Αξιολόγηση Θέματος:
  • 3 Ψήφοι - 3.67 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αρχάριος (βοήθεια: Λάμπες-Λιπάσματα)
Καλησπέρα παίδες, είμαι καινούργιος στο growing και θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάποια θέματα.

Για αρχή θα ήθελα να αναφέρω ότι με πιέζει ο χρόνος, καθώς η καλλιέργεια θα γίνει στο εξοχικό, επομένως αποφάσισα ότι θα βάλω ένα fast σε συνθήκες 12/12 από την αρχή, διότι ο σκοπός μου είναι τα ταχύτερα αποτελέσματα και όχι η μέγιστη σοδειά.

Σχετικά με τα φώτα, διάβασα ότι μερικές φορές, κατά την διάρκεια της περιόδου ανάπτυξης (18/6), όσο το φυτό είναι μικρό, χρησιμοποιείται μία μικρή λάμπα (20-60 watt) και αργότερα η μεγάλη. Εγώ έχω αγοράσει μία λάμπα cfl των 300 watt. Δεδομένου της δύναμης της λάμπας και του γεγονότος ότι θα προσπεράσω το στάδιο της ανάπτυξης, μπορώ να χρησιμοποιήσω απευθείας αυτή ή θα αναγκαστώ να αγοράσω μία μικρότερη; Αν είναι εντάξει η 300άρα να την βάλω μακριά από το βλαστάρι ή αυτό θα προκαλέσει τέντωμα;

Σχετικά με τα λιπάσματα, δεν έχω καταλάβει για αρχή αν το ενισχυτικό άνθησης και το pk booster είναι το ίδιο πράγμα, και αν ουσιαστικά αυτά τα δύο είναι λιπάσματα για το στάδιο της ανθοφορίας [εφόσον σε αυτό το στάδιο το φυτό χρειάζεται περισσότερο φώσφορο και κάλιο (pk)]. Εγώ έχω ένα pk booster: ATA XL (Atami), ένα Silic booster (B'cuzz) και ένα Foliar spray (baconline).
Αν έχω καταλάβει σωστά και το pk booster που έχω είναι ουσιαστικά ένα λίπασμα τύπου (npk/0-2-2), να το χρησιμοποιήσω την 3η και την 4η εβδομάδα ή να πάρω ένα γενικής χρήσεως που να περιέχει και άζωτο (πχ: 5-5-5) αφού θα προσπεράσω το στάδιο της ανάπτυξης, για να βοηθήσει το φυτό να μεγαλώσει; Μήπως ένα ριζοβοηθητικό είναι απαραίτητο λόγω της ταχείας ανάπτυξης σε ρυθμούς 12/12;
Τέλος είδα διάφορα προγράμματα για λιπάσματα από διάφορες εταιρίες και δεν κατάλαβα αν τα διαλύματα που αναγράφονται στις ίδιες εβδομάδες, ανήκουν όλα σε μία σειρά προϊόντων και μπορούν να χρησιμοποιηθούν παράλληλα ή διαλέγεις κάποιο/κάποια απ' όλα γιατί αλλιώς θα το κάψεις το φυτό. Για παράδειγμα στο πρόγραμμα της Atami, κατά την διάρκεια της 5ης εβδομάδας, χρησιμοποιούνται και τα 5 μείγματα/λιπάσματα (Atazyme, ATA Tera Max, ATA XL, ATA PK 13/14, ATA Clean) που γράφει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια και τον χρόνο σας undefined
Απάντηση

ads by gr420info

αφου θα ξεκινησεις αμεσως με 12.12 τι το θελεις το 18/6 ?
Θα μπορουσες να το αφησεις 2 εβδομαδες σε 20ωρες φως 4 σκοταδι

και μετα να το βαλεις σε 12.12

Η λαμπα που αναφερεις και γενικα ολες οι cfl δεν κανουν τοσο καλη δουλεια οσο θα μπορουσες να κανεις με πολλες μικρες λαμπες λεντ.
15 με 12 βατ η καθε λαμπα η και 10 βατ αναλογα ποσα θελεις για συνολο.
Μπορεις να φτιαξεις μια βαση και εκει να βαλεις 20 ντουι σε παραλλη συνδεση(παραδιγμα ειναι) ποσο ειναι ο χωρος που θα βαλεις το φυτο τι διαστασεις ?

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=3418 δες εδω για το πανελ

εδω εχει διαφορα : https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=27
Leaf        [size=small] [/size]    Leaf
Απάντηση
ganjafarmer μπορείς να πάρεις μια 10-15w Led e27 με 2-3€ για τις πρώτες 2 βδομάδες...δε χρειάζεται να καις τα 300 απ την αρχή.
Οσο για τα pk booster/ενισχυτικά όπως καταλαβαίνεις είναι για την άνθιση και είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν παράλληλα με λιπάσματα "βάσεις" αρα δε μπορείς να τη βγάλεις μόνο με τα ενισχυτικά.... πόσο μάλλον απ την αρχή της ανάπτυξης.
Οι εταιρίες γενικά προτείνουν να συνδυάζονται όλα τα προϊόντα τους (για να πουλάνε προφανώς), απλά ανάλογα τη φάση του φυτού μειώνεις ή αυξάνεις κάποια απ αυτά.
Τώρα με το fast σε 12ωρο απ την αρχή δε νομίζω να αξίζει ο κόπος, θα πάρεις 5-10γρ στην καλύτερη και θα χρειαστεί 10 βδομάδες τουλάχιστον... Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ οπότε ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος ..απλά αυτή την αίσθηση έχω.
Απάντηση
[NeronaS] Δεν είπα ότι σκοπεύω να το βάλω σε στάδιο ανάπτυξης (είτε 18/6 είτε 20/4) για να να γλιτώσω αυτές τις 2 εβδομάδες. Σχετικά με τις λάμπες led το ξέρω ότι κάνουν καλύτερη δουλειά αλλά ήθελα να δοκιμάσω πρώτα με cfl λόγω χαμηλότερου budget. Θα δω πώς θα πάει και στο μέλλον θα κάνω κάποια αναβάθμιση στον εξοπλισμό μου. Ο χώρος μου είναι 90cm πλάτος x 60cm βάθος. Στο ύψος έχω δύο επιλογές, είτε 1.10m ή 1.90m. Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου
Απάντηση
[CasaBonita] Ευχαριστώ για την βοήθεια CasaBonita, θα το ξεκινήσω με μία λάμπα χαμηλότερης ισχύς όπως είπες. Για λίπασμα-βάση σε τι τιμές n-p-k μου προτείνεις να παίξω; Είχα διαβάσει ότι αν βάλεις λίπασμα γενικής χρήσης θέλεις ίσες τιμές πάνω-κάτω αλλά να προτιμήσω για παράδειγμα τύπου 5-5-5 ή 20-20-20;
Σχετικά με την απόδοση της μεθόδου 12/12 από την αρχή, γνωρίζω ότι θα βγάλει λιγότερο, όμως σύμφωνα με τον οδηγό των παιδιών από το gr420.info (που έκανα link και στην αρχική μου δημοσίευση), λέει ότι μπορείς να πετύχεις μέχρι και 1g/watt, επομένως πιστεύω ότι μιλάμε για αρκετά μεγαλύτερες τιμές και όχι για 5-10g.
Επίσης το φυτό που διάλεξα έχει περίοδο άνθησης 6 εβδομάδες, οπότε θα τελειώσω αρκετά σύντομα.
Anyway θα σας ενημερώσω μόλις βγουν τα αποτελέσματα σχετικά με την ποσότητα που θα βγάλει και σε ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια.
Απάντηση
ναι οκ μπορείς να βγάλεις 1gr/watt αλλά με πολλά φυτά όχι ένα δυο. Για τις 6 εβδομάδες που λέει ο σπόρος να υπολογίσεις τουλάχιστον +2 μέχρι να βγει το φυτό απ το χώμα και να βγάλει κάνα δυο γόνατα και να αρχίσει να μπαίνει ανθοφορία.
Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ποικιλίες αυτόματες γρήγορες όπως τα 60day της DNA ή το La Diva της Delicious που τελειώνουν σε 60-70 μέρες απο σπόρι. Όσοι έχουν δοκιμάσει τουλάχιστον εδώ στο φόρουμ 12ωρο απο σπόρι έχουν απογοητευτεί να'χεις υπόψιν σου.

Όσο για τα λιπάσματα που ρωτάς .. είτε βάλεις 5-5-5 είτε 20-20-20 το μόνο που αλλάζει είναι οτι θα βάζεις μικρότερες ποσότητες απ το 2ο... Διάβασε τον οδηγό που έχω στην υπογραφή, πιστεύω θα σε βοηθήσει.
Απάντηση
[CasaBonita] Αυτή η αναλογία δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να αντιστοιχεί σε πολλά φυτά καθώς δεν το είχε διευκρινίσει. Σχετικά με τις +2 εβδομάδες που ανέφερες, δεν υποτίθεται ότι με το 12ωρο η ανάπτυξη γίνεται ταυτόχρονα με την ανθοφορία οπότε γλιτώνουμε αυτές τις 2-3 εβδομάδες; 
Το είχα σκεφτεί να βάλω αυτόματο, απλά το απέκλεισα γιατί δεν μπορώ να ελέγξω πόσο καιρό θα διαρκέσει το στάδιο της ανάπτυξης (ή να το προσπεράσω).
Επίσης είδα ότι τα strains που μου έστειλες, βγάζουν κάπου στα 30-80g ανά φυτό, ενώ αυτό που έχω δει λέει ότι βγάζει 450-500 υπό φυσιολογικές συνθήκες (γνωρίζοντας ότι τα αποτελέσματα από τις εταιρίες είναι ιδιαίτερα αισιόδοξα και αναφέρονται σε επαγγελματικά αποτελέσματα), όμως γιατί τόσο μεγάλη διαφορά; undefined

Αν δεν μπορώ να εκβιάσω το στάδιο της άνθισης τότε συμφωνώ ότι είναι καλύτερο το auto, όμως δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ότι θα χρειαστεί 2 έξτρα εβδομάδες μόνο ανάπτυξη. Από ότι έχω καταλάβει ενώ αναπτύσσεται παράγει και παπάδες παράλληλα.

Τον οδηγό στην υπογραφή τον έχω δει, τσέκαρε και εσύ αυτό το guide που και πες μου την γνώμη σου

http://gr420.info/πως-να-μεγαλώσετε-κάνν...ό-1212-φω/
Απάντηση
Καλησπέρα αδερφέ, κ καλή αρχή!
Κάπως λάθος τα έχεις τα πράγματα στο μυαλό σου!
 Tongue 
Απάντηση
και οι δυο βδομαδες στην αρχή που σου είπα μπορεί να είναι πολύ λίγο ..
ψάξου youtube για 12/12 from seed, π.χ αυτός εδώ https://www.youtube.com/watch?v=6zj6OJsdFVA λέει οτι βρίσκεται στην 5η βδομάδα από την στιγμή που έδειξε φύλο (στην 24η μέρα) ..δηλαδή 24 + 35 και απ οτι φαίνεται θέλει τουλάχιστον άλλες 4 βδομάδες για να κόψει.
Τον οδηγό που λες τον έχω διαβάσει και έχω υπόψιν μου το concept ..αλλά δουλεύει καλύτερα με κλώνους και όχι απο σπόρι. Επίσης θέλει πάρα πολλά φυτά, σε μια τέντα 1χ1 μπορείς να βάλεις και 25 φυτά για να πεις οτι θα το πας 12ωρο απο ριζωμένο κλώνο και θα πάρεις κάτι.

Επίσης τα 450-500γρ που βλέπεις οτι γράφουν στις ποικιλίες είναι για φύλλωμα που καλύπτει 1x1τμ με 600w HID φωτισμό και ιδανικές συνθήκες. Το 30-80γρ ανα φυτό που λέει στις ποικιλίες που σου έγραψα είναι επειδή δε γίνονται μεγάλα φυτά, αλλά θα μπορούσες να βάλεις 9 τέτοια σε μια τέντα 1χ1 και να πάρεις πάνω από μισό Κ αμα έχεις τουλάχιστον 400w led.
Απάντηση
Φιλαράκι πιάσε σιγά σιγά από τν αρχή κ διάβασε τα κ δες ημερολόγια παιδιών εδώ μέσα βήμα βήμα..θα σου λυθούν πολλές απορίες πραγματικά κ θα ξεμπλέξει κ η κατάσταση στο μυαλό σου..Δεν τν οδηγό,πάρε μια λαμοιτσα λεντ ακριβές Δν είναι για αρχή,πάρε.κ μια βασική τριπλέτα της μπιομπιΖ κ ξεκινά φίλε...για ότι χρειαστείς εδώ θα είμαστε..
Απάντηση
Παιδιά ευχαριστώ για τον χρόνο σας

CasaBonita, κοίταξα αυτό που είπες με το 12/12 from seed και έχεις δίκιο, δεν είναι όσο γρήγορο πίστευα και μου φαίνεται κάπως απρόβλεπτη η διάρκεια του κάθε σταδίου (νόμιζα ότι όλη η διαδικασία είναι fixed και θα διαρκέσει όσο το αναγραφόμενο flowering stage). Πιθανότατα όπως είπες η όλη φάση αντιστοιχεί καλύτερα σε μία τέντα με πολλούς κλώνους. 

Από ότι είδα η πιο γρήγορη λύση και με ικανοποιητικό αποτέλεσμα είναι να βάλω το Quick One Auto από την Royal Queen Seeds, που έχει γρήγορη άνθιση (5 εβδομάδες) και όλη η διαδικασία μέχρι το κλάδεμα διαρκεί 7 εβδομάδες (maximum 8). Με αυτό τον τρόπο είμαι μέσα στο χρονικό διάστημα που θέλω

Ευχαριστώ πολύ και πάλι, με βοήθησες πάρα πολύ. Τέλος ήθελα να σε ρωτήσω, από την εμπειρία σου, πόσο περίπου καιρό παίρνει το trimming-στέγνωμα και curing; Το έχω ψάξει άλλα έχω δει μεγάλες διαφορές από πηγή σε πηγή (από 3 μέρες να στεγνώσει και μία εβδομάδα curing, μέχρι 2 εβδομάδες και τρεις αντίστοιχα).
Απάντηση
μια βδομαδα curing;; Big Grin
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(06-08-2018, 06:55 PM)GanjaFarmer1312 Έγραψε: Τέλος ήθελα να σε ρωτήσω, από την εμπειρία σου, πόσο περίπου καιρό παίρνει το trimming-στέγνωμα και curing; Το έχω ψάξει άλλα έχω δει μεγάλες διαφορές από πηγή σε πηγή (από 3 μέρες να στεγνώσει και μία εβδομάδα curing, μέχρι 2 εβδομάδες και τρεις αντίστοιχα).

Ενα μήνα μετά τουλάχιστον θα ανάψεις τσιγάρο και θα το ευχαριστηθείς είναι η αλήθεια .. προσωπικά πιστεύω στο 4μηνο είναι το απόγειο για γεύση/άρωμα ..μετά ακόμα και με boveda αρχίζει να χάνει σιγά σιγά.
Εννοείται οτι μπορείς και την επόμενη μέρα να το στεγνώσεις επιτόπου και να το πιεις ...αλλά είναι κρίμα.
Απάντηση
Κ σε 15 μέρες θα μπορείς να καπνίσεις αλλά είναι αλήθεια πως όσο περισσότερο καιρό το αφήσεις έχοντας το νου σου βέβαια,τόσο πιο καλό θα ναι το αποτέλεσμα. Αναφέρεις αυτόματο κ κλάδεμα,να ξέρεις πως στα αυτόματα Δν κάνουμε πολλά πολλά γιατί κολλάνε αρκετές φορές..Την έχω βγάλει αυτή τν ποικιλία όπως κ το easy bud πραγματικά πανευκολες κ γρήγορες..πάντα να υπολογίζεις παραπάνω από όσα λένε οι εταιρείες,Δν έχουμε τα ίδια μέσα ούτε γνώσεις με αυτους
Απάντηση
(06-08-2018, 07:26 PM)CatAek Έγραψε: μια βδομαδα curing;; Big Grin

οσο ζουμε μαθενουμε Angel
Leaf        [size=small] [/size]    Leaf
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)