεται, άνω τον 25 εκ. πλάτος και 50 εκ. μήκος. καπου ειχα διαβασει οτι συμφερει σε κουτι να βαλεις μακροστενη γλαστρα και ισως χωρεσεις 2 φυτα ετσι
Δεν ξέρω τίποτα.
Απάντηση
https://www.youtube.com/watch?v=u5ugEnG1gZM

Τετοιο κουβα ή πως στο διαολο λεγεται που βρισκουμε ρε παιδια?

Οκ βρηκα Wink
Απάντηση
http://www.organic-growshop.gr/%CE%A4%CE...e.tpl.html

http://www.organic-growshop.gr/%CE%9B%CE...e.tpl.html

Πειτε λιγο γνωμες για τα παραπανω.Αρχισα να το σκεφτομαι λιγο πιο σοβαρα ουτε pc ουτε μαλακιες αλλα πολλα λεφτα για σοβαρη τεντα κλπ.Το κουτι το συγκεκριμενο δεν ξερω αν λεει κ τπτ.Επισης εχω βρει mammoth τεντα στις ιδες διαστασεις στα 63.Σκεφτομαι για jack herrer.
Απάντηση
Καλή τέντα αλλά δεν ξεκινάς grow με μια τέντα και μια λάμπα μόνο. Κοίτα να δείς, αν όντως σκοπεύεις να το κάνεις και πίστεψε με όσο το σκέφτεσαι τόσο πιο πολύ μπαίνει το μικρόβιο Smile κοίτα και δυο -τρία πραγματάκια ακόμη, όπως εξαερισμό και φίλτρο, χρονοδιακόπτες και κανά λιπασματάκι και υπολόγισε πόσο παραπάνω είσαι. Δεν θα σου ανεβάσουν πολύ το κόστος, αλλά είναι τα βασικά.
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση
Μα εννοειται φιλε αυτο που λες.Το θεμα ειναι οτι το κοστος ανεβαινει κατακορυφα.Και το χρηματικο αποτελει προβλημα αυτη τη στιγμη.Το να παρω χρονοδιακοπτη,υγρασιοθερμομετρο ισα ισα μου λεινουν τα χερια και θα εχω και καθαρη εικονα για τις συνθηκες εντος του grow.Αλλα για εξαερισμο μαλλον δεν,γιατι φευγει το κοστος προς τα πανω.Το πολυ πολυ να βαλω κανα pc fan να βγαζει τον αερα.

Και για να τα συνοψησω,πλεον διαβαζοντας αρκετα και εδω και σε σαιτ εξωτερικου εχω μια πιο σωστη εικονα του πως πρεπει να στηθει το εργο αλλα και τι ζηταω ακριβως.Θελω εν ολιγοις να παρω γυρω στα 60-80 g κατι το οποιο πιστευω οτι σε 0,6 τ.μ. χωρου καλλιεργειας μπορει να επιτευχθει.Επιλεγω jack γιατι θελω ενα φου που θα ειναι all day,ουτε τσιτα ουτε να λιωνω στον καναπε και να μπορει να δωσει και κατι απο ποσοτητα.2 γλαστρες τετραγωνες 16λιτρες χωρανε στο χωρο πιστευω.Αυτο που με φοβιζει ειναι η μυρωδια χωρις εξαερισμο.Ελπιζω να μπορεσω να απομονωσω τη μυρωδια στο χωρο που θανε το grow.Στη χειροτερη ετσι που το σκεφτομαι παιρνω και ona gel και το βαζω εξω απ το δωματιο που θα ναι η τεντα.
Απάντηση
Κοίτα να δείς, ξεκίνα με το καλό και λύνεις το κάθε πρόβλημα με το που δημιουργηθεί Smile
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)