Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρώτη εξωτερική καλλιέργεια Απορίες
Star 
Γειά σας φίλοι. Όπως γράφω και στο θέμα ειναι η πρώτη φορά που κάνω απόπειρα. 
Είμαι λοιπόν σε φάση που περιμένω ενα ακόμη σπόρο απο τους τέσσερις να σκάσει. 
Εχω προμηθευτή χώμα (advanced mix 2 εξωτερικής) 
Και Γλαστρακια μισολυτρα.
Θα ήθελα λοιπόν γνώμη για το χώμα θα σας βαλω φωτογραφία στο τέλος.
Και θα ήθελα επίσης να κανω την εξής ερώτηση. Θα σοκάρω το φυτό μας αν του αλλάξω τοποθεσία στην αρχή τς δεύτερης εβδομάδας (απο τν βεράντα στο βουνό) 
Αυτα μεχρι στιγμής απο απορίες. Μην ανησυχείτε (θα υπάρξουν κ άλλες) ??
Ευχαριστώ πολύ. Λάζαρος
[Εικόνα: Screenshot_2018_06_03_20_11_56.png]

[Εικόνα: Screenshot_2018_06_03_20_08_52.png]
Απάντηση

ads by gr420info

Καλώς ήρθες στο φόρουμ....καλή αρχή και καλή συνέχεια
Έχεις βάλει το σπόρο σε αυτό το χώμα ?
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
καλως ηρθες φιλε!

αν δε βγει απτη γλαστρα δε νομιζω να υπαρξει προβλημα, εγω μετεφερα φυτο 25εκ με τον προαστιακο εκτος αθηνων για τον ιδιο περιπου σκοπο και δεν ειπε κιχ.
το tip που θα σου δωσω ειναι: μπουκαλι κοακολας των 2 λιτρων κοβεις τον πατο και μετα κοβεις καθετα τομες ανα 2-3 εκ. και 5-10 βαθος ωστε να μπορει το μπουκαλι να αγκαλιασει το γλαστρακι, δενεις με ταινια, βγαζεις το καπακι να αναπνει το φυτο και οι φοβοι να σου τουμπαρει κ να σπασει τελος. και που σαι σακουλιτσα τζαμπο για το ξεχου Tongue
*μπορεις να χρησιμοποιησεις και νταμιτζανα αυτες τις πλαστικες τις 3λιτρες που βαζουμε τα κρασια αν εχεις μεγαλυτερη γλαστρα
Από ανατολή ως δύση σε σπίτια και σκαλοπάτια
όλοι ψάχνουν αυτό που κοκκινίζει τα μάτια
το δαγκώνουν οι εχθροί και το μοιράζονται οι φίλοι
σε μια ζωή πιο υποφερτή με ένα φιτίλι στα χείλη..

-ΛΕΞ
Απάντηση
(06-03-2018, 11:24 PM)sig-p420 Έγραψε: Καλώς ήρθες στο φόρουμ....καλή αρχή και καλή συνέχεια

Ευχαριστώ μαν καλώς σας βρήκα!
Οχι δεν εχουν μπει στο χώμα. Το πρωι εσκασαν και ειναι σε φαση χιλιοστών.
Απάντηση
(06-03-2018, 11:25 PM)Skunkbros Έγραψε: καλως ηρθες φιλε!

αν δε βγει απτη γλαστρα δε νομιζω να υπαρξει προβλημα, εγω μετεφερα φυτο 25εκ με τον προαστιακο εκτος αθηνων για τον ιδιο περιπου σκοπο και δεν ειπε κιχ.
το tip που θα σου δωσω ειναι: μπουκαλι κοακολας των 2 λιτρων κοβεις τον πατο και μετα κοβεις καθετα τομες ανα 2-3 εκ. και 5-10 βαθος ωστε να μπορει το μπουκαλι να αγκαλιασει το γλαστρακι, δενεις με ταινια, βγαζεις το καπακι να αναπνει το φυτο και οι φοβοι να σου τουμπαρει κ να σπασει τελος. και που σαι σακουλιτσα τζαμπο για το ξεχου Tongue
*μπορεις να χρησιμοποιησεις και νταμιτζανα αυτες τις πλαστικες τις 3λιτρες που βαζουμε τα κρασια αν εχεις μεγαλυτερη γλαστρα

Ωραίες ιδέες φίλε μου! Έτσι θα το κάνω όταν έρθει η στιγμή. 
Αύριο θα παω για το λίπασμα. Τι να προσέξω?
Απάντηση
(06-04-2018, 12:57 AM)Cannashot Έγραψε:
(06-03-2018, 11:24 PM)sig-p420 Έγραψε: Καλώς ήρθες στο φόρουμ....καλή αρχή και καλή συνέχεια

Μην τους βάλεις σε αυτό το χώμα......δεν ξέρουμε πόσο "δυνατό" είναι.....έχει και πολύ ψηλό ph για το φυτό μας

Αν δεν έχεις εύκολη πρόσβαση σε κανένα growshop...τότε πάρε κάνα COMPO SANA 20LT για σπορά....να τα σκάσεις
Και μετά βρες ενα καλό χώμα με ph απο 6 έως 6.5...να τα βάλεις
Απάντηση
(06-04-2018, 01:02 AM)Cannashot Έγραψε: Ωραίες ιδέες φίλε μου! Έτσι θα το κάνω όταν έρθει η στιγμή. 

εγω δουλευω τη σειρα της advanced.
grow,micro,bloom που τα βαζεις μαζι σαν βαση, και απο προσθετα εχω voodoo juice,bud candy,big bud,overdrive και flaw finish.
να παρεις καποιο ριζοτονικο οπωσδηποτε για αρχη, εγω δουλευω το voodoo πολυ καλο (17e τα 250ml αλλα κραταει σχετικα το βαζεις τις πρωτες 2-3 βδομαδες 2ml/lt)
αν παρεις advanced διαβασε τις παρακατω ιδιοτητες κ το τι ειναι τι

Micro: Εχει μικρό οργανισμούς, ειναι απαραίτητο και μπορείς να το τσιμπήσεις λίγο παραπάνω προς το τέλος της ανάπτυξης μέχρι 4η βδομάδα ανθοφορίας. ανεβάζει το EC.

Grow: Είναι για την ανάπτυξη, το νου σου ειναι δυνατό, απο 2η - 4η εβδομάδα ανθοφορίας να το φουλάρεις μέχρι να δεις την πρώτη ένδειξη για overdose απο Ν(άζωτο) και μειώνεις σταδιακά μέχρι το φλας. Ανεβάζει το EC.

Bloom: Για ανθοφορία, ειναι δυνατό, φουλάρεις απο 4η - 6η βδομάδα και μετά μειώνεις αρκετά μέχρι το φλας. Ανεβάζει το EC. 

Voodoo: Πολύ κάλο για της ρίζες, της τουμπανιάζει και έχεις γρηγορότερη και μεγαλύτερη ανάπτυξη σε φυτό και ρίζες, μπορείς να το τσιμπήσεις λίγο παραπάνω. Δεν ανεβάζει το EC.

Big Bud: Ανθοφορία, πολύ κάλο. Ανεβάζει λιγο το EC.

B-52: Βιταμίνες, οι αμφεταμίνες του φυτου...πράξε όπως λέει το πρόγραμμα απ την αρχή, 4η - 6η βδομάδα οταν θα προσθέτεις νερό στο ενδιάμεσο της εβδομάδας ρίξε και άλλη μια δόση (χε χε χε!). Δεν ανεβάζει το EC.

Overdrive: Ποτέ δεν μου γέμισε το μάτι αυτο το ζουμί, δεν ειχα δει καμιά διάφορα. Σύμφωνα με το πρόγραμμα της ΑΝ εκείνες της εβδομάδες εχω καταφέρει ήδη ενα τούμπανο φυτό γεμάτο βάρος και ειναι τότε που μειώνω τα λιπάσματα πολλές φορές ουτε καν το εβαζα. Ανεβάζει λίγο το EC.

Piranha: Ωφέλιμοι μικρό οργανισμοί, ακριβό άλλα σε γλιτώνει απο μπελάδες. Δεν ανεβάζει το EC.

Bud Candy: Ζαχαρα για να παίρνει ενέργεια το φυτό λειτουργοντας καλυτερα, άρωμα και γλυκιά έντονη γεύση, μην το λυπάσαι όταν είναι μεγάλο το φυτό, μην υπερβάλεις όμως (3μλ) μειώνεις και αυτο σταδιακά στα τελειώματα. Δεν ανεβάζει το EC.

Flawless Finish: Ειναι για το φλασαρισμα στο τελος, σπάει τα άλατα στην μάζα ρίζας που θα έχεις και το φυτο τρώει απο τα φύλλα αδειάζοντας το άνθος απο λιπάσματα. απλα διευκολύνει την διαδικασία του φλασαρισματος. εαν θες να αποφύγεις την αγορά, απλα τις τελευταίες βδομάδες να ελαττώνεις τα λιπάσματα, και την τελευταια 1-1.5 βδομαδα να είσαι μονο με νερο το οποίο να αλλάζει ανα 2-3 μέρες και να ξεπλένεις τις ρίζες. 

Tarantula: Και άλλοι ωφέλιμοι μικρο οργανισμοι, οι πωλητές λένε οτι ο συνδυασμός με τα υπόλοιπα κανει μεγάλη διάφορα...Δεν ανεβάζει το EC.

Nirvana: Ποτε δεν το συμπάθησα, εκει που εχω όμορφες ριζες μπεζ και άσπρες βαζω την μαλακία και γίνονται μαυρες..... Ανεβαζει λιγο το EC.

Sensizym: Ένζυμα, ειναι φτηνό, δεν εχω κανει γκροου χωρις αυτο. Μαζι με ολα τα υπόλοιπα βοηθητικά στης ρίζες γίνετε πάρτι??!!! Δεν ανεβάζει το EC.

Bud Ignitor: Το κάλο ειναι με αυτο οτι βάζεις λιγο οπότε σε βγάζει για μερικά γκροου, δεν εχω κανει γκροου χωρις αυτο να σου πω διάφορα. Ανεβάζει λιγο το EC.

Rhino Skin: Βοηθάει γενικότερα το φυτο. Δεν ανεβάζει το EC.

Bud Factor X: Αν θυμάμαι καλα αυτο είναι που μου άφριζε τους γουβαδες μου, μακριά δεν το θελω. Νομίζω ανεβάζει λιγο το EC.

Cal-Mag: Αυτο το μπουκαλάκια ειναι για ώρες έκτακτης ανάγκης, ειναι τοτε που ψάχνεσαι με της κιτρινίλες και δεν βρίσκεις καμιά κλασική ερμηνεία στο πρόβλημα σου, ρίξε απο αυτο. Εννοείται οτι μπορείς να προνοήσεις 2η-5η βδομάδα ανθοφορίας αυξάνεις και μειώνεις οπως παντα στα μλ. 

Δεν χρειαζεται να τα παρεις ολα προφανως. 

επισης για σωστη λιπανση και ετοιμασια για τα διαλυματα σου θα χρειαστεις:
συριγγες αν οι δοσολογιες σου ειναι μικρες αλλιως δοσομετρητη μικρο
μετρητες Ph και ec
ph down εγω εxv to vitalink πολυ δυνατο (σε 1λ νερο σκετο 6-7 σταγονες αρκουν για να πανε το ph 6,4 απο 7,5
σταγονομετρο για το ph down (δεν ειναι κ οτι πιο οικονομικο να πετας διαλυματα, μπαινει τελευταιο)
εγω επειδη ειμαι κ ψυχαναγκαστικος λιγο εχω παρει δοσομετρητες του λιτρου να μετραω κ το νερο γιατι με το μπουκαλι τσαντιζομαι Rofl

-ΛΕΞ
Απάντηση
(06-04-2018, 02:07 AM)Skunkbros Έγραψε:
(06-04-2018, 01:02 AM)Cannashot Έγραψε: Ωραίες ιδέες φίλε μου! Έτσι θα το κάνω όταν έρθει η στιγμή. 

εγω δουλευω τη σειρα της advanced.
grow,micro,bloom που τα βαζεις μαζι σαν βαση, και απο προσθετα εχω voodoo juice,bud candy,big bud,overdrive και flaw finish.
να παρεις καποιο ριζοτονικο οπωσδηποτε για αρχη, εγω δουλευω το voodoo πολυ καλο (17e τα 250ml αλλα κραταει σχετικα το βαζεις τις πρωτες 2-3 βδομαδες 2ml/lt)
αν παρεις advanced διαβασε τις παρακατω ιδιοτητες κ το τι ειναι τι

Micro: Εχει μικρό οργανισμούς, ειναι απαραίτητο και μπορείς να το τσιμπήσεις λίγο παραπάνω προς το τέλος της ανάπτυξης μέχρι 4η βδομάδα ανθοφορίας. ανεβάζει το EC.

Grow: Είναι για την ανάπτυξη, το νου σου ειναι δυνατό, απο 2η - 4η εβδομάδα ανθοφορίας να το φουλάρεις μέχρι να δεις την πρώτη ένδειξη για overdose απο Ν(άζωτο) και μειώνεις σταδιακά μέχρι το φλας. Ανεβάζει το EC.

Bloom: Για ανθοφορία, ειναι δυνατό, φουλάρεις απο 4η - 6η βδομάδα και μετά μειώνεις αρκετά μέχρι το φλας. Ανεβάζει το EC. 

Voodoo: Πολύ κάλο για της ρίζες, της τουμπανιάζει και έχεις γρηγορότερη και μεγαλύτερη ανάπτυξη σε φυτό και ρίζες, μπορείς να το τσιμπήσεις λίγο παραπάνω. Δεν ανεβάζει το EC.

Big Bud: Ανθοφορία, πολύ κάλο. Ανεβάζει λιγο το EC.

B-52: Βιταμίνες, οι αμφεταμίνες του φυτου...πράξε όπως λέει το πρόγραμμα απ την αρχή, 4η - 6η βδομάδα οταν θα προσθέτεις νερό στο ενδιάμεσο της εβδομάδας ρίξε και άλλη μια δόση (χε χε χε!). Δεν ανεβάζει το EC.

Overdrive: Ποτέ δεν μου γέμισε το μάτι αυτο το ζουμί, δεν ειχα δει καμιά διάφορα. Σύμφωνα με το πρόγραμμα της ΑΝ εκείνες της εβδομάδες εχω καταφέρει ήδη ενα τούμπανο φυτό γεμάτο βάρος και ειναι τότε που μειώνω τα λιπάσματα πολλές φορές ουτε καν το εβαζα. Ανεβάζει λίγο το EC.

Piranha: Ωφέλιμοι μικρό οργανισμοί, ακριβό άλλα σε γλιτώνει απο μπελάδες. Δεν ανεβάζει το EC.

Bud Candy: Ζαχαρα για να παίρνει ενέργεια το φυτό λειτουργοντας καλυτερα, άρωμα και γλυκιά έντονη γεύση, μην το λυπάσαι όταν είναι μεγάλο το φυτό, μην υπερβάλεις όμως (3μλ) μειώνεις και αυτο σταδιακά στα τελειώματα. Δεν ανεβάζει το EC.

Flawless Finish: Ειναι για το φλασαρισμα στο τελος, σπάει τα άλατα στην μάζα ρίζας που θα έχεις και το φυτο τρώει απο τα φύλλα αδειάζοντας το άνθος απο λιπάσματα. απλα διευκολύνει την διαδικασία του φλασαρισματος. εαν θες να αποφύγεις την αγορά, απλα τις τελευταίες βδομάδες να ελαττώνεις τα λιπάσματα, και την τελευταια 1-1.5 βδομαδα να είσαι μονο με νερο το οποίο να αλλάζει ανα 2-3 μέρες και να ξεπλένεις τις ρίζες. 

Tarantula: Και άλλοι ωφέλιμοι μικρο οργανισμοι, οι πωλητές λένε οτι ο συνδυασμός με τα υπόλοιπα κανει μεγάλη διάφορα...Δεν ανεβάζει το EC.

Nirvana: Ποτε δεν το συμπάθησα, εκει που εχω όμορφες ριζες μπεζ και άσπρες βαζω την μαλακία και γίνονται μαυρες..... Ανεβαζει λιγο το EC.

Sensizym: Ένζυμα, ειναι φτηνό, δεν εχω κανει γκροου χωρις αυτο. Μαζι με ολα τα υπόλοιπα βοηθητικά στης ρίζες γίνετε πάρτι??!!! Δεν ανεβάζει το EC.

Bud Ignitor: Το κάλο ειναι με αυτο οτι βάζεις λιγο οπότε σε βγάζει για μερικά γκροου, δεν εχω κανει γκροου χωρις αυτο να σου πω διάφορα. Ανεβάζει λιγο το EC.

Rhino Skin: Βοηθάει γενικότερα το φυτο. Δεν ανεβάζει το EC.

Bud Factor X: Αν θυμάμαι καλα αυτο είναι που μου άφριζε τους γουβαδες μου, μακριά δεν το θελω. Νομίζω ανεβάζει λιγο το EC.

Cal-Mag: Αυτο το μπουκαλάκια ειναι για ώρες έκτακτης ανάγκης, ειναι τοτε που ψάχνεσαι με της κιτρινίλες και δεν βρίσκεις καμιά κλασική ερμηνεία στο πρόβλημα σου, ρίξε απο αυτο. Εννοείται οτι μπορείς να προνοήσεις 2η-5η βδομάδα ανθοφορίας αυξάνεις και μειώνεις οπως παντα στα μλ. 

Δεν χρειαζεται να τα παρεις ολα προφανως. 

επισης για σωστη λιπανση και ετοιμασια για τα διαλυματα σου θα χρειαστεις:
συριγγες αν οι δοσολογιες σου ειναι μικρες αλλιως δοσομετρητη μικρο
μετρητες Ph και ec
ph down εγω εxv to vitalink πολυ δυνατο (σε 1λ νερο σκετο 6-7 σταγονες αρκουν για να πανε το ph 6,4 απο 7,5
σταγονομετρο για το ph down (δεν ειναι κ οτι πιο οικονομικο να πετας διαλυματα, μπαινει τελευταιο)
εγω επειδη ειμαι κ ψυχαναγκαστικος λιγο εχω παρει δοσομετρητες του λιτρου να μετραω κ το νερο γιατι με το μπουκαλι τσαντιζομαι Rofl

Δικε μου.... Με πελαγοσες!!
Απάντηση
(06-04-2018, 01:16 AM)sig-p420 Έγραψε:
(06-04-2018, 12:57 AM)Cannashot Έγραψε:

Μην τους βάλεις σε αυτό το χώμα......δεν ξέρουμε πόσο "δυνατό" είναι.....έχει και πολύ ψηλό ph για το φυτό μας

Αν δεν έχεις εύκολη πρόσβαση σε κανένα growshop...τότε πάρε κάνα  COMPO SANA 20LT για σπορά....να τα σκάσεις
Και μετά βρες ενα καλό χώμα με ph απο 6 έως 6.5...να τα βάλεις

Νομιζα πως το ph το ρυθμίζουμε στο νερό ανεξάρτητα από το χωμα. Δηλαδή ψάχνω απο 6 έως 6,5
Απάντηση
Λοιπόν sig διαβασα αυτα που έγραψες. Εγω λεω να παω προς τα τρία advanced. Θα ειναι αρκετα πιστεύεις για εξωτερική?
Μη ξεχνάμε πως δε βοηθάει και το μπατζες..

-ταπεινοι και πεινασμένοι
Απάντηση
(06-04-2018, 07:53 AM)Cannashot Έγραψε: Λοιπόν sig διαβασα αυτα που έγραψες. Εγω λεω να παω προς τα τρία advanced. Θα ειναι αρκετα πιστεύεις για εξωτερική?
Μη ξεχνάμε πως δε βοηθάει και το μπατζες..

-ταπεινοι και πεινασμένοι

για αρχη παρε την τριαδα κ το voodoo για να δημιουργησεις καλη ριζα μιας κ θα ναι κ ανταρτισσες κ μετα βλεπεις τι προσθετα θα του βαλεις. τα πιο πολλα ειναι για την περιοδο της ανθοφοριας οποτε εχεις λιγο χρονο μπροστα σου να διαβασεις κ να διαλεξεις.
σε πελαγωσα αλλα τουλαχιστον ξερεις τι κανει τι Tongue
χωμα μπορεις να παρει κ το lightmix για αρχη κ μετα να παιξεις all mix στην πορεια ειναι σχετικα φτηνα

-ΛΕΞ
Απάντηση
Skunkbros πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που έγραψες πιο πάνω ειδικά επειδή είναι δικά σου συμπεράσματα εμπειρικά αλλά ρε παιδιά σας έχουμε αποδείξει οτι σπάνε τα ρεκόρ και χωρίς όλα αυτά τα ζουμιά ..πράγμα που τουλάχιστον θα έπρεπε να σας βάζει σε σκέψεις για την αναγκαιότητα τους. Το λέω σα δικηγόρος του διαβόλου εδώ για τον φίλο Cannashot που δηλώνει και ότι έχει περιορισμένο budget...
Απάντηση
Έχει ειπωθεί πολλές φορές.....αλλά μια ακόμα φορά δεν βλάπτει

Την τριπλέτα Grow-Micro-Bloom πρέπει να την χορηγούμε (όπως προτείνει η εταιρία) βάζοντας ίσες ποσότητες και απο τα 3 μπουκαλάκια

Αν βάζουμε πχ στην ανάπτυξη περισσότερο Grow ...στερούμε απο το φυτό το κάλιο που είναι απαραίτητο στην ανάπτυξη
Απο την άλλη το περισσότερο φώσφορο που χρειάζεται το φυτό για να ανθίσει είναι στο μπουκάλι grow και όχι στο Bloom

Βέβαια ο καθένας μπορεί να κάνει τα κόλπα του... ανάλογα με τι ελλείψεις βλέπει να βγάζει το κάθε φυτό

[Εικόνα: 2015_11_13_225918.png]
Απάντηση
(06-04-2018, 12:52 PM)CasaBonita Έγραψε: Skunkbros πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που έγραψες πιο πάνω ειδικά επειδή είναι δικά σου συμπεράσματα εμπειρικά αλλά ρε παιδιά σας έχουμε αποδείξει οτι σπάνε τα ρεκόρ και χωρίς όλα αυτά τα ζουμιά ..πράγμα που τουλάχιστον θα έπρεπε να σας βάζει σε σκέψεις για την αναγκαιότητα τους. Το λέω σα δικηγόρος του διαβόλου εδώ για τον φίλο Cannashot που δηλώνει και ότι έχει περιορισμένο budget...

σαφως και γινεται κ μεις στα εξωτερικα που εδειξα στο ημερολογιο της εσωτερικης μας δεν ειχαν σχεδον καθολου ζουμια ειδικα ο νανος εφαγε πολυ ελαχιστα γιατι μας εδωσαν τη σειρα της biobizz οταν ειχε αρχισει ηδη την ανθιση κ ειχαν πολυ καλα αποτελεσματα. δε λεω και με νερακι του θεου γινεται αλλα τα προσθετα πιστευω σου δινουν καλυτερα αποτελεσματα

-ΛΕΞ
Απάντηση
Ας ανακεφαλαιωσουμε .
Αφού καταλήξαμε grow500.bloom500.micro500.voodoo250 εβαλα τα εξής στο καλάθι του organicgrowshop.gr το αποτέλεσμα (λιλι) ειναι 51 με τα μεταφορικά.
Οποιαδήποτε καλύτερη προσφορά θα βοηθούσε
[Εικόνα: Screenshot_2018_06_04_17_22_39.png]

[Εικόνα: Screenshot_2018_06_04_17_22_34.png]

Υ.Γ. Δε χρειάζεται νομίζω να πω ξανα ποσο ευγνώμων ειμαι...
Απάντηση
Συγνώμη απο τα advanced τα 1 lt. Εννοούσα
Απάντηση
(06-04-2018, 05:44 PM)Cannashot Έγραψε: Ας ανακεφαλαιωσουμε .
Αφού καταλήξαμε  grow500.bloom500.micro500.voodoo250 εβαλα τα εξής στο καλάθι του organicgrowshop.gr το αποτέλεσμα (λιλι) ειναι 51 με τα μεταφορικά.
Οποιαδήποτε καλύτερη προσφορά θα βοηθούσε
[Εικόνα: Screenshot_2018_06_04_17_22_39.png]

[Εικόνα: Screenshot_2018_06_04_17_22_34.png]

Υ.Γ. Δε χρειάζεται νομίζω να πω ξανα ποσο ευγνώμων ειμαι...

στα 50ευρω κοβουν τα μεταφορικα σαυτο το site, ψωνιζω κ γω απο κει. για πρωτη πειραματικη χρηση μπορεις να παρεις κ τα μισολιτρα για δυο φυτα κ οχι του λιτρου.
επισης μη ξεχασεις για αρχη σε οσα λιπασματα ανεβαζουν το ec να ξεκινας με τη μιση δοσολογια απο οσο λεει η εταιρια κ να τσεκαρεις αντιδρασεις.
για την επομενη επενδυση σου θα σου προτεινα μετρητες ec ph να κανεις τουμπανη δουλεια κ ελενχομενη,

γραψε κ τις τιμες του ec να τις εχεις.
0,8-1,3 seedlings
1,3-1,7 veg
1,3-2,5 flowering (αναλογα την ηλικα του φυτου)

-ΛΕΞ
Απάντηση
Φιλε Λεξαρε έκανα την παραγγελία. Εφτασε στα 46.80 και μου χρέωσε το ταληρο. Θα πάρω τηλ πριν γίνει η αποστολή μη τα χασω.. λεω να βαλω κάτι για να βοηθήσω τον σπορο. Τι λες εσυ
Εχα χαρτάκια (μετρητές ph) ph. Τωρα αν σου πω τι ειναι το ec θα σε γελάσω
Θα προσεξω τς δώσεις σε μισες όπως μου είπες.

Τωρα όσον αφορά την υγρασία ακριβώς μόλις βαλω το σπορο στο παράθυρο του μπανιο πιστεύω θα ειναι καλα.
Τωρα θα το κανω αυτο
Απάντηση
Έφυγε μόνο του το καβούκι
[Εικόνα: IMG_20180604_222629_324.jpg]
Απάντηση
(06-04-2018, 10:20 PM)Cannashot Έγραψε: Φιλε Λεξαρε έκανα την παραγγελία. Εφτασε στα 46.80 και μου χρέωσε το ταληρο. Θα πάρω τηλ πριν γίνει η αποστολή μη τα χασω.. λεω να βαλω κάτι για να βοηθήσω τον σπορο. Τι λες εσυ
Εχα χαρτάκια (μετρητές ph) ph. Τωρα αν σου πω τι ειναι το ec θα σε γελάσω
Θα προσεξω τς δώσεις σε μισες όπως μου είπες.

Τωρα όσον αφορά την υγρασία ακριβώς μόλις βαλω το σπορο στο παράθυρο του μπανιο πιστεύω θα ειναι καλα.
Τωρα θα το κανω αυτο

https://www.cannabis.info/en/blog/ideal-ec-range-plants

εδω θα μαθεις για το ec, κ εγω πριν 2 μηνες δεν ηξερα Tongue
τα χαρτακια ph εμενα με εκνευριζουν προτιμω να δωσω ενα 15αρι-20αρι να κανω τη δουλεια μου για παντα μπαμ μπαμ παρα να ταλαιπωρουμαι με τα χαρτακια. απο ενα σημειο κ μετα αμα εχεις στανταρ δοσολογιες κ ποσοτητες πας κ μηχανικα χωρις αυτο αλλα κακο δε κανει να ελενχεις ακριβως.

καλυτερα να φτιαξεις ενα κουτι στα μετρα σου για το λιγο που θα τα χεις σπιτι με μια λαμπα 20-30w 6400.
αν παιξεις με τη φαντασια σου κ τα διαθεσιμα υλίκα που εχει σπιτι (πχ.ξυλα,χαρτονια ακομα κ μουσαμα με σχοινι)
θα χρειαστεις να παρεις μονο ενα ντουι μια λαμπα κ ενα υγρασιομετρο φαση 3-4 ευρω ζητημα να κανουν 15 ευρω ολα μαζι.
θα ναι καλυτερα για τις πρωτες 2 βδομαδες της ζωης τους, θελουν το φως κοντα να μη τεντωσουν πολυ

-ΛΕΞ
Απάντηση
καλυτερα να φτιαξεις ενα κουτι στ Undecided α μετρα σου για το λιγο που θα τα χεις σπιτι με μια λαμπα 20-30w 6400.
αν παιξεις με τη φαντασια σου κ τα διαθεσιμα υλίκα που εχει σπιτι (πχ.ξυλα,χαρτονια ακομα κ μουσαμα με σχοινι)
θα χρειαστεις να παρεις μονο ενα ντουι μια λαμπα κ ενα υγρασιομετρο φαση 3-4 ευρω ζητημα να κανουν 15 ευρω ολα μαζι.
θα ναι καλυτερα για τις πρωτες 2 βδομαδες της ζωης τους, θελουν το φως κοντα να μη τεντωσουν πολυ
[/quote]

Θα το κανω ετσι μαγκα εχω τα παντα μονο υγρασιομετρο μου λείπει θα παω να παρω αύριο για ντουλαπα λεω oldschool :p 
Ευχαριστώ για το άρθρο.
Απάντηση
αν ειναι κ λευκο νοβοπαν δεν χρειαζεται να βαλεις κ ανακλαστικο. λαμπα κοιτα να ναι led καλυτερα. λιγοτερο ρευμα περισσοτερη αποδοση. και ενα χρονοδιακοπτη μηχανικο να κλεινει μονη της 6 ωρες. η ντουλαπα ειναι βολικη γιατι εχει κ τη μπαρα για τις κρεμαστρες Wink

-ΛΕΞ
Απάντηση
(06-04-2018, 11:14 PM)Skunkbros Έγραψε: αν ειναι κ λευκο νοβοπαν δεν χρειαζεται να βαλεις κ ανακλαστικο. λαμπα κοιτα να ναι led καλυτερα. λιγοτερο ρευμα περισσοτερη αποδοση. και ενα χρονοδιακοπτη μηχανικο να κλεινει μονη της 6 ωρες. η ντουλαπα ειναι βολικη γιατι εχει κ τη μπαρα για τις κρεμαστρες Wink

Θα ντυσω αλουμινοχαρτο στην τελική
Ρε συ ακριβώς τωρα λεω να βαλω τον σπορο στο χωμα. Μέχρι να πεταχτεί δε χρειάζεται φως ετσι?
Απάντηση
10 μλ νερό ειναι οκ εχω διαβάσει
Απάντηση
Μπήκαν.. τα εχω στο μπανιο μιας και θέλουν υγρασία
[Εικόνα: IMG_20180604_235806_171.jpg]
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)