Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΕΡΩΤΗΣΗ : Τι κανουν τα φυτα τη νυχτα;
Γεια χαρα σε ολους... Με ενδιαφερει να μαθω τι ακριβως συμβαινει στα φυτα, στο διαστημα απο το σουρουπο ως την επομενη ανατολη. Ποιες διεργασιες σταματανε, αν ξεκινανε καποιες αλλες, τι συμβαινει με τους χυμους και γενικοτερα ποια ειναι η κατασταση του φυτου κατα τη διαρκεια της νυχτας (αν αποθηκευει η αν αφομοιωνει ουσιες κ.λ.π.) Καθε εμπειρια απο παλιους και νεους δεκτη. Ευχαριστω ολους προκαταβολικα
Απάντηση

ads by gr420info

μεγαλωνει..
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
σταματάει η φωτοσύνθεση αλλά συνεχίζει να αναπνέει και να παράγει οξυγόνο, παράλληλα αφομοιώνει τα αποθηκευμένα σάκχαρα/άμυλο ...και μεγαλώνει όπως είπε και η κατ.
Απάντηση
(06-07-2018, 09:16 PM)CasaBonita Έγραψε: σταματάει η φωτοσύνθεση αλλά συνεχίζει να αναπνέει και να παράγει οξυγόνο, παράλληλα αφομοιώνει τα αποθηκευμένα σάκχαρα/άμυλο ...και μεγαλώνει όπως είπε και η κατ.

Αν δηλαδη το κοψω (οταν ερθει η ωρα του) τις πρωτες πρωινες ωρες, εχω καποιο "συν" η οχι;
Απάντηση
(06-07-2018, 11:14 PM)pankanabis Έγραψε:
(06-07-2018, 09:16 PM)CasaBonita Έγραψε: σταματάει η φωτοσύνθεση αλλά συνεχίζει να αναπνέει και να παράγει οξυγόνο, παράλληλα αφομοιώνει τα αποθηκευμένα σάκχαρα/άμυλο ...και μεγαλώνει όπως είπε και η κατ.

Αν δηλαδη το κοψω (οταν ερθει η ωρα του) τις πρωτες πρωινες ωρες, εχω καποιο "συν" η οχι;

Ένα φυτό για να δώσει το αποτέλεσμα που θα δώσει..το συνθέτει καθημερινά για 8 έως 12 βδομάδες
Τώρα το αν θα κόψεις πρωί ή βράδυ.....τι διαφορά νομίζεις πως θα έχεις....τ ι π ο τ α
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
(06-07-2018, 11:23 PM)sig-p420 Έγραψε:
(06-07-2018, 11:14 PM)pankanabis Έγραψε:

Ένα φυτό για να δώσει το αποτέλεσμα που θα δώσει..το συνθέτει καθημερινά για 8 έως 12 βδομάδες
Τώρα το αν θα κόψεις πρωί ή βράδυ.....τι διαφορά νομίζεις πως θα έχεις....τ ι π ο τ α

Οκ. Το κραταω. Ευχαριστω.
Απάντηση

Την ημέρα, τα φυτά αναπνέουν απορροφώντας οξυγόνο και ταυτόχρονα φωτοσυνθέτουν αποβάλλοντας πολύ περισσότερο οξυγόνο από αυτό που απορροφούν.

Τη νύχτα, τα φυτά δε φωτοσυνθέτουν, δηλαδή απορροφούν οξυγόνο και αποβάλλουν διοξειδιο του άνθρακα!!Γι αυτό κι ολας λένε ότι το βράδυ δεν πρέπει να έχεις πολλά φυτά στο δωμάτιο που κοιμάσαι!! αυτά έχω να συμπληρώσω Tongue Tongue Big Grin
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)