Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 2 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Λιπάσματα. Χαρακτήρα-Ποιότητα-Τιμές
Question 
Ο σκοπός του θέματος ειναι η συλλογή ορθόν πληροφοριών!
Απάντηση

ads by gr420info

Ρε παιδια ας μου λύσει κάποιος την εξής απορία.
Εχω παρει την τριλογία της Advanced για την πρώτη μου καλλιέργεια και ενα ph down που εν τέλει κατάλαβα πως δε το χρειάζομαι γιατί τα παραπάνω εχουν ph perfect. .. εμενα με συμφέρει να μη το χρησιμοποιώ γτ δεν εχω ηλεκτρονικό μετρητή (μονο χαρτακια) ...

Ας μου λύσει κάποιος την απορία
Απάντηση
? ?????????
Απάντηση
(06-06-2018, 03:15 PM)Cannashot Έγραψε: ? ?????????

Χρειάζεσαι ηλεκτρονικό μετρητή.....γιατί για να δουλέψει η τεχνολογία ph perfect...πρέπει να βάζεις τις δόσεις που προτείνει η ΑΝ
Που αν τις βάζεις συνέχεια θα κάψεις τα φυτά.....
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Χρειάζεσαι ηλεκτρονικό μετρητή.....γιατί για να δουλέψει η τεχνολογία ph perfect...πρέπει να βάζεις τις δόσεις που προτείνει η ΑΝ
Που αν τις βάζεις συνέχεια θα κάψεις τα φυτά.....
[/quote]

Επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα αγοράς.. με πόσες σταγόνες περίπου ειμαι καλυμμένος?

Επίσης εχεις κάποιο άρθρο στα ελληνικά γραμμένο για το EC?
Απάντηση
Κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αυτό το πράγμα φίλε, είναι συνάρτηση της ποσότητας των λιπασμάτων σε σχέση με το PH του νερού της περιοχής σου.
Απάντηση
(06-06-2018, 05:45 PM)mummra Έγραψε: Κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αυτό το πράγμα φίλε, είναι συνάρτηση της ποσότητας των λιπασμάτων σε σχέση με το PH του νερού της περιοχής σου.

Φιλαράκι μου εχω κανει μέτρηση με χαρτάκια και το εχω βγάλει στα 7,5 ph
Απάντηση
(06-06-2018, 05:50 PM)Cannashot Έγραψε:
(06-06-2018, 05:45 PM)mummra Έγραψε: Κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αυτό το πράγμα φίλε, είναι συνάρτηση της ποσότητας των λιπασμάτων σε σχέση με το PH του νερού της περιοχής σου.

Φιλαράκι μου εχω κανει μέτρηση με χαρτάκια και το εχω βγάλει στα 7,5 ph

Εφόσον έχεις χαρτάκια βάλε τις δόσεις που λέει η Αν  και τσέκαρε πόσο πάει και αν είναι PH perfect.... πότισε

Στο επόμενο πότισμα βάλε λιγότερο  αλλά ακριβώς μετρημένες δόσεις λίπασμα  και κατέβασε με PH down εκεί που θες... αυτές θα είναι οι δόσεις σου.   Δηλαδή στο λίτρο τόσα ml και τόσες σταγόνες PH down....

Έτσι θα βρεις τις δόσεις σου για να μη μετράς συνέχεια... αλλά θα πρέπει να είναι ακριβώς οι δόσεις και η ποσότητα νερού κάθε φορά... ότι περισσεύει αραιωμένο στον κήπο.
Απάντηση
mammra αν και δε ταχω δουλέψει το Ph perfect έχω την εντύπωση οτι λειτουργούν αλλιώς, δεν είναι οτι θα σου ρίξει το pH του διαλύματος στο σωστό σημείο ..απλά οτι θα είναι απορροφήσιμα τα θρεπτικά άσχετα με το pH.
Απάντηση
(06-06-2018, 06:01 PM)CasaBonita Έγραψε: mammra αν και δε ταχω δουλέψει το Ph perfect έχω την εντύπωση οτι λειτουργούν αλλιώς, δεν είναι οτι θα σου ρίξει το pH του διαλύματος στο σωστό σημείο ..απλά οτι θα είναι απορροφήσιμα τα θρεπτικά άσχετα με το pH.

Αυτό δεν το γνωρίζω που λες.... σε κρυσταλλικά λιπάσματα που χρησιμοποιώ έτσι συμπεριφέρεται, με 3g στο λίτρο το 20-20-20 δίνει 6,35 PH.
To 30-10-10 θέλει λιγότερο 2,6g στο λίτρο  και δίνουν 1900ppm. Από εκεί και πέρα ρυθμίζω ανάλογα το τι θέλω... στο τέλος χρησιμοποιώ και 40-15-5...
Απάντηση
(06-06-2018, 06:01 PM)CasaBonita Έγραψε: mammra αν και δε ταχω δουλέψει το Ph perfect έχω την εντύπωση οτι λειτουργούν αλλιώς, δεν είναι οτι θα σου ρίξει το pH του διαλύματος στο σωστό σημείο ..απλά οτι θα είναι απορροφήσιμα τα θρεπτικά άσχετα με το pH.
ετσι λειτουργει .
Tell me I'm a sinner, I got news for you, I spoke to god this morning and he don't like you!!!!!  Tongue

Απάντηση
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το λίπασμα έχει το ιδανικό ph για να απορροφηθεί από το φυτό.
Θα πρέπει να φτιάξεις το νερό σου στο σωστό ph και μετά να προσθέσεις το λίπασμα.
Λογικά το λίπασμα πρέπει να είναι στο 6,5 (περίπου) και αν το νερό σου είναι πχ 7,5
να το κατεβάσεις στο 6,5 και μετά να προσθέσεις το λίπασμα.Έτσι το καταλαβαίνω.
Απάντηση

ετσι ξερω κι εγω..
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(06-06-2018, 06:20 PM)pansek Έγραψε: Εγώ πάλι πιστεύω ότι το λίπασμα έχει το ιδανικό ph για να απορροφηθεί από το φυτό.
Θα πρέπει να φτιάξεις το νερό σου στο σωστό ph και μετά να προσθέσεις το λίπασμα.
Λογικά το λίπασμα πρέπει να είναι στο 6,5 (περίπου) και αν το νερό σου είναι πχ 7,5
να το κατεβάσεις στο 6,5 και μετά να προσθέσεις το λίπασμα.Έτσι το καταλαβαίνω.

Όχι δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο.... αν φτιάξω το PH και μετά βάλω λίπασμα θα πέσει πολύ κάτω.... πρώτα βάζω λίπασμα και μετά ρίχνω το PH αν χρειαστεί.
Απάντηση
https://www.advancednutrients.com/produc...-bloom-ab/

With pH Perfect Technology, You Never Have To Adjust Your pH Levels Again!
If you’ve ever experienced off-color leaves, slow growth or low yields with your plants… then you’ve probably noticed mysterious pH and PPM fluctuations happen at the same time.

It’s one of the biggest obstacles to getting “Grand Master Grower” yields from your crops.

Many growers find that manually checking and adjusting pH levels two times per day, to try to keep their plants growth stable and maximized is tiring, time consuming and one of the biggest hassles of growing.

However, with pH Perfect Sensi Coco you’ll eliminate pH checking forever because of the proprietary “pH Perfect” technology!

In short, as long as your water falls between 4.5 and 8.5 pH (which is pretty much everyone’s water) – this technology adjusts your pH for you and keeps it buffered there throughout your plants’ entire life cycle!

Which means you’ll never have to manually adjust your pH… you’ll never have to worry that your plants aren’t in the premium growing environment… all you have to do is add the pH Perfect Sensi Coco Grow & Bloom to your water and the “pH Perfect” technology takes care of all that for you!

In addition, it’s important to note that, even with the implementation of all these advanced technologies, we never sacrifice our high quality
Απάντηση
cat. Αφού γράφει αυτό τότε να προρυθμίσεις το ph είναι περιττό.
Απάντηση
Δεν ξέρω, πρώτη φορά το ακούω αυτό.... σε οποιαδήποτε δόση συμβαίνει ή χρειάζεται συγκεκριμένη δόση στο λίτρο;
Απάντηση
Υποθέτω στις συνιστώμενες δόσεις λίπανσης.
Απάντηση
Τα φυτά όμως δεν τρώνε το ίδιο...άλλα θέλουν πιο πολύ φαΐ και άλλα πιο λίγο, σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;

Πάλι δεν θα μπεις στη διαδικασία να ρυθμίζεις;
Απάντηση
(06-06-2018, 06:38 PM)pansek Έγραψε: cat. Αφού γράφει αυτό τότε να προρυθμίσεις το ph είναι περιττό.

σωστα!!
ετσι πιστευω κι εγω..
οπως ειπε κι ο sig αν βαζουμε τις κανονικες δοσεις που προτεινει η AN
θα τα καψουμε..

το λεει και η ιδια η εταιρια παντως,καπου το διαβασα προσφατα εδω μεσα
(ηταν ποσταρισμα στα αγγλικα απο την ΑΝ,οχι αποψη μελους..)
οτι βαζουμε λιγοτερο αν το μεγεθος του φυτου ειναι μικρο.
σε ενα θεμα για την AN και τα λιπασματα δεν θυμαμαι καλα.
Απάντηση
Ολοι σας, μα ολοι σας (οσοι απαντησαν τελωσπαντων Big Grin ) παραλειπετε το βασικοτερο

ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΟΣΜΩΣΗ. ΜΟΝΟΝ ΕΚΕΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΥΤΗ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ 100% ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ 100%

Να το φωναξω μηπως περισσοτερο;

Μπορει να μη σας το τονιζει αλλα τα ml που λενε στο προγραμα ειναι σχεδιασμενα για οσμωσεις, οσοι δεν εχουν δουλευουν τις μισες αναλογιες. Αυστηρα. Αυτος ειναι ο λογος που λεμε βαζε τα μισα, γιατι το νερο της βρυσης αφιλτρο με την AN πεφτει βαρυ στα φυτα, ειναι πολλα τα ppm Αρη! Tongue
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
τιναφτορε;
και γιατι δεν το αναφερει αυτο η AN,εστω στο παραπανω κειμενο που ξηγιεται για την τεχνολογια ph perfect;
εκτος κι αν το λεει καπου και δεν το πηρε το ματι μου... Smoke18
Απάντηση
Αυτό (με την αντίστροφη όσμωση) πρέπει να ισχύει για τις δοσολογίες......αλλιώς που να ξέρει η ΑΝ πόσο EC είναι του καθενός το νερό
Αλλα για το ph είναι στάνταρ.....αν δεν έρθει με τις δόσεις που θα βάλεις.....πρέπει να το φέρεις εσύ
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Οπότε εμείς ποτε με το μετράμε το γαμω ph
Απάντηση
(06-06-2018, 09:31 PM)sig-p420 Έγραψε: Αυτό (με την αντίστροφη όσμωση) πρέπει να ισχύει για τις δοσολογίες......αλλιώς που να ξέρει η ΑΝ πόσο EC είναι του καθενός το νερό
Αλλα για το ph είναι στάνταρ.....αν δεν έρθει με τις δόσεις που θα βάλεις.....πρέπει να το φέρεις εσύ

Ετσι πρέπει να γίνει η διαδικασία δηλαδή?

Τελευταίο phdown δε θα δημιουργήσει πρόβλημα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)