Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Προτάσεις για led
Καλημέρα παιδιά,
εχω μια λαμπα SON-T PIA Plus 400W E E40 και θελω να πάρω led.τι μου προτείνετε σέ led?
Ευχαριστώ
Απάντηση

ads by gr420info

https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=27
https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=35
Έχεις διάβασμα.Διάβασε τα κι αν έχεις απορίες,εδώ είμαστε.
Απάντηση
Tarantino δες και τον οδηγό που έχω στην υπογραφή, έχει κάποιες προτάσεις με links
Απάντηση
Αυτό λέω να πάρω,καλο  ειναι?

[Εικόνα: Screenshot_2018_06_11_15_23_57_354_com_a...chrome.png]
Απάντηση
Όχι τέτοια αδερφέ αν θες να πας σε λεντ σωστό κνμε αποτέλεσμα να πας σε από λεντ!!Κοστίζουν παραπάνω αλλά είναι δοκιμασμένα κ θα τα χεις για πολλά χρόνια να δουλεύουν ;-) Από εξωτερικό ρίξε μια ματιά σε HLG lightning group ,timber growlights κ από Ελλάδα δες στον Άστιρ!!!Από μικρό πανελακι 35 βατ η ότι άλλο θες τα παιδιά θα σε βοηθήσουν..Μν πας σε μπλε κόκκινο λεντ καλύτερα σε λάμπες λεντ ε27 να φτιάξεις μόνος σου μια κατασκευη να κάνεις τν δουλειά σου σωστά κ ρυθμιζόμενα!!Καλή συνέχεια κ ότι θες εδώ ειμαστε
Απάντηση
(06-11-2018, 07:17 PM)Greek grower -7- Έγραψε: Όχι τέτοια αδερφέ αν θες να πας σε λεντ σωστό κνμε αποτέλεσμα να πας σε από λεντ!!Κοστίζουν παραπάνω αλλά είναι δοκιμασμένα κ θα τα χεις για πολλά χρόνια να δουλεύουν ;-) Από εξωτερικό ρίξε μια ματιά σε HLG lightning group ,timber growlights κ από Ελλάδα δες στον Άστιρ!!!Από μικρό πανελακι 35 βατ η ότι άλλο θες τα παιδιά θα σε βοηθήσουν..Μν πας σε μπλε κόκκινο λεντ καλύτερα σε λάμπες λεντ ε27 να φτιάξεις μόνος σου μια κατασκευη να κάνεις τν δουλειά σου σωστά κ ρυθμιζόμενα!!Καλή συνέχεια κ ότι θες εδώ ειμαστε

Μια χαρά είναι τα χρωματιστά πάνελ led  εγώ το 2013  είχα πάρει ενα και μια χαρά φυτά έβγαζα!! που τοτε ηταν και χαλιά τα πάνελ.μπες στο γιουτιουμπ να δεις .
Απάντηση
Οκ δν αντιλέγω ότι μπορεί να είχες αποτέλεσμα καλό αλλά απόσο ξέρω κ βλέπω κ διαβάζω εδώ στο φόρουμ κ όχι μόνο Δν είναι κ ότι καλύτερο αλλά γούστα είναι αυτά κ φυσικά τι χρειάζεται ο καθένας μας..Πάντως αν είναι για τέτοιο πάνελ σκέψου τις λάμπες λεντ η ακόμα καλύτερα τους προβολείς..
Απάντηση
(06-11-2018, 08:52 PM)Greek grower -7- Έγραψε: Οκ δν αντιλέγω ότι μπορεί να είχες αποτέλεσμα καλό αλλά απόσο ξέρω κ βλέπω κ διαβάζω εδώ στο φόρουμ κ όχι μόνο Δν είναι κ ότι καλύτερο αλλά γούστα είναι αυτά κ φυσικά τι χρειάζεται ο καθένας μας..Πάντως αν είναι για τέτοιο πάνελ σκέψου τις λάμπες λεντ η ακόμα καλύτερα τους προβολείς..

Και γω με led 27 ήμουν το χειμώνα μια χαρά είναι.τώρα πείρα ενα μικρο πάνελ . Αλλά μην τα Βγάζουμε και άχρηστα,γιατί δεν ειναι!
Απάντηση
Όχι φίλε μου κ σόρρυ αν το πήρες έτσι..Δν τα ωμβγαζω άχρηστα έχει πάρει κ φίλος παρόμοιο από grow academy κ πραγματικά κάνει δουλίτσα..Επειδή αποσαφήνιση διαβάζω κ γνωρίζω μέχρι τώρα τα πάνελ π βγάζουν άσπρο φως είναι καλύτερα για τη φάση μας χωρίς; Να σημαίνει πως αυτά Δν κάνουν..Είναι οικονομικά κ καλή φάση για κάποιον με περιορισμένο μπάτζετ απλά έχω τν λογική πως αν κάνεις μια επένδυση δώσε κάτι παραπάνω κ έχε το κεφάλι σου ήσυχο για χρόνια.. Στο παρελθόν με κάτι παρόμοιες 20ρες λάμπες κ γω είχα κάνει ανάπτυξη κ μια χαρά ήταν από το ebay..Εύχομαι να σου βγει όπως θες φιλαράκι!!Εγώ άλλαξα από ε27 σε προβολείς λεντ μαζεμένη φάση πιο ωραία κ πιο δυνατό φως πιστεύω και ο επόμενος στόχος είναι το πανελακι π έχω σταμπαρει κ μακάρι να το βρω από Ευρώπη γιατί από Αμερική θα μας σκίσουν με τα μεταφορικά κ τα τελωνεία
Απάντηση
Μάλλον αυτοι που λένε το άσπρο φως είναι καλύτερο,το λένε ετσι για να το λένε Big Grin καλη φαση οι προβολής. και γω το χειμωνα θα βάλω  και λαμπες ε27 ,τώρα με της ζεστές δύσκολο.οτι βγάλω με το πανελακι
Απάντηση
Διας. έχει αποδειχτεί πάρα πολλές φορές (και εδώ αλλά και σε ξένα Forum) ότι το κινέζικο το πληρώνεις 2 και 3 φορές.
Ο λόγος είναι πως η ποιότητα τους είναι κάτω του μετρίου, έχουν ελλειπή ψύξη και μετά από 4-5 grow πέφτει αισθητά η απόδοση τους.

Προσωπικά αν είχα περιορισμένο budget και είχα να επιλέξω ανάμεσα σε κινέζικο Panel και λάμπες E27, τότε ψηφίζω δαγκωτό τις Ε27.
Είναι τόσο φθηνές & αναλώσιμες που όταν πέσει η απόδοση τους, τις αλλάζεις και ησύχασες και σου μένουν και λεφτά.

Μια πολύ καλή και φθηνή λύση για Veg & Pre-Flower είναι αυτές οι λάμπες στα 4000Κ
Μετά βάζεις μερικές από αυτές στα 2700Κ και έχεις ένα ωραιότατο panel για ανάπτυξη και άνθιση.
Don't panic, grow organic!  Smoke22
Απάντηση
Εγω αυτό πήρα https://www.ledgrowshop.eu/mars-reflecto...ctor-48-2/
https://ibb.co/gqwMDT αυτόματα 21 ημερών
Απάντηση
(06-11-2018, 09:46 PM)Δίας. Έγραψε: Μάλλον αυτοι που λένε το άσπρο φως είναι καλύτερο,το λένε ετσι για να το λένε

Αυτοί που το λένε μάλλον δοκίμασαν και τα 2 και δεν το λένε στα κουτουρού ή απλά για να το πουν.
Τώρα αν αμφισβητείς τόσα ξένα Forum και growers και ξέρεις κάτι παραπάνω, πάω πάσο.
Απάντηση
(06-11-2018, 09:49 PM)NLfanatic Έγραψε: Διας. έχει αποδειχτεί πάρα πολλές φορές (και εδώ αλλά και σε ξένα Forum) ότι το κινέζικο το πληρώνεις 2 και 3 φορές.
Ο λόγος είναι πως η ποιότητα τους είναι κάτω του μετρίου, έχουν ελλειπή ψύξη και μετά από 4-5 grow πέφτει αισθητά η απόδοση τους.

Προσωπικά αν είχα περιορισμένο budget και είχα να επιλέξω ανάμεσα σε κινέζικο Panel και λάμπες E27, τότε ψηφίζω δαγκωτό τις Ε27.
Είναι τόσο φθηνές & αναλώσιμες που όταν πέσει η απόδοση τους, τις αλλάζεις και ησύχασες και σου μένουν και λεφτά.

Μια πολύ καλή και φθηνή λύση για Veg & Pre-Flower είναι αυτές οι λάμπες στα 4000Κ
Μετά βάζεις μερικές από αυτές στα 2700Κ και έχεις ένα ωραιότατο panel για ανάπτυξη και άνθιση.

Εγώ γενικά μιλούσα για τα χρωματιστά πάνελ οτι κάνουνε δουλειά .γιατί εχω διαβάσει οτι είναι άχρηστα πολλές φορές εδώ μέσα .  το 2013 είχα πάρει ενα κινεζικό και μου είχε βγει σκυλί
Απάντηση
Δεν είπε κανείς ότι δεν βγάζουν φούντα. Το θέμα είναι το πόσο αντέχουν και αυτό θα το διαπιστώσεις μόνος σου στην πορεία.
Απάντηση
Αυτό είχα δει κ εγώ αλλά μετα από διάβασμα στο φόρουμ κ σε ξένα σαιτ αποφάσισα πως ίσως να είναι ρίσκο κ για αυτό Δν το κάνα..Καλή επιλογή κ όχι ακριβή(νομίζω) είναι το 100ρι της HLG γύρω στα 150 € αλλά μόνο π το βλέπεις καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για σοβαρό φως!!Μακάρι ο Άστιρ να έβγαζε κανένα πανελακι γύρω στα 80-100 βατ ανάρπαστο θα γινόταν!!Κάτι σαν 2 σιριους σε 1 ας πούμε,θα φυσούσε ;-)
Απάντηση
Συμφωνώ με τον NL.....οχι οτι δεν υπάρχουν και καλά Κινέζικα.....αλλά τα φθηνά Κινέζικα πάνελ δεν έχουν ούτε ψήκτρα μερικά για να φανταστείς......Ζεσταίνονται αρκετά και πέφτει η απόδοσή τους στο δεύτερο grow και μετά......Τα καλά τα κινέζικα είναι και τα ακριβα
Και καλά είναι και ενα σωρό βατ....εγω 25+25 βατακια μονοχρωματικα εχω....και τα εχω σε ψήκτρες για 50 βατ για να μην τα αλλάζω κάθε χρόνο
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
(06-11-2018, 09:57 PM)NLfanatic Έγραψε: Δεν είπε κανείς ότι δεν βγάζουν φούντα. Το θέμα είναι το πόσο αντέχουν και αυτό θα το διαπιστώσεις μόνος σου στην πορεία.

Οκ. εγώ νόμιζα οτι επειδή είναι χρωματιστά δεν κάνουνε  περί αντοχής εινα άλλο θέμα.
Απάντηση
(06-11-2018, 09:58 PM)Greek grower -7- Έγραψε: Μακάρι ο Άστιρ να έβγαζε κανένα πανελακι γύρω στα 80-100 βατ ανάρπαστο θα γινόταν!!Κάτι σαν 2 σιριους σε 1 ας πούμε,θα φυσούσε ;-)

Πέτυχα αυτό στο Balkannabis αλλά δε ξέρω αν ακόμα έχει κυκλοφορήσει :

[Εικόνα: IMG_4682.jpg] [Εικόνα: IMG_4683.jpg]
Απάντηση
Φαίνεται ωραίο!!Μακάρι να κυκλοφορήσει σύντομα :-)
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)