Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 2 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fastbuds Blackberry
Καλησπέρα παίδες έχω βάλει ένα σπόρο από fastbuds blackberry και αυτή την στιγμή είναι 14 ημερών παρατήρησα κάτι σημαδάκια στα φύλλα και θέλω να μου πείτε αν είναι φυσιολογικό.
Θερμοκρασία 23-27.5
Υγρασία 55--75%
Χώμα Light mix
2 φορές έχω ρίξει rootjuice από 1ml
μαζί με bio grow 0.5ml και 1ml.
νερό ρίχνω 250μλ.

εδώ είναι 10/6
[Εικόνα: IMG_20180610_133633.jpg]

Εδώ είναι 6/6
[Εικόνα: IMG_20180606_193825.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Όχι δεν είναι φυσιολογικό
Μοιάζει σαν πρόβλημα από διακυμάνσεις του ph....(αλλά και πάλι είναι πολύ μικρο για να έχει τέτοιο θέμα)
Περισσότερο φαίνεται για υπερβολικό πότισμα....
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Πολύ λίγο το πότιζα 250μλ είναι πολλά? Να περάσουν 5 μέρες και να το ξαναποτήσω χωρίς κάποιο λίπασμα?
Απάντηση
το χώμα ήταν ποτισμένο πριν το βάλεις ?
Απάντηση
Όχι δεν ήταν όπως το έβγαλα από την σακούλα το έβαλα.
Απάντηση
Άστο να στεγνώσει.....rootjuice ρίξε μετά...δεν κάνει κακό
Και κάνα ψέκασμα με νεράκι καλό θα του έκανε....του λείπει υγρασία στα φύλλα
Απάντηση
Δεν το ψέκαζα με νεράκι γιατί λέω μήπως με αναμμένο το φώς αφήσει καψίματα στα φύλλα.
Απάντηση
Με τι νερό το ψεκάζεις; Αν είναι βρύσης, το αφήνεις να αποχλωριωθεί;
Πέραν του νερού και όσων ανέφερε ο sig-p420 πιο πάνω, δεν μου έρχεται κάτι άλλο..

Μπορεί βέβαια να είναι και γενετικό το θέμα, ποτέ δεν ξέρεις..
Απάντηση
Από βρύση βάζω κατευθείαν , να βάλω δυο 2 λιτρα μπουκάλια και να τα αφήσω στην άκρη?
Απάντηση
Παίζει να φταίει και αυτό. Το νερό πρέπει να το αφήνεις σε ένα ανοιχτό δοχείο (πχ λεκάνη) για μια μέρα να φύγει το χλώριο.
Η διαδικασία αυτή μπορεί να επιταχυνθεί αν το νερό είναι βραστό (από τον θερμοσίφωνα πχ) στον μισό χρόνο.

Μπορείς να κάνεις την διαδικασία μια φορά την εβδομάδα και να γεμίσεις πολλά μπουκάλια για να μην τρέχεις κάθε 3 και λίγο.

Εκτός των άλλων το grow δεν χρειάζεται ακόμα. Ρίχνε σκέτο Root Juice μέχρι να εμφανίσει 3-4 σετ φύλλων τουλάχιστον.
Απάντηση
Ωραία να σου πω θα αρχίσω να βράζω νερό και να το βάζω σε μπουκάλια, να βάζω και βρασμένο νερό και για τον υγραντήρα?
Απάντηση
Σε μπουκάλι θέλει μια βδομάδα να φύγει το χλώριο...και αν
Σε κουβά να το αφήνεις....να έχει μεγάλη επιφάνεια εξάτμισης....έξω στο μπαλκόνι στον αέρα....σε 24-48 ώρες είσαι Οκ
Απάντηση
(06-10-2018, 04:28 PM)sig-p420 Έγραψε: Σε μπουκάλι θέλει μια βδομάδα να φύγει το χλώριο...και αν

omg τι λες τωρα;;; Undecided
εγω το βαζω σε 5λιτρο μπιτονι χωρις ταπα και σε 2-3 μερες ποτιζω...
δηλαδη δεν εξατμιζοταν; Sad
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(06-10-2018, 04:12 PM)Koukos420 Έγραψε: να βάζω και βρασμένο νερό και για τον υγραντήρα?

Δεν είναι απαραίτητο αλλά το νερό βρύσης δεν κάνει για τον υγραντήρα γιατί θα γεμίσει άλατα πολύ γρήγορα.
Για τον υγραντήρα θα σου πρότεινα να πάρεις είτε απιονισμένο νερό (η καλύτερη λύση) είτε εμφιαλωμένο.

Η αμέσως επόμενη καλύτερη λύση είναι το φίλτρο ενεργού άνθρακα για την βρύση που αφαιρεί χλώριο και μέρος των αλάτων.
Εκτός από τα φυτά, πρέπει να πίνουμε και οι ίδιοι καθαρό νερό και της βρύσης συνήθως είναι της χειρότερης ποιότητας.
Απάντηση
και λίγο χλώριο καλό κάνει λένε πάντως στα φυτά ..σε μεγάλη συγκέντρωση είναι που δημιουργεί προβλήματα στους μικροοργανισμούς στο χώμα.

(Cat χρόνια πολλά με υγεία να'χεις)
Απάντηση
Άφηνε το νερό ανοιχτό ένα 24ωρο τουλάχιστον πριν ποτίσεις να φεύγει το χλωριο κ αφού είναι κ αυτόματο είναι πολύ μικρό θεωρώ για το γκροου..Άστο καμία βδομάδα με νεράκι μόνο και το root που χρειάζεται τώρα κ μετά σιγά σιγά ξεκινά το λίπασμα
Απάντηση
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας πιστεύω όσο πάμε και μαθαίνουμε και από κάτι καινούργιο.
Απάντηση
στην αρχη δεν μπορεις να καταλαβεις μπορει να καουν και φυλλα περιμενε μεχρι να παρει μπρος σε 2 βδομαδες θα εισαι αρχηγος
Απάντηση
Παίδες σήμερα το πότισα με λίγο καθαρό νεράκι και 2ml root juice. Πως το βλέπετε?

[Εικόνα: IMG_20180613_141309.jpg] [Εικόνα: IMG_20180613_141313.jpg]
Απάντηση
Μην ρίχνεις το νερό με το μπουκάλι αλλά ψέκαζε το με ένα ψεκαστήρι.
Κατά τα άλλα καλά φαίνεται πως πάει σε γενικές γραμμές.
Απάντηση
Αυτά τα κίτρινα σημαδάκια λες να είναι απο το biogrow?
Απάντηση
Εξαρτάται, αν το ρίχνεις επάνω στα φύλλα ίσως να φταίει και αυτό.

Πολλές φορές η συσσωρευμένη υγρασίαπου σχηματίζει σταγόνες επάνω στα φύλλα επιδρά ως μεγεθυντικός φακός και καίει τα φύλλα, ίσως να φταίει και αυτό αν ρίχνεις νερό αβέρτα επάνω στο φυτό και όχι στο χώμα.
Απάντηση
Μόνο στο χώμα ρίχνω και πολύ προσεκτικά εδώ και 3-4 του ρίχνω ψεκασιες στα φύλλα με νεράκι.
Απάντηση
Σήμερα είναι 20 ημερών από σπόρο, του έριξα πολύ λίγο νερό με 2ml rootjuice και το νερό είναι από φίλτρο ενεργού άνθρακα που βάλαμε στο σπίτι.Tι λέτε παίδες γιατί έχει αρχίσει να με ανχώνει.

[Εικόνα: IMG_20180616_194306.jpg]
Απάντηση
Να μην σ'αγχώνει.Φαίνεται ότι πάει να στρώσει.Σε τι απόσταση είναι το φως;
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)